Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-60 από 60
  1. #46
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17234/1024
    ISP
    ΟΤΕnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζεις τι λέω πριν μου την πεις και βγάλεις συμπεράσματα για το αν έχω δάνειο ή όχι;

    Η τράπεζα έχει επενδύσει επάνω σου και περιμένει τα έσοδα από τους τόκους. Ναι, είναι δικά της λεφτά, όσο είναι και δικά σου λεφτά τα μερίσματα από μετοχές που ποντάρεις να πάρεις, οι τόκοι καταθέσεων (ψίχουλα), ή οτιδήποτε δυνητικό κέρδος από επένδυση που έχεις κάνει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid
    Οι τράπεζες δεν είναι κοινωφελείς οργανισμοί, βγάζουν λεφτά από τον κοσμάκη. Αν κερδίσεις το λαχείο και αποπληρώσεις σε μία νύχτα, γιατί να χάσουν τα λεφτά τους; Δεν το θεωρώ σωστό, αλλά καταλαβαίνω από τη μεριά τους (μονομερώς) το λόγο ύπαρξης προστίμου αποπληρωμής.
    Μια χαρά διαβάζω. Δε με νοιάζει αν το θεωρείς σωστό ή όχι, το θέμα είναι ότι νομίζεις πως έχουν δίκιο που πράττουν όσα πράττουν, και το ότι τα λεφτά είναι δικά τους.
    Το γιατί και πως στο εξήγησαν οι απο πάνω καλύτερα απ'ότι θα μπορούσα εγώ.

  2. #47
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.694
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά διαβάζω. Δε με νοιάζει αν το θεωρείς σωστό ή όχι, το θέμα είναι ότι νομίζεις πως έχουν δίκιο που πράττουν όσα πράττουν, και το ότι τα λεφτά είναι δικά τους.
    Το γιατί και πως στο εξήγησαν οι απο πάνω καλύτερα απ'ότι θα μπορούσα εγώ.
    Δεν το θεωρώ σωστό (δικά μου λόγια) αλλά θεωρώ ότι έχουν δίκιο (δικά σου λόγια), βλέπεις το οξύμωρο;

  3. #48
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέραν του γεγονότος ότι η συζήτηση αυτή έχει πλατιάσει και είναι off topic, πρέπει να παραδεχτούμε ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ισχύουν όσα γράφεις, δεδομένου ότι η άρση της υποθήκης είναι καθαρά τυπική διαδικασία όπως και η παράσταση του δικηγόρου και είναι οφθαλμοφανές ότι η παράσταση δικηγόρου δεν αφορά στην "πραστασία του δανειολήπτη" αλλά της τράπεζας.

    Εγώ έγραψα ότι ο νόμος υποχρεώνει σε παράσταση δικηγόρου και ότι αυτό υπαγορεύεται γενικά για την προστασία του συμφέροντος του πολίτη/καταναλωτή. Η τράπεζα "προστατεύεται" από τον δικό της δικηγόρο (παρότι δεν τον έχει καν ανάγκη, αφού είναι η ίδια που υπέβαλλε τους όρους της εγγραφής της προσημείωσης). Το τυπική διαδικασία ή όχι (που είναι τυπική) δεν έχει να κάνει κάτι με το γεγονός ότι είναι διαδικασία ασφαλιστικών μέτρων και ως τέτοια δεν εξαιρείται από την υποχρεωτική παράσταση με δικηγόρο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εφόσον πλήρωσα, γιατί απαιτείται να γίνει η παραμικρή διαδικασία σε δικαστήριο και δεν εκδίδει απλά η τράπεζα ένα έγγραφο που δηλώνει ότι το δάνειο έχει πληρωθεί και παραιτείται της υποθήκης, με το οποίο έγγραφο εγώ μετά καθαρίζω την υποθήκη;

    - - - Updated - - -



    Σωστός, οι όροι είναι αυτοί που υπέγραψες.



    Γιατί η εγγραφή της προσημείωσης υποθήκης έγινε με τη διαδικασία των ασφαλιστικών μέτρων. Όχι επειδή το ζήτησε η τράπεζα, αλλά επειδή το προβλέπει το νόμος και αυτό ισχύει στο μεγαλύτερο μέρος του πλανήτη. Ο οποίος επίσης προβλέπει ότι η άρση της γίνεται πάλι με απόφαση δικαστηρίου. Λέμε τα ίδια και τα ίδια. Δεν ξέρω τι είναι το ακατανόητο σε όλο αυτό. Η εγγραφή και η εξάλειψη βαρών επί ακινήτων, λόγω της σπουδαιότητάς τους και των συνεπειών που επιφέρουν, πρέπει να γίνονται με τις εγγυήσεις της δικαστικής εξουσίας και να περνούν μέσα από αυτήν.
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  4. #49
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.007
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί η εγγραφή της προσημείωσης υποθήκης έγινε με τη διαδικασία των ασφαλιστικών μέτρων. Όχι επειδή το ζήτησε η τράπεζα, αλλά επειδή το προβλέπει το νόμος και αυτό ισχύει στο μεγαλύτερο μέρος του πλανήτη. Ο οποίος επίσης προβλέπει ότι η άρση της γίνεται πάλι με απόφαση δικαστηρίου. Λέμε τα ίδια και τα ίδια. Δεν ξέρω τι είναι το ακατανόητο σε όλο αυτό. Η εγγραφή και η εξάλειψη βαρών επί ακινήτων, λόγω της σπουδαιότητάς τους και των συνεπειών που επιφέρουν, πρέπει να γίνονται με τις εγγυήσεις της δικαστικής εξουσίας και να περνούν μέσα από αυτήν.
    Δεν νομιζω οτι αμφιβαλλει καποιος με το οτι γινεται ως νομικη διαδικασια για την προστασια πρωτιστως του αδυνατου πολιτη/δανειοληπτη.

    Περισσοτερο πιστευω η "αντιδραση" ειναι για το γεγονος οτι ολο αυτο ενω τυπικα ειναι μια απλη διαδικασια, εφοσον υπαρχουν αμεσα απτες αποδειξεις εξοφλησης του δανειου και παραιτησης απο την απαιτηση/βαρος, γινεται υπο ενα βαρυ μανδυα μανδαρινισμου και πανακριβης διαδικασιας χρεωσεων για να τα ταιζονται στρατιες ανθρωπων για κατι που μπορουσε το δικαστηριο να επικυρωσει ηλεκτρονικα με ενα κουμπι μεσω μιας διαδικασιας e-judicial.
    Και οχι να κοστιζει εκατονταδες ευρω.

    Ναι να γινεται με το μανδυα και τις εγγυησεις της δικαστικης εξουσιας αλλα απαξ και αποπληρωθηκε το δανειο μπορουσε απλα να γινεται μια ηλεκτρονικη αιτηση του ενδιαφερομενου δανειοληπτη σε μια ηλεκτρονικη υπηρεσια των δικαστηριων (πχ Πρωτοδικειο???) με επισυναψη απο την τραπεζα της εξοφλητικης βεβαιωσης και τυποποιημενου εντυπου συνεναισης αρσης προσημειωσης και με ενα χαμηλο παραβολο λχ 10-20-30 μαξ ευρω ενας αρμοδιος δικαστικος λειτουργος (ακομα και ασκουμενος) να δινει ηλεκτρονικη εγκριση και να ολοκληρωνεται σε λιγα λεπτα. Και να πηγαινει επιτοπου και ψηφιακα στο αρμοδιο Υποθηκοφυλακειο και Κτηματολογιο για να γινεται η αρση βαρους.

    Εκει πιστευω οτι ειναι η αντιδραση και η ενσταση του κοσμου οτι συντηρουνται ακομα το 2023 προς 2024 στρατιες χαραμοφαιδων και συντεχνιων που αμομυζουν τη χωρα οπως οι δικηγοροι και το παρασυναφι τους ενω η προστασια του πολιτη ειναι απλη, ευκολη και λειτουργικη υποθεση.

    Στην Κυπρο λχ ως κατοικος εκει ακομα και μη Κυπριος λχ Ελληνας, οτι χρειαζεσαι απο τη δημοσια διοικηση λχ βεβαιωση κτλ. βγαινει πολυ γρηγορα και η βασικη κατα κανονα επιβαρυνση ειναι ενα τυπικο αντιτιμο 1 ευρω, οπως μου λενε αρκετοι φιλοι που μενουν εκει μονιμα τα τελευταια χρονια. Χωρια του οτι για να κλεισεις ραντεβου με Δημοσια Υπηρεσια ειναι πολυ απλα, το κλεινεις ηλεκτρονικα σε μερα και ωρα που σε εξυπηρετει, οχι μηνες απο τωρα, και εμφανιζεσαι κυριος/κυρια στην ωρα σου και εξυπηρετησε, χωρις χαρτακια, χωρις ουρες, χωρις αγχος, χωρις να νιωθεις πολιτης στην Ουγκαντα των Βαλκανιων.

  5. #50
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17234/1024
    ISP
    ΟΤΕnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το θεωρώ σωστό (δικά μου λόγια) αλλά θεωρώ ότι έχουν δίκιο (δικά σου λόγια), βλέπεις το οξύμωρο;
    Ελληνικά δεν έχω σκοπό να σου μάθω, αλλά αν δεν βλέπεις εσύ το "δικά τους τα λεφτά, εγω διαφωνώ αλλά είναι δικά τους" σαν οξύμωρο, δεν ξέρω τι βλέπεις.
    Δεν μεταδίδω άλλο

  6. #51
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομιζω οτι αμφιβαλλει καποιος με το οτι γινεται ως νομικη διαδικασια για την προστασια πρωτιστως του αδυνατου πολιτη/δανειοληπτη.

    Περισσοτερο πιστευω η "αντιδραση" ειναι για το γεγονος οτι ολο αυτο ενω τυπικα ειναι μια απλη διαδικασια, εφοσον υπαρχουν αμεσα απτες αποδειξεις εξοφλησης του δανειου και παραιτησης απο την απαιτηση/βαρος, γινεται υπο ενα βαρυ μανδυα μανδαρινισμου και πανακριβης διαδικασιας χρεωσεων για να τα ταιζονται στρατιες ανθρωπων για κατι που μπορουσε το δικαστηριο να επικυρωσει ηλεκτρονικα με ενα κουμπι μεσω μιας διαδικασιας e-judicial.
    Και οχι να κοστιζει εκατονταδες ευρω.

    Ναι να γινεται με το μανδυα και τις εγγυησεις της δικαστικης εξουσιας αλλα απαξ και αποπληρωθηκε το δανειο μπορουσε απλα να γινεται μια ηλεκτρονικη αιτηση του ενδιαφερομενου δανειοληπτη σε μια ηλεκτρονικη υπηρεσια των δικαστηριων (πχ Πρωτοδικειο???) με επισυναψη απο την τραπεζα της εξοφλητικης βεβαιωσης και τυποποιημενου εντυπου συνεναισης αρσης προσημειωσης και με ενα χαμηλο παραβολο λχ 10-20-30 μαξ ευρω ενας αρμοδιος δικαστικος λειτουργος (ακομα και ασκουμενος) να δινει ηλεκτρονικη εγκριση και να ολοκληρωνεται σε λιγα λεπτα. Και να πηγαινει επιτοπου και ψηφιακα στο αρμοδιο Υποθηκοφυλακειο και Κτηματολογιο για να γινεται η αρση βαρους.

    Εκει πιστευω οτι ειναι η αντιδραση και η ενσταση του κοσμου οτι συντηρουνται ακομα το 2023 προς 2024 στρατιες χαραμοφαιδων και συντεχνιων που αμομυζουν τη χωρα οπως οι δικηγοροι και το παρασυναφι τους ενω η προστασια του πολιτη ειναι απλη, ευκολη και λειτουργικη υποθεση.

    Στην Κυπρο λχ ως κατοικος εκει ακομα και μη Κυπριος λχ Ελληνας, οτι χρειαζεσαι απο τη δημοσια διοικηση λχ βεβαιωση κτλ. βγαινει πολυ γρηγορα και η βασικη κατα κανονα επιβαρυνση ειναι ενα τυπικο αντιτιμο 1 ευρω, οπως μου λενε αρκετοι φιλοι που μενουν εκει μονιμα τα τελευταια χρονια. Χωρια του οτι για να κλεισεις ραντεβου με Δημοσια Υπηρεσια ειναι πολυ απλα, το κλεινεις ηλεκτρονικα σε μερα και ωρα που σε εξυπηρετει, οχι μηνες απο τωρα, και εμφανιζεσαι κυριος/κυρια στην ωρα σου και εξυπηρετησε, χωρις χαρτακια, χωρις ουρες, χωρις αγχος, χωρις να νιωθεις πολιτης στην Ουγκαντα των Βαλκανιων.


    Δεν αμφιβάλλω καθόλου και εννοείται ότι όλοι αυτό που θέλουμε είναι η επιτάχυνση, απλοποίηση και μείωση (συνακόλουθα) του κόστους των υπηρεσιών αυτών. Αλλά δεν ξέρω πότε θα γίνει αυτό και ειλικρινά δεν το βλέπω σύντομα... Το κόστος γενικά για την πρόσβαση στη δικαιοσύνη είναι ξεκάθαρα ταξικό και ολοένα διογκούμενο, ενώ δε θα έπρεπε, τουλάχιστον όχι σε τέτοιες διαδικασίες.
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  7. #52
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Βρε παιδιά, εδώ η μάνα μου που αποπλήρωσε ένα καταναλωτικό δάνειο στη ώρα του, η εταιρία-servicer που το κατείχε τις ζήτησε άλλα 45€ για πληρωμή τόκων και λοιπών εξόδων! Ό,τι θέλουν κάνουν οι τράπεζες και η ΤτΕ κοιμάται.

  8. #53
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.007
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε παιδιά, εδώ η μάνα μου που αποπλήρωσε ένα καταναλωτικό δάνειο στη ώρα του, η εταιρία-servicer που το κατείχε τις ζήτησε άλλα 45€ για πληρωμή τόκων και λοιπών εξόδων! Ό,τι θέλουν κάνουν οι τράπεζες και η ΤτΕ κοιμάται.
    Η ΤτΕ ειναι κωμικοτραγικο ανεκδοτο.
    Ενα παραμαγαζο βολεμενων βυσματων και μανδαρινων, που χρυσοπληρωνονται προκλητικα παχυλα για τις εποχες, παρκαρουν τα παιδια τους ασκουμενα και μετα μοριοδοτουμενα σε φωτογραφικες προκηρυξεις και δεν εχουν καν ιδεα τι εποπτευουν και πως.
    Για servicers δεν θα μιλησω καν. Υπαρχει το νομικο πλαισιο απο το 2015 και το κανονιστικο απο το 2016, ο πρωτος αδειοδοτηθηκε το 2016, δουλευουν σχεδον οι 4-5 μεγαλοι φουλ απο το 2018-2019 και η ΤτΕ ακομα κοιμαται ορθια και δεν ξερει τι κανουν και πως οι σερβισερς.
    Τωρα που παει αργα αργα να χασμουρηθει και να βγει απο το ληθαργο το παιχνιδι εχει χαθει και εχουν γινει απειρες απατες και λαμογιες (και θα συνεχισουν). Τωρα σιγα σιγα θα αρχισουν να ασχολουνται πιο σοβαρα με τους σερβισερς αλλα το παιχνιδι εχει ηδη χαθει απο τα αποδυτηρια.
    Οσο παραμενουν ενα αρρωστημενο παραρτημα της ΕΚΤ, οσο οι διοικητες ειναι πρωην διευθυνοντες συμβουλοι τραπεζων που εποπτευει ή και πολιτικα εμπλεκομενοι και συνεπως υπαρχει συγκρουση συμφεροντων απο εδω μεχρι το Σειριο αλλα ολοι κοιμουνται και οι πρωθυπουργοι παρκαρουν με ενα τηλεφωνο και μια εντολη παρανομως, διευθυνοντες συμβουλους που κοβονται στην αξιολογηση επαρκειας και καταλληλοτητας, συνεχιστε εσεις να πληρωνετε τα δανεια σας για να χαιρονται στην υγεια σας τα λαμογια και οι απατεωνες των τραπεζων και οι πολιτικοι.

  9. #54
    Εγγραφή
    08-07-2023
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Επειδή έπεσα τυχαία σε αυτό το θέμα να κάνω και εγώ μια ερώτηση:

    Αν στο στεγαστικό δάνειο που θα το έχω εξοφλήσει σε δυο περίπου χρόνια (τα έχω τα λεφτά στην άκρη αλλά δεν θέλω να τα δώσω νωρίτερα, όπως ακριβώς θα έκανε και η τράπεζα) δεν κάνω τις ενέργειες για άρση της υποθήκης θα έχω μελλοντικά καμιά συνέπεια; Υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή η τράπεζα η διεκδικήσει την πλήρη κυριότητα; Σύζυγοι, παιδιά, γατιά, σκυλιά δεν υπάρχουν, ούτε είναι στις προθέσεις μου να αποκτηθούν. Όταν ψοφήσω, αν κάτι μακρινοί συγγενείς (κάτι ξαδέρφια και κάτι ανήψια) θέλουν να το κληρονομήσουν, ας τρέξουν εκείνoi να το "τακτοποιήαουν"

    Ρωτάω, επειδή δεν γουστάρω να πληρώσω "χαράτσια", σε τράπεζες, υποθηκοφυλάκια, δικηγόρους, κτλ, κτλ

    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος HomeCinemaLover : 01-10-23 στις 20:44.

  10. #55
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.173
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Λογικά όχι, αλλά θα σου πρότεινα να μιλήσεις με ένα δικηγόρο για σιγουριά.

    Κατάπιε την οργή σου, σκάσε το Χ ποσό που ζητάνε οι απατεώνες για βεβαίωση εξόφλησης και σύνταξη φακέλου και άσ'τους να κουρεύονται. Ιδιαίτερα από την στιγμή που δεν είναι στα άμεσα σχέδιά σου μεταβιβάσεις, γονικές παροχές κτλ.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  11. #56
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Τη βεβαίωση εξόφλησης του δανείου πάρε την να υπάρχει, μην ψάχνεις χρόνια μετά για εξόφληση παλιού δανείου. Από τα υπόλοιπα μην κάνεις τίποτα, δεν κινδυνεύει ούτε η κυριότητα σου επί του ακινήτου ούτε τπτ άλλο. Απλώς θα φαίνεται ένα βάρος στο ακίνητο, δεν σε απασχολεί.
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  12. #57
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.007
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη βεβαίωση εξόφλησης του δανείου πάρε την να υπάρχει, μην ψάχνεις χρόνια μετά για εξόφληση παλιού δανείου. Από τα υπόλοιπα μην κάνεις τίποτα, δεν κινδυνεύει ούτε η κυριότητα σου επί του ακινήτου ούτε τπτ άλλο. Απλώς θα φαίνεται ένα βάρος στο ακίνητο, δεν σε απασχολεί.
    Αυτο ειναι το βασικοτερο και αμεσοτερο ολων. Να εχεις τη βεβαιωση ολικης εξοφλησης του δανειου και επιπλεον μια βεβαιωση/κινηση του δανειακου λογαριασμου που θα φαινεται οτι το υπολοιπο ειναι μηδεν και την ημερομηνια αυτου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HomeCinemaLover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έπεσα τυχαία σε αυτό το θέμα να κάνω και εγώ μια ερώτηση:

    Αν στο στεγαστικό δάνειο που θα το έχω εξοφλήσει σε δυο περίπου χρόνια (τα έχω τα λεφτά στην άκρη αλλά δεν θέλω να τα δώσω νωρίτερα, όπως ακριβώς θα έκανε και η τράπεζα) δεν κάνω τις ενέργειες για άρση της υποθήκης θα έχω μελλοντικά καμιά συνέπεια; Υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή η τράπεζα η διεκδικήσει την πλήρη κυριότητα; Σύζυγοι, παιδιά, γατιά, σκυλιά δεν υπάρχουν, ούτε είναι στις προθέσεις μου να αποκτηθούν. Όταν ψοφήσω, αν κάτι μακρινοί συγγενείς (κάτι ξαδέρφια και κάτι ανήψια) θέλουν να το κληρονομήσουν, ας τρέξουν εκείνα να το "τακτοποιήαουν"

    Ρωτάω, επειδή δεν γουστάρω να πληρώσω "χαράτσια", σε τράπεζες, υποθηκοφυλάκια, δικηγόρους, κτλ, κτλ

    Ευχαριστώ.
    Ο μονος λογος να το εξοφλησεις νωριτερα ειναι να γλιτωσεις τους οποιους τυχον ψιλοτοκους εχουν μεινει, καθως εκ της φυσεως του ειναι τοκοχρεωλυτικο αρα το μεγαλυτερο μερος των τοκων εχει πληρωθει εμπροσθοβαρως τα πρωτα χρονια και τωρα θα εχουν μεινει ψιλοκοκο. Παρολα αυτα και αναλογως το υψος του δανειου ενδεχεται το υπολοιπο τοκων να ειναι ενα Α ποσο. Εκει πρεπει να ζυγισεις αν το να κρατας σημερα τα χρηματα εσυ στην τραπεζα σου αποφερει καποια αποδοση που υπερκαλυπτει τον πληθωρισμο και σου αφηνει κατι ή/και σε συμφερει με καθεστως πληθωρισμου να πληρωνεις τη δοση μηνα μηνα ιδιως αν το επιτοκιο ειναι κοντα στον πληθωρισμο καθως ετσι δεν "χανεις" χρηματα, το χρημα σου χανει αξια λογω του πληθωρισμου αρα το κεφαλαιο που πληρωνεις μεσω της δοσης στην τραπεζα εχει μικροτερη πραγματικη αξια και ο οποιος τοκος ειναι το κερδος της εξανεμιζεται και αυτος αν ειναι ισος ή μικροτερος του πληθωρισμου.
    Αν απο την αλλη δεν εχεις αποδοση για τα χρηματα σου και εχεις εξασφαλισει ολες τις αλλες αναγκες σου (γνωστες και εκτακτες aka emergency fund) και προεξοφλωντας το δανειο κερδισεις ενα σεβαστο ποσο απο τους τοκους ισως σε συμφερει.
    Οποτε πρεπει να βαλεις κατω χαρτι και μολυβι με high level πραξεις δεν χρειαζεται πτυχιο χρηματοοικονομικων να σχηματισεις μια εικονα για εσενα πρωτιστως.

  13. #58
    Εγγραφή
    08-07-2023
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Σας ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις... Όταν έρθει η ώρα θα ρωτήσω και μια γνωστή μου, που είναι δικηγόρος για πιο σίγουρα. Από εκεί και πέρα, το ποσό των συνολικών τόκων που πρέπει να καταβληθεί μέχρι την ημερομηνία εξόφλησης είναι και αυτό αστείο (ούτε μισός βασικός μισθός σε σύνολο), οπότε θα προτιμήσω να κρατήσω τα λεφτά να τα έχω εγώ για μια (αχρείαστη) ώρα ανάγκης, παρά να τα δώσω νωρίτερα σε αυτούς από τη στιγμή που δεν θα έχω και κάποιο ιδιαίτερο κέρδος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος HomeCinemaLover : 01-10-23 στις 20:56.

  14. #59
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.594
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Μου αρέσει πώς σκέφτεσαι (το σημείο που λες ότι αν θέλουν το σπίτι ας ασχοληθούν οι κληρονόμοι).

  15. #60
    Εγγραφή
    08-07-2023
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αρέσει πώς σκέφτεσαι (το σημείο που λες ότι αν θέλουν το σπίτι ας ασχοληθούν οι κληρονόμοι).
    Ε ναι... Δεν θα καθίσω να σκάσω και για αυτούς. Τώρα αν η "τύχη" τα φέρει και αποφασίσω να κάνω οικογένεια (ποτέ δεν πρέπει να λέμε ποτέ), τότρ ασφαλώς θα κινηθώ διαφορετικά

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας