Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 60
  1. #16
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Δεν παίζει ούτε πρόστιμο ούτε τπτ, απλώς αφήνεις το βάρος να φαίνεται, δεν τρέχει κάτι. Μόνο σε περίπτωση πώλησης σε ενδιαφέρει να μην φαίνονται βάρη και προφανώς στην περίπτωση αυτή θα το διευθετήσεις. Παλιότερα πάντως και μιλάω για μέχρι πριν 6-7 χρόνια πριν, η όλη διαδικασία ήταν πιο απλή, καθώς ερχόταν ο εκάστοτε διευθυντής/υποδιευθυντής καταστήματος και απλώς συναινούσε στην διαδικασία της άρσης της προσημείωσης, όταν άρχισε όμως να πέφτει η δουλειά των δικηγόρων των τραπεζών και οι αμοιβές τους το άλλαξαν οι τράπεζες για να τους δώσουν δουλειά και το παράβολο της εμφάνισης εκεί. Και είναι γελοίο εννοείται, καθώς απλώς έρχονται και λεν ότι συναινούν στην άρση, λόγω πλήρους αποπληρωμής του δανείου...
    Εγώ προσωπικά και σε σπίτι και σε επαγγελματικό χώρο, που δεν πρόκειται να μεταβιβάσω τπτ από τα 2, τα έχω αφήσει τα βάρη τους. Όλο έλεγα θα ασχοληθώ, θα ασχοληθώ, ώσπου στο τέλος έφυγα και από τη δικηγορία και πλέον δε θα ασχοληθώ προφανώς γενικά..
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  2. #17
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Βρίσκομαι ακριβώς στη φάση της εξάλειψης προσημείωσης υποθήκης για το στεγαστικό μου (Eurobank). Την 1η Σεπτεμβρίου έγινε η εξόφληση, πλήρωσα ήδη 65€ στην τράπεζα ως "έξοδα αναζήτησης εγγράφων και συγκρότησης φακέλου". Την επόμενη εβδομάδα θα πάρω την Έγκριση Εξάλειψης Προσημείωσης και μετά θα αναλάβει η αδερφή μου (δικαστική υπάλληλος στο Ειρηνοδικείο) και ο δικηγόρος μου. Θα πληρώσω επιπλέον 180€ για τον δικηγόρο της Eurobank + τα έξοδα του δικού μου δικηγόρου.
    FRITZ! Mesh Set [FRITZ!Box 7530 & FRITZ!Repeater 1200] * MacBook Air M1 * iPhone 12 * Huawei E3372h-153 LTE USB Stick * Gigaset E370 & C620 DECT Phones

  3. #18
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_koulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    γενικά, αν μπορεί η θεία να ρυθμίσει τα της Ελλάδας από εκεί που είναι καλό είναι να το κάνει, αν μπορεί.

    ιδανικά να έρθει ελλάδα να δει και το σοι και να τα ρυθμίσει όλα από έδω είναι το καλο σενάριο, αλλά το να μην φτιάξει τίποτα ,απλά επείδη είμαστε σαν κράτος μπανανία και αυτός εκει στο εξωτερικό δεν το θεώρω σενάριο επιτρεπτό σε άνθρωπο που ζει το 2023 ...

    εκτός αν εχει μονο λογαρισμό σε τράπεζα και δεν εχει μπλεξίματα με εφοριες κληρονομικά και τα λοιπά, ούτε θέλει ελληνική ταυτότητα ή τυχόν ένσημα απο την ελλάδα αν ειχε εργαστει εδω πριν φύγει.
    Έγραψα την άποψη μου, λαμβάνοντας υπόψη ότι οι λογαριασμοί έχουν να κινηθούν 10-12 χρόνια και υποθέτοντας (μάλλον λανθασμένα) ότι είναι η μοναδική οικονομική σύνδεση της με την Ελλάδα. Αν υπάρχει ακίνητη περιουσία ή αξιόλογος αριθμός ενσήμων ασφάλισης ή κάποια άλλη όχι αμελητέα οικονομική διασύνδεση η οποία αξίζει μια μεγάλη και μακροχρόνια ταλαιπωρία, εννοείται ότι πρέπει να ενδιαφερθεί ώστε να την τακτοποιήσει.

  4. #19
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    MHN αφήνετε εκκρεμότητες με οποιοδήποτε δημόσιο.
    Πάρτε το χαρτί και αρχειοθετείστε για σας ή τους επόμενους.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #20
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Ολα γινονται για τη λαμογιοφαρα των δικηγορων.
    Δεν ειναι τυχαιο οτι η πλειονοτητα των πρωην και νυν βουλευτων ειναι δικηγοροι.
    Ουτε οτι τα εχουν κανει πλακακαι πολλακις με τη δικαστικη εξουσια.

    Η προσημειωση/υποθηκη ειναι ενα βαρος που εγγραφει η τραπεζα που σου δινει το δανειο μεχρι να αποπληρωσεις το δανειο ως καλυμμα.
    Απαξ και αποπληρωσες το δανειο 100% παυει να υφισταται η υποχρεωση και αναγκη για βαρος αρα η αρση της προσημειωσης επρεπε να ειναι ευθυνη και με κοστος αυτου τον οποιο προστατευε, οχι τον δανειοληπτη.
    Και κερατας και γδαρμενος.

  6. #21
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyridop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρίσκομαι ακριβώς στη φάση της εξάλειψης προσημείωσης υποθήκης για το στεγαστικό μου (Eurobank). Την 1η Σεπτεμβρίου έγινε η εξόφληση, πλήρωσα ήδη 65€ στην τράπεζα ως "έξοδα αναζήτησης εγγράφων και συγκρότησης φακέλου". Την επόμενη εβδομάδα θα πάρω την Έγκριση Εξάλειψης Προσημείωσης και μετά θα αναλάβει η αδερφή μου (δικαστική υπάλληλος στο Ειρηνοδικείο) και ο δικηγόρος μου. Θα πληρώσω επιπλέον 180€ για τον δικηγόρο της Eurobank + τα έξοδα του δικού μου δικηγόρου.

    Διάολε, τί θα πει "έξοδα αναζήτησης φακέλου";

    Να τους χρεώσω και εγώ "έξοδα κατασπατάλησης προσωπικού χρόνου για αχρείαστους και ανόητους λόγους", 500€.

    Αει σιχτιρ με τους επίσημους τοκογλύφους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chingachgook : 26-09-23 στις 23:42.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  7. #22
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.757
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το καταλαβαίνω, οι τράπεζες χάνουν τόκους αν το αποπληρώσεις πιο γρήγορα, αλλά να δίνεις μισό χιλιάρικο με μηδενικό υπόλοιπο είναι αχαρακτήριστο.
    Απο την αλλη εχουν κεφαλαιο να δωσουν σε αλλον νεο δανειο, ποιος ειναι ο κερδισμενος?
    Αυτο που καταλαβαινεις, εγω δεν το καταλαβαινω
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  8. #23
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την αλλη εχουν κεφαλαιο να δωσουν σε αλλον νεο δανειο, ποιος ειναι ο κερδισμενος?
    Αυτο που καταλαβαινεις, εγω δεν το καταλαβαινω
    Οι τράπεζες δεν είναι κοινωφελείς οργανισμοί, βγάζουν λεφτά από τον κοσμάκη. Αν κερδίσεις το λαχείο και αποπληρώσεις σε μία νύχτα, γιατί να χάσουν τα λεφτά τους; Δεν το θεωρώ σωστό, αλλά καταλαβαίνω από τη μεριά τους (μονομερώς) το λόγο ύπαρξης προστίμου αποπληρωμής.

  9. #24
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τράπεζες δεν είναι κοινωφελείς οργανισμοί, βγάζουν λεφτά από τον κοσμάκη. Αν κερδίσεις το λαχείο και αποπληρώσεις σε μία νύχτα, γιατί να χάσουν τα λεφτά τους; Δεν το θεωρώ σωστό, αλλά καταλαβαίνω από τη μεριά τους (μονομερώς) το λόγο ύπαρξης προστίμου αποπληρωμής.
    Αν είχα δάνειο και μου έσκαγαν λεφτά κάπως και μπορούσα να το αποπληρώσω και δεν με άφηναν, στο ΣτΕ θα έφτανα και θα φωνάζα σαν τη Λουκά όλη μέρα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #25
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είχα δάνειο και μου έσκαγαν λεφτά κάπως και μπορούσα να το αποπληρώσω και δεν με άφηναν, στο ΣτΕ θα έφτανα και θα φωνάζα σαν τη Λουκά όλη μέρα.
    Jesus rise-on?

  11. #26
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.757
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κερδίσεις το λαχείο και αποπληρώσεις σε μία νύχτα, γιατί να χάσουν τα λεφτά τους;
    Εχουν παρει δυσαναλογους τόκους σε σχεση με το κεφαλαιο και κοβουν νεο δανειο. Κερδισμενοι δεν ειναι?
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  12. #27
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουν παρει δυσαναλογους τόκους σε σχεση με το κεφαλαιο και κοβουν νεο δανειο. Κερδισμενοι δεν ειναι?
    Τι σχέση έχει το νέο δάνειο; Και όχι, δεν είναι κερδισμένοι, γιατί χάνουν μελλοντικούς τόκους.

  13. #28
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουν παρει δυσαναλογους τόκους σε σχεση με το κεφαλαιο και κοβουν νεο δανειο. Κερδισμενοι δεν ειναι?
    Γιατί να είναι ευχαριστημένοι με πολλά λεφτά, εάν μπορούν να αποσπάσουν περισσότερα λεφτά;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σχέση έχει το νέο δάνειο; Και όχι, δεν είναι κερδισμένοι, γιατί χάνουν μελλοντικούς τόκους.
    Έχουν πάρει στο ακέραιο το κεφάλαιο, και έχουν εισπράξει και τόκους - μάλιστα κατά προτεραιότητα βαφτίζουν τα χρήματα που τους επιστρέφεις ως τόκους και αφήνουν την αποπληρωμή του κεφαλαίου τελευταία.
    Όλο το ποσό που έχουν λάβει από εσένα μπορούν άμεσα να το χορηγήσουν πολλαπλάσια σε νέους δανειολήπτες.
    Για την χρονική στιγμή της αποπληρωμής είναι κερδισμένοι. Χάνουν μελλοντικές χρηματοροές που έχουν προβλέψει, αλλά είναι έντονα αμφισβητήσιμο κατά πόσο χάνουν χρήματα, αφού τα έχουν στην κατοχή τους για νέα χορήγηση (και άρα νέες χρηματοροές που αντικαθιστούν τις "χαμένες").

  14. #29
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να είναι ευχαριστημένοι με πολλά λεφτά, εάν μπορούν να αποσπάσουν περισσότερα λεφτά;

    - - - Updated - - -



    Έχουν πάρει στο ακέραιο το κεφάλαιο, και έχουν εισπράξει και τόκους - μάλιστα κατά προτεραιότητα βαφτίζουν τα χρήματα που τους επιστρέφεις ως τόκους και αφήνουν την αποπληρωμή του κεφαλαίου τελευταία.
    Όλο το ποσό που έχουν λάβει από εσένα μπορούν άμεσα να το χορηγήσουν πολλαπλάσια σε νέους δανειολήπτες.
    Για την χρονική στιγμή της αποπληρωμής είναι κερδισμένοι. Χάνουν μελλοντικές χρηματοροές που έχουν προβλέψει, αλλά είναι έντονα αμφισβητήσιμο κατά πόσο χάνουν χρήματα, αφού τα έχουν στην κατοχή τους για νέα χορήγηση (και άρα νέες χρηματοροές που αντικαθιστούν τις "χαμένες").
    Θεωρείς δηλαδή ότι οι τράπεζες περιμένουν εσένα και εμένα για να βρουν μετρητά για να δώσουν νέα δάνεια; ΟΚ

  15. #30
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Το πρόβλημα, ως τέτοιο το βλέπω, είναι η μονομερής τροποποίηση όρων κατά το δοκούν.

    Μια σύμβαση είναι μια συμφωνία ανάμεσα σε δυο μέρη. Αν κάποιο από τα δυο μέρη αθετήσει μέρος των όρων η σύμβαση καθίσταται άκυρη με υπαιτιότητα του μέρους που αθέτησε τους όρους και στη συνέχεια μπορεί να υπάρξουν άλλες συνέπειες, αστικές αξιώσεις κτλ κτλ. Για παράδειγμα, μια κατασκευαστική αναλαμβάνει ένα Χ έργο, με συγκεκριμένους χρόνους παράδοσης. Αν αυτοί δεν τηρηθούν, μπορεί να υπάρξουν κυρώσεις, πρόστιμα, όπως κάνει το δημόσιο σε έργα που αναθΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

    Οι τράπεζες δύνανται να αλλάξουν τους όρους μονομερώς. Εμένα αυτό με ενοχλεί, πιο πολύ απ'όλα. Έχεις την χρεωστική σου κάρτα και ξαφνικά έρχεται η τράπεζα (όλες....) και σου λέει κύριος, εφ'εξης σε χρεώνω ένα Χ ποσό ως κόστος ανανέωσης. Που το έχουμε υπογράψει αυτό, ρωτάς. Να, εδώ που λέει ότι μπορούμε να τροποποιήσουμε τους όρους. Αυτό είναι το σκανδαλώδες κομμάτι για εμένα.

    Ξεκαθάρισε επακριβώς όλους τους όρους του δανείου. Θέλεις, πχ να βάλεις πέναλτυ σε πρόωρη εξόφληση; Το δέχομαι, γράψε το ρητώς, με ποιές προϋποθέσεις, ποιό ποσό θα χρεωθώ ανάλοξα με το διάστημα προεξόφλησης. Θέλεις να βάλεις επιτόκιο 23412423432423% Θέλεις να με αναγκάσεις να κάνω ασφάλεια στο σπίτι με τρελό ασφάλιστρο; Κάνε ότι θέλεις, αρκεί να τα συμφωνήσουμε εκ των προτέρων. Μετά δεν έχει κανείς παράπονο.

    Είναι σα να πας να αγοράσεις καινούργιο αυτοκίνητο, και όταν πας να το παραλάβεις να δεις ένα χρώματος....ταριφί και να σου πουν αυτό είναι, μας σώθηκαν τα άλλα χρώματα, τί να κάνουμε, δικαίωμά μας είναι.

    Έστω και έτσι, θα το ξαναματαγράψω: δέχομαι δικαστικά έξοδα, έξοδα παράστασης δικηγόρου κτλ, αλλά χρέωση βεβαίωσης εξόφλησης; Έξοδα αναζήτησης και δημιουργίας φακέλου; Ρε δεν πάτε στο διάολο.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας