Σελ. 33 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 1323283132333435 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 481-495 από 544
  1. #481
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.036
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παίδες χαιρετίζω τον ενθουσιασμό και πολύ περισσότερο την περιέργεια σας αλλά για να μην μπλέξουμε τα αυγά με τα πασχάλια η συμβουλή μου είναι να μην μπλέκετε τους δύο κόσμους και τα δύο διαφορετικά voip implementations που φαίνεται οτι πάει να εφαρμόσει η nova.

    Αν έχετε δηλώσει στη nova οτι θέλετε κωδικούς και οτι θα βάλετε το δικό σας router να κάνει το voip όπως είναι δικαίωμα σας να το κάνετε σύμφωνα και με την κανονιστική απόφαση της EETT που βγήκε πέρσι και έπρεπε απο 1/9/2023 να εφαρμόζεται απο όλους τους παρόχους, τότε η nova θα μαρκάρει την γραμμή σας οτι είναι στο νέο voip και θα σας δώσει τα στοιχεία. Ας αναφερόμαστε σε αυτό με το byod.nova.gr.

    Απο την στιγμή αυτή, ξεχνάτε τον ims.wind.gr, ξεχνάτε τα custom routes που ίσως βάζατε, ξεχνάτε τον sip-voice.forthnet.gr και τους παλιούς DNS του VOIP που ξέρατε.

    ακολουθείτε τις οδηγίες που σας δώσανε. DHCP στο vlan 837 και όταν θα στείλετε το option 61 (client-id) o DHCP θα σας δώσει:

    1) Το IP/netmask/gateway που πρέπει να σας δώσει για να κουμπώσετε στο voip vlan 837. Τα στοιχεία αυτά επειδή ο DHCP server ξέρει οτι είστε "στη νέα VOIP πλατφόρμα" μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικά απο αυτά που μέχρι τώρα ξέρατε απο τις διάφορες χακεριές που έχουν ανακαλύψει/δημοσιεύσει φίλοι του φορουμ όλο αυτόν τον καιρο, στο παλιό, μυστήριο και στριφνό δίκτυο της forthnet/wind/nova.

    2) Τους DNS που πρέπει να χρησιμοποιεί το CPE σας για να βρίσκει τον sip/proxy gateway με το όνομα του (byod.nova.gr). Ίσως να είναι ένα IP τώρα, ίσως στο μέλλον να είναι άλλο ή περισσότερα. H δήλωση του sip/proxy gateway με IP μπορεί ίσως να βοηθάει στο troubleshooting των δοκιμών αλλά δεν είναι η σωστή/μόνιμη λύση. Του χρόνου αυτό ίσως αλλάξει και όσοι το είχαν καρφωτό το IP δεν θα έχουν ξαφνικά τηλέφωνο και θα ψάχνονται τι έγινε.

    Ακόμα χειρότερα/περίπλοκα: το SIP θέλει να κάνει lookup και SRV records απο τον DNS server. Δεν είναι το πεδίο μου το SIP και το VOIP και ειδικά πώς το υλοποιούν πάροχοι σε εθνικό επίπεδο αλλά γνωρίζω οτι o DNS server είναι άκρως απαραίτητος για να δουλέψει σωστά το VOIP/SIP.

    3) τα όποια static routes πρέπει το CPE σας να βάλει στο routing table για να μπορέσει να μιλήσει με τους DNS και τελικά με τον byod.nova.gr ώστε να γίνει register και να αρχίσει τελικά να του δίνει/παίρνει SIP κλήσεις.

    Το router/cpe σας θα πρέπει όλα αυτά να τα σέβεται και να τα ρυθμίζει σωστά και να ΜΗΝ τα μπερδεύει με τα IP/dns που έχει πάρει για την internet σύνδεση μέσω του pppoe interface.

    Εδώ θέλει λίγο προσοχή: ενώ το routing table εύκολα θα φτιαχτεί -ή θα το φτιάξετε μόνοι σας αν έχετε shell access στο router ή ένα πολύ δυνατό UI interface- καθώς το default route 0.0.0.0/0 θα είναι πίσω απο το ppp interface ενώ τα static dhcp routes θα τα βάλει πίσω απο το vlan 837 interface που θα δημιουργηθεί, το DNS είναι λίγο tricky. Τα DNS requests που γίνονται για το Internet θα πρέπει να οδηγούνται στους internet dns servers ενώ τα DNS requests που αφορούν τον SIP server και το VOIP θα πρέπει να οδηγούνται στους DNS του VOIP μέσω του vlan 837 interface.

    το πώς γίνεται αυτό σε κάθε router/cpe είναι δουλειά του resolver που έχει το cpe και πόσο έξυπνο/ικανό είναι να κάνει κάτι τέτοιο.

    Μπακάλικος τρόπος: Κάποιοι resolvers δοκιμάζουν όλους τους DNS servers που έχουν μάθει με όλους τους τρόπους μέχρι κάποιος να απαντήσει ενώ κάποιοι resolvers ρωτάνε μόνο έναν/τον πρώτο και αν τους απαντήσει "not found" (NXDOMAIN) δεν προσπαθούν στον επόμενο. Πρόβλημα με το καλημέρα δηλαδή.

    Ο σωστός τρόπος: τα DNS requests που γίνονται απο την VOIP εφαρμογή του CPE που έχει κάνει bind() στο 10.x.x.x interface να οδηγούνται στους DNS που έχει λάβει μέσω DHCP στο vlan 837 interface. Αυτό ονομάζεται source routing ή policy-based routing ή rt_tables στο linux: see ip rule command. Μπορεί το CPE/router σας να το γνωρίζει αυτό και να το φροντίζει αυτόματα ή ακόμα και να σας δίνει ένα πολύ δυνατό UI ωστε να το ρυθμίσετε εύκολα μπορεί και οχι και να χρειαστεί να πέσετε πολύ χαμηλά και να υλοποιήσετε μόνοι σας ένα σετ εντολών που περιλαμβάνουν iptables MARK στο PREROUTING chain τα οποία μετά με ip rule να τα οδηγείτε στο κατάλληλο rt_table και να βρίσκουν τον δρόμο τους. Το αναφέρω για τα mikrotik αυτό που γνωρίζω οτι κάνουν τέτοιες μαγκιές.

    Και μην ξεχνάτε και τα firewall rules που πιθανόν έχει/βάζει/φτιάχνει το router σας είτε γιατί τα έχετε δηλώσει εσείς ή απο μόνο του "για το καλό σας". Άλλου παπά ευαγγέλιο και αυτό. Μπορεί όλα να είναι τέλεια στο setup σας και ένα ξεχασμένο firewall rule που δεν το έχετε πάρει χαμπάρι να σας τα κόβει όλα και να μην δουλεύει το registration ή το outgoing call. Σπάσιμο νεύρων

    Και τελικά ψυχραιμία και μην πελαγώνετε, πιθανότατα δεν είναι τόσο περίπλοκα τα πράγματα... η nova συμμορφώνεται επιτέλους με την ΕΕΤΤ και σε λίγους μήνες το πώς γίνεται στο "ταδε" ρουτερ να έχω και voip απο την nova θα είναι θέμα στο topic του συγκεκριμένου router και το τοπικ αυτό θα κλείσει.

    Αν ΔΕΝ έχετε δηλώσει τίποτα στη nova για δικό σας εξοπλισμό, τότε ισχύουν οτι κατά καιρούς χακεριές έχουμε δεί/συζητήσει εδώ πέρα και δεν δοκιμάζουμε καν την υποδομή του byod.nova.gr καθώς μάλλον είναι χάσιμο χρόνου. Δεν σας ξέρει και δεν θα σας εξυπηρετήσει (μάλλον )

    Αυτά απο μένα και παρακαλώ μην τα πάρετε τοις μετρητοίς. Είναι η εικόνα που έχω στο μυαλό μου για το πώς έχουν τα πράγματα αυτή τη στιγμή και μπορεί να είναι λάθος ή να μην είναι ολόκληρη. Δεν έχω καμία εμπειρία με το δίκτυο της forthnet/wind/nova ούτε εργασιακή/επαγγελματική εμπειρία τι σημαίνει στην πράξη εθνικό voip δίκτυο παρόχου σε ξεχωριστό vlan. Είμαι cosmote και εκεί τα πράγματα είναι απλά: ένα κοινό δίκτυο για το Internet και την VOIP υπηρεσία και όλα τα router/cpe παίζουν σχετικά εύκολα

  2. #482
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    915
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    +1 σε οτι ειπε ο Dpap .
    το παρακατω το ανεφερα και ποιο πανω στο παλικαρι με το pfsense αλλα μαλλον δε το εκανα κατανοητο .

    φευγουν-ερχοντε σωστα contact headers στο επιπεδο sip ?


    A )
    Πρεπει στο Invite να φευγει η ip ΤΟΥ VOIP INTERFACE ! , OXI τη ip που εχει το κεντρο . αν στειλεις invite με ip 192.168.1.10 ο sip server τους δε θα ξερει που να στειλει οτι χρειαζεται πισω .
    το freepbx εχει λυση για αυτο , Setings->AsteriskSipSetings->External Address . Εδω βαζεις ενα domain εσωτερικο δδικο σου , με καποιο εσωτερικο δικο σου ddns οπου θα ανανεωνει παντα ενα εσωτερικο A record ....
    Ετσι θα λες στον asterisk στειλε headers πισω με βαση αυτο το A record ...

    Β)
    υπάρχουν ανοιχτές πόρτες απο το vlan προς το κεντρο; η 5060 φυσικα και μετα οι ψηλες για το rtp . αυτο που ειπε καποιος οτι εκανε register , εβγαζε κληση αλλα δε δεχοταν μου ακουγεται ως κλασικο θεμα με port forwarding ...

    τα παραπανω μπακαλικα και χοντρα χοντρα ...

  3. #483
    Εγγραφή
    20-03-2022
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    56 kbps
    ISP
    Hellas On Line BBS
    Router
    V42bis
    Όποιος έχει πάρει τους κωδικούς από nova, ας μας κάνει post τη διαδικασία για να γλυτώσω 1-2 ώρες τηλέφωνα και θέατρο του παραλόγου (οι κωδικοί είναι γραμμένοι στο αυτοκόλλητο πίσω από τον router ). Θα δοκιμάσω να τους πάρω για να δούμε το πρόβλημα. Παίδες τρώω μία για την ομάδα γιατί με βλέπω κάνα μήνα χωρίς τηλέφωνο πάλι.

  4. #484
    Εγγραφή
    02-12-2018
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ
    πήρα τηλ την Nova και ζήτησα τους κωδικούς voip μου είπε ότι τους δίνουν εδώ και ένα μήνα, πρέπει όμως να τους πω ποιο ρουτερ θα χρησιμοποιήσω για να περάσουν/δώσουν τις σωστές ρυθμίσεις έχει κάνεις εδώ χρησιμοποιήσει AMV fritzbox 7590 με NOVA!!! ?? αντιμετώπισε προβλήματα με την τηλεφωνία η άλλα ?

  5. #485
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    αν ζητησεις κωδικους σε βαζουν σε αλλο δικτιο που δεν δουλευει η τηλεφωνια
    Αν κλεψεις τους κωδικους που δεν σε αλλαζουν δικτυο γιατι δεν το ξερουν τοτε δουλευει με fritzbox

    (αρκετα περιεργο για να ειναι κατα λαθος οταν ζητας κωδικο να μην δουλευει ενω δουλευει αν δεν το πεις...)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dim80 : 25-04-24 στις 09:54.

  6. #486
    Εγγραφή
    04-08-2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14.8(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    A )
    Πρεπει στο Invite να φευγει η ip ΤΟΥ VOIP INTERFACE ! , OXI τη ip που εχει το κεντρο . αν στειλεις invite με ip 192.168.1.10 ο sip server τους δε θα ξερει που να στειλει οτι χρειαζεται πισω .
    το freepbx εχει λυση για αυτο , Setings->AsteriskSipSetings->External Address . Εδω βαζεις ενα domain εσωτερικο δδικο σου , με καποιο εσωτερικο δικο σου ddns οπου θα ανανεωνει παντα ενα εσωτερικο A record ....
    Ετσι θα λες στον asterisk στειλε headers πισω με βαση αυτο το A record ...
    Με βάση αυτό που είπες το έκανα και δούλεψε. Έβαλα στο grandstream σαν επιλογη για αυτό που θα στελνει στο invite την ip που παίρνει το vlan837. To θέμα είναι οτι αυτή η IP αλλάζει με κάποιο time interval και δεν ξέρω αν θα συνεχισει να λειτουργεί. Προς τα παρόν κανω και δεχομαι κήσεις με ηχο κανονικά.
    Κάνω τις δοκιμές και θα επανέλθω. Τώρα αφού ξέρουμε οτι δουλεύει θέλω να τα περάσω στο freepbx χωρίς να χαλάσω το υπόλοιπο κέντρο.

    - - - Updated - - -

    Όπως το φαντάστηκα μόλις άλλαξε ip το vlan837 δεν δουλεύει. Πρέπει να αλλάζεις συνεχώς τις ρυθμίσεις ή αν υπάρχει κάποιος αλλος τρόπος να γίνεται αυτόματα

  7. #487
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    915
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsaki125 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με βάση αυτό που είπες το έκανα και δούλεψε. Έβαλα στο grandstream σαν επιλογη για αυτό που θα στελνει στο invite την ip που παίρνει το vlan837. To θέμα είναι οτι αυτή η IP αλλάζει με κάποιο time interval και δεν ξέρω αν θα συνεχισει να λειτουργεί. Προς τα παρόν κανω και δεχομαι κήσεις με ηχο κανονικά.
    Κάνω τις δοκιμές και θα επανέλθω. Τώρα αφού ξέρουμε οτι δουλεύει θέλω να τα περάσω στο freepbx χωρίς να χαλάσω το υπόλοιπο κέντρο.

    - - - Updated - - -

    Όπως το φαντάστηκα μόλις άλλαξε ip το vlan837 δεν δουλεύει. Πρέπει να αλλάζεις συνεχώς τις ρυθμίσεις ή αν υπάρχει κάποιος αλλος τρόπος να γίνεται αυτόματα
    αυτο που ειπα παραπανω

    καποιο εσωτερικο δικο σου ddns οπου θα ανανεώνει ενα εσωτερικο A record ....
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε Oav051 αν ειχες παει δημοτικο θα ηξερες αναγνωση θα διαβαζες οτι κανενας που του εχουν δωσει κωδικους δεν δουλευει
    μαθε αναγνωση και αν διαβασε καπου να γραφω οτι δινουν λαθος κωδικους να μας το πεις και εμας
    Αραξε και βρες γυναικα γιατι μας τα ζαλησες αγορακι μου
    και εβγαλες διαγνωση οτι δε δουλευει γιατι ειναι λαθος ο κωδικος;

    με τη υλοποιηση αυτη πρεπει να ευθυγραμμίστουν πολλοι πλανήτες ...

    - option 61
    - hostname
    - σωστη IP απο το vlan

    και μετα , κατα το register ...
    τι σφαλματα δινει η sip επικοινωνία;
    - 200 ΟΚ αλλα μετα δινει 401;
    - εξ αρχης 4χχ 5χχ ;


    Εδω οι φιλοι μας στη Nova με το byod.nova.gr φαινεται να κανουν beta test αραξε λοιπον οπου βιαστηκες να βγαλεις πόρισμα γιατι δεν ειναι πως απλα δε δουλευει γιατι απλα δεν εχουν σωστο κωδικο ...απλα...

  8. #488
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που ειπα παραπανω



    - - - Updated - - -



    και εβγαλες διαγνωση οτι δε δουλευει γιατι ειναι λαθος ο κωδικος;

    με τη υλοποιηση αυτη πρεπει να ευθυγραμμίστουν πολλοι πλανήτες ...

    - option 61
    - hostname
    - σωστη IP απο το vlan

    και μετα , κατα το register ...
    τι σφαλματα δινει η sip επικοινωνία;
    - 200 ΟΚ αλλα μετα δινει 401;
    - εξ αρχης 4χχ 5χχ ;


    Εδω οι φιλοι μας στη Nova με το byod.nova.gr φαινεται να κανουν beta test αραξε λοιπον οπου βιαστηκες να βγαλεις πόρισμα γιατι δεν ειναι πως απλα δε δουλευει γιατι απλα δεν εχουν σωστο κωδικο ...απλα...
    ποτέ και πουθενα δεν ειπα οτι ειναι λαθος ο κωδικος
    Που το διαβασες αυτο ???????????????

    Δε ξερω σ τι οφελει το ψεμα που λες ... οπως και ο αλλος .... ειναι γραμμενα ολα ΑΝ μου δειξεις να λεω εγω για λαθος κωδικο να μου το πεις να ζητησω συγνωμη

    Οτι θες λες μαλλον εχει προσωπικα μαζι μου που δε με αφορουν

    αν ηταν λαθος ο κωδικος δε θα δουλευε ουτε το ιντερνετ λογικα

    εγω λεω οτι οποιος εχει κλεμμένους κωδικους οπως εσυ δουλευει γιατι ειναι σε αλλο δίκτυο
    οταν ζητησεις νομιμα σε βαζουν σε αλλο δίκτυο που ξαφνικα δεν δουλεύει
    Δεν ειναι περιεργο οτι αφου υπαρχει λειτουργική ρυθμιση ξαφνικα δεν ... ????
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dim80 : 25-04-24 στις 11:12.

  9. #489
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.455
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που ειπα παραπανω



    - - - Updated - - -



    και εβγαλες διαγνωση οτι δε δουλευει γιατι ειναι λαθος ο κωδικος;

    με τη υλοποιηση αυτη πρεπει να ευθυγραμμίστουν πολλοι πλανήτες ...

    - option 61
    - hostname
    - σωστη IP απο το vlan

    και μετα , κατα το register ...
    τι σφαλματα δινει η sip επικοινωνία;
    - 200 ΟΚ αλλα μετα δινει 401;
    - εξ αρχης 4χχ 5χχ ;


    Εδω οι φιλοι μας στη Nova με το byod.nova.gr φαινεται να κανουν beta test αραξε λοιπον οπου βιαστηκες να βγαλεις πόρισμα γιατι δεν ειναι πως απλα δε δουλευει γιατι απλα δεν εχουν σωστο κωδικο ...απλα...
    με καλυψε ο finos . σχεδον το ιδιο ειπα και εγω και εγινα report ....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποτε και πουθενα δεν ειπα οτι ειναι λαθος ο κωδικος
    Που το διαβασες αυτο ???????????????
    αν ηταν λαθος δε θα δουλευε ουτε το ιντερνετ λογικα
    το internet και το voip εχουν διαφορετικους κωδικους

  10. #490
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.256
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το internet και το voip εχουν διαφορετικους κωδικους
    +1 ... είναι τελείως διαφορετικά δίκτυα .
    Τεσπα η τηλεφωνία είναι δύσκολο πράγμα και θέλει και γνώσεις.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #491
    Εγγραφή
    04-08-2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14.8(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν για να μην μαλώνετε. Η τηλεφωνία παίζει κανονικά απλά είναι δύσκολος ο τρόπος που το έχουν στημένο. Και μάλιστα παίζουν και τα 2 νούμερα που έχω στο πακέτο μου.

    Ισως σε ενα fritz να παιξει πιο εύκολα. Εγώ που έχω pfsense και απο πισω ip phone ήθελε κάτι παραπάνω.

    Το πρόβλημα με την αλλαγή Ip του vlan το ελυσα με ενα plugin του pfsense που λεγετε siproxd και κάνει ακριβώς αυτό.

    Τουλάχιστον έχω τηλέφωνο πλέον. τωρα πρέπει να καταφέρω να παίξει και στο freepbx

  12. #492
    Εγγραφή
    20-03-2022
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    56 kbps
    ISP
    Hellas On Line BBS
    Router
    V42bis
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsaki125 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με βάση αυτό που είπες το έκανα και δούλεψε. Έβαλα στο grandstream σαν επιλογη για αυτό που θα στελνει στο invite την ip που παίρνει το vlan837. To θέμα είναι οτι αυτή η IP αλλάζει με κάποιο time interval και δεν ξέρω αν θα συνεχισει να λειτουργεί. Προς τα παρόν κανω και δεχομαι κήσεις με ηχο κανονικά.
    Κάνω τις δοκιμές και θα επανέλθω. Τώρα αφού ξέρουμε οτι δουλεύει θέλω να τα περάσω στο freepbx χωρίς να χαλάσω το υπόλοιπο κέντρο.

    - - - Updated - - -

    Όπως το φαντάστηκα μόλις άλλαξε ip το vlan837 δεν δουλεύει. Πρέπει να αλλάζεις συνεχώς τις ρυθμίσεις ή αν υπάρχει κάποιος αλλος τρόπος να γίνεται αυτόματα
    Μου εξηγείς λίγο το setup σου; Έχεις ένα modem/bridge και μετά το WAN πηγαίνει σε ένα managed switch και χωρίζεις τα VLAN σε 835 και 837; Το gradstream θα πρέπει να βρίσκεται στο subnet που σου δίνει ο πάροχος με το DHCP request στο 837.

  13. #493
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.455
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsaki125 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν για να μην μαλώνετε. Η τηλεφωνία παίζει κανονικά απλά είναι δύσκολος ο τρόπος που το έχουν στημένο. Και μάλιστα παίζουν και τα 2 νούμερα που έχω στο πακέτο μου.

    Ισως σε ενα fritz να παιξει πιο εύκολα. Εγώ που έχω pfsense και απο πισω ip phone ήθελε κάτι παραπάνω.

    Το πρόβλημα με την αλλαγή Ip του vlan το ελυσα με ενα plugin του pfsense που λεγετε siproxd και κάνει ακριβώς αυτό.

    Τουλάχιστον έχω τηλέφωνο πλέον. τωρα πρέπει να καταφέρω να παίξει και στο freepbx
    δεν μαλωνουμε . ολα ειναι θεμα Implementation και νοητικής αντίληψής.

  14. #494
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsaki125 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν για να μην μαλώνετε. Η τηλεφωνία παίζει κανονικά απλά είναι δύσκολος ο τρόπος που το έχουν στημένο. Και μάλιστα παίζουν και τα 2 νούμερα που έχω στο πακέτο μου.

    Ισως σε ενα fritz να παιξει πιο εύκολα. Εγώ που έχω pfsense και απο πισω ip phone ήθελε κάτι παραπάνω.

    Το πρόβλημα με την αλλαγή Ip του vlan το ελυσα με ενα plugin του pfsense που λεγετε siproxd και κάνει ακριβώς αυτό.

    Τουλάχιστον έχω τηλέφωνο πλέον. τωρα πρέπει να καταφέρω να παίξει και στο freepbx
    αρα η λειτουργεια ειναι εφικτη μονο με pfsense ? (λογο του plug in που δεν αλλάζει ΙP με time interval)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dim80 : 25-04-24 στις 14:08.

  15. #495
    Εγγραφή
    04-08-2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14.8(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρα η λειτουργεια ειναι εφικτη μονο με pfsense ? (λογο του plug in που δεν αλλάζει ΙP με time interval)
    Εγώ ξέρω οτι στη δικιά μου εγκατάσταση οτι δουλεύει. Με pfesense και grandstream τηλεφωνο. Με pfsense και freepbx δεν το κατάφερα ακόμα.
    Με το plugin δεν χρειάζονται ουτε portforward ουτε outbound nat κλπ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από majingo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου εξηγείς λίγο το setup σου; Έχεις ένα modem/bridge και μετά το WAN πηγαίνει σε ένα managed switch και χωρίζεις τα VLAN σε 835 και 837; Το gradstream θα πρέπει να βρίσκεται στο subnet που σου δίνει ο πάροχος με το DHCP request στο 837.
    Το grandstream από όσα ξέρω δεν εχει δυνατότητα για dhcp option 61 οπότε δεν μπορεί να πάρει απευθείας ip απο το 837. Χρειάζεται κάποιο router και μετά δρολόγηση.

    Εγώ έχω πακέτο με 2 νούμερα.
    Αυτή την στιγμή έχω κρατήσει το router της nova (zte) που κάνει μόνο bridge και τίποτα άλλο. Μετά έχω ένα pfsense router-firewall που κάνει κλήση Pppoe στο 835 και έχω ιντερνετ και παίρνει και ip στο 837 για την τηλεφωνία. Στη συνέχεια έχω switch που μοιράζω εσωτερικά vlan σε διάφορες συσκευες (δεν αφορά το παρον θέμα το συγκεκριμένο) access point Κλπ. Για την τηλεφωνία έχω αρκετά sip phones και freepbx που μεχρι πρόσφατα δουλευε με μετατροπή απο fxs.

Σελ. 33 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 1323283132333435 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας