Σελ. 37 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 172732353637
Εμφάνιση 541-544 από 544
  1. #541
    Εγγραφή
    04-08-2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14.8(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με το freepbx δεν εβγαλα άκρη. Ενώ κάνει register οι κλήσεις δεν δουλεύουν με τίποτα.
    Για να δουλεύουν οι κλήσεις στο τηλεφωνικό όπως και πριν και να έχω μετά την άνεση να το ξαναψάξω στο μέλλον δοκίμασα να ενεργοποιήσω ξανά το vlan της τηλεφωνίας στο zte.
    Στην αρχή δεν δούλεψε. Μόλις όμως έβαλα το νέο password και χωρίς να αλλάξω τίποτα άλλο στο zte δούλεψε ξανά όπως πριν. Αν κλείσω το vlan στο zte και ανοίξω το vlan στο pfsense παίζει ξανά το ip phone. Δεν λειτουργούν ταυτόχρονα, όποιο κάνει τελευταίο register μονο.
    Το zte παιζει σε 836vlan με sip-voice.forthnet.gr και το pfsense στο 837vlan με byod.nova.gr. Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν αλλά πιστεύω έχουν ένα server με πολλές ip.

  2. #542
    Εγγραφή
    28-07-2023
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsaki125 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το freepbx δεν εβγαλα άκρη. Ενώ κάνει register οι κλήσεις δεν δουλεύουν με τίποτα.
    Για να δουλεύουν οι κλήσεις στο τηλεφωνικό όπως και πριν και να έχω μετά την άνεση να το ξαναψάξω στο μέλλον δοκίμασα να ενεργοποιήσω ξανά το vlan της τηλεφωνίας στο zte.
    Στην αρχή δεν δούλεψε. Μόλις όμως έβαλα το νέο password και χωρίς να αλλάξω τίποτα άλλο στο zte δούλεψε ξανά όπως πριν. Αν κλείσω το vlan στο zte και ανοίξω το vlan στο pfsense παίζει ξανά το ip phone. Δεν λειτουργούν ταυτόχρονα, όποιο κάνει τελευταίο register μονο.
    Το zte παιζει σε 836vlan με sip-voice.forthnet.gr και το pfsense στο 837vlan με byod.nova.gr. Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν αλλά πιστεύω έχουν ένα server με πολλές ip.
    Η θεωρία σου μπορεί πολύ εύκολα και με ασφάλεια να αποδειχθεί , αν αλλάξεις τον ένα sip server με τον άλλο, πχ στο zte.
    Αν δεν δουλέψει το αλλάζεις πίσω.

  3. #543
    Εγγραφή
    20-03-2022
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    56 kbps
    ISP
    Hellas On Line BBS
    Router
    V42bis
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsaki125 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ξέρω οτι στη δικιά μου εγκατάσταση οτι δουλεύει. Με pfesense και grandstream τηλεφωνο. Με pfsense και freepbx δεν το κατάφερα ακόμα.
    Με το plugin δεν χρειάζονται ουτε portforward ουτε outbound nat κλπ.

    - - - Updated - - -



    Το grandstream από όσα ξέρω δεν εχει δυνατότητα για dhcp option 61 οπότε δεν μπορεί να πάρει απευθείας ip απο το 837. Χρειάζεται κάποιο router και μετά δρολόγηση.

    Εγώ έχω πακέτο με 2 νούμερα.
    Αυτή την στιγμή έχω κρατήσει το router της nova (zte) που κάνει μόνο bridge και τίποτα άλλο. Μετά έχω ένα pfsense router-firewall που κάνει κλήση Pppoe στο 835 και έχω ιντερνετ και παίρνει και ip στο 837 για την τηλεφωνία. Στη συνέχεια έχω switch που μοιράζω εσωτερικά vlan σε διάφορες συσκευές (δεν αφορά το παρον θέμα το συγκεκριμένο) access point Κλπ. Για την τηλεφωνία έχω αρκετά sip phones και freepbx που μέχρι πρόσφατα δούλευε με μετατροπή απο fxs.
    To lease του DHCP request στο VLAN837 είναι 10 λεπτά. Δεν είναι ρεαλιστική λύση να αλλάζεις το IP χειροκίνητα στο grandtream.
    Είναι σίγουρο ότι όταν πας στο boyd.forthnet.gr πρέπει πάλι να έχεις DHCP option 61?

    Ο grandstream πρέπει να έχει δικό του private IP σε άλλο subnet από αυτό του internet. Εν συνεχεία ο router σου όταν στέλνει τα εξερχόμενα πακέτα αντικαθιστά το source IP του grandstream με το IP που σου έδωσε ο πάροχος στο 837 (αυτό βασικά είναι το ΝΑΤ σε postrouting). Είναι η γραμμή που είχα βάλει σε προηγούμενο post
    iptables -t nat -A POSTROUTING -o nbif7 -j MASQUERADE

    Έχεις 2 subnets (LAN) στο router σου;
    Αν ναι, είσαι σίγουρος ότι κάνεις POSTROUTING και στα 2 subnets;

    Αν θέλεις και έχεις root access στο router, στείλε τα iptables rules είτε εδώ είτε σε PM. Δεν αποκαλύπτει κάτι προσωπικό.

    iptables -t filter --list --line-numbers -v -n
    iptables -t nat --list --line-numbers -v -n
    iptables -t mangle --list --line-numbers -v -n
    iptables -t raw --list --line-numbers -v -n

  4. #544
    Εγγραφή
    04-08-2020
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.999 Mb/s 10.996 Mb/s
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    TD-W9980 OpenWRT DSA
    SNR / Attn
    15(dB) / 7.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχω ζητήσει το passwords, το byod.nova.gr είναι πιο δύσκολο να διαδρομή σωστά, I havent ήταν σε θέση να το κάνει on Openwrt, εισερχόμενες κλήσεις dont εργασία, εξερχόμενη είναι αργή. Ο διακομιστής DNS είναι ηλίθια δύσκολο να ρυθμιστεί, το sip-voice.forthnet.gr ήταν πολύ πιο εύκολο να δρομολογηθεί και να ρυθμιστεί, απαιτώντας μόνο μια στατική διαδρομή για το voip, λειτούργησε out of the box με το δρομολογητή, εφόσον έκανες 2 διαδρομές και διαμόρφωσες το δρομολογητή σου. Έχω το ZTE H288A, είναι το μόνο πράγμα που μπόρεσα να κάνω να δουλέψει, έπρεπε να ξεκινήσω το δικό μου διακομιστή TR-069 (https://genieacs.com/) και να ρυθμίσω την επιλογή 61 dhcp και μετά από αυτό τα πράγματα απλά δούλεψαν. Σκεφτόμουν να επιστρέψω στο παλιό μοντέλο χωρίς πρόσβαση στους κωδικούς πρόσβασης, δεδομένου ότι έχω τη μέθοδο σύλληψης πακέτων (από τότε που ανακάλυψα ότι λειτουργεί ακόμη και αν χρησιμοποιείτε θύρα wan, η tr-069 εξακολουθεί να στέλνει creds ακόμη και αν το μόντεμ δεν είναι αυτό που είναι καταχωρημένο στη βάση δεδομένων της), για να είναι δυνατή η λειτουργία της τηλεφωνίας χωρίς τον εξοπλισμό της. Γενικά, το openwrt δεν είχε ποτέ σταθερή τηλεφωνία για μένα, απαιτώντας συχνές επανεκκινήσεις του pbx.

Σελ. 37 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 172732353637

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας