Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    Καλησπέρα σας.

    Μετά από αρκετά χρόνια στην Cosmote ήρθα με φορητότητα στην Nova.

    Γραμμή 50άρα καθώς δεν υπάρχει διαθέσιμη fiber ακόμη στην περιοχή μου (Ηράκλειο Κρήτης).

    Ως Cosmote λόγω εγγύτητας σε ΑΚ και αλλαγή καλωδίωσης τερμάτιζα την γραμμή: 55000/5500, με μηδενικά λάθη και down 50mbps.

    Μετά την ενεργοποίηση της γραμμής το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπεται στην φώτο: 45500/5000, με λίγα λάθη (FEC) στο down που ανεβαίνουν αργά και κατέβασμα 41Mbps. Ρουτερ το H288A.

    Με βάση το liine attenuation η γραμμή φαίνεται άριστη. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η τεράστια διαφορά μεταξύ down και up στο noise margin - άριστο στο πάνω, μέτριο στο κάτω. Όπως και το γιατί δεν τερματίζει η γραμμή…

    Μήπως είναι θέμα προφίλ ή κάποιας ρύθμισης; Υπάρχει κάτι που θα μπορούσαν να δουν / ζητήσω;

    Να σημειώσω ότι στο ίδιο κτίριο υπάρχει και δεύτερη σύνδεση nova με εξοπλισμο της zyxel που κλειδώνει στα 54500. Στον ίδιο πίνακα συνδεόμαστε. Άρα η σύνδεση/ καλωδίωση μέχρι το σπίτι υποστηρίζει το ανώτερο κλείδωμα και στην nova. Μηπως είναι θέμα ρουτερ;

    Παρακαλώ την βοήθεια σας. Έχω και streaming tv και τα 6Mbps που ενδεχομένως να κερδίζει από το υψηλότερο κλείδωμα έχουν μεγάλη σημασία για εμένα. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0831.jpeg 
Εμφανίσεις:  55 
Μέγεθος:  291,7 KB 
ID: 250601
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ckv_1860 : 09-09-23 στις 00:38.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-06-2005
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30713/3071
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα δικα μου : Καρμπον ; Καρμπον ...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  11-8-23 288a.jpg 
Εμφανίσεις:  59 
Μέγεθος:  254,7 KB 
ID: 250604

  3. #3
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    950/105
    ISP
    NOVA
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    EG8145V5-ASUS AX6000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckv_1860 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.

    Μετά από αρκετά χρόνια στην Cosmote ήρθα με φορητότητα στην Nova.

    Γραμμή 50άρα καθώς δεν υπάρχει διαθέσιμη fiber ακόμη στην περιοχή μου (Ηράκλειο Κρήτης).

    Ως Cosmote λόγω εγγύτητας σε ΑΚ και αλλαγή καλωδίωσης τερμάτιζα την γραμμή: 55000/5500, με μηδενικά λάθη και down 50mbps.

    Μετά την ενεργοποίηση της γραμμής το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπεται στην φώτο: 45500/5000, με λίγα λάθη (FEC) στο down που ανεβαίνουν αργά και κατέβασμα 41Mbps. Ρουτερ το H288A.

    Με βάση το liine attenuation η γραμμή φαίνεται άριστη. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η τεράστια διαφορά μεταξύ down και up στο noise margin - άριστο στο πάνω, μέτριο στο κάτω. Όπως και το γιατί δεν τερματίζει η γραμμή…

    Μήπως είναι θέμα προφίλ ή κάποιας ρύθμισης; Υπάρχει κάτι που θα μπορούσαν να δουν / ζητήσω;

    Να σημειώσω ότι στο ίδιο κτίριο υπάρχει και δεύτερη σύνδεση nova με εξοπλισμο της zyxel που κλειδώνει στα 54500. Στον ίδιο πίνακα συνδεόμαστε. Άρα η σύνδεση/ καλωδίωση μέχρι το σπίτι υποστηρίζει το ανώτερο κλείδωμα και στην nova. Μηπως είναι θέμα ρουτερ;

    Παρακαλώ την βοήθεια σας. Έχω και streaming tv και τα 6Mbps που ενδεχομένως να κερδίζει από το υψηλότερο κλείδωμα έχουν μεγάλη σημασία για εμένα. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0831.jpeg 
Εμφανίσεις:  55 
Μέγεθος:  291,7 KB 
ID: 250601
    Καλησπέρα ,
    Βλέπω σε έχουν profil 8b θα πρέπει να σε βάλουν σε 17 α για να πιάνεις την μέγιστη ταχύτητα.τηλεφωνησε τουσ στο τεχνικό τμήμα να δεις τι θα σου πουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosfk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα ,
    Βλέπω σε έχουν profil 8b θα πρέπει να σε βάλουν σε 17 α για να πιάνεις την μέγιστη ταχύτητα.τηλεφωνησε τουσ στο τεχνικό τμήμα να δεις τι θα σου πουν.
    Παίρνει από αστικό κέντρο και όχι από καμπίνα. Οπότε το προφιλ που χρησιμοποιείται από Nova/Wind από το αστικό κέντρο είναι 8b
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alex24 : 19-09-23 στις 09:03.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    950/105
    ISP
    NOVA
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    EG8145V5-ASUS AX6000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alex24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίρνει από αστικό κέντρο και όχι από καμπίνα. Οπότε το προφιλ που χρησιμοποιείται από Nova/Wind από το αστικό κέντρο είναι 8b
    Σωστά απλά η Cosmote από αστικό κέντρο δίνει με 17a και έλεγα μήπως μπορέσουν και στην ΝΟVA του αλλάξουν προφίλ.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosfk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά απλά η Cosmote από αστικό κέντρο δίνει με 17a και έλεγα μήπως μπορέσουν και στην ΝΟVA του αλλάξουν προφίλ.
    Αυτό ακριβώς έκανε η Cosmote και σε εμένα - 17α με το που πήγα την γραμμή στα 50mbps.

    Βέβαια τωρα υπάρχει και μια άλλη γραμμή στο κτίριο στην nova (3 χρόνια περίπου τωρα) και αυτή κλειδώνει 54500 με μέτρηση στον κατανεμητη με ειδικό εργαλείο.
    Έβαλα το ρούτερ μου (H288) σε αυτή, κλείδωσε στα 54500 αλλά έλεγε ότι και αυτή είναι 8b όμως με το SNR στο 6.

    Το λέω γιατί στην δική μου γραμμή η Cosmote έδινε τα 55000 με 17α και SNR margin στο 10+ και τώρα η Nova κλειδώνει στα 45500 με 8b και SNR margin 8+ (και με λιγότερα λάθη από αυτή που είναι στο SNR margin 6)

    Ίσως δεν πιέζουν την γραμμή για μεγαλύτερη σταθερότητα και λιγότερα λάθη (?!)

    Ίσως στην Cosmote το καλύτερο SNR margin συνδέεται με το 17α αλλά και τις ρυθμίσεις / ποιότητα των ζευγών τους (?!)

  7. #7
    Εγγραφή
    15-06-2005
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30713/3071
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To snr ειναι μεταβλητο οπως και το attainable .Snr το εχω δει να κατεβαινει ακομα και στο 5,4 .

    Το δε attainable εχει τυχει να πεσει στα 52 με ανωτερο 57 .

    Κανενα απο αυτα ομως δεν επηρεαζει την ταχυτητα κλειδωματος . Κλειδωμενο προφιλ , αυτο καταλαβαινω εγω .

    Εχω παρει ξανα και ξανα στην τεχνικη υποστηριξη ( μαλλον μιλησα με απλο τηλεφωνητη ) να με βαλουν σε 12Α η να γινει αλλαγη ζευγους αν δεν κανει κατι η αλλαγη προφιλ , ζητησαν τηλ να με παρουν απο ειδικευμενο τμημα .

    Τρεις φορες ζητησαν τηλεφωνο , δεν με πηραν ποτε . Ειμαι στο 50/50 να πληρωσω το πεναλτυ και να παω κοσμοτε .

    Αν δεν μπορεις να βγαλεις ακρη για κατι απλο σαν αυτο που να γινει και καμια βλαβη .
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  statistika vdsl 19-9-23.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  207,0 KB 
ID: 250853
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος papayios : 19-09-23 στις 14:57.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papayios Εμφάνιση μηνυμάτων
    To snr ειναι μεταβλητο οπως και το attainable .Snr το εχω δει να κατεβαινει ακομα και στο 5,4 .

    Το δε attainable εχει τυχει να πεσει στα 52 με ανωτερο 57 .

    Κανενα απο αυτα ομως δεν επηρεαζει την ταχυτητα κλειδωματος . Κλειδωμενο προφιλ , αυτο καταλαβαινω εγω .

    Εχω παρει ξανα και ξανα στην τεχνικη υποστηριξη ( μαλλον μιλησα με απλο τηλεφωνητη ) να με βαλουν σε 12Α η να γινει αλλαγη ζευγους αν δεν κανει κατι η αλλαγη προφιλ , ζητησαν τηλ να με παρουν απο ειδικευμενο τμημα .

    Τρεις φορες ζητησαν τηλεφωνο , δεν με πηραν ποτε . Ειμαι στο 50/50 να πληρωσω το πεναλτυ και να παω κοσμοτε .

    Αν δεν μπορεις να βγαλεις ακρη για κατι απλο σαν αυτο που να γινει και καμια βλαβη .
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  statistika vdsl 19-9-23.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  207,0 KB 
ID: 250853
    To margin έχω την εντύπωση ότι δεν μπορεί να είναι ιδιαίτερα μεταβλητό. Είναι “η αναλογία όπου το σήμα υπερβαίνει το ελάχιστο καθορισμένο SNR (minimum SNR) για να διατηρηθεί μία συγκεκριμένη ταχύτητα. Το SNR margin συνήθως συγχέεται με το SNR. Υψηλές τιμές SNR margin σημαίνουν πιο καθαρό/δυνατό σήμα, με λιγότερο θόρυβο. Οσο πιο ψηλή είναι η τιμή του SNR margin τόσο πιο σταθερή είναι η σύνδεση.” Συνήθως οι πάροχοι διαλέγουν margin κάτι που έχω δει να επιβεβαιιώνεται πολλές φορές εδω μέσα.

    Από όσο έχω κατλάβει το 8b είναι προφίλ όπου χρησιμοποιέιται υψηλή τάση για να περιοριστεί το crosstalk. Sτο 17a υπάρχει vectoring.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-06-2005
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30713/3071
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το noise margin που αναγραφεται στο πινακακι το εχω δει να μεταβαλλεται . Απο 5,4 μεχρι και 10 .

    Το 8b ειναι για μεγαλυτερες αποστασεις και χρησιμοποιειται σε vdsl απο ΑΚ .
    Αυτη η ισχυς ομως υποπτευομαι οτι κανει τις γειτονικες γραμμες να βαρανε τουμπερλεκια . Ειδικα αν προκειται για vdsl απο vodafone με ενεργο DLM .

    Ημουν στη vodafone οταν ειχαν ενεργοποιησει DLM και γινοταν χαμος μεχρι να αλλαξουν ρυθμισεις . Εβλεπε τις παρεμβολες και εριχνε ταχυτητα σε επιπεδα adsl . Στην πορεια το εφτιαξαν .

    Στην δικη μας περιπτωση που δεν υπαρχει vectoring μια μικρη διορθωση στις παρεμβολες κανει το INP . Στην nova ομως το εχουν χαμηλα .

    Δεν ξερω αν για την ταχυτητα φταιει το 8b , κλειδωμενο προφιλ η ελλατωματικο ζευγος .

    Θεωρητικα με 12Α ( πηγαινοντας βημα βημα ) αν η αποσταση απο το ΑΚ ειναι μικρη η ταχυτητα λογω μεγαλυτερου ευρους θα πρεπει να ανεβει .

    Απο τεχνικη υποστηριξη μου ειπαν την πρωτη φορα οτι με μεγαλυτερο προφιλ η ταχυτητα θα πεσει δεν ξερω ομως αν αυτο ισχυει στην περιπτωση μου λογω μικρης αποστασης απο το ΑΚ . 135 μετρα μεσω maps . Να ειναι αλλα 50 μετρα καλωδιακα ;

    Παντως η γραμμη ειιναι σταθερη χωρις crc errors .

  10. #10
    Εγγραφή
    15-06-2005
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30713/3071
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια ενημερωση .

    Καταφερα να μιλησω με τεχνικη υποστηριξη χθες . Με πηραν σημερα για την βλαβη . Ποια βλαβη , καμια βλαβη . Μηδενικα σφαλματα η γραμμη . Το περασαν βλαβη για να αχοληθει καποιος .

    Εξηγησα τι ηθελα , αλλαγη προφιλ κι αν δεν βελτιωθει αν υπαρχει διαθεσιμοτητα για αλλαγη ζευγους .

    Ο υπαλληλος που με πηρε δεν ειχε δυνατοτητα η προσβαση να μου αλλαξει προφιλ . Δεν μου ειπε οτι δεν υπαρχει αλλο προφιλ αλλα οτι δεν μπορει να το αλλαξει .

    Δεν δεχτηκε να καταγραψει αιτημα για αλλαγη ζευγους γιατι
    Θεωρησε οτι η ταχυτητα ειναι καλη για πενηνταρα την στιγμη που στην πολυκατοικια η κοσμοτε σε κατοσταρα κλειδωνει 75-80 .

    Ελειπα απο το σπιτι εκεινη την ωρα . Ειδα οτι δεν πειραξαν το ρουτερ εστω να δοκιμασουν κατι .

    Αυτααα

  11. #11
    Εγγραφή
    15-06-2005
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30713/3071
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μετα το πρωτο διμηνο ειμαστε ετσι : Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  28-10-23 fritz nova50.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  156,2 KB 
ID: 251767



    Μηδενικα σφαλματα η γραμμη . Η τεχνικη υποστηριξη δεν πειραζει το παραμικρο .
    Τζαμπα και τα λεφτα για fritzbox .

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας