Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    26-09-2023
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,

    Είμαι φοιτητής και προσφατα νοικιάσα σπίτι στην πολή οπου φοιτώ. Ιδού το προβλημα μου.
    Το σπίτι που νοικιάσαμε ηταν σε φαινομενικά καλή κατάσταση και καθώς ο μεσίτητς ήταν γνωστός γνωστού και εγγυήθηκε για τους ιδιοκτήτες προχωρήσαμε στην ενοκίαση του σπιτιού. Ωστόσο αρκετά γρήγορα διαπιστώσαμε μια πληθώρα προβλημάτων στο σπίτι για την οποία φυσικά κανείς δεν μας ενημέρωσε όπως, χαλασμένες πόρτες, ντουλάπια φαγωμένα και φουσκωμένα, καποιες κρυφές ρογμές, υδραυλικά θέματα κλπ Η ιδιοκτήτρια αρνήθηκε να κάνει καμία επισκευή λέγοντας πως αυτό είναι το σπίτι και αμα μας αρέσει, αν όχι να της πληρώσουμε όλα τα ενοικια και να φύγουμε. Πρόσφατα το πάτωμα, ξύλινο, έχει αρχίζει να τρίζει πάρα πολύ σε σημείο που επηρεάζει την ποιότητα ζωής μας, καθώς βρίσκεται σε σημεία ΄που περπαταμε συχνά όπως στο σαλόνι, στα υπνοδωμάτια, το χωλ προς το μπάνιο. Αν κάποιος σηκωθεί το βράσυ τις μισές φορές ο άλλος ξυπνάει. Στο παρελθόν κάναμε κάποιες επισκευές με δικά μας έξοδα αλλά έχουμε κουραστεί και χρειαζόμαστε καποια λύση. Το κόστος επισκευής πατώματος είναι μεγάλο ενώ το ίδιο ισχυέι και αν σπασουμε το συμβόλαιο. Τι μπορύμε να κάνουμε; Μέχρι στιγμής ήμαστα ντυπικοι στα ενοίκια.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Εγώ θέλω απλά να επισημάνω πως κακώς γράφτηκες σε ένα τεχνολογικό (κατά κύριο λόγο) forum μόνο και μόνο για να κάνεις μια τέτοια ερώτηση. Σε κάποιον δικηγόρο μάλλον έπρεπε να απευθυνθείς...

  3. #3
    Εγγραφή
    14-07-2003
    Περιοχή
    @ SNR Land
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    12.399
    Downloads
    19
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris papad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Είμαι φοιτητής και προσφατα νοικιάσα σπίτι στην πολή οπου φοιτώ. Ιδού το προβλημα μου.
    Το σπίτι που νοικιάσαμε ηταν σε φαινομενικά καλή κατάσταση και καθώς ο μεσίτητς ήταν γνωστός γνωστού και εγγυήθηκε για τους ιδιοκτήτες προχωρήσαμε στην ενοκίαση του σπιτιού. Ωστόσο αρκετά γρήγορα διαπιστώσαμε μια πληθώρα προβλημάτων στο σπίτι για την οποία φυσικά κανείς δεν μας ενημέρωσε όπως, χαλασμένες πόρτες, ντουλάπια φαγωμένα και φουσκωμένα, καποιες κρυφές ρογμές, υδραυλικά θέματα κλπ Η ιδιοκτήτρια αρνήθηκε να κάνει καμία επισκευή λέγοντας πως αυτό είναι το σπίτι και αμα μας αρέσει, αν όχι να της πληρώσουμε όλα τα ενοικια και να φύγουμε. Πρόσφατα το πάτωμα, ξύλινο, έχει αρχίζει να τρίζει πάρα πολύ σε σημείο που επηρεάζει την ποιότητα ζωής μας, καθώς βρίσκεται σε σημεία ΄που περπαταμε συχνά όπως στο σαλόνι, στα υπνοδωμάτια, το χωλ προς το μπάνιο. Αν κάποιος σηκωθεί το βράσυ τις μισές φορές ο άλλος ξυπνάει. Στο παρελθόν κάναμε κάποιες επισκευές με δικά μας έξοδα αλλά έχουμε κουραστεί και χρειαζόμαστε καποια λύση. Το κόστος επισκευής πατώματος είναι μεγάλο ενώ το ίδιο ισχυέι και αν σπασουμε το συμβόλαιο. Τι μπορύμε να κάνουμε; Μέχρι στιγμής ήμαστα ντυπικοι στα ενοίκια.
    Εχω γνώμη για όλα, αλλά απο ιδία εμπειρία οπότε δεν θα την εκφράσω.
    Παρόλα αυτά υπάρχει και ο Σύλλγος Ενοικιαστών ( https://www.pasype.gr/ ) όπου μπορείς να απευθυνθείς.
    Ειδικά για το " πληρώστε μου ολα τα ενοίκια" γέλασα πολύ
    Socii stamus Cadimus dividui

  4. #4
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    1.342
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Να απευθυνθεις σε Δικηγορο και να μην ρωτας σε φορουμ αυτα τα πραγματα, γιατι οι απαντησεις που μπορει να παρεις μπορει με την σειρα τους να σε βαλουν σε μπελαδες. Δεν ειναι κακο να πληρωσεις εναν ειδικο (δικογορος) για να λαβεις τις πληροφοριες και τις συμβουλες που θελεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Με το τσακάλι τον μεσίτη που εγγυήθηκε για τους ιδιοκτήτες μίλησες;

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας