Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 112
  1. #91
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απ' όσο θυμάμαι κάποιος εδώ μέσα το έχει κάνει να δουλέψει.

  2. #92
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    11(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ας γράψω και δω ότι χωρίς να έχω τους κωδικούς και μόλις έβαλα ένα fritz 7530, έτρεξα τον Wizard και αφού συμπλήρωσα τα ngn.hol.net στη καρτέλα edit telephone number (στο υποπεδίο registrar και proxy server), χωρίς κάτι άλλο έπαιξε και η τηλεφωνία κανονικά.

  3. #93
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATHMICH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας γράψω και δω ότι χωρίς να έχω τους κωδικούς και μόλις έβαλα ένα fritz 7530, έτρεξα τον Wizard και αφού συμπλήρωσα τα ngn.hol.net στη καρτέλα edit telephone number (στο υποπεδίο registrar και proxy server), χωρίς κάτι άλλο έπαιξε και η τηλεφωνία κανονικά.
    δλδ αν το εβαζες στη δικη μου γραμμη θα ειχες κανονικα προσβαση αρα ειναι απροστατευτες η γραμμες στη Νοβα ?
    στους αλλους παροχους υπαρχει ο κωδικος και τον στελνουν καιΙ κρυπτογραφημενο για προστασια
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dim80 : 19-01-24 στις 22:18.

  4. #94
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δλδ αν το εβαζες στη δικη μου γραμμη θα ειχες κανονικα προσβαση αρα ειναι απροστατευτες η γραμμες στη Νοβα ?
    στους αλλους παροχους υπαρχει ο κωδικος και τον στελνουν καιΙ κρυπτογραφημενο για προστασια
    Χωρίς να είμαι σίγουρος έχω την εντύπωση ότι τα credentials είναι κλειδωμένα στην γραμμή, δηλαδή αν αφήσεις το ρούτερ να κατεβάσει ρυθμίσεις από την δικιά σου γραμμή και μετά το μεταφέρεις ας πούμε σε κάποιο άλλο σπίτι που θα έχει άλλη γραμμή, τα credentials τα δικά σου δεν θα δουλεύουν στην άλλη γραμμή.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  5. #95
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να είμαι σίγουρος έχω την εντύπωση ότι τα credentials είναι κλειδωμένα στην γραμμή, δηλαδή αν αφήσεις το ρούτερ να κατεβάσει ρυθμίσεις από την δικιά σου γραμμή και μετά το μεταφέρεις ας πούμε σε κάποιο άλλο σπίτι που θα έχει άλλη γραμμή, τα credentials τα δικά σου δεν θα δουλεύουν στην άλλη γραμμή.
    λογικο ειναι αυτο που λες
    αλλα ο φιλος λεει εβαλε ενα ρουτερ σε μια γραμμη και δουλευει χωρις κωδικους κατι που δεν ειναι λογικο
    δλδ αν κανει ρεσετ το ρουτερ (θα χασε τα credential) και το βαλει στη δικη μου γραμμη θα παρει τα δικα μου αρα ξεκλειδωτα ολα χωρις ασγαλεια οπως οι αλλοι παροχοι
    εκτος αν το Fritz του εχει δηλωθει στη Νοβα και διαβαζει την mac του αλλα και παλι ειναι περιεργο χωρις κωδικους η voip .....

  6. #96
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    11(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να είμαι σίγουρος έχω την εντύπωση ότι τα credentials είναι κλειδωμένα στην γραμμή, δηλαδή αν αφήσεις το ρούτερ να κατεβάσει ρυθμίσεις από την δικιά σου γραμμή και μετά το μεταφέρεις ας πούμε σε κάποιο άλλο σπίτι που θα έχει άλλη γραμμή, τα credentials τα δικά σου δεν θα δουλεύουν στην άλλη γραμμή.
    Κατεβάζει κανονικά κάποιες ρυθμίσεις, αφού αναγνωρίζεται ο τηλεφωνικός αριθμός του χρήστη (εδώ βλέπε συνδρομητή Vodafone που έχει περασμένο τον provider) άλλα για να κάνει register θέλει να συμπληρώσεις τα πεδία που λέω... εάν πήγαινα τη συσκευή σε άλλον συνδρομητή Vodafone θα έτρεχα εκ νέου τον Wizard ώστε να τραβήξει όσα στοιχεία για τον δικό του τηλεφωνικό αριθμό και πάλι θα συμπληρωνα τα πεδία που είπα για να κάνει register στη δική του γραμμή...στην Νόβα απλά δεν θα δουλέψει γιατί λείπει ο provider από το μενού του fritz

  7. #97
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δλδ αν το εβαζες στη δικη μου γραμμη θα ειχες κανονικα προσβαση αρα ειναι απροστατευτες η γραμμες στη Νοβα ?
    στους αλλους παροχους υπαρχει ο κωδικος και τον στελνουν καιΙ κρυπτογραφημενο για προστασια
    DSLAM PreAuthentication : Am I a joke to you ?

  8. #98
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    εκανα λαθος και δε προσεξα οτι ειναι για vodafone νημα
    περιεργο παντως να μπαινει χωρις κωδικο voip νομιζα δεν γινεται για λογους ασφαλειας κ ιδιωτικοτητας
    (βασικα το βρισκω απαραδεκτο να μπορει να ενεργοποιεί τη γραμμη μου ο οποισδηποτε.... για αυτο υπαρχουν οι κωδικοι...)
    ισως κατι δε ξερω ....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dim80 : 19-01-24 στις 22:24.

  9. #99
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκανα λαθος και δε προσεξα οτι ειναι για vodafone νημα
    περιεργο παντως να μπαινει χωρις κωδικο voip νομιζα δεν γινεται για λογους ασφαλειας κ ιδιωτικοτητας
    (βασικα το βρισκω απαραδεκτο να μπορει να ενεργοποιεί τη γραμμη μου ο οποισδηποτε.... για αυτο υπαρχουν οι κωδικοι...)
    ισως κατι δε ξερω ....
    Οποιοσδήποτε ειναι σπίτι σου είχε πρόσβαση στην τηλεφωνική σου γραμμή και με PSTN

  10. #100
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποιοσδήποτε ειναι σπίτι σου είχε πρόσβαση στην τηλεφωνική σου γραμμή και με PSTN
    λαθος κανεις
    μονο το δικο μου ρουτερ εχει προσβαση σε voip γιατι ειναι ειναι δεμενη η mac συσκευης με την τηλεφωνια Αν βαλεις αλλος ρουτερ θα χεις μονο ιντερνετ οχι voip Ακομα και εγω αν βαλω αλλο ρουτερ δε θα παιξει Πρεπει να παρω τηλ τον παροχο να δηλωσει τη mac του Εχω αλλαξεθ 2 φορες ρουτερ και δεν ειχα τηλ μεχρι να το δηλωσουν (οπως εγραψα και πριν απο κεκτιμενη ταχυτητα εγραψα εδω αλλα δεν προσεξα οτι ειναι για Vodafone ενω εγω μιλαω για Νοβα Δεν ξερω αν η βοδα τα εχει ολα χυμα χωρις προστασία για το τηλεφωνο Δεν μιλαω για ιντερνετ οπου τραβαει ρυθμιση απ το καφαο)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dim80 : 20-01-24 στις 16:16.

  11. #101
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    λαθος κανεις
    μονο το δικο μου ρουτερ εχει προσβαση σε voip γιατι ειναι ειναι δεμενη η mac συσκευης με την τηλεφωνια Αν βαλεις αλλος ρουτερ θα χεις μονο ιντερνετ οχι voip Ακομα και εγω αν βαλω αλλο ρουτερ δε θα παιξει Πρεπει να παρω τηλ τον παροχο να δηλωσει τη mac του Εχω αλλαξεθ 2 φορες ρουτερ και δεν ειχα τηλ μεχρι να το δηλωσουν (οπως εγραψα και πριν απο κεκτιμενη ταχυτητα εγραψα εδω αλλα δεν προσεξα οτι ειναι για Vodafone ενω εγω μιλαω για Νοβα Δεν ξερω αν η βοδα τα εχει ολα χυμα χωρις προστασία για το τηλεφωνο Δεν μιλαω για ιντερνετ οπου τραβαει ρυθμιση απ το καφαο)
    Πάμε πάλι. Με PSTN όποιος είναι μέσα στο σπίτι σου, μπορεί να σηκώσει το τηλέφωνο και να μιλήσει.
    Με VoIP, σε ένα ρυθμισμένο ρούτερ, το ίδιο.
    Με την ίδια λογική, δεν χάνεις σε ασφάλεια όταν το ρούτερ του παρόχου (ή συμβατό με την υποδομή του) μπορεί να τραβήξει ημι-αυτόματα ρυθμίσεις τηλεφωνίας. Χρειάζεται φυσική πρόσβαση στη γραμμή σου.
    Παρεμπιπτόντως, το ίδιο κάνει και ο ΟΤΕ.

  12. #102
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάμε πάλι. Με PSTN όποιος είναι μέσα στο σπίτι σου, μπορεί να σηκώσει το τηλέφωνο και να μιλήσει.
    Με VoIP, σε ένα ρυθμισμένο ρούτερ, το ίδιο.
    Με την ίδια λογική, δεν χάνεις σε ασφάλεια όταν το ρούτερ του παρόχου (ή συμβατό με την υποδομή του) μπορεί να τραβήξει ημι-αυτόματα ρυθμίσεις τηλεφωνίας. Χρειάζεται φυσική πρόσβαση στη γραμμή σου.
    Παρεμπιπτόντως, το ίδιο κάνει και ο ΟΤΕ.
    διαβασες τι εγραψε και σε τι απαντησα η απλα διαβασες μονο το δικο μου ποστ ? μαλλον οχι...
    τοτε σε τι χρησιμεύουν οι κωδικοι voip και εχουν ολοι .....
    αν βαλεις ενα οποιδηποτε ρουτερ σε οποιαδηποτε γραμμη σπιτι θα εχεις τηλεφωνο χωρις να βαλεις κωδικο voip?

  13. #103
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.765
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATHMICH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας γράψω και δω ότι χωρίς να έχω τους κωδικούς και μόλις έβαλα ένα fritz 7530, έτρεξα τον Wizard και αφού συμπλήρωσα τα ngn.hol.net στη καρτέλα edit telephone number (στο υποπεδίο registrar και proxy server), χωρίς κάτι άλλο έπαιξε και η τηλεφωνία κανονικά.
    Μπορεί να τα τράβηξε με tr-069 όπως τα τραβάνε και τα router που σου φέρνει η εταιρεία. Για δες αν είναι ενεργό το tr69/cwmp.
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  14. #104
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    620
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σκεφτομαι να βαλω ftth απο vodafone..Δινει κανονικα τους κωδικους voip οπως η cosmote η πρεπει να τους βρω με πλαγιο τροπο?

  15. #105
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκεφτομαι να βαλω ftth απο vodafone..Δινει κανονικα τους κωδικους voip οπως η cosmote η πρεπει να τους βρω με πλαγιο τροπο?
    ολοι δινουν εκτος απο Νοβα
    εχει ψηφιστεί νομος

Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας