Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-09-20 125618.png 
Εμφανίσεις:  404 
Μέγεθος:  644,2 KB 
ID: 250861Η νεότερη προσφορά της Intel - με την κωδική ονομασία Meteor Lake και την επίσημη ονομασία Core Ultra - προσφέρει αυτό που η εταιρεία αποκαλεί ως τις μεγαλύτερες γενεαλογικές και αρχιτεκτονικές αλλαγές των τελευταίων 40 ετών.

    Το νέο τσιπ ενσωματώνει όχι μόνο κάποιες σημαντικές νέες φιλοσοφίες σχεδιασμού, νέα συσκευασία chip και υποστήριξη προηγμένης τεχνολογίας, αλλά είναι επίσης ο πρώτος επεξεργαστής της Intel με ενσωματωμένο επιταχυντή τεχνητής νοημοσύνης, τον οποίο η Intel αποκαλεί NPU (neural processing unit).

    Σε υψηλό επίπεδο, μία από τις πολλές ενδιαφέρουσες αλλαγές που έκανε η Intel στο Meteor Lake ήταν η χρήση ενός σχεδιασμού chiplet πολλαπλών πλακιδίων. Αυτό σημαίνει ότι διαφορετικά συστατικά του τελικού chip κατασκευάστηκαν με τη χρήση διαφορετικών τεχνολογιών κατασκευής chip από διαφορετικές εταιρείες και συσκευάστηκαν μαζί με τη χρήση μιας σειράς μοναδικών τεχνολογιών συσκευασίας chip της Intel.

    Το αποτέλεσμα είναι μια εντυπωσιακά πολύπλοκη δομή που επιτρέπει σε κάθε ένα από τα διαφορετικά στοιχεία να βελτιστοποιηθεί τόσο το κόστος όσο και η απόδοση. Για να είμαστε σαφείς, η Intel έχει δημιουργήσει και στο παρελθόν σχέδια chiplet για την αγορά των διακομιστών, αλλά αυτή είναι η πρώτη για υπολογιστές που ενσωματώνει τόσα πολλά διαφορετικά στοιχεία σε μια τόσο πολύπλοκη συσκευασία.

    Η εταιρεία αξιοποιεί επίσης μια τεχνολογία συσκευασίας chip που αποκαλεί Foveros στο Meteor Lake, η οποία επιτρέπει τη στοίβαξη πολλαπλών πλακιδίων το ένα πάνω στο άλλο με τρισδιάστατο τρόπο. Αρχιτεκτονικά, πρόκειται για ένα εντυπωσιακό σχέδιο.

    Η Intel επέκτεινε αυτό το είδος της υβριδικής και ευέλικτης φιλοσοφίας σχεδιασμού σε πολλά από τα επιμέρους στοιχεία που συνθέτουν το Meteor Lake, συμπεριλαμβανομένου του πυρήνα υπολογιστικών πλακιδίων, ο οποίος είναι ο πρώτος που χρησιμοποιεί τη δική της κατασκευαστική διαδικασία 4 nm της Intel. Εδώ, η Intel επέλεξε να ενσωματώσει έναν αριθμό πυρήνων CPU χαμηλότερης ενεργειακής απόδοσης, εκτός από τους κύριους πυρήνες απόδοσης, σε έναν σχεδιασμό που είναι εννοιολογικά παρόμοιος με την έννοια "big.little" που εισήγαγε για πρώτη φορά η Arm και αργότερα χρησιμοποίησε η AMD σε πολλά από τα σχέδια CPU της.

    Ο νέος σχεδιασμός της Intel προσφέρει 8 πυρήνες αποδοτικότητας που βρίσκονται παράλληλα με τους 6 πυρήνες απόδοσης, με στόχο να είναι σε θέση να χειριστεί τόσο πολύ απαιτητικές εφαρμογές ενός νήματος όσο και ταυτόχρονες λειτουργίες σε ένα μείγμα απαιτητικών εφαρμογών πολλαπλών νημάτων και εφαρμογών χαμηλών απαιτήσεων σε στυλ παρασκηνίου. Με άλλα λόγια, προσπαθούν να εξυπηρετήσουν όλους τους κύριους τύπους εργασιών που εκτελούνται σε υπολογιστές, από παιχνίδια έως παραγωγικότητα γραφείου, επεξεργασία βίντεο και πολλά άλλα.

    Για να βελτιώσει ακόμη περισσότερο την ενεργειακή απόδοση και τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας των συστημάτων που βασίζονται στο Meteor Lake, η εταιρεία τοποθέτησε επίσης δύο πυρήνες CPU αποδοτικότητας σε ξεχωριστό πλακίδιο SoC. Αυτό επιτρέπει στο πιο απαιτητικό πλακίδιο υπολογισμού να απενεργοποιείται όταν δεν χρειάζεται, ενώ παράλληλα μπορεί να συνεχίσει να εκτελεί βασικές υπολογιστικές εργασίες.

    Η NPU, ή αλλιώς ο επιταχυντής νευρωνικής επεξεργασίας, που βρίσκεται επίσης στο πλακίδιο SoC, βασίζεται στην τεχνολογία Movidius VPU (visual processing unit) που αγόρασε η Intel το 2016.

    Η NPU της Intel αναμένεται να προσφέρει ακατέργαστη απόδοση επεξεργασίας περίπου 10 TOPS, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι ο αριθμός των εφαρμογών λογισμικού που αναμένεται να υποστηρίξει η Intel είναι σημαντικά υψηλότερος από την AMD και ακόμη και την Qualcomm. Το καθαρό αποτέλεσμα είναι ότι η πραγματική αξία αυτού που φέρνει η Intel στην αγορά με το Meteor Lake είναι πολύ υψηλότερη από αυτό που υποδηλώνει ο απλός αριθμός επιδόσεων TOPs.

    Μια άλλη μεγάλη αλλαγή στο Meteor Lake είναι η ενσωμάτωση ενός πλακιδίου GPU που αξιοποιεί την αρχιτεκτονική Arc discrete GPU της εταιρείας, σε αντίθεση με τις ολοκληρωμένες επιλογές γραφικών που προσέφερε η Intel στο παρελθόν. Το πλακίδιο GPU Xe LPG προσφέρει έως και 2 φορές μεγαλύτερη απόδοση από τις προηγούμενες ολοκληρωμένες λύσεις γραφικών.

    Από πλευράς IO, το Meteor Lake ενσωματώνει επίσης υποστήριξη για Wi-Fi 6E και Wi-Fi 7 καθώς και Thunderbolt 4.0 και PCIe Gen5. Επιπλέον, ο κωδικοποιητής πολυμέσων επιτρέπει τη χρήση βίντεο 8K.

    by Deepl

    Πηγή : Techspot

  2. #2
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Ω το τέρας μέγεθος... καλός φαίνεται στα χαρτιά πάντως κυρίως στο eficiency κομμάτι... για να δούμε τι θα δούμε.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #3
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.669
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Για θερμοκρασίες δε βλέπω να λένε τίποτα, αλλά ακούγεται όντως πολύ μπροστά, θα δώσει μαγάλη ώθηση στα προίόντα που χρησιμοποιούν Intel

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.019
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    chiplet-based + mainstreaming foveros.
    Ενδιαφέρον θάχει.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ενδιαφερον , meteor , lake, ultra ,mega γεννεολογικες και αρχιτεκτονικες αλλαγες 40ετων .
    πλυμμυριζει απο μετριοφροσυνη .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #6
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    τι δεν ειναι GLUED TOGETHER τωρα?

  7. #7
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για θερμοκρασίες δε βλέπω να λένε τίποτα, αλλά ακούγεται όντως πολύ μπροστά, θα δώσει μαγάλη ώθηση στα προίόντα που χρησιμοποιούν Intel
    Εγώ είδα μεγάλη επιφάνεια και για αυτό χάρηκα. Η βλακεία να βγάζουν cpu με minion ψήκτρες και να τραβάμε τα πάντα για να τους ψήξουμε πρέπει να σταματήσει. Δεν είναι ούτε λαπτοπ ούτε κινητά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι δεν ειναι GLUED TOGETHER τωρα?
    Ούτε εγώ κατάλαβα. Μήπως μιλάει για την πάστα μεταξύ του καπακιού της cpu και των chip?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #8
    Εγγραφή
    31-01-2003
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    420
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind adsl
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    3com Officeconnect
    SNR / Attn
    9(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είναι 4νμ. Είναι intel 4. Δηλαδη 7νμ.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kinq1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι 4νμ. Είναι intel 4. Δηλαδη 7νμ.
    Δεν με νοιάζει εμένα αυτό, τι κερδίζουν που μικραίνουν το πυρίτιο? Σε desktop cpus τι νόημα έχει δηλαδή?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #10
    Εγγραφή
    12-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Ubiquiti Dream Machine SE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν με νοιάζει εμένα αυτό, τι κερδίζουν που μικραίνουν το πυρίτιο? Σε desktop cpus τι νόημα έχει δηλαδή?
    Σοβαρά; Περισσότερα transistors στην ίδια επιφάνεια αρχικά. Μικρότερο transistor = γρηγορότερο transistor. Μικρότερο transistor = λιγότερη κατανάλωση ρεύματος = λιγότερη θερμοκρασία.

  11. #11
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Codehack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρά; Περισσότερα transistors στην ίδια επιφάνεια αρχικά. Μικρότερο transistor = γρηγορότερο transistor. Μικρότερο transistor = λιγότερη κατανάλωση ρεύματος = λιγότερη θερμοκρασία.
    Μπαααα μεγαλύτερο transistor = μεγαλύτερη επιφάνεια και μεγαλύτερη ψήκτρα lol win win
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #12
    Εγγραφή
    12-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Ubiquiti Dream Machine SE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπαααα μεγαλύτερο transistor = μεγαλύτερη επιφάνεια και μεγαλύτερη ψήκτρα lol win win
    Μην ανησυχείς φίλε μου. Θα στο ζωγραφίσω για να το καταλάβεις:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  TRANSISTORS.jpg 
Εμφανίσεις:  57 
Μέγεθος:  109,7 KB 
ID: 250866

  13. #13
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Codehack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ανησυχείς φίλε μου. Θα στο ζωγραφίσω για να το καταλάβεις:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  TRANSISTORS.jpg 
Εμφανίσεις:  57 
Μέγεθος:  109,7 KB 
ID: 250866
    Εγώ το έχω καταλάβει μια χαρά, εσύ πες μου στο σχέδιο που έβαλες ένα μικρό transistor δεξιά με ένα μεγάλο αριστερά, πιο απαγάγει καλύτερα την θερμότητα?
    Επίσης θέλω να μου βρεις μια σύγχρονη cpu 5-7nm που καταφέρνει να κάνει overclock σε bus speed και X και να φτάνει τα απο 2.4ghz στα 4.2ghz όπως ένας παλιός q6600 στα 45nm απλά με αέρα.

    Μην μπερδεύεται την ανάγκη για περισσότερα transistor που οδηγεί στην μείωση των nm με την απαγωγή θερμότητας. Σίγουρα οι σύγχρονοι επεξεργαστές είναι χαμηλότερης κατανάλωσης σε ενέργεια που είναι ένα επίσης κέρδος από την μείωση των nm αλλά υπάρχει μεγάλο πρόβλημα ελέγχου των θερμοκρασιών λόγο μικρού μεγέθους.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Ubiquiti Dream Machine SE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ το έχω καταλάβει μια χαρά, εσύ πες μου στο σχέδιο που έβαλες ένα μικρό transistor δεξιά με ένα μεγάλο αριστερά, πιο απαγάγει καλύτερα την θερμότητα?
    Επίσης θέλω να μου βρεις μια σύγχρονη cpu 5-7nm που καταφέρνει να κάνει overclock σε bus speed και X και να φτάνει τα απο 2.4ghz στα 4.2ghz όπως ένας παλιός q6600 στα 45nm απλά με αέρα.

    Μην μπερδεύεται την ανάγκη για περισσότερα transistor που οδηγεί στην μείωση των nm με την απαγωγή θερμότητας. Σίγουρα οι σύγχρονοι επεξεργαστές είναι χαμηλότερης κατανάλωσης σε ενέργεια που είναι ένα επίσης κέρδος από την μείωση των nm αλλά υπάρχει μεγάλο πρόβλημα ελέγχου των θερμοκρασιών λόγο μικρού μεγέθους.
    Η εικόνα προφανώς είναι υπερβολική επίτηδες. Συμφωνώ εν μέρει με την τοποθέτηση για τον έλεγχο θερμοκρασίας στους πιο σύγχρονους επεξεργαστές αλλά δεν είναι άμεσα συνδεδεμένο με την μικρότερη λιθογραφία. Εμμέσως προκαλείται η μεγαλύτερη θερμοκρασία από την "στρίμωξη" περισσότερων πυρήνων στο ίδιο die.

    Προσωπικά μου είναι αδιάφορο το overclocking οπότε δεν ξέρω να σου απαντήσω.

    Edit:
    Στους επεξεργαστές της Intel κυρίως από ότι φαίνεται. Έπρεπε να ξηλώσω το stock ILM και να βάλω contact frame για να μην κάνει bend η CPU και για να πατάει ομοιόμορφα η υδρόψυξη πάνω. Αλλά τα 90άρια σε full load μια χαρά τα πατάει και έτσι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Codehack : 20-09-23 στις 22:20.

  15. #15
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Codehack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εικόνα προφανώς είναι υπερβολική επίτηδες. Συμφωνώ εν μέρει με την τοποθέτηση για τον έλεγχο θερμοκρασίας στους πιο σύγχρονους επεξεργαστές αλλά δεν είναι άμεσα συνδεδεμένο με την μικρότερη λιθογραφία. Εμμέσως προκαλείται η μεγαλύτερη θερμοκρασία από την "στρίμωξη" περισσότερων πυρήνων στο ίδιο die.

    Προσωπικά μου είναι αδιάφορο το overclocking οπότε δεν ξέρω να σου απαντήσω.

    Edit:
    Στους επεξεργαστές της Intel κυρίως από ότι φαίνεται. Έπρεπε να ξηλώσω το stock ILM και να βάλω contact frame για να μην κάνει bend η CPU και για να πατάει ομοιόμορφα η υδρόψυξη πάνω. Αλλά τα 90άρια σε full load μια χαρά τα πατάει και έτσι.
    Πολύ καλά έκανες αλλά delid γίνεται στην cpu σου? Εκεί είναι τα μεγάλα κέρδη με τις βλακείες που κάνουν τελευταία και η Amd και η intel.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας