Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.211
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ότι λέει ο τίτλος

    Μου έκαναν την εγκατάσταση με μπαταρίες πριν λίγες μέρες και είμαι στη φάση εκμάθησης ακόμα.

    Έβαλα ~4kwp με fronius inverter και μπαταρίες ~5kwh σε 3Φ εγκατάσταση.
    Έχω προσθέσει και αυτοματισμό full backup όπου όταν κόβεται το ρεύμα απο το δίκτυο η μπαταρία τροφοδοτεί όλο το σπίτι με μία χρονοκαθυστέρηση ~90".

  2. #2
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.655
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    με γεια ! καλη αποσβεση !

    σε περιπτωση διακοπης θα εχεις 1.5 λεπτο διακοπη ; δεν εχει τροπο ομαλης μεταβασης χωρις να γινει αισθητη η διακοπη ;

    τι παγιες καταναλωσεις εχεις ;
    τι μπαταριες εβαλες ; (μολυβδου ; λιθιου ; )
    κοστος ;

    πολλες οι ερωτησεις , καλημερα .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #3
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.211
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα και ευχαριστώ!

    Δεν γίνεται να μην υπάρχει η χρονοκαθυστέρηση για λόγους ασφαλείας. Είναι μή παραμετροποιήσιμο στον inverter. Δεν ξέρω αν με άλλης εταιρίας γινόταν. Προσωπικά δε με ενοχλεί.

    Κόστος περιμένω να σου πώ στα σίγουρα.
    Έβαλα τις μπαταρίες με επιδότηση οπότε μου βγήκε όσο χωρίς μπαταρίες περίπου.

    Περίπου €13500 - επιδότηση ~7000 = €6.500 (όλα με ΦΠΑ)

    Χωρίς μπαταρίες και επιδότηση ήταν
    6000 + ΦΠΑ (...) = €7444

    Επειδή πρόσθεσα το full backup πρέπει να έχει ανέβει κανένα €500 και περιμένω να δώ καλώδια κλπ πόσο θα πάνε αν και ήταν ελάχιστα.
    Δεν υπολογίζω τη σιδερένια πέργκολα πάνω απο θέσεις parking γιατί έτσι και αλλιώς ήθελα να την κάνω.

    Μπαταρίες
    https://www.google.com/search?q=byd+...hrome&ie=UTF-8

    Καταναλώσεις
    Το 2022 ανέβασα κατανάλωση ρεύματος γιατί είχα το πρόγραμμα της ΔΕΗ και έκοψα το υγραέριο λίγο.
    Θα παράγω ~6.000-6400kwh/έτος και έχω σκοπό να δουλεύω το AC όσο λείπουμε για θέρμανση το χειμώνα αντί για υγραέριο/τζάκι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος teodor_ch : 29-09-23 στις 11:34.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.655
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ωραια εγκατασταση φαινεται (απο την μπαταρια )

    δεν μπορω να βγαλω απο το μυαλο μου την εκδοχη της χρησης των μπαταριων και σε οχημα , οχι για μεγαλες διαδρομες , αλλα για τις κοντινες παγιες .
    τι θελω να πω , εχω δει οτι η καλύτερη λυση προς το παρον ειναι ο συνδυασμος των μπαταριων του σπιτιου με του οχηματος , να αποτελει ενα οχημα αποθηκευτικο χωρο που να αξιοποιει και το σπιτι (να μην ειναι ο μονος αποθηκευτικος χωρος ενεργειας αυτος ομως ) .
    το εχουνε κανει καποιοι μερακληδες εδω και 10 χρονια απο βιντεο που βλεπω και ενω δεν θεωρω την ηλεκτροκινηση πιο πρακτικη απο την κινηση με καυσιμο , υπο καποιες παραμετρους οπως αυτη , μπορει να ειναι αξιολογη λυση .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #5
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.211
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μπλέκει πολύ με το όχημα.
    Για παράδειγμα σπίτι μου δεν υπάρχει κανένα όχημα τις ώρες που παράγει το ΦΒ. Λείπουμε

    Το net-metering είναι η καλύτερη λύση χωρίς καμία μπαταρία κανονικά γιατί χωρίς την επιδότηση δεν θα γίνει ποτέ απόσβεση του έξτρα κόστους με το κέρδος απο τον αυξημένο ταυτοχρονισμό.
    Άσχετα τώρα που με την επιδότηση κερδίζεις και στο υπόλοιπο έργο.


    Οι μπαταρίες είναι για μεγάλα έργα κανονικά να μήν πώ ότι είναι σπατάλη πόρων.
    Να φτιάξουν άλλες μορφές πχ. υδροηλεκτρικά οι μεγάλοι παραγωγοί (αν όχι το κράτος).

  6. #6
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.655
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το εχω υπολογισει το κοστος μπαταριων και εχω καταληξει και εγω στο οτι δεν συμφερει αν δεν ειναι η μοναδικη λυση . για αυτο και ενδιαφερομαι για συνδυασμους που μπορουν να το κανουν λιγοτερο κοστοβορο .
    καλη διαχειρηση εκανες με την επιδοτηση νομιζω
    προσωπικα εχω την περιεργεια σαν κινητρο για να ασχοληθω και να ξοδεψω οτι μπορω ωστε να μαθω , αλλα δεν νομιζω οτι ειναι ο πιο συχνος δρομος των περισσοτερων αυτος .
    ο καταναλωτης (και εγω ως τετοιος ) θελει λυσεις ετοιμες πρακτικες, δοκιμασμενες .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #7
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.211
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Βάζω και μία εικόνα απο το excel μου που έκανα τους υπολογισμούς.

    Έβαλα τιμές βάση τελευταίου εκκαθαριστικού.
    Υπολογίζω να είμαι στο τελευταίο σενάριο.


  8. #8
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το net-metering είναι η καλύτερη λύση χωρίς καμία μπαταρία
    Είναι η καλύτερη λύση από πλευράς κόσtους για τον καταναλωτή, αλλά πολύ κακή από τη σκοπιά του δικτύου, για δύο λόγους (α) με πολλούς "παραγωγούς" θα πέταγε έξω το σχεδιασμό του υπάρχοντος δικτύου διανομής, που δεν θα μπορούσε να διαχειριστεί την παραγόμενη ισχύ σε τοπικό επίπεδο, και (β) ο ταυτοχρονισμός στην παραγωγή θα προκαλούσε μεγάλη περίσσεια παραγωγής στις ώρες ηλιοφάνειας, και την ανάγκη για μεγάλη εγκατστημένη ισχύ σε stand-by (από τη ΔΕΗ και ενδεχομένως και τους άλλους βιομηχανικούς παραγωγούς) για να καλύψει τη ζήτηση στις υπόλοιπες ώρες που όλα τα οικιακά Φ/Β με net-metering δεν παράγουν. Αυτοί είναι οι λόγοι για τους οποίους κόπηκε το net-metering.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.655
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι η καλύτερη λύση από πλευράς κόσtους για τον καταναλωτή, αλλά πολύ κακή από τη σκοπιά του δικτύου, για δύο λόγους (α) με πολλούς "παραγωγούς" θα πέταγε έξω το σχεδιασμό του υπάρχοντος δικτύου διανομής, που δεν θα μπορούσε να διαχειριστεί την παραγόμενη ισχύ σε τοπικό επίπεδο, και (β) ο ταυτοχρονισμός στην παραγωγή θα προκαλούσε μεγάλη περίσσεια παραγωγής στις ώρες ηλιοφάνειας, και την ανάγκη για μεγάλη εγκατστημένη ισχύ σε stand-by (από τη ΔΕΗ και ενδεχομένως και τους άλλους βιομηχανικούς παραγωγούς) για να καλύψει τη ζήτηση στις υπόλοιπες ώρες που όλα τα οικιακά Φ/Β με net-metering δεν παράγουν. Αυτοί είναι οι λόγοι για τους οποίους κόπηκε το net-metering.
    οι εγκαταστασεις της δεη ηδη υπαρχουν και καλυπτουν την υπαρχουσα ζητηση επι 24 ωρου βασης, πως αν μειωθει η χρονος απαιτησεων θα επιβαρυνθει το δικτυο υπο την παραμετρο οτι οι οικιακες εγκαταστασεις νετ μετερινγκ δεν θα υπερβαινουν τις προδιαγραφες καταναλωσης ;
    εξαλου τις ωρες της ηλιοφανειας ,εχουμε και την βιομηχανικη παραγωγη , που εχει υψηλες ενεργειακες απαιτησεις , οποτε μπορει να προσφερθει εκει μια διεξοδο του πλεονασματος και να ριξει η δεη τις προδιαγραφες της μεγιστης παραγωγης το οποιο σε τελικη αναλυση δεν ειναι καθολου κακο σεναριο .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #10
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.211
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι η καλύτερη λύση από πλευράς κόσtους για τον καταναλωτή, αλλά πολύ κακή από τη σκοπιά του δικτύου, για δύο λόγους (α) με πολλούς "παραγωγούς" θα πέταγε έξω το σχεδιασμό του υπάρχοντος δικτύου διανομής, που δεν θα μπορούσε να διαχειριστεί την παραγόμενη ισχύ σε τοπικό επίπεδο, και (β) ο ταυτοχρονισμός στην παραγωγή θα προκαλούσε μεγάλη περίσσεια παραγωγής στις ώρες ηλιοφάνειας, και την ανάγκη για μεγάλη εγκατστημένη ισχύ σε stand-by (από τη ΔΕΗ και ενδεχομένως και τους άλλους βιομηχανικούς παραγωγούς) για να καλύψει τη ζήτηση στις υπόλοιπες ώρες που όλα τα οικιακά Φ/Β με net-metering δεν παράγουν. Αυτοί είναι οι λόγοι για τους οποίους κόπηκε το net-metering.
    Καταρχάς μιλάμε για "όποιος προλάβει" και είναι λογικότατο.
    Έπειτα δεν έχω διαβάσει κάπου ότι σταμάτησε να δέχονται αιτήσεις.
    Σταματάνε μόνο όπου το δίκτυο έχει κορεστεί.
    Μάλλον αναφέρεσαι στα μεγαλύτερα έργα >10kwp.


    Ο ταυτοχρονισμός προκαλεί μείωση της ζήτησης όταν παράγουν (άρα χαμηλώνουν ΦΑ/λιγνίτη και στη χειρότερη κλείνουν ΦΒ πάρκα όπως έγινε το Πάσχα νομίζω πρώτη φορά στην Ελλάδα).
    Απο την άλλη όταν δεν υπάρχει παραγωγή δουλεύουν όλα όπως πριν τις ΑΠΕ.
    Τώρα γιατί πληρώνουν μπαταρίες αντί για μεγαλύτερα πιο πράσινα έργα δεν το γνωρίζω. Σκέφτομαι μόνο την ταχύτητα με την οποία υλοποιείται ένα net-metering με μπαταρία σε σύγκριση με τα μεγαλύτερα.

    Τώρα το net-metering εξασφαλίζει ότι οφελούνται πολλοί και όχι λίγοι.
    Αντί για λίγα ΦΒ πάρκα όσων έχουν ήδη χρήματα δίνουν τη δυνατότητα να βάλουν πολλοί περισσότεροι.

  11. #11
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    628
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    @teodor_ch
    Μία ερώτηση: Το γεγονός πως επιδοτήθηκε η μπαταρία, σου επιβάλλει κάποιους περιορισμούς στη λειτουργία της?

    (Αναφέρομαι στην πιθανότητα, μελλοντικά, να υπογράψεις σύμβαση με κάποιον aggregator που θα χρησιμοποιεί την μπαταρία σου, μαζί με πολλών άλλων, ώστε να πουλάει υπηρεσίες στο σύστημα και να σου εξασφαλίζει κάποιο πρόσθετο έσοδο.)

  12. #12
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.211
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχει περιορισμούς ναί.
    1) Απαγορεύεται να φορτίζει απο το δίκτυο (αν θυμάμαι καλά)
    2) Απαγορεύεται να δίνει ρεύμα στο δίκτυο (αυτό σίγουρα)

    Είναι μόνο για ιδιοκατανάλωση.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπειτα δεν έχω διαβάσει κάπου ότι σταμάτησε να δέχονται αιτήσεις.
    Δεν ξέρω αν δέχονται αιτήσεις για σύνδεση, αλλά πάντως επιδότηση για net metering δεν δίνουν, παρά μόνο για αυτόνομα συστήματα με μπαταρίες (ενδεχομένως υπάρχουν εξαιρέσεις σε ειδικές περιπτώσεις, αλλά μιλάμε για τον κανόνα). Επομένως το net metering στην καλύτερη περίπτωση αποθαρρύνεται.

    Στη γενικότερη εικόνα: ναι, υπάρχει επαρκής εγκατεστημένη ισχύς για υπερκάλυψη της νυχτερινής ζήτησης με μονάδες ΦΑ/λιγνίτη, αλλά οι μονάδες αυτές δεν μπορούν να τίθενται εντός/εκτός ανά πάσα στιγμή με το πάτημα ενός κουμπιού, θέλουν χρόνο (αρκετές ώρες, αν θυμάμαι καλά) για να μπουν στο δίκτυο από τη στιγμή που θα ξεκινήσουν. Επομένως αν πρέπει να "δίνουν" κάθε νύχτα δεν μπορείς να τις σβήσεις τη μέρα, θα πρέπι να μένουν stand-by, κι αυτό έχει κόστος (σε καύσιμα, εργατικά, ώρες λειτουργίας που επιβαρύνουν τη συντήρηση κλπ). Γι' αυτό είναι πιο οικονομικό για το διαχειριστή να έχει πιο ομοιόμορφη κατανομή της προσφοράς και ζήτησης στη διάρκεια του 24ώρου (στο οποίο βοηθάει η τοπική αποθήκευση σε μπαταρίες, σε αντίθεση με το net metering) ώστε να κρατάει λιγότερες θερμικές μονάδες σε αναμονή, αφού δεν θα τις χερειαστεί όλες τη νύχτα.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.211
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν δέχονται αιτήσεις για σύνδεση, αλλά πάντως επιδότηση για net metering δεν δίνουν, παρά μόνο για αυτόνομα συστήματα με μπαταρίες (ενδεχομένως υπάρχουν εξαιρέσεις σε ειδικές περιπτώσεις, αλλά μιλάμε για τον κανόνα). Επομένως το net metering στην καλύτερη περίπτωση αποθαρρύνεται.
    Υπάρχει επιδότηση τώρα για net-metering με μπαταρίες και βγαίνει φθηνότερο απο το να βάλεις το ίδιο σύστημα χωρίς μπαταρίες και χωρίς επιδότηση.
    Συν το όφελος του ταυτοχρονισμού, συν το όφελος του full backup.

    Απο πιο πάνω
    Με μπαταρίες και επιδότηση
    Περίπου €13500 - επιδότηση ~7000 = €6.500 (όλα με ΦΠΑ)

    Χωρίς μπαταρίες και χωρίς επιδότηση ήταν
    6000 + ΦΠΑ (...) = €7444
    Δεν υπάρχει ούτε υπήρχε ποτέ επιδότηση για αυτόνομο που αναφέρεις. (απο όσο γνωρίζω)

  15. #15
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    628
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει περιορισμούς ναί.
    1) Απαγορεύεται να φορτίζει απο το δίκτυο (αν θυμάμαι καλά)
    2) Απαγορεύεται να δίνει ρεύμα στο δίκτυο (αυτό σίγουρα)

    Είναι μόνο για ιδιοκατανάλωση.
    Διαβάζοντας και αυτό εδώ, αντιλαμβάνομαι πως αυτοί είναι στάνταρ περιορισμοί στη σύμβαση σύνδεσης με τον ΔΕΔΔΗΕ. Δεν έχει σχέση με το αν πήρες επιδότηση ή όχι.

    Συνεχίζω με τις ερωτήσεις:
    Αυτούς τους περιορισμούς τους ορίζεις σαν παραμέτρους στον inverter?
    Ο inverter είναι 3Φ?
    Μπαταρίες και πανέλα συνδέονται πάνω στον inverter?
    Ποιά είναι η ισχύς του?
    Γνωρίζεις ποιές είναι οι απώλειες (%) όταν μεσολαβεί η μπαταρία πριν καταναλώσεις την παραγόμενη ενέργεια από τα ΦΒ?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας