Σελ. 85 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 65758083848586879095105 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.261-1.275 από 1626
  1. #1261
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Θεωρώ απαράδεκτο να μην δέχονται την ομάδα αίματος από την ώρα που η παλιά μου ταυτότητα το γραφει και δινω επισημο κρατικό εγραφο. Με αυτό το σκεπτικό ούτε η τράπεζα μου ανοίγει λογαριασμό γιατί δεν είναι σίγουρη για τα στοιχεία της ταυτότητας. Ωστόσο είχα την παλιά βεβαίωση που είχα στην παλιά ταυτότητα αλλά είπα να εμπιστευτώ αυτά που γράφει η ταυτότητα.
    London for ever

  2. #1262
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismasgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ απαράδεκτο να μην δέχονται την ομάδα αίματος από την ώρα που η παλιά μου ταυτότητα το γραφει και δινω επισημο κρατικό εγραφο. Με αυτό το σκεπτικό ούτε η τράπεζα μου ανοίγει λογαριασμό γιατί δεν είναι σίγουρη για τα στοιχεία της ταυτότητας. Ωστόσο είχα την παλιά βεβαίωση που είχα στην παλιά ταυτότητα αλλά είπα να εμπιστευτώ αυτά που γράφει η ταυτότητα.
    Αυτό ακριβώς.

  3. #1263
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UXG Lite
    Η αστυνομικός στο τμήμα που έβγαλα την ταυτότητα μου, μου το εξήγησε ως έξης: "κάθε έγγραφο ταυτότητας θεωρείται νέο έγγραφο και θέλει όλα τα δικαιολογητικά απο την αρχή."

    Το μοναδικό δικαιολογητικό που επιτρέπεται για να αποδείξεις την ομάδα αίματος σου είναι "βεβαίωση νοσηλευτικού ιδρύματος ή υγειονομικού εργαστηρίου".

    Θα έπρεπε να λέει και "παλιά αστυνομική ταυτότητα"; Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία 50 χρόνια, έστω και σε μικρό ποσοστό, οι ταυτότητες έβγαιναν όπως να ναι. Ύψος πχ σπάνια με μέτραγαν, συνήθως με ρωτούσαν πόσο είμαι. Ίσως να έχει νόημα η επιπλέον ταλαιπωρία σε όσους θέλουν αναγραφή της ομάδας αίματος, αν πρόκειται να διορθωθούν κάποια λάθη.

    Αναρωτιέμαι τι θα γίνει σε 10 χρόνια. Θα δέχονται την ομάδα αίματος στις καινούργιες ταυτότητες ή θα πρέπει να τρυπιόμαστε πάλι.

  4. #1264
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mr Arkadin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αστυνομικός στο τμήμα που έβγαλα την ταυτότητα μου, μου το εξήγησε ως έξης: "κάθε έγγραφο ταυτότητας θεωρείται νέο έγγραφο και θέλει όλα τα δικαιολογητικά απο την αρχή."

    Το μοναδικό δικαιολογητικό που επιτρέπεται για να αποδείξεις την ομάδα αίματος σου είναι "βεβαίωση νοσηλευτικού ιδρύματος ή υγειονομικού εργαστηρίου".

    Θα έπρεπε να λέει και "παλιά αστυνομική ταυτότητα"; Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία 50 χρόνια, έστω και σε μικρό ποσοστό, οι ταυτότητες έβγαιναν όπως να ναι. Ύψος πχ σπάνια με μέτραγαν, συνήθως με ρωτούσαν πόσο είμαι. Ίσως να έχει νόημα η επιπλέον ταλαιπωρία σε όσους θέλουν αναγραφή της ομάδας αίματος, αν πρόκειται να διορθωθούν κάποια λάθη.

    Αναρωτιέμαι τι θα γίνει σε 10 χρόνια. Θα δέχονται την ομάδα αίματος στις καινούργιες ταυτότητες ή θα πρέπει να τρυπιόμαστε πάλι.
    Από γιατρό στην οικογένειά μου, έμαθα πως ακόμα κι αν αναγράφεται η ομάδα αίματός σου στην ταυτότητα, αν χρειαστείς πχ μετάγγιση, θα ελέγξουν με εξετάσεις το αίμα σου όπως και να 'χει, επομένως, ποιός ο λόγος που το ψάχνετε τόσο για την αναγραφή;
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  5. #1265
    Εγγραφή
    03-11-2020
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Η ομάδα αίματος σε 10 χρόνια δεν θα αλλάξει.

  6. #1266
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mr Arkadin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αστυνομικός στο τμήμα που έβγαλα την ταυτότητα μου, μου το εξήγησε ως έξης: "κάθε έγγραφο ταυτότητας θεωρείται νέο έγγραφο και θέλει όλα τα δικαιολογητικά απο την αρχή."
    Βλακείες. Δεν είδα να ζητάνε μάρτυρες για το ποιος είσαι, όπως ζητάνε για τις νέες ταυτότητες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από γιατρό στην οικογένειά μου, έμαθα πως ακόμα κι αν αναγράφεται η ομάδα αίματός σου στην ταυτότητα, αν χρειαστείς πχ μετάγγιση, θα ελέγξουν με εξετάσεις το αίμα σου όπως και να 'χει, επομένως, ποιός ο λόγος που το ψάχνετε τόσο για την αναγραφή;
    Προφανώς. Ο λόγος αναγραφής όμως είναι να ετοιμαστούν πιο γρήγορα σε περίπτωση ανάγκης. Η πιθανότητα λανθασμένης αναγραφής είναι πολύ μικρός, οπότε το να έχουν τις σωστές φιάλες δίπλα στον ασθενή τους κερδίζει χρόνο.

  7. #1267
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς. Ο λόγος αναγραφής όμως είναι να ετοιμαστούν πιο γρήγορα σε περίπτωση ανάγκης. Η πιθανότητα λανθασμένης αναγραφής είναι πολύ μικρός, οπότε το να έχουν τις σωστές φιάλες δίπλα στον ασθενή τους κερδίζει χρόνο.
    Σωστή παρατήρηση. Άλλα και πάλι, σε ένα ατύχημα πχ, ποιός θα μπει στη διαδικασία να ψάξει την ταυτότητα του τραυματία (σε περίπτωση άσχημου ατυχήματος που θα χρειαστεί άμεσα αίμα δηλαδή και το θύμα παίζει να είναι και σε λιπόθυμη κατάσταση) ώστε να ετοιμάσει τη σωστή ομάδα αίματος;

    Μου κάνει λίγο περιττό το όλο concept της αναγραφής, όπως είναι ψιλοάκυρη και η αναγραφή του ύψους.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  8. #1268
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Περιοχή
    middle earth
    Μηνύματα
    1.146
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240 kbps
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    FRITZ!Box 5530
    Ερώτηση: βρίσκετε ραντεβού μέσω gov?
    Εμένα δεν μου δείχνει ελεύθερη ημερομηνία μέχρι 31/3/24...

  9. #1269
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UXG Lite
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλακείες. Δεν είδα να ζητάνε μάρτυρες για το ποιος είσαι, όπως ζητάνε για τις νέες ταυτότητες.
    Μόνο αν δεν έχεις την παλιά ταυτότητα ζητάνε μάρτυρα. Νομίζω πάντα έτσι ήταν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από γιατρό στην οικογένειά μου, έμαθα πως ακόμα κι αν αναγράφεται η ομάδα αίματός σου στην ταυτότητα, αν χρειαστείς πχ μετάγγιση, θα ελέγξουν με εξετάσεις το αίμα σου όπως και να 'χει, επομένως, ποιός ο λόγος που το ψάχνετε τόσο για την αναγραφή;
    Λογικό μου ακούγετε. Δεν ξέρω, προσωπικά ασχολήθηκα να βάλω και την ομάδα αίματος γιατί έχω ocd και ήθελα όσα πεδία μπορύσαν να είναι γεμάτα. Ποτέ δεν ξέρεις που θα σου χρειαστεί.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zurabi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ομάδα αίματος σε 10 χρόνια δεν θα αλλάξει.
    Η ομάδα δεν αλλάζει, το θέμα είναι αν σε 10 χρόνια θα θεωρούν τις καινούργιες ταυτότητες ικανό αποδεικτικό για την ομάδα αίματος.

  10. #1270
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστή παρατήρηση. Άλλα και πάλι, σε ένα ατύχημα πχ, ποιός θα μπει στη διαδικασία να ψάξει την ταυτότητα του τραυματία (σε περίπτωση άσχημου ατυχήματος που θα χρειαστεί άμεσα αίμα δηλαδή και το θύμα παίζει να είναι και σε λιπόθυμη κατάσταση) ώστε να ετοιμάσει τη σωστή ομάδα αίματος;

    Μου κάνει λίγο περιττό το όλο concept της αναγραφής, όπως είναι ψιλοάκυρη και η αναγραφή του ύψους.
    Πάντα ψάχνουν να βρουν ποιος είναι το θύμα, αλλά αυτό δεν είναι δουλειά των γιατρών, είναι της αστυνομίας, και γίνεται παράλληλα με την παροχή ιατρικής βοήθειας.

  11. #1271
    Εγγραφή
    22-12-2005
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    MODEM FRITZ
    Ένα χαζό πρόβλημα. Ο γιος μου έσβησε κατά λάθος το email που έκλεισε το ραντεβού και έχει φύγει και από τα διαγραμμένα. Δυνατότητα από το gov να δεις το κλεισμένο ραντεβού δεν υπάρχει. Πήρα στο ΑΤ αλλά είτε γιατί βαριόταν είτε για οποιοδήποτε λόγο μου είπαν ότι δεν μπορούν να δουν τα κλεισμένα ραντεβού αλλά έτσι κι αλλιώς έρχεται υπενθυμιστικό email του ραντεβού μια μέρα πριν. Ισχύει ? Υπάρχει άλλος τρόπος να δω τo κλεισμένο ραντεβού ?

  12. #1272
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nodasz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα χαζό πρόβλημα. Ο γιος μου έσβησε κατά λάθος το email που έκλεισε το ραντεβού και έχει φύγει και από τα διαγραμμένα. Δυνατότητα από το gov να δεις το κλεισμένο ραντεβού δεν υπάρχει. Πήρα στο ΑΤ αλλά είτε γιατί βαριόταν είτε για οποιοδήποτε λόγο μου είπαν ότι δεν μπορούν να δουν τα κλεισμένα ραντεβού αλλά έτσι κι αλλιώς έρχεται υπενθυμιστικό email του ραντεβού μια μέρα πριν. Ισχύει ? Υπάρχει άλλος τρόπος να δω τo κλεισμένο ραντεβού ?
    Ερχεται μαιηλ μια μέρα πριν
    Στοn λογαριασμό μαιηλ που διέγραψες
    Πως θα το δεις ?

    Για να δεις κλεισμένο ραντεβού, τράβα στο ΑΤ, όχι από τηλέφωνο, και πρήχτους.
    Το έχετε τυπώσει ?

    Το πως δουλεύετε τα mail σας μόνο εσείς το ξέρετε.
    Για να ακυρώσω ραντεβού μονο από το μαιηλ που μου στείλανε, χρησιμοποιώ thunderbird

    ΥΓ
    Διάφορες πλατφόρμες πχ gmail σου επιτρέπουν να επανακτήσεις διεγραμμένα μέηλ. Δεν τόχω χρειαστεί ποτέ.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #1273
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.200
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερχεται μαιηλ μια μέρα πριν
    Στοn λογαριασμό μαιηλ που διέγραψες
    Πως θα το δεις ?

    Για να δεις κλεισμένο ραντεβού, τράβα στο ΑΤ, όχι από τηλέφωνο, και πρήχτους.
    Το έχετε τυπώσει ?

    Το πως δουλεύετε τα mail σας μόνο εσείς το ξέρετε.
    Για να ακυρώσω ραντεβού μονο από το μαιηλ που μου στείλανε, χρησιμοποιώ thunderbird

    ΥΓ
    Διάφορες πλατφόρμες πχ gmail σου επιτρέπουν να επανακτήσεις διεγραμμένα μέηλ. Δεν τόχω χρειαστεί ποτέ.
    Το email έσβησε όχι όλο το λογαριασμό του οπότε θα πάρει το ενημερωτικό μια ημέρα πριν
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #1274
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το email έσβησε όχι όλο το λογαριασμό του οπότε θα πάρει το ενημερωτικό μια ημέρα πριν
    Να κοιτάει μήπως κατα λάθος πάει στα spam
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #1275
    Εγγραφή
    22-12-2005
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    MODEM FRITZ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερχεται μαιηλ μια μέρα πριν
    Στοn λογαριασμό μαιηλ που διέγραψες
    Πως θα το δεις ?

    Για να δεις κλεισμένο ραντεβού, τράβα στο ΑΤ, όχι από τηλέφωνο, και πρήχτους.
    Το έχετε τυπώσει ?

    Το πως δουλεύετε τα mail σας μόνο εσείς το ξέρετε.
    Για να ακυρώσω ραντεβού μονο από το μαιηλ που μου στείλανε, χρησιμοποιώ thunderbird

    ΥΓ
    Διάφορες πλατφόρμες πχ gmail σου επιτρέπουν να επανακτήσεις διεγραμμένα μέηλ. Δεν τόχω χρειαστεί ποτέ.
    Δεν διέγραψε λογαριασμό email , μόνο το email
    Σιγα μην τρέχω στο ΑΤ για αυτή τη δουλειά, εδώ που μένω θέλω 20 λεπτά οδήγημα το πήγαινε και 20 το έλα (Μαρούσι). Καλύτερα να κλείσω νεο ραντεβου.
    Ευχαριστώ, ελπίζω να έρθει επιβεβαιωτικο email.

Σελ. 85 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 65758083848586879095105 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας