Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    NetFaster
    SNR / Attn
    7db(dB) / 37db(dB)
    Καλησπέρα σε όλους.
    Στο σπίτι έχουμε 2 γραμμές τηλεφώνου και κατ'επέκταση 2 γραμμές ίντερνετ. Μια VDSL και μια ADSL

    Έχω το VDSL ρούτερ Speedport Plus

    Firmware version in your device:

    09022001.00.030_OTE5



    Αυτό το ρούτερ παίζει καλά, όμως τακτικά κάνει αποσυνδέσεις.

    Παράλληλα, ακριβώς δίπλα του, έχω το παλιό ρούτερ της Vodafone και έχω συνδέσει ένα καλώδιο από το ZTE ZXHN H367N προς τη θύρα LAN 1/wan του speedport.

    Στο μενού του speedport έχω την παρακάτω ένδειξη.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Failover.JPG 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  61,5 KB 
ID: 250566

    Παρόλα αυτά, όταν κοπεί η σύνδεση VDSL, δεν ενεργοποιείται το Fail Over και συνεχίζω να μην έχω ίντερνετ.
    Σημείωση= Όταν κάνει αποσύνδεση το VDSL, το ADSL συνεχίζει να παίζει κανονικά.

    Έχετε να προτείνετε κάτι;

    Το Speedport έχει ip 192.168.1.1 ενώ το ZTE για τα Fail over έχει 192.168.2.1
    Μήπως να έβαζα το ΖΤΕ να έχει ίδια IP με το Speedport;

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radiodj105 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημείωση= Όταν κάνει αποσύνδεση το VDSL, το ADSL συνεχίζει να παίζει κανονικά.
    Τι εννοείς;
    Ότι ενώ έχεις σύνδεση vdsl
    διακόπτεται και έχεις πρόσβαση σαν adsl;
    Μήπως γι αυτό δεν ενεργοποιείται το fail over;
    Γιατί βλέπει ότι υπάρχει πρόσβαση στο δίκτυο;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    NetFaster
    SNR / Attn
    7db(dB) / 37db(dB)
    Καλησπέρα.
    Μάλλον δεν ήμουν πολύ σαφής.
    Λοιπόν, έχω 2 συνδέσεις ίντερνετ. Μια VDSL που είναι Fiber to Cabin και μια ADSL που πάει χαλκός ως το κέντρο του ΟΤΕ.
    Η VDSL συχνά κάνει αποσυνδέσεις. Η ADSL δεν κάνει ποτέ αποσυνδέσεις.

    Το Fail Over είναι μια υπηρεσία όπου, όταν πέσει το ίντερνετ, σε "ρίχνει" είτε σε στικάκι με δεδομένα είτε στη γραμμή ethernet (από τη θύρα WAN).

    Κανονικά όταν έχω αποσύνδεση στο VDSL, θα έπρεπε να ενεργοποιείται το failover και να συνδέεται με το ADSL ρούτερ.

    Ελπίζω να ήμουν πιο κατατοπιστικός τώρα.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Το γνωρίζω το fail over.
    Αυτό που δείχνεις με μπερδεύει.
    Έχεις ένα speed όπου στην wan παίρνει από μια σύνδεση (vdsl ίσως
    και αν πέσει του λες να σου γυρίσει στο 3G/LTE.
    Η adsl που υπάρχει;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #5
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    NetFaster
    SNR / Attn
    7db(dB) / 37db(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γνωρίζω το fail over.
    Αυτό που δείχνεις με μπερδεύει.
    Έχεις ένα speed όπου στην wan παίρνει από μια σύνδεση (vdsl ίσως
    και αν πέσει του λες να σου γυρίσει στο 3G/LTE.
    Η adsl που υπάρχει;
    Έχω ένα Speedport που παίρνει από μια σύνδεση ADSL.
    Και όταν πέσει το speedport, όπως δείχνει και η φωτογραφία του λέω να γυρίσει στο ADSL.

    Πουθενά δεν υπάρχει 3g ή LTE. Απλά το λέω ότι το ρούτερ σου επιτρέπει να έχεις failover μέσω ethernet ή δεδομένων.

  6. #6
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Τι configuration έχεις κάνει στο Speedport στην ethernet wan; Έχω την εντύπωση πως το speedport πρέπει να ρυθμιστεί για να παίρνει σύνδεση είτε μέσω DHCP από τον server του ZTE είτε μέσω PPPoE και εφόσον έχεις ενεργοποιήσει το passthrough στο ZTE. To default πρέπει να είναι PPPoE αν και δεν είμαι σίγουρος. Θα μας βοηθήσει ένα screenshot από τις ρυθμίσεις στην καρτέλα Internet Configuration (για το ethernet wan πάντα).
    My Speedtest:
    Spoiler:

  7. #7
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    NetFaster
    SNR / Attn
    7db(dB) / 37db(dB)
    Στο Port Bind πάντως η θύρα "lan 1" του Speedport είναι ατικάριστη. Αλλά και στις οδηγίες χρήστης του ρούτερ, τα δείχνει όλα πολύ απλά. Δεν αναφέρει κάπου ότι για το failover πρέπει να συνδεθεί ή ρυθμιστεί κάτι. Επίσης στη φωτογραφία που ανέβασα στο πρώτο μήνυμα, δείχνει πως είναι connected to δεύτερο ρούτερ ADSL ZTE.

  8. #8
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Το port binding το ρυθμίζει αυτόματα με το που τικάρεις την επιλογή "Use LAN1 as Ethernet WAN" άρα από εκεί είσαι τζετ. Για να λειτουργήσει όμως το failover πρέπει το speedport να έχει στην διάθεσή του δεύτερη σύνδεση ίντερνετ για να χρησιμοποιήσει όταν η πρωτεύουσα πέσει. Το πιο πιθανό είναι το speedport να μην ξέρει ότι υπάρχει αυτή η δεύτερη σύνδεση. Ανέφερες σε παραπάνω μήνυμα ότι το ZTE βρίσκεται σε διαφορετικό subnet άρα μπορείς να συνδέσεις το speedport σαν client στο ZTE, πράγμα που δεν γίνεται αυτόματα συνδέοντας τα δύο ρούτερ με ethernet. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πεις στο speedport να συνδεθεί σαν client στο ZTE παίρνοντας μια διεύθυνση IP μέσω του DHCP server του. Την παραπάνω ρύθμιση, απ' ότι θυμάμαι, την κάνεις μέσω του μενού Internet Configuration. Διαφορετικά και αν δεν δουλέψει αυτή η επιλογή, πρέπει να ενεργοποιήσεις (αν δεν είναι ήδη ενεργό) το PPPoE Passthrough στο ZTE και να δουλέψεις με δεύτερη κλήση μέσω του speedport. Αυτό πάλι μέσα από το Internet Configuration θα το ρυθμίσεις.
    My Speedtest:
    Spoiler:

  9. #9
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    NetFaster
    SNR / Attn
    7db(dB) / 37db(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanasakis11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το port binding το ρυθμίζει αυτόματα με το που τικάρεις την επιλογή "Use LAN1 as Ethernet WAN" άρα από εκεί είσαι τζετ. Για να λειτουργήσει όμως το failover πρέπει το speedport να έχει στην διάθεσή του δεύτερη σύνδεση ίντερνετ για να χρησιμοποιήσει όταν η πρωτεύουσα πέσει. Το πιο πιθανό είναι το speedport να μην ξέρει ότι υπάρχει αυτή η δεύτερη σύνδεση. Ανέφερες σε παραπάνω μήνυμα ότι το ZTE βρίσκεται σε διαφορετικό subnet άρα μπορείς να συνδέσεις το speedport σαν client στο ZTE, πράγμα που δεν γίνεται αυτόματα συνδέοντας τα δύο ρούτερ με ethernet. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πεις στο speedport να συνδεθεί σαν client στο ZTE παίρνοντας μια διεύθυνση IP μέσω του DHCP server του. Την παραπάνω ρύθμιση, απ' ότι θυμάμαι, την κάνεις μέσω του μενού Internet Configuration. Διαφορετικά και αν δεν δουλέψει αυτή η επιλογή, πρέπει να ενεργοποιήσεις (αν δεν είναι ήδη ενεργό) το PPPoE Passthrough στο ZTE και να δουλέψεις με δεύτερη κλήση μέσω του speedport. Αυτό πάλι μέσα από το Internet Configuration θα το ρυθμίσεις.
    Σε ευχαριστώ πάααρα πολύ. Θα το δοκιμάσω το απόγευμα και θα επανέλθω. Ευχαριστώ και πάλι.

    - - - Updated - - -

    Καλησπέρα.
    Το μενού Internet Configuration δείχνει έτσι...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  01.JPG 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  37,6 KB 
ID: 250598

    Στην πρώτη επιλογή μου επιτρέπει να δημιουργήσω WAN σύνδεση
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  02.JPG 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  42,6 KB 
ID: 250599

    Και μετά δεν έχω ιδέα τι πρέπει να γράψω στις ρυθμίσεις.
    Αν ξέρει κάποιος να βοηθήσει, θα είμαι υπόχρεος.

  10. #10
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Μακάρι να είχα αυτή την στιγμή στα χέρια μου ένα Speedport Plus να σε καθοδηγήσω βήμα-βήμα. Δες τι άλλες επιλογές έχει στο Access Type και δες αν λέει κάπου DHCP. Διαφορετικά αν μπορέσω μόλις γυρίσω στο σπίτι αργότερα σήμερα θα το κάνω με ένα spare που έχω να σου πω αν δουλεύει και πως.
    My Speedtest:
    Spoiler:

  11. #11
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    NetFaster
    SNR / Attn
    7db(dB) / 37db(dB)
    Καλησπέρα. Εντάξει, ακόμα και αν δεν έχεις στα χέρια σου ένα Speedport, μπορώ να σου πω το anydesk μου... και να είναι σαν να το έχεις!
    χεχε.

    Αν μπορείς να βοηθήσεις θα είμαι υπόχρεος, και ίσως είναι και καλό μετά να το δημοσιεύσουμε για να βοηθήσουμε και άλλους. Αν έχεις τον χρόνο να με βοηθήσεις, στείλε μου προσωπικό μήνυμα. Σε ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

  12. #12
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Επανέρχομαι για να μην νομίζεις ότι σε ξέχασα. Μεταξύ υποχρεώσεων στην σχολή με την αρχή του ακαδημαϊκού έτους και του γεγονότος ότι ο ΟΤΕ με έχει αφήσει χωρίς γραμμή για 2 βδομάδες έχω δυσκολευτεί να βρω χρόνο (και ίντερνετ) να κάνω δοκιμές. Ελπίζω αύριο να επανέλθω καθώς θα έχω ελεύθερο χρόνο με ένα Plus να δοκιμάσω τις ρυθμίσεις.

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν, μετά από μερικές πρόχειρες δοκιμές έπεσα σε ένα μικρό αδιέξοδο το οποίο θα το συζητήσω πιο κάτω. Εσύ δεν βλάπτει να δοκιμάσεις από μεριά σου να δεις αν δουλέψει.
    Ξεκινάω φτιάχνοντας τις ρυθμίσεις του failover που έχω την εντύπωση πως τις έχεις ήδη σωστά αλλά τις βάζω καλού κακού:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  failoverset.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  32,1 KB 
ID: 250707

    Ύστερα πηγαίνω στο Internet Configuration και από το dropdown του Connection Name επιλέγω το "Internet_Ethernet" και δουλεύω εκεί μιας και αυτή είναι η σύνδεση που το Speedport θα χρησιμοποιήσει στην περίπτωση που χαθεί το DSL.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  wanset.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  51,6 KB 
ID: 250708

    Θα προσέξεις τα πεδία Link Type (IP), MTU (1500) και IP Type (DHCP). Θα έχεις παρατηρήσει όμως τα ερωτηματικά στα πεδία VLAN ID και 802.1p, εκεί είναι που κολλάω καθώς η προεπιλεγμένη ρύθμιση για αυτά τα δύο είναι 835 και 0 αντίστοιχα. Το πρόβλημα εδώ είναι ότι δεν χρειαζόμαστε VLAN στην συγκεκριμένη περίπτωση. Παρ' όλα αυτά το Speedport δεν φαίνεται να μας δίνει καμία επιλογή να ΜΗΝ χρησιμοποιήσουμε VLAN και βάζοντας την τιμή 0 (untagged απ' ότι καταλαβαίνω??) επίσης δεν λειτουργεί. Η μόνη λύση που μπορώ να προτείνω αυτή την στιγμή είναι να βάλεις το ZTE σε bridge mode (αν έχει καν αυτή την επιλογή) έτσι ώστε να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις την τιμή 835 ως VLAN ID και να κάνεις PPPoE κλήση απευθείας από το Speedport (εκεί θέλει άλλες ρυθμίσεις από αυτές που έχω πιο πάνω). Και κάπου εδώ, στο σημείο που έχουμε φτάσει να ξύνουμε τα κεφάλια μας πως να κάνουμε αυτή τη ριμάδα ρύθμιση να δουλέψει, νιώθω ότι πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε μήπως κάποιο aftermarket router με ξεκλείδωτες ρυθμίσεις έκανε την ζωή μας πιο εύκολη.
    My Speedtest:
    Spoiler:

  13. #13
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    NetFaster
    SNR / Attn
    7db(dB) / 37db(dB)
    Καλησπέρα.
    Έκανα βήμα-βήμα ότι έγραψες. Σε εμένα δεν είχε Internet_Ethernet το drop down μενού, αλλά είχε
    Create Wan Connection.
    Πάτησα Create, αλλά στο Access type δεν μου έδινε την επιλογή "ethernet" παρά μόνο την επιλογή "PTM".

    Και κάπου εκεί κόλλησα κι εγώ. χεχεχε

  14. #14
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Το θέμα σε εσένα είναι ότι είναι ήδη provisioned από την Cosmote και έχουν κλειδωθεί οι επιλογές που έχει σε εμένα. Αν δεν σου τις εμφανίζει πρέπει να κάνεις reset με το καλώδιο του τηλεφώνου αποσυνδεδεμένο έτσι ώστε να μην μπορεί να το ρυθμίσει αυτόματα ο server της Cosmote, αλλά δεν το συστήνω γιατί θα χάσεις τις ρυθμίσεις σου και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα ακόμα και αν φτιάξεις το Internet_Ethernet connection να στο ξαναδιαγράψει το configuration που θα στείλει η Cosmote την επόμενη φορά που θα το συνδέσεις στο ίντερνετ. Όλα αυτά χωρίς να ξέρεις αν το VLAN που προανέφερα θα σου δημιουργήσει πρόβλημα ακόμα και αν δουλέψουν όλα τα άλλα. Νομίζω πως με τούτα και με κείνα δεν γίνεται αυτό που θες. Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω για το Plus (έχω καιρό να το πιάσω στα χέρια μου) ή για αυτό το setup γενικότερα ας ρίξει κάποια ιδέα να βοηθήσει τον φίλο γιατί εγώ έκανα ότι μπορούσα.
    My Speedtest:
    Spoiler:

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας