Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Όπως λέει και ο τίτλος, είμαι (πέμπτη μέρα σήμερα) χωρίς ίντερνετ.
    Άπειρα τηλεφωνήματα στο 13788, κουβεντολόι χωρίς νόημα-τα ίδια και τα ίδια,"θα το φτιάξουμε κύριε,το έχουμε βάλει υπερεπείγον", και αποτέλεσμα μηδέν.

    Πήγα στον Γερμανό και μου δάνεισαν ένα άλλο ρούτερ για δοκιμή, χωρίς αποτέλεσμα, το πρόβλημα είναι στη γραμμή.

    Είμαι στην cosmote πολλά χρόνια για δύο λόγους:
    1.Σταθερότητα γραμμής και,
    2.Άμεση εξυπηρέτηση σε θέματα βλαβών/δυσλειτουργιών

    Εφ'όσον το δεύτερο δεν ισχύει πλέον, δεν βλέπω τον λόγο να μένει κάποιος σε αυτή την εταιρεία.
    Υπάρχουν κι άλλοι (με αντίστοιχη "εξυπηρέτηση", δεν αμφιβάλλω) πολύ φθηνότεροι.

  2. #2
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Από 1 Σεπτεμβρίου χωρίς ίντερνετ περιοχή Κυπριάδου από δικό τους φταίξιμο στα σκαψίματα για οπτικές ίνες. Καμία ενημέρωση ή επικοινωνία μαζί μου και στην ερώτηση που τους έκανα "Τι μπορώ να κάνω ως πελάτης που έχω υπογράψει συμβόλαιο για τις χ υπηρεσίες και δεν έχω τις χ υπηρεσίες;" με κοίταξε στα μάτια ο υπάλληλος και μου είπε "Τίποτα". Έσπασα το συμβόλαιο και πάω για εναλλακτικό πάροχο καθώς έχω χάσει πλήρως την λίγη εμπιστοσύνη που είχα στον όμιλο. Καλό το δίκτυο αλλά τουλάχιστον ξεφτίλα το να με στήνεις και να κάνεις ότι δεν υπάρχω, ειδικά όταν σε χρυσοπληρώνω με κινητά, τηλεόραση, ίντερνετ και σταθερό επί τόσα χρόνια.
    My Speedtest:
    Spoiler:

  3. #3
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanasakis11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Από 1 Σεπτεμβρίου χωρίς ίντερνετ περιοχή Κυπριάδου από δικό τους φταίξιμο στα σκαψίματα για οπτικές ίνες. Καμία ενημέρωση ή επικοινωνία μαζί μου και στην ερώτηση που τους έκανα "Τι μπορώ να κάνω ως πελάτης που έχω υπογράψει συμβόλαιο για τις χ υπηρεσίες και δεν έχω τις χ υπηρεσίες;" με κοίταξε στα μάτια ο υπάλληλος και μου είπε "Τίποτα". Έσπασα το συμβόλαιο και πάω για εναλλακτικό πάροχο καθώς έχω χάσει πλήρως την λίγη εμπιστοσύνη που είχα στον όμιλο. Καλό το δίκτυο αλλά τουλάχιστον ξεφτίλα το να με στήνεις και να κάνεις ότι δεν υπάρχω, ειδικά όταν σε χρυσοπληρώνω με κινητά, τηλεόραση, ίντερνετ και σταθερό επί τόσα χρόνια.
    Πού πήγες; Ή δεν έχεις φύγει ακόμα;

    Πέμπτη ημέρα σήμερα, χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ.
    Είναι απίστευτη η κατάντια του ΟΤΕ.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Είπα να δοκιμάσω την τύχη μου με την Inalan. Γενικά οι απόψεις, ειδικά εδώ στο φόρουμ, διίστανται αλλά συγγενής στην Κυψέλη είναι χρόνια χαρούμενος και είπα να κάνω το άλμα τώρα που μου έδωσε ο ΟΤΕ την τελική σπρωξιά. Έχω σπάσει το συμβόλαιο από προχθές αλλά περιμένω αύριο τον τεχνικό για την μελέτη και την εγκατάσταση. Τα υπόλοιπα περί εμπειρίας θα τα αναλύσω στο αντίστοιχο νήμα.
    My Speedtest:
    Spoiler:

  5. #5
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Τουλάχιστον εσύ έχεις την τύχη να έχεις Inalan στην περιοχή σου.

    Έκτη ημέρα σήμερα και το δούλεμα συνεχίζεται ασταμάτητα.
    "Σας ενημερώνουμε πως συνεχίζονται οι ενέργειες αποκατάστασης, αναφορικά με το αίτημά σας με αριθμό 1-309373089953"

    Ας μου πει κάποιος πώς και μετά απο πόσο χρονικό διάστημα χωρίς υπηρεσίες έχω δικαίωμα καταγγελίας του συμβολαίου αζημίως

  6. #6
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουλάχιστον εσύ έχεις την τύχη να έχεις Inalan στην περιοχή σου.

    Έκτη ημέρα σήμερα και το δούλεμα συνεχίζεται ασταμάτητα.
    "Σας ενημερώνουμε πως συνεχίζονται οι ενέργειες αποκατάστασης, αναφορικά με το αίτημά σας με αριθμό 1-309373089953"

    Ας μου πει κάποιος πώς και μετά απο πόσο χρονικό διάστημα χωρίς υπηρεσίες έχω δικαίωμα καταγγελίας του συμβολαίου αζημίως
    Δεν είμαι σίγουρος αλλά μπορείς να διαβάσεις εδώ τι λεέι η ΕΕΤΤ για το θεμα βλαβων https://www.eett.gr/docs/non-knowled...diktyo/vlaves/

  7. #7
    Εγγραφή
    28-10-2022
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουλάχιστον εσύ έχεις την τύχη να έχεις Inalan στην περιοχή σου.

    Έκτη ημέρα σήμερα και το δούλεμα συνεχίζεται ασταμάτητα.
    "Σας ενημερώνουμε πως συνεχίζονται οι ενέργειες αποκατάστασης, αναφορικά με το αίτημά σας με αριθμό "

    Ας μου πει κάποιος πώς και μετά απο πόσο χρονικό διάστημα χωρίς υπηρεσίες έχω δικαίωμα καταγγελίας του συμβολαίου αζημίως
    Η αλήθεια είναι ότι σε χρόνους τους περίμενα και εγώ καλύτερους, εγώ περίμενα σε νέα σύνδεση 2 εβδομάδες να έρθει τεχνικός χωρίς λόγο για να δώσει VOIP βάση πρωτοκόλλου ενώ μπορούσε να γίνει απομακρυσμένα τελικά, ο τεχνικός ήρθε και πάτησε μόνο ένα ΟΚ στο tablet και δεν τσέκαρε τίποτα άλλο και ας του ανέφερα θέματα με το χάλκινο δίκτυο τους.

    Εάν η βλάβη είναι σε χαλκό, φαντάσου και να μην ήσουν πελάτης τους; Μπορείς ίσως να ζητήσεις να φύγεις αζημίως και να κάνεις φορητότητα για αλλού για να πιέσεις την κατάσταση αλλά σε αυτήν την περίπτωση δεν ξέρω εάν θα βοηθήσει στο χρόνο αποκατάστασης(εάν τελικά φύγεις οριστικά πριν την αποκατάσταση της βλάβης) αλλά μπορεί να σου κάνουν καλύτερη τιμή για να μείνεις.

    Όπως και να έχει ενημέρωσε από τώρα ότι ζητάς πίστωση από την δήλωση της βλάβης μέχρι την αποκατάσταση της και ας πρέπει κανονικά να γίνεται αυτόματα.

    Μήπως είσαι σε FTTC από καμπίνα Vodafone; Εκεί έδεσε το γλυκό, βέβαια στις περιπτώσεις μου τουλάχιστον συγχρόνιζε πού και πού το router και η όποια αποκατάσταση έπαιρνε το πολύ 20 ημέρες.

    Εννοείται όποιος έχει Inalan πάει εκεί με την μία. Η αλήθεια είναι ότι σε υλοποίηση καμια φορά δεν είναι και η καλύτερη αλλά είδαμε και τους κλασσικούς εικονογραφημένους παρόχους, για μένα πιο πολύ προσοχή θέλει με πιο πάροχο VOIP θα την συνδυάσεις εφόσον είναι σημαντική και η τηλεφωνία.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexT544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι σίγουρος αλλά μπορείς να διαβάσεις εδώ τι λεέι η ΕΕΤΤ για το θεμα βλαβων https://www.eett.gr/docs/non-knowled...diktyo/vlaves/
    Ευχαριστώ

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arxelaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως είσαι σε FTTC από καμπίνα Vodafone; Εκεί έδεσε το γλυκό, βέβαια στις περιπτώσεις μου τουλάχιστον συγχρόνιζε πού και πού το router και η όποια αποκατάσταση έπαιρνε το πολύ 20 ημέρες.
    Όχι, οι καμπίνες είναι του ΟΤΕ στην περιοχή μου

    Λοιπόν, χθες στις 3 το μεσημέρι ήρθε τεχνικός και η σύνδεση αποκαταστάθηκε.
    Στην ερώτηση που του έκανα για τα χάλια της εταιρείας, μου είπε πως "οι περισσότεροι από εμάς τρέχουμε σε Βόλο και Καρδίτσα για να αποκαταστήσουμε τις βλάβες που άφησε πίσω της η κακοκαιρία".

    Το παιδί το γνωρίζω από παλιά και το συμπαθώ, οπότε δεν θα σχολιάσω.
    Τέλος

  9. #9
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Χαίρομαι που ξεμπέρδεψες. Όσο για αυτό που σου είπε ο τεχνικός το καταλαβαίνω απόλυτα και μου πέρασε από το μυαλό πολλές φορές. Αυτό όμως που με πείραξε δεν ήταν μόνο ο χρόνος αποκατάστασης αλλά η ολοκληρωτική έλλειψη επικοινωνίας και διαφάνειας. Αντί να τους κυνηγάω για να μου δώσουν κάποια ενημέρωση θα μπορούσαν πολύ απλά να είχαν εκδώσει ανακοίνωση ενημερώνοντάς μας πως λόγω των δύσκολων καταστάσεων που επικρατούν σε αυτές τις περιοχές οι προσπάθειές μας έχουν στραφεί προς τα εκεί. Τέλος θα μπορούσαν να μου προτείνουν κάποιο πακέτο με δεδομένα κινητής για το διάστημα που είχα μείνει εκτός αντί να με βάζουν στην αναμονή για 30 λεπτά την ημέρα για να ψαρέψω 5GB που θα φάω σε λίγες ώρες. Όπως και να έχει τέλος καλό όλα καλά και για τους δύο μας, με δύο διαφορετικές λύσεις
    My Speedtest:
    Spoiler:

  10. #10
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanasakis11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό όμως που με πείραξε δεν ήταν μόνο ο χρόνος αποκατάστασης αλλά η ολοκληρωτική έλλειψη επικοινωνίας και διαφάνειας.
    Το ένα.
    Το δεύτερο είναι πως είσαι πελάτης και πληρώνεις απαιτώντας υπηρεσίες. Ας έπαιρναν έκτακτο προσωπικό, σε τελική ανάλυση.
    Αν δεν πλήρωνες (π.χ. λόγω οικονομικών δυσκολιών) τον λογαριασμό στην ώρα του, θα έδειχναν κατανόηση αυτοί από τη μεριά τους;

  11. #11
    Εγγραφή
    28-10-2022
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, οι καμπίνες είναι του ΟΤΕ στην περιοχή μου

    Λοιπόν, χθες στις 3 το μεσημέρι ήρθε τεχνικός και η σύνδεση αποκαταστάθηκε.
    Στην ερώτηση που του έκανα για τα χάλια της εταιρείας, μου είπε πως "οι περισσότεροι από εμάς τρέχουμε σε Βόλο και Καρδίτσα για να αποκαταστήσουμε τις βλάβες που άφησε πίσω της η κακοκαιρία".

    Το παιδί το γνωρίζω από παλιά και το συμπαθώ, οπότε δεν θα σχολιάσω.
    Τέλος
    Εμένα και σε βλάβη χωρίς φόρτο με τα γεγονότα π.χ. στην Θεσσαλία, για τεχνικό μου έκλειναν ραντεβού τουλάχιστον δύο μέρες μετά και μία φορά μου το άλλαξαν στις 4 ημέρες (βέβαια από το σπίτι δεν χρειάστηκε να έρθουν, πάνε στις κολόνες και τελικά πάντα στην καμπίνα της Vodafone είναι το πρόβλημα). Το θέμα είναι ότι πάντα κάτι γίνεται όταν έρχονται, οι άλλοι από Wind / Vodafone και που έρχονται ακόμα και την ίδια μέρα μόνο μετράνε και φυσικά δεν γίνεται τίποτα. Και σε γείτονα με Vodafone πήγαν σε δεύτερο χρόνο στην καμπίνα και όχι ο ίδιος που πήγε και μέτρησε. Οπότε σε σύγκριση για την αποκατάσταση βλάβης βγάλε συμπέρασμα εφόσον εσένα η περιοχή ανήκει και αποκλειστικά στην CosmOTE.

    Επί εποχής ADSL, αρκετές φορές τεχνικοί του ΟΤΕ που είχαν έρθει για βλάβες πελατών τους, μου είχαν λύσει προβλήματα όταν πάλευα με τους εναλλακτικούς χωρίς να είναι υποχρεωμένοι και ήταν ίσως και ο βασικότερος λόγος που πήγα στην Cosmote με λίγα παραπάνω στο πάγιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος arxelaos : 24-09-23 στις 00:28.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΖΙΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η COSMOTE στα δελτία τύπου για δωρεάν επικοινωνία στους πλημμυροπαθείς στη Θεσσαλία έχει ανακοινώσει ότι απασχολεί εκέι παραπάνω συνεργεία της από διάφορες περιοχές.

  13. #13
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Επαναφέρω το θέμα.
    Χθες μου ήρθε μήνυμα πως εκδόθηκε ο διμηνιαίος λογαριασμός.
    Λοιπόν μαντέψτε, δεν περιλαμβάνει αποχρέωση για τις μέρες που με άφησαν χωρίς υπηρεσίες.

    Επικοινώνησα με το 13888 και τους ρώτησα γιατί συνέβη αυτό, αφού με είχαν διαβεβαιώσει πως "η αποχρέωση μπαίνει αυτόματα".
    Η κοπέλα που μίλησα μου είπε πως "ναι, κανονικά έτσι γίνεται, αλλά αν δεν γίνει κάνεται αίτησηκι έρχεται με τον επόμενο λογαριασμό".

    Εξήγησα πως θα προχωρήσω σε καταγγελία στην Επιτροπή Επικοινωνιών, στην περίπτωση που δεν θα περιληφθεί στον επόμενο λογαριασμό και αναμένω.

  14. #14
    Εγγραφή
    15-10-2019
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Να πω και εγώ τον πόνο μου;

    Σήμερα και για δεύτερη φορά αυτόν τον μήνα δεν έχω internet, η γραμμή είναι νεκρή. Δήλωσα από το πρωί βλάβη και άμεση επίλυση λόγο τηλεργασίας. Είναι 12 το βράδυ και ακόμα τίποτα, με το πάσο τους λοιπόν..

    Είχα ταλαιπωρηθεί απίστευτα και παλαιότερα, πάντα το πρόβλημα οφειλόταν στις πόρτες του dslam σύμφωνα με τα λεγόμενα των τεχνικών.

    Αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να μου έχει καεί η πόρτα σε αυτό το καταραμένο dslam 4 φορές μέσα σε 3 χρόνια.

    Η απάντηση των τεχνικών σε ανάλογη ερώτηση, είναι «φταίνε οι κεραυνοί». Όμως κεραυνοί δεν πέφτουν εδώ σε ακτίνα δεκάδων χλμ. Την τελευταία φορά μάλιστα ήταν μεσημέρι, ο καιρός ηλιόλουστος και ξαφνικά τέλος..

    Σαν να μην έφτανε αυτό ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ για δωρεάν στικάκι. Απαιτούν 10€ έξτρα ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ, λες και δεν πληρώνω ήδη την υπηρεσία που είναι υποχρεωμένοι να μου παρέχουν. Θα τρελαθούμε εντελώς.

    Στο έλεος ενός καρτέλ, με την ΕΕΤΤ να πετάει χαρταετό.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας