Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    20-03-2009
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Πάω τον υπολογιστή για αναβάθμιση σε γνωστό μαγαζί της περιοχής μου
    sony vaio με win 7 και ζητάω win 10 ,ssd, και φυσικό καθαρισμό ..συνολικό κόστος 160 ευρω
    Στην παραλαβή από το μαγαζί μου λένε σε 5 μερες περίπου θα είναι έτοιμο
    και ως απόδειξη μου δίνουν μια κάρτα του μαγαζιού με ένα αυτoκολητο barcode.
    Περνάει μια εβδομάδα και με παίρνουν τηλ. και μου λένε ότι κατά το άνοιγμα του laptop
    διαπιστώθηκε βλάβη στο chip της κάρτας γραφικών
    (υπόψιν το laptop λειτουργούσε κανονικότατα μέχρι την ώρα που το πήγα για αναβάθμιση )
    επιπλέον 80 η 85 ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς ) .
    Τσαντίστηκα άσχημα γιατί δεν ήταν δική μου ευθύνη
    και τέλος πάντων αφού ηρέμησα έδωσα το οκ για περαιτέρω ενέργειες .
    Μετά από λίγες μέρες με παίρνουν πάλι τηλ.
    και μου λένε η επισκευή θα κοστίσει 120 η 130 ευρώ (του chip της κάρτας γραφικών ).
    Τσατίστηκα ακόμα πιο άσχημα και τους είπα να μην κάνουνε τίποτα .. θα τον πάρω πίσω τον υπολογιστή.
    Εννοείται ότι ο υπολογιστής δεν θα λειτουργεί κατά τα λεγόμενα του υπαλλήλου.
    Εγώ τι πρέπει να κάνω ΄??

  2. #2
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΖΙΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν η κάρτα γραφικών καταστράφηκε από το τεχνικό, πρέπει να γίνει επισκευή με επιβάρυνση του καταστήματος.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η κάρτα γραφικών καταστράφηκε από το τεχνικό, πρέπει να γίνει επισκευή με επιβάρυνση του καταστήματος.
    Προφανώς, αλλά η ερώτηση είναι πως το αποδεικνύει κανείς

  4. #4
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Π@π@ριές του μαγαζιού για να "δαγκώσουν" όσο γίνεται τον πελάτη.
    Κλασιή περίπτωση τυχοδιωκτικού μαγαζιού, που σου λέει "θα του πετάξω μερικά ψέματα και άμα τσιμπήσει, τσίμπησε".
    Μετά, όταν κλείνουν, φταίει η κρίση, οι μεγάλες αλυσίδες, η άπονη ζωή, η άτιμη κοινωνία, αλλά ΠΟΤΕ δεν φταίει το εκάστοτε μαγαζί, που θεωρεί το πελάτη, κουτό, χαζό, κλπ., .....
    Άντε να κλείνουν όλοι αυτοί, να ΞΕΒΡΩΜΙΖΕΙ λίγο χώρος.

    Για να απαντήσω στην ερώτησή σου (ταπεινή μου άποψη), εαν μπορείς να κάνεις κάτι, απλά δεν μπορείς. Για τον εξής απλό λόγο, ότι δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο που να σε καλύπτει.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Τα ιδια παντως συμβαινουν και με τις "μεγαλες αλυσιδες" οπου τις θεωρεις αγγελους οπως καταλαβαινω. Τα ιδια ακριβως. Η λυση ποια ειναι; Πριν παραδωσουμε ενα pc και ειδικα laptop στα χερια αλλου, ειτε καταστημα ειναι αυτο, ειτε service, ειτε courier φωτογραφιες και video σε πληρη σετ ( πχ ολες τις γωνιες ενος laptop ) με ημερομηνια καθαρα και εμφανη ολα.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Το σωστό είναι να ανοίγεις τον υπολογιστή μπροστά στον υπάλληλο για να αποδείξεις ότι δουλεύει κατά την παράδοση, δε μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω,

  7. #7
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Και συμφωνώ και διαφωνώ μαζί σου.
    Συμφωνώ με αυτό που λες, ότι και στις μεγάλες αλυσίδες γίνονται τα ίδια. Συμφωνώ μαζί σου.

    Διαφωνώ με αυτό που λες, ότι τους θεωρώ αγγέλους. Τις "μεγάλες αλυσίδες" τις ανέφερα, γιατί, όλα αυτά τα μικρομάγαζα τις κάνανε "μεγάλες" και τις γιγαντώσανε με την τυχοδιωκτική τακτική τους.
    Προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα, να άγοραζα ένα προϊόν από ένα συνοικιακο μαγαζί, ακόμη και αν είχε το συγκεκκριμμένο προϊόν 7-8-10 ευρώ παραπάνω από την μεγάλη αλυσίδα.
    Αντιθέτως, προτιμώ και θέλω να βοηθήσω, τον μικρό και αδύναμο, όχι όμως να υποβαθμίζει την νοημοσύνη μου.
    Έχω πρόβλημα όμως, όταν βλέπουν τον πελάτη, με την λογική "ωπ, μπήκε πελάτης, βάλτου το χέρι στην τσέπη, μέχρι τον ώμο. Ή όταν βλέπουν τον πελάτη, σαν εν δυνάμει κορόϊδο.

    Όπως έχω πει και σε άλλο thread, στα νότια προάστεια και συγκεκκριμένα με το έμπαινες από την Λεωφόρο Κύπρου, στην Λεωφόρο Αργυρουπόλεως, στην Αργυρούπολη, υπήρχαν 4 κομπιουτερομάγαζα (τουλάχιστον 4 θυμάμαι εγώ).
    Εδώ και (αν όχι πολλά) αρκετά χρόνια, δεν έχει μείνει κανένα. Γιατί άραγε?.....

    Επίσης, ποιος δεν θυμάται την περίφημη οδό Στουρνάρη στην Αθήνα? Ο δρόμος των κομπιουτερομάγαζων και της τεχνολογίας. Πόσα απο αυτά έχουν μείνει μέχρι τώρα? Γιατί άραγε?....

    Και το λέω αυτό, γιατί όλες αυτές οι "μεγαλες αλυσιδες" έγιναν "μεγάλες" πρό κρίσης εποχές. Και το αναφέρω αυτό, γιατί, ενδεχομένως, εν μέσω κρίσης, να πει κάποιος "και γιατί να δώσω 7-8-10 ευρώ παραπάνω?"

    Με άλλα λόγια, με αυτού του είδους τις τακτικές, ο κόσμος τους γύρισε την πλάτη, με αποτέλεσμα οι "μεγάλες αλυσίδες" να γίνουν "μεγάλες". Όλα αυτά τα μικρομάγαζα, που τώρα "δαιμονοποιούν" τις "μεγάλες αλυσίδες"", τις έκαναν "μεγάλες".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AMD64 : 22-09-23 στις 00:38.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ξεφευγουμε απο το νημα αλλα μια συντομη απαντηση στα 2 "γιατι αραγε;" να στην δωσω

    Στο πρωτο λοιπον υπαρχει μια διεργασια 20ετιας που στην Ελλαδα κατεστρεψε την μικρη-μικρομεσαια επιχειρηση. Ενα απλο επιχειρημα αν και οχι το μονο, ειναι η τραπεζικη πολιτικη που φυσικα παντα "υποστηριζει ως ατμομηχανη την οικονομια". Δεν συνεχιζω γιατι θα μπουμε σε αλλη και μεγαλη συζητηση που δεν περιοριζεται στο κομματι της τεχνολογιας αλλα πιανει ολα τα προιοντα, ολο το εμποριο και ολη την επιχειρηματικοτητα στην ελληνικη τους εκφραση.

    Στο δευτερο που αφορα την Στουρναρη οπως και κατ επεκταση ολο το κεντρο της Αθηνας θα σου πω πως οι περισσοτεροι εχουν μετακομισει, μεγαλωσει, αναπτυχθει ή και εχουν αλλαξει κατευθυνση αλλα ως δρομος αποκλειστικα οι συνεχεις καταστροφες και βασικα η αρνηση προσβασης κατεστρεψαν αυτην και αλλες εμπορικες και παραδοσιακες πιατσες. Η μονη που "επεζησε" σε ολοκληρη την Αθηνα ειναι της Ερμου και αυτη υπο προυποθεσεις και για λογους βιτρινας.

    Και για να επανελθουμε στο νημα. Οταν παραδινουμε ενα μηχανημα σε καποιον αλλο για τον οποιο λογο και ιδιως για λογους service, φροντιζουμε να εχουμε αποδεικτικα. Αποδεικτικα κατοχης, αποδεικτικα χρησης και το βασικοτερο αποδεικτικα της καταστασης που βρισκεται το μηχανημα τη στιγμη που το παραδινουμε. Διαφορετικα και σε περιπτωση σαν κι αυτη του νηματος ο κατοχος εχει το βαρος της αποδειξης. Την οποια αν δεν διαθετει τα λογια, η γνωμη και η θεση του μοιραια εχουν μικροτερη βαρυτητα απο εκεινων του παραληπτη ( πχ εγω ως courier ετσι χτυπημενο το παρελαβα ή εγω ως service οταν το ανοιξα ειδα καμμενη την καρτα γραφικων ).

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.811
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Για αρχη το laptop ειναι αρχαιο. 160 ευρω για αναβαθμιση ειναι ηδη μαλλον πολλά., ποσο μαλλον τα +85 που ζητησαν για το chip γραφικων.
    Το οτι δουλευε οταν το πηγες δεν το αμφισβητουμε, ΑΛΛΑ σιγουρα ελυσε τα παντα, και κυριως το συστημα ψυξης cpu και λοιπων chip, καθοτι η παστα ξεραινεται και ο ανεμιστηρας θα ηθελε σιγουρα καθαρισμα και πιθανοτατα και αντικατασταση.
    Την ωρα που γινεται αυτό, κανεις δεν μπορει να είναι σίγουρος οτι τα "ψημενα" ηλεκτρονικα με το ξεβιδωμα δεν θα παθουν κατι.
    Απο κει και περα, το πιθανοτερο ειναι οτι το chip γραφικων ειναι κολλημενο. Πιθανοτατα προσπαθησε να το επαναφερει με re-balling (το οποιο δεν πιανει παντα) και μετα υποψιαζομαι οτι πηγε για πλακετα ολοκληρη.
    Ισως το μονο λαθος του καταστηματος ειναι που δεχθηκε να ασχοληθει, χωρις να σου πει και τα ρισκα της υποθεσης.

    Ωρα για ανακυκλωση, σου γλυτωσε και 240 πεταμενα ευρω.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-10-2013
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AMD64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και συμφωνώ και διαφωνώ μαζί σου.
    Συμφωνώ με αυτό που λες, ότι και στις μεγάλες αλυσίδες γίνονται τα ίδια. Συμφωνώ μαζί σου.

    Διαφωνώ με αυτό που λες, ότι τους θεωρώ αγγέλους. Τις "μεγάλες αλυσίδες" τις ανέφερα, γιατί, όλα αυτά τα μικρομάγαζα τις κάνανε "μεγάλες" και τις γιγαντώσανε με την τυχοδιωκτική τακτική τους.
    Προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα, να άγοραζα ένα προϊόν από ένα συνοικιακο μαγαζί, ακόμη και αν είχε το συγκεκκριμμένο προϊόν 7-8-10 ευρώ παραπάνω από την μεγάλη αλυσίδα.
    Αντιθέτως, προτιμώ και θέλω να βοηθήσω, τον μικρό και αδύναμο, όχι όμως να υποβαθμίζει την νοημοσύνη μου.
    Έχω πρόβλημα όμως, όταν βλέπουν τον πελάτη, με την λογική "ωπ, μπήκε πελάτης, βάλτου το χέρι στην τσέπη, μέχρι τον ώμο. Ή όταν βλέπουν τον πελάτη, σαν εν δυνάμει κορόϊδο.

    Όπως έχω πει και σε άλλο thread, στα νότια προάστεια και συγκεκκριμένα με το έμπαινες από την Λεωφόρο Κύπρου, στην Λεωφόρο Αργυρουπόλεως, στην Αργυρούπολη, υπήρχαν 4 κομπιουτερομάγαζα (τουλάχιστον 4 θυμάμαι εγώ).
    Εδώ και (αν όχι πολλά) αρκετά χρόνια, δεν έχει μείνει κανένα. Γιατί άραγε?.....

    Επίσης, ποιος δεν θυμάται την περίφημη οδό Στουρνάρη στην Αθήνα? Ο δρόμος των κομπιουτερομάγαζων και της τεχνολογίας. Πόσα απο αυτά έχουν μείνει μέχρι τώρα? Γιατί άραγε?....

    Και το λέω αυτό, γιατί όλες αυτές οι "μεγαλες αλυσιδες" έγιναν "μεγάλες" πρό κρίσης εποχές. Και το αναφέρω αυτό, γιατί, ενδεχομένως, εν μέσω κρίσης, να πει κάποιος "και γιατί να δώσω 7-8-10 ευρώ παραπάνω?"

    Με άλλα λόγια, με αυτού του είδους τις τακτικές, ο κόσμος τους γύρισε την πλάτη, με αποτέλεσμα οι "μεγάλες αλυσίδες" να γίνουν "μεγάλες". Όλα αυτά τα μικρομάγαζα, που τώρα "δαιμονοποιούν" τις "μεγάλες αλυσίδες"", τις έκαναν "μεγάλες".
    Διστυχως εχεις απολυτο δικαιο!

  11. #11
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεφευγουμε απο το νημα αλλα μια συντομη απαντηση στα 2 "γιατι αραγε;" να στην δωσω

    Στο πρωτο λοιπον υπαρχει μια διεργασια 20ετιας που στην Ελλαδα κατεστρεψε την μικρη-μικρομεσαια επιχειρηση. Ενα απλο επιχειρημα αν και οχι το μονο, ειναι η τραπεζικη πολιτικη που φυσικα παντα "υποστηριζει ως ατμομηχανη την οικονομια". Δεν συνεχιζω γιατι θα μπουμε σε αλλη και μεγαλη συζητηση που δεν περιοριζεται στο κομματι της τεχνολογιας αλλα πιανει ολα τα προιοντα, ολο το εμποριο και ολη την επιχειρηματικοτητα στην ελληνικη τους εκφραση.

    Στο δευτερο που αφορα την Στουρναρη οπως και κατ επεκταση ολο το κεντρο της Αθηνας θα σου πω πως οι περισσοτεροι εχουν μετακομισει, μεγαλωσει, αναπτυχθει ή και εχουν αλλαξει κατευθυνση αλλα ως δρομος αποκλειστικα οι συνεχεις καταστροφες και βασικα η αρνηση προσβασης κατεστρεψαν αυτην και αλλες εμπορικες και παραδοσιακες πιατσες. Η μονη που "επεζησε" σε ολοκληρη την Αθηνα ειναι της Ερμου και αυτη υπο προυποθεσεις και για λογους βιτρινας.

    Και για να επανελθουμε στο νημα. Οταν παραδινουμε ενα μηχανημα σε καποιον αλλο για τον οποιο λογο και ιδιως για λογους service, φροντιζουμε να εχουμε αποδεικτικα. Αποδεικτικα κατοχης, αποδεικτικα χρησης και το βασικοτερο αποδεικτικα της καταστασης που βρισκεται το μηχανημα τη στιγμη που το παραδινουμε. Διαφορετικα και σε περιπτωση σαν κι αυτη του νηματος ο κατοχος εχει το βαρος της αποδειξης. Την οποια αν δεν διαθετει τα λογια, η γνωμη και η θεση του μοιραια εχουν μικροτερη βαρυτητα απο εκεινων του παραληπτη ( πχ εγω ως courier ετσι χτυπημενο το παρελαβα ή εγω ως service οταν το ανοιξα ειδα καμμενη την καρτα γραφικων ).
    Όντως ξεφεύγουμε απο την ουσία του νήματος, αλλά, επίτρεψέ μου, μια τελευταία (απο την πλευρά μου) επισήμανση.

    Όσον αφορά την "τραπεζικη πολιτικη" (κάτι πολύ γενικό και αόριστο), υπήρξαν εταιρείες, που ξεκίνησαν απο την οδό Στουρνάρη, αλλά με την τραπεζικη πολιτικη που αναφέρεις, όχι μόνο επιβιώσαν, αλλά και μεγάλωσαν/επεκταθήκαν.

    Όσον αφορά την τελευταία 20ετία που αναφέρεις, ναι όντως, γιατί πριν απο 20-25 χρόνια, το Ιντερνετ, τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και ΚΥΡΙΩΣ αυτό που λέμε "Υπηρεσίες Διαδικτύου" (Π.χ. το να μπορείς να αφήσεις μια δημόσια βαθμολογία, ακολουθούμενη από δημόσια κριτική), είτε ήταν στα σπάργανα, είτε δεν υπήρχε καν, στην Ελλάδα....

    Θυμάμαι, όταν πήγα κάποτε να αγοράσω ένα psu, από ένα τέτοιο μικρό μαγαζάκι που "το έφαγαν οι μεγάλες αλυσίδες", στην Λεωφόρο Αργυρουπόλεως και μου φέρνει ένα psu χωρίς σφραγισμένη συσκευασία,
    η πλεξούδα των καλωδίων ελεύθερη και το πιο σημαντικό: η αυτοκόλλητη ταινία ασφαλείας, σκισμένη/παραβιασμένη.....

    Για να μη θυμηθώ, φίλο, που το έτος 1996-1997 έψαχνε να βρεί Sony Playstation για αγορά και έτυχε εκείνη την συγκεκκριμμένη περίοδο, να υπάρχει έλλειψη στην αγορά, ακόμη και απο τις "μεγάλες αλυσίδες"...
    Βρήκε λοιπόν σε ένα συνοικιακό μαγάζακι (που έτυχε να έχει απόθεμα, 2-3 κομμάτια, τα οποία δεν ήταν ούτε καν καινούργια, απλά τα νοίκιαζε ή τα είχε στο μαγαζί και πήγαιναν οι πιτσιρικάδες και έπαιζαν με χρονοχρέωση)
    και η τιμή που του είπε, ήταν 20,000,00 με 25,000,00 Δραχμές, πιό πάνω, από τι τα πουλούσαν, καινούργια, οι "μεγάλες αλυσίδες".
    Όταν ρώτησε το κατάστημα, γιατί τέτοια μεγάλη διαφορά στην τιμή, ο Τρισμέγιστος Μαγαζάτορας, του απάντησε με ύφος 3000 Καρδιναλίων "Πήγαινε όπου θέλεις, μόνο εγώ έχω."
    Δυστηχώς όμως, το 1996-1997, η δημόσια βαθμολογία και δημόσια κριτική στο Internet, δεν υπήρχε καν, ούτε σαν επιστημονική φαντασία.....

    Εν κατακλείδι, είναι πολύ βολικό πάντα να φταίει η κρίση, οι μεγάλες αλυσίδες, η άπονη ζωή, η άτιμη κοινωνία, ή "τραπεζικη πολιτικη" (όπως λές και σύ), αλλά ΠΟΤΕ δεν φταίει το εκάστοτε μαγαζί.....

    Αυτά, όσον αφορά την "τραπεζικη πολιτικη".....

  12. #12
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ναι καλες οι αναφορες και τα παραδειγματα που περιγραφεις, ομως θα σου παραθεσω και μερικα σημερινα παραδειγματα περιπτωσεων οπου οι "μεγαλες αλυσιδες" που θεωρεις πως εδωσαν λυση στον καταναλωτη κανουν τα ιδια και χειροτερα. Λογω ενεργης λοιπον καθημερινης επαγγελματικης τριβης με τις περισσοτερες αν οχι ολες αυτες τις "μεγαλες αλυσιδες" και σταματω εδω καθως δεν μπορω να αναφερω περισσοτερα, να μερικες χαρακτηριστικες περιπτωσεις οπου θυμαμαι χαρακτηριστικα.

    Κατοχος laptop το οποιο πηγε σε εξουσιοδοτημενη για την μαρκα του "μεγαλη" αλυσιδα για εναν καθαρισμο και αλλαγη παστας στην cpu, επεστρεψε στον πελατη με τρυπημενο διαμπερως το καδρο της οθονης, με βιδες που εξειχαν μεσα κι εξω και που το καλο το μαγαζι για να ειναι ενταξει και να μην τραυματιστει ο πελατης εβαλε και καμποση σιλικονη σε καθε πλευρα της καθε βιδας !!! Το πακεταρισε ομορφα, εκοψε και αποδειξη για την εργασια και τα .....ανταλλακτικα ( ω ναι χρεωσαν και τις λαμαρινοβιδες ), χρεωσε κανονικα και το ΦΠΑ μιας και αυτοι δεν ειναι μπακαληδες να κλεβουν το κρατος, και το παρεδωσε στον πελατη. Κι οταν ο πελατης που τους εμπιστευθηκε και το παρελαβε στον γκισε του καταστηματος σφραγισμενο χωρις να το δει ( ιδιες λογικες σαν και τις δικες σου μου περιεγραφε ), πηγε στο γραφειο του, το ανοιξε, ξεπερασε ευτυχως το εγκεφαλικο και γυρισε πισω να διαμαρτυρηθει, του ειπαν πως ειχε δωσει συγκαταθεση για ολο αυτο σε ενα 100% λειτουργικο και καθαρο μηχανημα. Την συνεχεια δεν μπορω να την περιγραψω γιατι κωλυομαι. Την ολη ζημια παντως την καλυψαν αλλοι και οχι η "μεγαλη αλυσιδα".

    Αλλη μεγαλη αλυσιδα σε μονιμη βαση και εδω και χρονια (!!!! ) αρνειται την καλυψη της εγγυησης. Και τσακωνεται με τους πελατες της που εχουν την ατυχια να την χρειαστουν. Μονιμα και βαση δηλωμενης πολιτικης τους.

    Αλλη μεγαλη αλυσιδα και οχι σε ενα απο τα καταστηματα της και πουλα μεταχειρισμενα απο επιστροφες προιοντα ως καινουργια, τα οποια και ελλιπη βρισκονται και προβληματικα αλλα και που "ριχνουν" οικονομικα τον πελατη.

    Αλλη μεγαλη αλυσιδα ταζει τεραστιους λαγους και υπερμεγεθη πετραχειλια γενικως στους πελατες της για να τους καταφερει να αγορασουν απο αυτην και εχει μονιμη αλληλογραφια με τον Συνηγορο. Σε επιπεδο που απασχολει υπαλληλο μονο για αυτη τη δουλεια.

    Κι αλλα πολλα.

    Στο θεμα μας τωρα και ξανα. Στο οτιδηποτε. Το βαρος της αποδειξης για να μπορουμε να κινηθουμε σε μια στραβη το εχουμε εμεις. Οποτε φωτογραφιες, βιδεο και ξεκαθαρες εξηγησεις. Και επειδη και παλι 100% δεν υπαρχει να κανουμε και το σταυρο μας μπας και ειμαστε τυχεροι να πεσουμε σε καποιον φιλοτιμο κι ευσυνειδητο. ΑΦΟΥ ΟΜΩΣ εχουμε κανει την προεργασια μας.

  13. #13
    Εγγραφή
    21-10-2013
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι αλλα πολλα.
    Προσωπικα, σε πιστευω, για τον απλουστατο λογο, εχω δει κι εχω ακουσει πολλες περισσοτερες περιπτωσεις, σε βαρος πελατων. Γιατι ομως δεν αναφερεις, ποιες ειναι αυτες οι μεγαλες αλυσιδες, ωστε να γνωριζουμε και γιατι οχι να τις αποφευγουμε.
    Ομως, υπαρχουν και εταιρειες που σεβονται και υποστηριζουν, τον πελατη τους. Να αναφερω δυο παραδειγματα. Ετυχε να παραλαβω απο εταιρεια που συνεργαζομουν χρονια εναν HDD και ενα cd player, χαλασμενα. Εννοειται τα πηγα πισω και σε 15 λεπτα, τα τσεκαρε τεχικος, εφτιαξε τα σχετικα ενγραφα και μου τα αντικατεστησε. Oktabit ειναι η εταιρεια, διστυχος δραστηριοποιειται μονο στην χονδρικη. Παραλαμβανω LG crt μονιτορ, χαλασμενο. Τηλεφωνω στην αντιπροσωπεια και την μεθεπομενη, ερχεται τεχνικος, διαπιστωνει το προβλημα, αντικαθιστα το μονιτορ, ζητα συγνωμη για την ταλαιπορεια και ολα καλα.
    Βεβαιως ολοι μας, σαν πελατες/καταναλωτες, καταλβαινουμε οτι μπορει να γινει καποιο λαθος, αστοχια υλικου κτλ κτλ. Ανθρωποι ειμαστε και μηχανηματα ειναι. Εκεινο που δεν μπορουμε να καταλαβουμε και δεν δεχομαστε ειναι η αδιαφορεια και ο εμπαιγμος, απο καποιες εταιρειες και καταστηματα, που τους ενδιαφερει να σπρωξουν μονο το προιον τους



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και επειδη και παλι 100% δεν υπαρχει να κανουμε και το σταυρο μας μπας και ειμαστε τυχεροι να πεσουμε σε καποιον φιλοτιμο κι ευσυνειδητο.
    Αυτο πραγματικα ειναι ΚΑΤΑΝΤΙΑ!

  14. #14
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    To γραφω οτι δεν μπορω να αναφερω λεπτομερειες λογω επαγγελματικων περιορισμων.

    Ενα μονον σχολιο για εταιρειες και οχι φυσικα ειδικα, τυπου Octabit. Η ειδοποιος διαφορα λοιπον ειναι ακριβως αυτη που αναφερεις. Οτι δραστηριοποιουνται στην χονδρικη κι ειναι και εχουν να κανουν με επαγγελματιες. Τα πανηγυρια ειναι στο λιανοπουλι, το οποιο οσο πιο μαζικο ειναι τοσο και μεγαλυτερα τα ζητηματα. Και οχι μονον εκεινα που εχουν να κανουν με τον καταναλωτη αλλα και με τους φορους, το περιβαλλον, την ευρυτερη αγορα κτλ.

    Απο την αλλη και για να τα λεμε κι ολα, ολες οι επιχειρησεις, ολα τα μαγαζια συμπεριλαμβανουν στο κοστος αρα και στις τιμες πωλησης οπως και στην συμπεριφορα εναντι του καταναλωτη/πελατη, αναγκαστικα και θελουν δεν θελουν τις περιπτωσεις οπου ιδιοτροποι, περιεργοι, περα απο το νορμαλ, πονηροι και οτι αλλο πελατες τους, τους προκαλουν ζημιες. Αυτο φυσικα σαν αποτελεσμα εχει τους "μεγαλους" να αντιμετωπιζουν αυτο το ζητημα με πολυ μεγαλυτερες αντοχες σε σχεση με εναν "παραδοσιακο" ας πουμε επιχειρηματια. Κι αυτη ειναι αλλη μια αιτια για την συρικνωση και εξαφανιση των "μη μεγαλων" και τον συγκεντρωτισμο που οδηγει αναποφευκτα και σε παρατραγουδα.

    Και παλι ομως ειμαστε εκτος θεματος.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας