Σελ. 109 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 8999104107108109
Εμφάνιση 1.621-1.626 από 1626
  1. #1621
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.060
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα τα συμβολαια μισθωσης υποβαλλονται ηλεκτρονικα, αλλιως ειναι αχρηστα. Και εκει φαινεται η ΔΟΥ. Οποτε δεν.
    Αυτο ειναι ενα απολιθωμα απο την εποχη που καθε δου ειχε δικο της μητρωο και εδινε τα δικα της αφμ. Οποτε το ιδιο αφμ μπορουσε να το εχουν δυο διαφορετικες οντοτητες, οποτε χρειαζοταν και η ΔΟΥ.

    Αν ενα δικαστηριο θελει να ξερει την περιοχη σου, μπορει να τη μαθει. Εξαλλου η διευθυνση εδρας ειναι κατα δηλωση, οπως και η ΔΟΥ. Το να αναγραφεται σε καθε συναλλαγη η ΔΟΥ ειναι ΑΧΡΗΣΤΟ, αναχρονιστικό και σπαταλει πόρους.
    Φίλε μου, υπάρχει διαφορά του συμβολαίου που υποβάλλεται ηλεκτρονικά (βάση του οποίου η ΔΟΥ απλά υπολογίζει και φορολογεί το Ε2)
    σε σχέση με αυτό που συντάσσεται πραγματικά μεταξύ των συμβαλλομένων και έχει ισχύ στα δικαστήρια. Το μεγάλο συμβόλαιο καλύπτει
    ΕΝΑ ΣΩΡΟ λεπτομέρειες (ένα τυπικό έχει περίπου 12 σελίδες, έχουμε και 18σέλιδα) που περιγράφει μέχρι από τι μπαίνει στο μαγαζί πριν,
    μετά, τι μένει μετά την λήξη, τι είναι υποχρέωση του εκμισθωτή να διορθώσει και τι θεωρείται φθορά, τι επιφέρει η εγκατάλειψη του μισθίου,
    τις ευθύνες των εγγυητών (τρίτα άτομα), ρήτρες παράβασης όρων κλπ. Αυτά δε γράφονται στο "text box" της εφορίας και είναι όλα
    κανονικά σύννομα με τον Α/Κ.

    Με το ηλεκτρονικό συμβόλαιο, ναι μπορείς να κάνεις έναρξη χρήστης ή να ζητήσεις πχ αέριο από την εταιρία αερίου.
    Με το γραπτό συμβόλαιο, μπορείς να πας σε περίπτωση αντιδικίας π.χ λόγω φθορών, εγκατάλειψης και ένα σωρό λόγων στα δικαστήρια.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  2. #1622
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.935
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ναι φυσικα. Ομως η ηλεκτρονικη υποβολη το συνοδευει παντα. Και αν η ηλεκτρονικη υποβολη λεει αλλη διευθυνση εδρας, δεν θα σε σωσει το χειρογραφο, πολυ απλα επειδη το ηλεκτρονικο εκδίδεται απο δημόσια αρχη.
    Και σε καθε περιπτωση, το συμβολαιο ειναι συμβολαιο, αλλα δεν ειναι η αναγραφη της ΔΟΥ που το κανει πιο εγκυρο.

  3. #1623
    Εγγραφή
    30-10-2018
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Είναι σε στάδιο δοκιμών ο ΠΑ.

    Οσονούπω σε παραγωγικό περιβάλλον.

  4. #1624
    Εγγραφή
    30-01-2013
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα. Θα ήθελα μία βοήθεια απ'όποιον ξέρει. Σήμερα παρέλαβα την νέα ταυτότητα, ο αστυνομικός όμως μου είπε οτι δεν ολοκληρώθηκε η επικαιροποίηση στοιχείων και θα πρέπει να μπω εγω στον gov να το κάνω. Ψάχνω όμως και δεν βρίσκω που πρέπει να πάω και ο αστυνομικός δεν ήξερε για να μου πει. Μήπως ξέρει κάποιος? Ευχαριστώ πολύ.

  5. #1625
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    489
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χτες παρελαβα κι εγω την νεα ταυτοτητα. Αμεσως εμαφανιστηκε στο wallet στο κινητο (χρειαζετε διαγραφη της παλιας τσαυτοτητας χειροκινητα). Σημερα (εντος24ωρου) ενημερωθηκε αυτοματα το gov και το taxis. Αυτο που εκανα χειροκινητα ειναι η ενημερωση της νεας ταυτοτητας (επικαιροποιηση στοιχειων) στα e-banking των τραπεζων.

  6. #1626
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.360
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goana12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χτες παρελαβα κι εγω την νεα ταυτοτητα. Αμεσως εμαφανιστηκε στο wallet στο κινητο (χρειαζετε διαγραφη της παλιας τσαυτοτητας χειροκινητα). Σημερα (εντος24ωρου) ενημερωθηκε αυτοματα το gov και το taxis. Αυτο που εκανα χειροκινητα ειναι η ενημερωση της νεας ταυτοτητας (επικαιροποιηση στοιχειων) στα e-banking των τραπεζων.
    Αυτό ακριβώς! Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Σελ. 109 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 8999104107108109

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας