Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 92
  1. #16
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.835
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν θαχει καν internet :P

  2. #17
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.026
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Μπορεί.
    Ήμουνα περίεργος μήπως φτιάξανε κάτι που δουλεύει.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #18
    Εγγραφή
    30-07-2005
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    760
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps-100mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzboox 5530
    Το bufferbloat ειναι κατι που με ταλαιπωρησε σε online gaming. Οποτε πηρα το EdgeRouter X και μου ελυσε το προβλημα.
    Το εχω αναφερει κι εδω.
    Ειναι μια φτηνη λυση που δουλευει.

  4. #19
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.026
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cakavera Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι μια φτηνη λυση που δουλευει.
    Δουλεύει μέν, πρακτικώς είναι eol και το development έχει σταματήσει δε.
    Η ubnt τα παράτησε και σχόλασε και τους devs.
    Μια λύση είναι το edge router X + wrt αν θες συνεχιζόμενο dev/bugfixing.
    Και, ιδανικά, για την δική σου χρήση (gbit) θα ήθελες κάτι πολύ πιο γρήγορο.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #20
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.962
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλεύει μέν, πρακτικώς είναι eol και το development έχει σταματήσει δε.
    Η ubnt τα παράτησε και σχόλασε και τους devs.
    Μια λύση είναι το edge router X + wrt αν θες συνεχιζόμενο dev/bugfixing.
    Το er-x συνεχίζει να παίρνει updates, το δίκό μου πήρε πριν από 15 μέρες. Όχι με νέα features, μόνο security και bugfixes.
    Το χρησιμοποιώ πλέον σαν managed switch και όχι για ρουτερ, όπου έχω το pfsense πολύ καλό qos για bufferbloat.

  6. #21
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.026
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι με νέα features, μόνο security και bugfixes.
    Ναι, αυτό λέω.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #22
    Εγγραφή
    30-07-2005
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    760
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps-100mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzboox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλεύει μέν, πρακτικώς είναι eol και το development έχει σταματήσει δε.
    Η ubnt τα παράτησε και σχόλασε και τους devs.
    Μια λύση είναι το edge router X + wrt αν θες συνεχιζόμενο dev/bugfixing.
    Και, ιδανικά, για την δική σου χρήση (gbit) θα ήθελες κάτι πολύ πιο γρήγορο.
    Εχεις δικιο για το eol.
    Το καλο ειναι οπως ειπες οτι παιρνει wrt.
    Tωρα για 1gbt με περιοριζει στα 250down με ανοιχτο το qos. Αλλα για online (για μενα) πιστευω οτι ειναι αρκετα.
    Σιγουρα ομως δειχνει σιγα σιγα τα χρονακια του.Aκομα και χωρις qos σε περιοριζει στα 400 εκτος και αν ενεργοποιησεις το hardware offloading.

  8. #23
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλύτερα να ανοίξεις νέο θέμα για το ρουτερ κάτι δεν έχεις κάνει θα παίξει θα σε βοηθήσουν κι εδώ...
    Κι πές μας τι βήματα έκανες;
    Ανέβασε κι κάποια εικόνα απο το ρούτερ να δούμε τι παίζει...

  9. #24
    Εγγραφή
    28-09-2023
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λοιπον παιδια! Η πληροφορια με το VLan 835 εσωσε την κατασταση απο αποψη συνδεσης. Λοιπον το Nighthawk 1000 που ειχα εχει θεμα. Αν το συνδεσεις απευθειας με κωδικους Isp συνδεεται μεν μετα την βοηθεια σου Κιμων, αλλα δεν λειτουργουν οι qos λειτουργειες του(μετα απο πολυ ψαξιμο στα forum). Τους κραζουνε 2 χρονια τωρα και εκεινοι(Netduma) λενε οτι θα το φτιαξουν αλλα ποτε δεν το φτιαχνουν ουτε θετουν χρονοδιαγραμμα(δεν λειτουργουν τα qos αν ειναι συνδεδεμενο απευθειας-πρεπει να εχεις δευτερο ρουτερ να διαχειριζεται τα POOE και μετα να την παιρνει ετοιμη). Τιποτα δεν δουλευε σωστα. Η σελιδα του ρουτερ κολλουσε αφορητα, για να αλλαξει απο τη μια ρυθμιση στην αλλη κυριολεκτικα περιμενα 2 λεπτα. Οταν εμπαινε απειρες φορες εβγαζε προβληματα οτι τα rapp του εχουν προβληματα ή οτι καθυστερουν ανεξηγητα και να περιμενω(ειχε τετοια μηνυματα ειδοποιησης ναι)!και οτι δεν λειτουργουν. Ακομα και τις πληροφοριες του ρουτερ που εδειχνε τις φορτωνε μια μια σαν να εχω 56kbps οπως στα αρχαια χρονια. Τοσο αργο. Οι ρυθμισεις του οταν μπαινανε ριχνανε το ping με το conjestion control το download απο το speedport 2 που εχει 80 download latency επεφτε στο 15-20 στο speedtest, ενω το upload latency apo 500-600 επεφτε στο 50-80. Επρεπε ομως να ρυθμιζω να πεφτει η ταχυτητα απο 100mbps download σε 40, και απο 10 upload σε 8. Παλεψα πραγματικα παρα πολυ να το ρυθμισω εκανα τα παντα, ενα προβλημα ηταν αν η ιστοσελιδα του browser εμπαινε στην σελιδα του ρουτερ με https αντι http. Αλλα οι απειρες καθυστερησεις και τα απειρα προβληματα σε ολα του τα θεματα με εφτασαν να νικησω το φοβο μου της επιστροφης προιοντος στην Amazon απο 3 Οκτωβριου που ηρθε οσο και να μου ζητησουν μεταφορικα ειναι νικη να φυγει αυτο το απαισιο προιον απο πανω μου. Εκανα μολις επιστροφη συνδεθηκα στο παλιο μου και τωρα ξαναερχομαι στην διαδικασια που πρεπει να γινει.

    Και τωρα θελω την βοηθεια των ειδικων εδω, ωστε να βρουμε ενα ρουτερ που να υποστηριζει SQM(οχι απλο qos) για να νικησω το bufferbloat και να εχω φουλ χαμηλο ping συγκεκριμενα για gaming στο ps5 και στο PC.
    Ιδανικα plug and play με ρυθμισεις και με αξιοπιστια και ταχυτητα χωρις να με ενδιαφερει ιδιαιτερα το κοστος. Tp link εχω δει οτι φτιαχνει πολυ ποιοτικα προιοντα τελευταια αλλα δεν ξερω αν υποστηριζει SQM. Ακουω επισης για Asus gaming routers αλλα αξιζει? Ακουω προτασεις!!
    Ευχαριστω και παλι!

    - - - Updated - - -

    Επισης ηθελα να ρωτησω, openwrt στο Speedport 2 της Cosmote θα μπορουσε να σεταριστει? Υπαρχουν οδηγιες καπου?

    - - - Updated - - -

    Χρησιμοποιησες Openwrt ή ειναι σεταρισμενο απο μαμα να προσφερει SQM? Ubiquity ειχα ενα access point και δεν εμεινα καθολου ικανοποιημενος... Κατι πιο ποιοτικο- πιο ακριβο με πολυ καλυτερο wifi κλπ που να υποστηριζει openwrt ή να ειναι απο μαμα ετοιμο? Οδηγιες για openwrt που θα βρω(ασχετος)?

  10. #25
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    454
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Τα πρώτα μου βήματα σε OpenWRT τα έκανα σε ένα Archer C7 της TP-Link. Φθηνό και το βρίσκεις παντού άρα και να το μπρικάρεις κάνοντας πατάτα κατά την εγκατάσταση δεν νιώθεις άσχημα.
    Νομίζω όμως πως δεν είναι αρκετά δυνατό για 100mbps με SQM (μπορεί να κάνω και λάθος, δεν το έχω δοκιμάσει στην πράξη), οπότε αν έσκασες 250+ για το XR1000 δεν φαντάζομαι να σε πειράξει σε παρόμοια (μπορεί και λίγο μεγαλύτερη ανάλογα με το που ψάχνεις) τιμή κάποιο Linksys WRT series. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι τα πλέον πρώτης επιλογής προϊόντα για αυτά τα πειράματα οπότε αν κάποιος έχει καλύτερες προτάσεις ας τις ρίξει εδώ. Αυτό που ξέρω είναι ότι στην αγορά υπάρχουν και έτοιμες λύσεις με alternative, πιο beginner-friendly front-ends όπως προϊόντα της GL.iNet (σκέφτομαι να πάρω το GL-MT6000 για δοκιμές).

    Το OpenWRT δεν έρχεται σεταρισμένο από μόνο του (by default δεν είχε καν interface παλιότερα αν θυμάμαι καλά) άρα πρέπει να το φτιάξεις εσύ ακολουθώντας κάποιον οδηγό για το SQM για παράδειγμα. Ετοιμάσου λοιπόν να λερώσεις λίγο τα χέρια σου καθώς plug n' play δεν υπάρχει πέραν των επιλογών που σου προσφέρει ο ISP.

    Αυτά αν θες σώνει και καλά να κολλήσεις σε OpenWRT (που δεν καταλαβαίνω γιατί αλλά αν έχεις καούρα και όρεξη να μάθεις μαγκιά σου και εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε). Από την άλλη υπάρχουν και άλλες λύσεις που έχουν ακουστεί πολλάκις ακόμη και σε αυτό το νήμα (βλέπε ER-X).
    My Speedtest:
    Spoiler:

  11. #26
    Εγγραφή
    28-09-2023
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Υπαρχει συσκευή να ειναι συγχρονη και να υποστηριζει sqm σε 1gbit συνδεση? Αντε βια βια 500αρα?

    - - - Updated - - -

    το ER-X απο οσο ειδα μαξιμουμ σηκωνει 100αρα-120mbit. Εχω σκοπο να αναβαθμισω σε 300-500 οποτε με χαλαει αυτη η φαση θα ηθελα να εχω καλυτερες δυνατοτητες και ας κοστιζει στο 200αρι που εδωσα. Προτιμω να εχει απο μαμα interface που να εχει τοπ SQM. Απλα καταλαβα οτι μαλλον κανεις δεν υποστηριζει απο τις εταιρειες που βγαζουν απο μονες τους, γιαυτο σκεφτηκα να υποστηριζει Openwrt. (που δεν εχω ιδεα πως ρυθμιζεται και θα ειχα αναγκη απο καποιο βιντεο υπεραναλυτικα να μου εξηγει πως να το σεταρω). Ειναι διαφορετικο απο συσκευη σε συσκευή? Ειναι αλλα που εχουν πιο ποιοτικο support απο αλλα? Που μπορω να δω μια λιστα με αυτα που υποστηριζονται φουλ?

  12. #27
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.835
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οι σιγουρες λυσεις ειναι ειτε mikrotik, ειτε pfsense. Και τα δυο θελει να ασχοληθεις, ομως η πληροφορια υπαρχει και δουλευουν σιγουρα.
    Αλλιως κανενα απο αυτα τα gaming routers ωστε να μας πεις αν δουλευουν

  13. #28
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.026
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Furiousmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον το Nighthawk 1000 που ειχα εχει θεμα
    Θετικό ότι μάθαμε (ως forum εννοώ) τι κάνει το xr1000.
    Φαντάζομαι αρχίζεις να κατανοείς πλέον γιατί ήμουν επιφυλακτικός με τα "gaming" routers,
    και την net duma.
    Ωφελημένος βγήκες απ'την ταλαιπωρία ("ωφελημένος" = έμαθες και κάτι).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Furiousmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    να βρουμε ενα ρουτερ που να υποστηριζει SQM
    Ότι σου γράψαμε στην αρχή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Furiousmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιδανικα plug and play με ρυθμισεις και με αξιοπιστια και ταχυτητα χωρις να με ενδιαφερει ιδιαιτερα το κοστος.
    Plug'n play δεν θάναι με τπτ, θα χρειαστεί να διαβάσεις/ασχοληθείς.
    best case ένα fritz 7520/7530 + wrt για να είναι modem-router οπότε να έχεις μία συσκευή,
    ipq4019 είναι, μέχρι ~200άρα wan πρέπει (μάλλον...?) να σηκώνει με sqm (αλλά επιβεβαιώνεις με τα forum του wrt, δεν το έχω δοκιμάσει).

    Edit^ άκυρο αυτό, τώρα είδα πάλι ότι μιλάμε για ftth (doh... παω να φτιάξω έναν καφέ ακόμα...).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Furiousmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    openwrt στο Speedport 2 της Cosmote θα μπορουσε να σεταριστει?
    Όχι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Furiousmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οδηγιες για openwrt που θα βρω(ασχετος)?
    Στο forum του openwrt?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Furiousmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει συσκευή να ειναι συγχρονη και να υποστηριζει sqm σε 1gbit συνδεση? Αντε βια βια 500αρα?
    Τυπικά κάποιο μικρό x86 + wrt/pfsense.
    Και κάποια γρήγορα/σύγχρονα arm-based routers μπορεί να πιάσουν gbit,
    ψάχνεις τα σχετικά στο forum του wrt.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος K1m0n : 12-10-23 στις 19:45.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  14. #29
    Εγγραφή
    28-09-2023
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μπορεις να μου παραθεσεις link στο Skroutz να ειμαι σιγουρος μην παραγγειλω κανενα λαθος?

    - - - Updated - - -

    https://www.skroutz.gr/s/40309359/As...t.html#reviews
    βλεπω αυτο που υποστηριζει την τελευταια εκδοση openwrt και εχει 2000mhz επεξεργαστη 4πυρηνο. Αυτο θα αντεχει λετε 500αρα γραμμη με sqm?

    Σαν χαρακτηριστικα στα supported στο openwrt δεν βλεπω πολλα που να το πλησιαζουν και εχει και πολυ καλη τιμη νομιζω αν και η διαθεσιμοτητα του ειναι τετοια που θα πρεπει να περιμενω καιρο...

  15. #30
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    454
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Το συγκεκριμένο αν δεν ξέρεις από μεθόδους serial και tftp flashing καλά θα κάνεις να περιμένεις να φτιαχτεί transitional firmware που εγκαθίσταται από το interface πριν δοκιμάσεις να το γυρίσεις σε OpenWRT. Κινδυνεύεις να το μπρικάρεις και θα είναι κρίμα γιατί μετά δεv επιστρέφεται κι όλας.
    My Speedtest:
    Spoiler:

Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας