Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλλον έχει φτάσει η ώρα για αλλαγή ψυγείου.

    θέλω αποκλειστικά δίπορτο ψυγείο όπως αυτό https://www.skroutz.gr/s/25560198/LG...-Inox.html#qna και θέλω τη γνώμη σας αν κάτι γνωρίζετε Τι να προσέξω Τι να προτιμήσω και γενικότερα πληροφορίες γιατί είμαι τελείως αδιάβαστος.

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας
    VARAJOHN

  2. #2
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    δεν γνωρίζει κανείς ρε παιδιά από τέτοια ψυγεία?
    VARAJOHN

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω ένα δίμετρο LG 14 χρόνια και ένα 3 χρόνια. Πολύ ικανοποιημένος -δεν έχουν βγάλει βλα΄βες- καλή απόδοση και οικονομικά.Ιδίως αυτά με τον linear inverter συμπιεστή, πολύ αποδοτικά ενεργειακά.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ένα δίμετρο LG 14 χρόνια και ένα 3 χρόνια. Πολύ ικανοποιημένος -δεν έχουν βγάλει βλα΄βες- καλή απόδοση και οικονομικά.Ιδίως αυτά με τον linear inverter συμπιεστή, πολύ αποδοτικά ενεργειακά.
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου. μήπως κατά τύχη έχεις μετρήσει κατανάλωση? Γιατί αυτό που έχω τώρα βέβαια είναι 30 ετών μου δείχνει τέσσερις κιλοβατώρες την ημέρα
    VARAJOHN

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου. μήπως κατά τύχη έχεις μετρήσει κατανάλωση? Γιατί αυτό που έχω τώρα βέβαια είναι 30 ετών μου δείχνει τέσσερις κιλοβατώρες την ημέρα
    Δεν έχω μετρήσει με όργανο, αλλά από τότε που πήρα το καινούριο -πριν 3 χρόνια- και έδιωξα ένα 15ετίας, έχω δει την κατανάλωση να πέφτει στο 1/3 συνολικά (μαζί με έναν καταψύκτη 20ετίας που άλλαξα).

    Το 30ετίας που έχεις πίνει κυριολεκτικά ρεύμα, πέταξε το χτες.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #6
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Καλή γενικά επιλογή αλλά θα έλεγα αν δεν χρησιμοποιείς πολύ συχνά την κατάψυξη τότε να πάρεις αυτά που την έχουν στο κάτω μέρος και όχι όπως αυτό στο πάνω μέρος. Έτσι θα έχεις καλύτερη πρόσβαση σε όλη την συντήρηση και δεν θα χρειάζεται να σκύβεις για να πιάσεις φρούτα/λαχανικά/κλπ από το συρτάρι ή τυχόν extra cooler (πχ μπύρες).

    Καλή σκέψη να βρεις κάποιο με παροχή νερού (είτε με εξωτερικό σωλήνα / είτε με δοχείο εσωτερικά που γεμίζεις εσύ όπως αυτό αν είδα καλά), θα είναι καλύτερα να πίνεις με το ποτήρι όποτε θέλεις δροσερό νερό χωρίς να ανοίγεις συνεχώς το ψυγείο σου (ειδικά το καλοκαίρι). Κάποια σου φτιάχνουν και παγάκια κλπ χωρίς να ανοίξεις την πόρτα.

    Επίσης, να ελέγξεις τον χώρο σου. Το παρόν είναι 86 εκατ. πλάτος και όχι 60 εκατ. όπως τα συνηθισμένα (υπάρχουν και 70άρια). Σιγουρέψου ότι χωράει έχοντας και τον απαραίτητο "αέρα" δεξιά και αριστερά (προδιαγραφές του ψυγείου - συνήθως 1 εκατ. από κάθε πλευρά; δεν είμαι σίγουρος). Το συγκεκριμένο μου φαίνεται πολύ κοντό και πολύ φαρδύ σε σχέση με τα "συνηθισμένα", επαναλαμβάνω, δες τον χώρο σου.

    Μην σε ξεγελάνε οι κατηγορίες κατανάλωσης. Στις νέες συσκευές έχουν γίνει πιο "αυστηρές" και το C σε αυτές μπορεί να είναι Α++++ σε σχέση με αυτή που έχεις εσύ από παλιά (αυτή λέει Ε). Δες την ετήσια κατανάλωση για σιγουριά.
    Να μην είναι θορυβώδες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ambu : 05-09-23 στις 14:05.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    πρόβλημα χώρου δεν έχω. αυτή τη στιγμή το ψυγείο που έχω είναι siegen αμερικάνικο και είναι 160 ύψος 80 φάρδος 70 βάθος οι διαστάσεις αυτές με εξυπηρετούν αφάνταστα δεν θέλω να τις πειράξω.
    αυτά Με την κατάψυξη κάτω δεν με εξυπηρετούν δεν έχω τόσο μεγάλη χρήση κατάψυξης όσο συντήρησης για αυτό πάω σε αυτή τη λύση.
    μήπως κατά τύχη έχετε να μου προτείνετε κάποια μοντέλα
    VARAJOHN

  8. #8
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την κατάψυξη κάτω δεν με εξυπηρετούν δεν έχω τόσο μεγάλη χρήση κατάψυξης όσο συντήρησης για αυτό πάω σε αυτή τη λύση.
    Ακριβώς για αυτόν τον λόγο τότε θα ήταν καλύτερα η κατάψυξη να είναι κάτω και όχι επάνω όπως αυτό. Θα σκύβεις πιο συχνά για να πάρεις πράγματα από την συντήρηση αν η κατάψυξη είναι ψηλά.

    Το ψυγείο που κοιτάς είναι αν είδα καλά 86 εκατ. (+2 τουλάχιστον) κοντά στα 88~90 εκατοστά. Σίγουρα χωράει εκεί που το θέλεις;

    Κατά τα άλλα ΟΚ αν χωράει και σε βολεύει καλορίζικο.

    Μοντέλα όχι δεν έχω... σε ένα κατάστημα που θα μπορείς να τα δεις από κοντά θα ήταν ίσως καλύτερα.

  9. #9
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    βλέπω αυτό https://www.skroutz.gr/s/18630963/LG...3ek-Mayro.html στο Skroutz είναι δυνατόν να έχει αυτή την κατανάλωση ένα χρόνο? Γιατί εμένα αυτό που έχω τώρα είναι 5.2 φορες επάνω
    VARAJOHN

  10. #10
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    βλέπω αυτό https://www.skroutz.gr/s/18630963/LG...3ek-Mayro.html στο Skroutz είναι δυνατόν να έχει αυτή την κατανάλωση ένα χρόνο? Γιατί εμένα αυτό που έχω τώρα είναι 5.2 φορες επάνω
    Λέγεται τεχνολογική πρόοδος... ναι πλέον τα ψυγεία/κλιματιστικά/κλπ έχουν άλλες προδιαγραφές και για αυτό έχουν αλλάξει και τις ενεργειακές κλάσεις όπως σου είπα και παραπάνω από Α+++ που είχαν παλαιότερα πλέον σε C+F στα νέα μοντέλα όλων αυτών. Δεν σημαίνει ότι καίνε περισσότερα από τα παλιά (με τα Α+++) αλλά απλά λόγω πολύ χαμηλής πια κατανάλωσης άλλαξαν την κατηγοριοποίηση τους σε "πιο αυστηρές βαθμίδες".

  11. #11
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Αν βρεις General Electric, γιατί δεν πολυκυκλοφορούν τα τελευταία χρόνια, εξέτασε τα.
    Έχω από το 2008 ένα GTG 22 δίπορτο με την κατάψυξη πάνω, με Υ1695 Χ Π835 Χ Β855 και χωρητικότητα Κατάψυξης: 216, Ψύξη: 427.
    Έχει πάρα πολύ καλό διαχωρισμό ψύξης σε κάθε μέρος του θαλάμου ψύξης, από -2o C έως 6ο C και κατάψυξη 14ο C, με ρύθμιση του μπουτόν στη μέση. Χωράει ένα ταψί φούρνου από μία ήμι εντοιχισμένη ηλ. κουζίνα ή την μεγαλύτερη γάστρα ψησίματος που έχουμε βρει στην αγορά και συγχρόνως μία χύτρα ταχύτητας 10 Lit.
    Βλάβες έως τώρα 2 φορές αλλαγή του κουζινέτου του ανεμιστήρα του κινητήρα.
    Μειονέκτημα έχει αρκετό θόρυβο όταν ξεκινά η κυκλοφορία των υγρών ψύξης.
    Υπήρχε και μεγαλύτερο μοντέλο το GTG 25.

  12. #12
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βρεις General Electric, γιατί δεν πολυκυκλοφορούν τα τελευταία χρόνια, εξέτασε τα.
    Μακρυά, δεν υπάρχει αντιπροσωπεία πλέον κλπ
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  13. #13
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βρεις General Electric, γιατί δεν πολυκυκλοφορούν τα τελευταία χρόνια, εξέτασε τα.
    Έχω από το 2008 ένα GTG 22 δίπορτο με την κατάψυξη πάνω, με Υ1695 Χ Π835 Χ Β855 και χωρητικότητα Κατάψυξης: 216, Ψύξη: 427.
    Έχει πάρα πολύ καλό διαχωρισμό ψύξης σε κάθε μέρος του θαλάμου ψύξης, από -2o C έως 6ο C και κατάψυξη 14ο C, με ρύθμιση του μπουτόν στη μέση. Χωράει ένα ταψί φούρνου από μία ήμι εντοιχισμένη ηλ. κουζίνα ή την μεγαλύτερη γάστρα ψησίματος που έχουμε βρει στην αγορά και συγχρόνως μία χύτρα ταχύτητας 10 Lit.
    Βλάβες έως τώρα 2 φορές αλλαγή του κουζινέτου του ανεμιστήρα του κινητήρα.
    Μειονέκτημα έχει αρκετό θόρυβο όταν ξεκινά η κυκλοφορία των υγρών ψύξης.
    Υπήρχε και μεγαλύτερο μοντέλο το GTG 25.
    ένα αμερικανικό του 90 έχω και εγώ τώρα και από τις διαστάσεις Που έδωσες μάλλον είναι ίδια οπτικά.
    έχω ένα Siegen δεν έχει παρουσιάσει τίποτα μέχρι στιγμής Πέρα απο ότι το καλοκαίρι θέλει τέσσερις κιλοβατώρες τη μέρα διαφορετικά δεν έχω άλλο πρόβλημα
    VARAJOHN

  14. #14
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Τα είχαμε πεί και στο διπλανό θέμα, μια ψήφος στα LG κι από εμένα.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακρυά, δεν υπάρχει αντιπροσωπεία πλέον κλπ
    Η ύπαρξη αντιπροσωπείας είναι καθοριστικής σημασίας στην επιλογή κάθε αγοράς, χωρίς να είναι απόλυτη. Στην περίπτωση μου υπάρχουν τα ανταλλακτικά που έχω χρειαστεί, 2 κουζινέτα, και εξυπηρετούμαι πολύ καλά από το τοπικό σέρβις της πρώην αντιπροσωπείας.
    Είναι το 2ο ψυγείο GE που έχει η οικογένεια, το 1ο από το 1959 έως το 2000 και δούλευε χωρίς προβλήματα συνεχώς σε διάφορες κατοικίες ( κύρια, εξοχικό Α και εξοχικό Β). Αχρηστεύτηκε όταν το αφήσαμε λόγω κακής συνεννόησης στην ύπαιθρο 6 μήνες.
    Αυτό που έχουμε τώρα δουλεύει από το 2008 συνεχώς, χωρίς αποψύξεις, μπουκώματα κλπ 2 φορές σφύριζε το μοτέρ και βγήκε από την πρίζα 2Χ30 λεπτά περίπου.
    Απέναντι σε αυτό έχουμε μία ηλεκτρική σκούπα, αγορά με εγγύηση αντιπροσωπείας το 2018 και ένα 6μηνο μετά έπαθε βλάβη, από τότε περιμένω τον εξουσιοδοτημένο τεχνίτη, μετά το 3ο ραντεβού χωρίς την εμφάνιση του, σταμάτησε να απαντά στο τηλ και με εξυπηρέτησε ανεξάρτητο σέρβις.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας