Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 53
  1. #31
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλασσικά θέματα για triggering μανιακών.

    Σας χαλάει δηλαδή που αντί για 3rd party cookies / server-side fingerprinting που ήταν δεμένα στον client σας, τώρα κάνουν introduce αυτό:

    Συνημμένο Αρχείο 250579

    Ααα ναι ξέχασα, φταίει ο καπιταλισμός.
    Προφανώς ο κόσμος δεν εκτιμά πόσο φανταστική ιδέα είναι να τρέχει ο browser επιπλέον κώδικα για profiling άχρηστο για τον χρήστη και χρήσιμο μόνο στις διαφημιστικές. Φαντάσου ότι κάποτε οι διαφημίσεις λειτουργούσαν χωρίς να έχεις tracking από 100 μεριές, μάγοι πρέπει να ήταν αυτοί που τις έτρεχαν τότε.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  2. #32
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Είναι κουλ να είσαι "κουλ" με οτιδήποτε σκεφτούν τα σαινια για tracking. Αν έστω και λίγο δεν επιθυμείς βρε παιδάκι μου, για τους όποιους λόγους μέχρι και άνθρωπο των σπηλαίων μπορεί να σε χαρακτηρίσουν.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #33
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Κατά την γνώμη μου, με τον chromium να είναι ο defacto engine για σχεδόν κάθε άλλο browser, η επιλογή υπάρχει.

    Κακώς δεν δινει την επιλογή ο chrome αλλά υπάρχει η επιλογή να πονέσουν εφόσον θελήσουν οι χρήστες ή έρθει το gdpr 2.

    Προσωπικά με προβληματίζει η συγκέντρωση αν και την προτιμώ από τον αχταρμα των ατελείωτων cookies. Βέβαια, μερικά είναι και χρήσιμα όπως πχ του YouTube embedded.

  4. #34
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αντι να κυνηγαμε τις διαφημισεις με περιεχομενο αρλουμπες, δια ροπαλου , εφευρισκουμε τροπους να μας ακολουθει παντου η διαφημιση.
    αν εμενε στα πλαισια της τιμιας παρουσιασης καποιου προιοντος ,δεν θα ειχα θεμα μεχρι καποιον βαθμο , αλλα αυτες τις απατηλες βλακεις που εχουμε μαθει να δεχομαστε ως διαφημιση , ειμαι καθετα αντιθετος .
    αντι να επιβραβεβονται αξια προιοντα,εχουμε αναγαγει σε αξια την εξαπατηση και την κοροιδια λογο της διαφημισης και της υποστασης της στο εμποριο της αγνοιας .

    ως τεχνολογικη κοινοτητα πολλες φορες εχουμε βρεθει σε εξελιξεις που φερουν προιοντα να συνοδευονται απο ακαταλαβιστικα επιθετα με τα πραγματικα στοιχεια της συσκευης που αποτελουν προδιαγραφες ,να υποκρυπτονται κατω απο διαφημιστικα λογοτυπα με αντιστοιχες μπαρουφες .

    (ελπιζω να μην σβηστει ως εκτος θεματος )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 11-09-23 στις 01:32.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #35
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς ο κόσμος δεν εκτιμά πόσο φανταστική ιδέα είναι να τρέχει ο browser επιπλέον κώδικα για profiling άχρηστο για τον χρήστη και χρήσιμο μόνο στις διαφημιστικές. Φαντάσου ότι κάποτε οι διαφημίσεις λειτουργούσαν χωρίς να έχεις tracking από 100 μεριές, μάγοι πρέπει να ήταν αυτοί που τις έτρεχαν τότε.
    Άλλο προβολή τυχαίων διαφημίσεων που μπορεί να κάνει ο καθένας, και άλλο targeted. Κάνει τεράστια διαφορά.

  6. #36
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο προβολή τυχαίων διαφημίσεων που μπορεί να κάνει ο καθένας, και άλλο targeted. Κάνει τεράστια διαφορά.
    Και το contextual όμως είναι targeted. Δεν είναι απαραίτητο το tracking/targeting σε βαθμό stalking που θεωρείται φυσιολογικό πλέον.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 11-09-23 στις 11:14.

  7. #37
    Εγγραφή
    25-09-2021
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο προβολή τυχαίων διαφημίσεων που μπορεί να κάνει ο καθένας, και άλλο targeted. Κάνει τεράστια διαφορά.
    προσωπικα, αν ειναι να βλεπω διαφημισεις, προτιμω να ειναι κατι που θα με ενδιαφερει που θα μου ειναι χρησιμο, παρα να μου δειχνουν ασχετα πραγματα. but that's just my two cents

  8. #38
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το contextual όμως είναι targeted. Δεν είναι απαραίτητο το tracking/targeting σε βαθμό stalking που θεωρείται φυσιολογικό πλέον.
    Για τους διαφημιστές είναι απαραίτητο, και ο λόγος είναι αυτός:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από buu Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσωπικα, αν ειναι να βλεπω διαφημισεις, προτιμω να ειναι κατι που θα με ενδιαφερει που θα μου ειναι χρησιμο, παρα να μου δειχνουν ασχετα πραγματα. but that's just my two cents

  9. #39
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.181
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από buu Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσωπικα, αν ειναι να βλεπω διαφημισεις, προτιμω να ειναι κατι που θα με ενδιαφερει που θα μου ειναι χρησιμο, παρα να μου δειχνουν ασχετα πραγματα. but that's just my two cents
    Ναι αμέ .. να χέσω το targeted που η γυναίκα μου στο ΥΤ βλέπει διάφορες βλακείες με ραψίματα και παπάδες και ο μικρός ο δικός μου Lego Πολέμους ... θες να ανοίξεις το YT στην LG μου να δεις τι μου βγάζει??? βίντεο για Lego μοδίστρες
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #40
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Το internet κινείται 99.9999999% με διαφημίσεις. Όλοι και πρώτος εγώ θα πούμε ότι δεν μας επηρεάζουν αλλά τα νούμερα λένε άλλα γιατί οι εταιρείες που θέλουν να διαφημιστούν πληρώνουν με τα τσουβάλια.

    Χωρίς ρυθμιστικές αρχές, η κοινωνική κατακραβγή δεν θα αλλάξει την γνώμη μιας εταιρίας με τέτοια λεφτά. Αλλωστε, θα κράξουμε και μετά ξεχνάμε.

    Αυτή την στιγμή ο μόνος τρόπος και η επιλογή να δείξεις διαμαρτυρία ειναι να έχεις άλλο browser. Με chromium, ουσιαστικά μόνο κάποιες ρυθμίσεις αλλάζουν, τα bookmarks και ο pwd manager αν χρησιμοποίεται. Για την πλειοψηφία, δυστυχώς αυτά θα ειναι βουνό για να πάνε σε άλλον, αλλά και πάλι αςκουνηθεί η βελόνα 5% και μετά το συζητάμε.

    Όταν γινεται account/ip sharing, το targetted πάει περίπατο. Όμως εφόσον πληρώνει, μάλλον και έτσι δουλεύει.

  11. #41
    Εγγραφή
    25-09-2021
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αμέ .. να χέσω το targeted που η γυναίκα μου στο ΥΤ βλέπει διάφορες βλακείες με ραψίματα και παπάδες και ο μικρός ο δικός μου Lego Πολέμους ... θες να ανοίξεις το YT στην LG μου να δεις τι μου βγάζει??? βίντεο για Lego μοδίστρες
    γιατι δεν κανουν log in με τους δικους τους λογαριασμους? δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα, οπως γινεται και στο netflix? ρωταω γιατι ειμαι ο μοναδικος χρηστης και κανει αυτοματο log in στο YT μολις ανοιξω την εφαρμογη στην τβ

  12. #42
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.181
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από buu Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι δεν κανουν log in με τους δικους τους λογαριασμους? δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα, οπως γινεται και στο netflix? ρωταω γιατι ειμαι ο μοναδικος χρηστης και κανει αυτοματο log in στο YT μολις ανοιξω την εφαρμογη στην τβ
    έχεις παιδιά? εμένα είναι 10 ο μικρός και δεν του έχω τίποτα ακόμα.. οκ θα του φτιάξω σε κάποια φάση family gmail αλλά τον έχω εκτός μόνο 1-2 ώρες τη βδομάδα επαφή με οθόνη οποιασδήποτε μορφής.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #43
    Εγγραφή
    25-09-2021
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις παιδιά? εμένα είναι 10 ο μικρός και δεν του έχω τίποτα ακόμα.. οκ θα του φτιάξω σε κάποια φάση family gmail αλλά τον έχω εκτός μόνο 1-2 ώρες τη βδομάδα επαφή με οθόνη οποιασδήποτε μορφής.
    οχι δεν εχω. απλα ξερω οτι στο netflix εχει ειδικο log in για παιδια. αλλα να σου πω την αληθεια δεν ξερω αν οι δικες τους αναζητησεις και watch history επηρεαζουν το main profile. κι ελεγα μηπως εχει κατι αντιστοιχο και το YT

  14. #44
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Στο Pi-hole που έχω για κόψιμο διαφημίσεων κλπ
    έχω την ένδειξη για ~11% της συνολικής κίνησης να κόβεται για ad.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #45
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.181
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από buu Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι δεν εχω. απλα ξερω οτι στο netflix εχει ειδικο log in για παιδια. αλλα να σου πω την αληθεια δεν ξερω αν οι δικες τους αναζητησεις και watch history επηρεαζουν το main profile. κι ελεγα μηπως εχει κατι αντιστοιχο και το YT
    Ναι σε αυτά ισχύει... στο ΥΤ δεν έχει υπολογαριασμούς.. ή δεν το ξέρω εγώ... αλλά έχεις δίκιο, του έφτιαξα ένα gmail σαν παιδί μου μόλις και αυτό θα βάλω στην TV... έχω άλλα εγώ πάνω στην TV να δω YT αν θέλω.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας