Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 92
  1. #1
    Εγγραφή
    28-09-2023
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σας παιδια! Χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

    Ξεκιναμε λοιπον, δεν ειχα ποτε θεματα με gaming στο pc. η κοπελα μου μου πηρε προσφατα το ps5. Αγορασα το Nba 2k24 και εγω delay που ειναι εμφανες της ταξης του 0.5 sec. Και σε οτι αφορα τα σουτ ειναι αδυνατο να πετύχω το timing ουτε οταν ειμαι εντελως ελευθερος ενω οι αντιπαλοι πετυχαινουν συνεχεια.
    Για να το ψαξω αρχισα τα speedtest.
    Εχω 100αρα download 10αρα upload fiber to the home.
    Τα αποτελεσματα ηταν 103 download και 10.5 upload με το speedport 2 router και ping 3 αλλα loaded latency σε download 72-80 και upload latency περιπου 600. Modem εχω το iscom ht803g. Συνεχιζοντας το ψάξιμο ανακάλυψα οτι αυτο λεει λεγεται bufferbloat. Πηγα στο waveform και εβγαλε οτι εχω f επίπεδου bufferbloat στο upload. +450ms απο το κανονικο και μονο +30ms στο download.

    Πως θα λυσω το προβλημα. Λεει οτι καποια router με sqm λύνουν το προβλημα. Ισχύει; Ειναι τα 10upload αρκετα για ps5? Να παρω καινουριο router ή να αναβαθμισω την ταχύτητα για να λυθούν τα προβλήματα μου; Ή φταίει η cosmote και να παρω να δηλωσω βλαβη; Σε παιχνιδια στο pc δεν ειχα σοβαρα προβληματα αλλα παντα επαιζα πολυ ελαφρια παιχνίδια τυπου Hearthstone κλπ.

    Οποιος μπορει να βοηθήσει παιδιά εχω τρελαθει μια βδομαδα τωρα και δεν βρίσκω λυση... ???? Η cosmote οταν δηλωσα βλαβη απλα ηρθε ο τεχνικος οταν ελειπα αλλαξε router και οταν του ειπα να τσεκάρει το latency ειπε οτι αυτο ειναι κατι να το ψαξω εγω εκεινος εκανε λεει αυτο που μπορουσε...

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.835
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Furiousmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδια! Χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

    Ξεκιναμε λοιπον, δεν ειχα ποτε θεματα με gaming στο pc. η κοπελα μου μου πηρε προσφατα το ps5.
    Για πες, για πες.. xbox πότε?


    Πως θα λυσω το προβλημα. Λεει οτι καποια router με sqm λύνουν το προβλημα. Ισχύει; Ειναι τα 10upload αρκετα για ps5? Να παρω καινουριο router ή να αναβαθμισω την ταχύτητα για να λυθούν τα προβλήματα μου; Ή φταίει η cosmote και να παρω να δηλωσω βλαβη; Σε παιχνιδια στο pc δεν ειχα σοβαρα προβληματα αλλα παντα επαιζα πολυ ελαφρια παιχνίδια τυπου Hearthstone κλπ.

    Οποιος μπορει να βοηθήσει παιδιά εχω τρελαθει μια βδομαδα τωρα και δεν βρίσκω λυση... ???? Η cosmote οταν δηλωσα βλαβη απλα ηρθε ο τεχνικος οταν ελειπα αλλαξε router και οταν του ειπα να τσεκάρει το latency ειπε οτι αυτο ειναι κατι να το ψαξω εγω εκεινος εκανε λεει αυτο που μπορουσε...
    Δεν ειναι θεμα του παροχου το bufferbloat (και το φυσιολογικο latency. που ειναι ειναι για ολους και δεν μπορει να κανει κατι περισσοτερο ο παροχος ειδικα για σενα)

    Κανονικα θα επρεπε να σε χρεωσει για ασκοπη κληση τεχνικού, και ουτε να αλλαξει router βεβαια.

    Το iscom ht803g ειναι ont και οχι modem. Ενδιαφερον οτι ο οτε αρχισε να δινει και τετοια, ομως δεν εχει καμμια σημασια στο προβλημα σου.

    sqm, cake, fq-codel ειναι οι "μαγικοι" αλγοριθμοι που αντιμετωπιζουν το προβλημα.
    Τυπικα δεν κυκλοφορουν στα σαπάκια των παροχων.

    Θα μπορουσες να αναβαθμισεις στα 200/20 (ειδικοτερα αν παιζει ακομα η τηλεφωνικη προσφορα στα ιδια λεφτα) αλλά δεν θα σου λυσει το προβλημα.

    Σε router, mikrotik, κατι που να τρεχει openwrt, pfsense. αλλά αυτα ειναι για οσους θελουν να μαθουν απο "βεσπα". Καλό φτηνό αλλά οχι απαραίτητα ευκολο.
    Για ετοιμα router θα το αφησω να προτεινει κανας άλλος

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.026
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Furiousmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα αποτελεσματα ηταν 103 download και 10.5 upload με το speedport 2 router και ping 3 αλλα loaded latency σε download 72-80 και upload latency περιπου 600. Modem εχω το iscom ht803g. Συνεχιζοντας το ψάξιμο ανακάλυψα οτι αυτο λεει λεγεται bufferbloat. Πηγα στο waveform και εβγαλε οτι εχω f επίπεδου bufferbloat στο upload. +450ms απο το κανονικο και μονο +30ms στο download.
    Ok, έχεις bufferbloat (όλοι έχουμε σε κάποιο βαθμό...), οπωσδήποτε το +450ms δεν είναι ιδανικό,
    αλλά τυπικά αυτό θα εμφανίζεται όταν θα είναι κορεσμένη η wan (και εκεί μετράται).

    Οπότε: όταν παίζεις, και εμφανίζεται το πρόβλημα, είναι κορεσμένη η wan?

    Αν συμβαίνει όταν είναι κορεσμένη η wan (άλλοι χρήστες ανεβάζουν/κατεβάζουν ή κάνουν streaming ή p2p ή ότι...)
    το sqm θα βοήθαγε (πολύ).
    Αν το κάνει και με άδεια την wan, το sqm δεν βλέπω πως θα βοήθαγε.
    Και αν το κάνει και με άδεια την wan, αυτό θα παρέπεμπε ή σε πρόβλημα του isp upstream,
    ή σε προβληματικό εξοπλισμό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Furiousmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λεει οτι καποια router με sqm λύνουν το προβλημα. Ισχύει;
    Ισχύει σε πολύ μεγάλο βαθμό.
    Τελικός κριτής είναι πάντα η δοκιμή, βάζεις ένα router με sqm και βλέπεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Furiousmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    να αναβαθμισω την ταχύτητα για να λυθούν τα προβλήματα μου;
    Η αναβάθμιση αυτή καθ' αυτή δεν θα άλλαζε κάτι στους buffers και το utilization% που εμφανίζεται το πρόβλημα.
    *Αλλά*, με μεγαλύτερο throughput στην wan αλλάζει το σημείο (Mbps up) που θα εμφανιστεί το πρόβλημα,
    οπότε περισσότεροι χρήστες μπορούν να χρησιμοποιούν παράλληλα το internet μέχρι να αρχίσεις να έχεις προβλήματα στο gaming.
    Αν/όταν φτάσεις στο σημείο που εμφανίζεται πρόβλημα, τότε πάλι θες sqm.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ετοιμα router θα το αφησω να προτεινει κανας άλλος
    Για όσο (δεν) βοηθάει, δεν έχω δει κανα vendor να υποστηρίζει sqm,
    και αναμενόμενο καθότι είναι cpu-heavy και non-accelerated.
    Κυκλοφορούν διάφορα "gaming" κινέζικα που υποτίθεται ότι αυτομάτως/θαυματουργικώς
    βελτιώνουν(?) τα πράγματα με την x-zuper-gaming-accelerator-engine (που θάναι τα blobs του odm + ο network processor του),
    αλλά τι κάνουν, πως το κάνουν, δε λένε.
    Όσα είχα δει παλαιότερα σκέτο marketing ήταν,
    μπορεί η κατάσταση νάχει αλλάξει προς το καλύτερο, δεν το ξέρω, αλλά γενικά θα ήμουν επιφυλακτικός.

    Αν κάποιος θέλει μια στοιχειώδη υποστήριξη σε έτοιμο router,
    θα πάει ή σε mtik ή σε netgate hardware + pfsense.
    Εναλλακτικά gl.inet και ότι wrt-based (turris omnia?).
    Πρέπει να το υποστηρίζει και η ubnt αλλά έχω διαβάσει για προβλήματα.
    Εναλλακτικά (και φτηνά, αλλά 0 support), ένα καλά υποστηριζόμενο εκ του wrt router + flash.
    Σε κάθε περίπτωση ο χρήστης θα χρειαστεί να μάθει απο βέσπα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.962
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Στο connection info του PS5 (που έχει πληροφορίες για τη σύνδεση σου), υπάρχει μια τιμή NAT x, όπου το x είναι 1,2 ή 3. Σε σένα ποια τιμή γράφει;

  5. #5
    Εγγραφή
    28-09-2023
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λεει Nat2.
    Στο ρουτερ ειναι ενεργοποιημενο το open nat και οταν ρωτησα στους τεχνικούς του Isp μου ειπαν οτι ειμαι σιγουρα nat 1 απο εκεινους...

    - - - Updated - - -

    Απο οτι κατάλαβα το delay μπορει να προέρχεται επειδη δεν φτανουν τα 10mbps μου οποτε δημιουργειται bufferbloat? Ή το bufferbloat συμβαινει ακομα και αν χρησιμοποιώ 2-3 mbps upload ενω παιζω;
    Με βαση το waveform παράγγειλα απο amazon το Netgear Nighthawk xr1000 για router που λεει εχει duma os με sqm κλπ. Αλλα δεν εχει θυρα phone οπως εκεινο του Isp. Πως θα το συνδεσω το τηλέφωνο;

  6. #6
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.938
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το iscom ht803g ειναι ont και οχι modem. Ενδιαφερον οτι ο οτε αρχισε να δινει και τετοια, ομως δεν εχει καμμια σημασια στο προβλημα σου.
    Από τις εικόνες που βλέπω πρέπει να είναι κάτι σαν rebrand των Raisecom (ή και το ίδιο πράγμα) που δίνει εδώ και πολύ καιρό σε περιοχές με Huawei OLTs.


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Furiousmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή το bufferbloat συμβαινει ακομα και αν χρησιμοποιώ 2-3 mbps upload ενω παιζω;
    Σίγουρα όχι. Αν συμβαίνει αυτό το πρόβλημα είναι αλλού και όχι σε bufferbloat.

    Όταν παίζεις single player υπάρχει delay εκεί; Μπας και έχεις input lag από την οθόνη και τζάμπα παρήγγειλες άλλο router;

  7. #7
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.962
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Furiousmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λεει Nat2.
    Στο ρουτερ ειναι ενεργοποιημενο το open nat και οταν ρωτησα στους τεχνικούς του Isp μου ειπαν οτι ειμαι σιγουρα nat 1 απο εκεινους...
    Με το NAT2 είσαι οκ. Για να πάρει το PS5 ΝΑΤ1 πρέπει να κάνει απευθείας σύνδεση PPPoE αλλά δε χρειάζεται, είναι μια χαρά το ΝΑΤ2. Με ΝΑΤ3 θα είχες καθυστερίσεις.
    Με καλώδιο έχεις συνδέσει το PS5 ή με wifi;

  8. #8
    Εγγραφή
    28-09-2023
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στο Single player(online) ειμαι μια χαρα... Με Ethernet ειναι συνδεδεμενο το PS5 και το PC. Απλα εχω αλλους δυο υπολογιστες και πολλες συσκευες στο δικτυο που χρησιμοποιουν οι γονεις και η κοπελα μου αλλα απλο browsing μην φανταστειτε... Οθονη εχω την C8 Oled της LG και input lag δεν πρεπει να εχω γιατι εχω τις ρυθμισεις της εικονας σε ειδικο για game που περναει αφιλτραριστο...

    Αν δεν φτανουν τα 10mbps upload που εχω για το παιχνιδι τοτε γιαυτο laggarw? Το λεω επειδη σε αλλα πιο ελαφρια game δεν εχω τοσο delay... Γνωριζει κανεις ποσο Upload χρειαζεται το Nba 2k24 γιατι αμφιβαλλω οτι 100mbps δεν ειναι αρκετο απο Download πλευρα...

    To τηλεφωνο πως το συνδεω σε router που δεν εχει phone port?

  9. #9
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.026
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Furiousmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο οτι κατάλαβα το delay μπορει να προέρχεται επειδη δεν φτανουν τα 10mbps μου οποτε δημιουργειται bufferbloat? Ή το bufferbloat συμβαινει ακομα και αν χρησιμοποιώ 2-3 mbps upload ενω παιζω;
    Το bufferbloat πάντα υπάρχει σε ένα (μικρό) βαθμό (αφού πάντα υπάρχουν buffers σε routers/nics).
    To bufferbload τυπικά εμφανίζεται ως πρόβλημα ("πρόβλημα" = + πολλά ms lag)
    όταν έχεις κατηλειμένο υψηλό ποσοστό (τυπικά >90%) της χωρητικότητας της wan σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Furiousmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή το bufferbloat συμβαινει ακομα και αν χρησιμοποιώ 2-3 mbps upload ενω παιζω;
    Τυπικά δεν θα έπρεπε, τουλάχιστον όχι όσο δεν έχεις άλλους hosts στο lan που να χρησιμοποιούν την wan.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Furiousmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    παράγγειλα απο amazon το Netgear Nighthawk xr1000 για router που λεει εχει duma os με sqm κλπ. Αλλα δεν εχει θυρα phone οπως εκεινο του Isp. Πως θα το συνδεσω το τηλέφωνο;
    Μεγειές.

    Δεν μπορείς να συνδέσεις το τηλέφωνο στο xr1000 (δεν έχει θύρα fxs, δεν παρέχει λειτουργία ata).
    Θα συνδέσεις την wan του xr1000 στο ont, αυτό θα αναλάβει το routing στο lan σου,
    και μετά, @lan-side του xr1000 θα στήσεις το speedport σε ρόλο ata.
    Υπάρχουν σχετικές οδηγίες στο forum.

    Αυτού λεχθέντος, δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος ότι θα μείνεις ευχαριστημένος με το xr1000,
    και με αυτά τα λεφτά έπαιρνες ένα rb5009.
    Μεγειές πάντως, μπορεί η netgear να έχει λύσει τα προβλήματα του και να είναι μια χαρά.
    Γράψε 2 γραμμές για τον επόμενο όταν το δοκιμάσεις.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #10
    Εγγραφή
    28-09-2023
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θεωρω οτι σιγουρα καταναλωνω σχεδον φουλ το upload μου... Αρα γιαυτο εχω bufferbloat και κολλαει... Αρα πρεπει να αναβαθμισω την γραμμη... Το Xr 1000 λενε οτι ειναι το καλυτερο οσον αφορα το bufferbloat και να περιοριζει να συνδεομαι σε server μονο κοντινους με ρυθμισεις ωστε να γλυτωνω ping... Διαβασα παντου τα καλυτερα γιατι εισαι αρνητικος?? Ειχες και δεν λειτουργουσε καλα? Στο waveform το εχουν στα προτεινομενα κατα του bufferbloat...
    Αν χρησιμοποιω 90% της γραμμης αλλα εχω αυτο το ρουτερ που δινει προτεραιοτητα στα game θα μου λυσει το προβλημα αν επαρκει η γραμμη?
    Μπορεις να με παραπεμψεις στο σωστο αρθρο? Αν συνδεσω ταυτοχρονα τα δυο ρουτερ δεν θα ειναι σαν να κανω μια τρυπα στο νερο?
    Ειχα και κατι Asus GT-AX6000 στο ματι αλλα διαβασα πολυ χειροτερα για το λογισμικο του... Οποτε κατεληξα στο netgear

  11. #11
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.026
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Furiousmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Xr 1000 λενε οτι ειναι το καλυτερο οσον αφορα το bufferbloat
    Ok, απο περιέργεια, ποιοί το λένε?
    Και "καλύτερο" σε σχέση με τι?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Furiousmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    και να περιοριζει να συνδεομαι σε server μονο κοντινους με ρυθμισεις ωστε να γλυτωνω ping...
    Αυτό είναι κάτι που το software της netduma ισχυρίζεται χρόνια ότι το κάνει,
    απο την εποχή που έτρεχε το os της πάνω σε mtik.
    Δεν έχω άποψη, αν παίζει ok μια χαρά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Furiousmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβασα παντου τα καλυτερα γιατι εισαι αρνητικος??
    Δεν είμαι αρνητικός, είμαι επιφυλακτικός:
    1. με το marketing περί gaming, και
    2. με την net duma.

    Με το marketing ειδικά όταν έρχεται απο soho vendors που αλλάζουν μοντέλα κάθε 6 μήνες και έχει να κάνει με gaming.
    Αλλά αν το έχουν δοκιμάσει/μετρήσει κάπου, και είναι σταθερό, και το sqm του όντως παίζει ok, μια χαρά με μένα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Furiousmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχες και δεν λειτουργουσε καλα?
    Όχι, η αλήθεια είναι ότι δεν είχα.
    Και θα χαρώ αν έχουν φτιάξει κάτι που όντως λειτουργεί καλά,
    αλλά η μέχρι τώρα προϊστορία των "gaming" routers δεν προδιαθέτει θετικά.
    Είπαμε, γράψε 2 γραμμές όταν το δοκιμάσεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Furiousmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο waveform το εχουν στα προτεινομενα κατα του bufferbloat...
    Στα affiliate links?
    Ναι, όντως το έχουν.
    Και έχουν και το er-4 (που όντως κάνει sqm) αλλά πρακτικά είναι eol πλέον (αλλά τουλάχιστον παίρνει wrt πάνω).
    Θα ήταν καλή πρόταση το er-4 σήμερα?
    Δεν θα έδινα σημασία σε τέτοιες συστάσεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Furiousmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν συνδεσω ταυτοχρονα τα δυο ρουτερ δεν θα ειναι σαν να κανω μια τρυπα στο νερο?
    Ξαναδιάβασε τι έγραψα.
    Το router που αγόρασες δεν έχει ata functionality, δεν έχει fxs ports.
    Αν υποθέσουμε λοιπόν ότι θες την τηλεφωνία,
    πρέπει να στήσεις κάπου στο lan σου (πίσω από το xr1000) έναν sip client.
    Μπορεί να είναι ένας ata adapter, μπορεί νάναι ένα voip pbx,
    μπορεί να είναι το cpe της cosmote.
    Αν είναι το cpe της cosmote
    (υπέθεσα ότι θα το προτιμούσες έτσι μιάς και α) ήδη το έχεις, και β) θα παίξει αυτόματα και με το provisioning...),
    το μόνο που θα κάνει είναι να σηκώσει το sip session με τον sip server της cosmote,
    και σε μια fxs θα συνδέσεις το τηλέφωνο σου.
    Δεν θα συνδέσεις clients/hosts πάνω του, δεν θα περνάει κίνηση πλήν του sip,
    δεν έχει καν λόγο να έχει ενεργό το wifi του.
    Δεν εμπλέκεται κάπου με το gaming σου.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  12. #12
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σιγά το upload ούτε 5mbps δεν φτάνεις εκτός κι αν κάνεις livestreaming..
    Για το speedport το κρατάς για τηλ...
    Τώρα μπές στο speedport κι βγάλε την αυξημένη προστασία στο Firewall κι βάλτο sto medium αλλά κι portforwarding, στο pc απενεργοποίησε το ipv6.
    Άν σου βγάζει κι wifi fon μπές στο account σου στο mycosmote κι απενεργοποίησε το.

  13. #13
    Εγγραφή
    28-09-2023
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδια επειγον Βοηθεια!!
    Λοιπον, ηρθε το καινουριο ρουτερ... Χαλι μαυρο αλλα δεν ξερω αν φταιω εγω.
    Δοκιμασα στην Θυρα Internet που εχει να συνδεσω το ethernet που δινει το ONT αλλα δεν συνδεοταν αν και μου ζητουσε τους κωδικους του παροχου και τους περασα. Οτι και να εκανα το Internet εμενε κοκκινο. Αλλα ελεγε κατι να συνδεθω στο Modem.
    Οποτε δοκιμασα κατι αλλο. Συνδεσα κανονικα το παλιο Ρουτερ του ISP με το ONT και μετα στην Θηρα Lan 1 του Speedport 2 συνδεσα ενα ethernet που το πηγα στην θηρα Internet του καινουριου. Και μετα συνδεσα τα αλλα(PC, PS5) στις Lan θηρες του καινουριου. Το προβλημα μου ειναι οτι οταν μπαινω στις ρυθμισεις του νεου ρουτερ NET Duma βγαζει απειρα σφαλματα και δεν φορτωνει τιποτα στην κυριολεξια. Ολα δειχνουν μονιμα οτι φορτωνουν και ουτε το monitor του δικτυου λειτουργει να ανοιξει ουτε ολες αυτες οι Rapp οπως τις λεει. Ουτε το QOS. Ουτε το Geo filtering. Καμμια επιλογη. Τιποτα... Βγαζει και Missing JSON response σαν error. Το ιντερνετ λειτουργει μια χαρα, αλλα δεν μπορω να κανω ρυθμισεις τπτ που θα βοηθουσαν με το bufferbloat... Φταιει κατι που εχω κανει στην συνδεσμολογια ή ειναι απλα τοσο χαλια μηχανημα που να το κανω με την μια επιστροφη στην Amazon?
    Επισης εκανα firmware upgrade στο τελευταιο πολλες φορες και δοκιμασα και ολα τα downgrade αλλα δεν αλλαξε κατι. Ελεγαν επισης να δοκιμασω να κανω Firmware upgrade μεσω CMD. Ομως οταν εβαζα την εντολη tftp -i 192.168.1.1 put XR1000-V1.0.0.68_1.0.54.chk παντα απανταει connect request failed...

    Πως λειτουργουν οι επιστροφες της Amazon? Σορυ αλλα ειμαι ασχετος απο δικτυα και ειπα να κανω πρωτη φορα αγορα απο το Αμαζον αντι για το Σκρουτζ για μια δοκιμη και αλλαγη... Ειναι ευκολο? Τα μεταφορικα θα τα επιβαρυνθω εγω ή η Amazon?

    - - - Updated - - -

    Y.Γ. Το Support της Netgear ειναι ενα απιστευτα μεγαλο νουμερο Internation χρεωσης και δεν βρηκα ουτε support απο chat ουτε email... Τραγικα τα πραγματα εχω καταστεναχωρεθει...

    - - - Updated - - -

    Α και πηγα να κανω τεστ χωρις να εχω κανει τις ρυθμισεις για το bufferbloat απο το Netduma που δεν λειτουργουν και το Bufferbloat ειναι πιο υψηλο απο οτι απευθειας στο παλιο Ρουτερ...:-(

  14. #14
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.026
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Συνδέεις την wan του netgear με την eth. του ont.
    Ρυθμίζεις την wan του netgear ως pppoe με vlan 835 και με τα credentials του συνδρομητή.
    Λογικά θα συνδεθεί, και λογικά με τα λοιπά στις default ρυθμίσεις θάχεις lan/wifi.
    Βάζεις πάνω το τελευταίο firmware και τρέχεις τον wizard για sqm (φαντάζομαι θάχει wizard?).
    Αν παίζει καλά και δουλεύει ok το cοdel/cake/ότι-sqm και βελτιώνει το bufferbloat, μια χαρά, μεγειές.

    Αν έχεις πρόβλημα:
    1) διαβάζεις τα docs του,
    2) ψάχνεις στα fora της netduma,
    3) επικοινωνείς με το support των net duma/netgear,
    4) αν εξακολουθεί να μην παίζει σωστά το στέλνεις πίσω ή το ρίχνεις στον κουβά της ανακύκλωσης.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  15. #15
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.026
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Και δεν μάθαμε αν το xr1000 παίζει ok...
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας