Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Καλημέρα σε όλους.

    Ζήτω απεγνωσμένα βοήθεια στο θέμα που έχω σχετικά με το αυτοκίνητο.
    Γνωρίζω ότι λόγω παλαιότητας (1999), μία λύση είναι να το αποσύρω, όπως μου έχουν πει όσοι το έχω συζητήσει, και έχω ζητήσει βοήθεια. Αλλά είπα να ανεβάσω ένα thread, για να μην αναλύσω άλλο αυτή τη γελοία "λύση", και να μιλήσω σοβαρά.

    Πρόκειται για ένα Nissan Micra K11 998cc

    Το πρόβλημα βρίσκεται στο ταμπλό/καντράν. Εχει:
    -τρεις δείκτες (ένδειξη βενζίνης, ένδειξη ταχύτητας, ένδειξη θερμοκρασίας μηχανής)

    -ψηφιακο χιλιομετρητή


    -ψηφιακο ρολόι

    Το μόνο που δουλεύει είναι το ρολόι

    Οι τρεις δείκτες είναι στο μηδέν.

    Όσο για τον χιλιομετρητή, δε γράφει km

    Για τη δική μου ασφάλεια θέλω να ξερω, αρχικά, τη θερμοκρασία τού κινητήρα. Δεύτερον, με εχει ταλαιπωρήσει πάρα πολύ το να μην γνωρίζω πόσο βενζίνη υπάρχει. Και τρίτον, εάν πούμε ότι τα δύο αυτά είναι "δευτερεύοντα" (πες ότι μπορώ να οδηγήσω χωρίς τις ενδείξεις αυτές (βενζίνης & θερμοκρασίας)), δεν γράφει ούτε ένα km, κάτι που έχει σαν αποτέλεσμα να με κόβουν στον έλεγχο στο Κ.Τ.Ε.Ο.

    Το πήγα να το κοιτάξουν σε δύο ανθρώπους σε επισκευές κοντέρ. Το προσπάθησαν αρκετά και οι δύο. Μου είπαν ότι χρειάζεται αλλαγή κοντέρ.

    Θα μπορούσα να ζητήσω εδώ σε σας να μου συστήσετε μάστορες κοντέρ, να το προσπαθήσω σε αυτόν που εσείς θα μου συστήσετε, κ.λπ. κ.λπ

    Αλλά επειδή δεν έχω χρόνο για ολ' αυτά, θέλω να ρωτήσω το εξής. Είδα πως μπαίνει/βγαίνει το κοντερ. Το έκανα και μόνος μου. Οπότε, μπορώ να πάω να πάρω ένα μεταχειρισμένο, να το βάλω, και να πάω στο ΚΤΕΟ. Ας γράφει μόνο km. Για τη βενζίνη και τη θερμοκρασία, θα δω τι θα κάνω. Αν και, απ' ό,τι έχω διαβάσει, και τα μεταχειρισμένα δεν είναι και τόσο ελαττωματικά, ούτε τόσο γουρούνι στο σακί. Είναι πολύ πιθανό, ο αγοραστής να μη διαλέγει το κατάλληλο για το δικό του μοντέλο αυτοκινήτου. Και το λέω αυτό διότι κάποτε, που είχα μια συζήτηση για το θέμα με έναν ηλεκτρονικό αυτοκινήτων (με τον οποίο, δυστυχώς, αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να έχω επικοινωνία), μου είχε πει πως, σε πιρεπτωση αντικατάστασης, πρόσεχε, διότι το κάθε αυτοκίνητο, έχει δικό του κοντερ-ταμπλο. Μπορεί δύο αυτοκίνητα να είναι στα ίδια κυβικά, να μοιάζουν, να μοιάζουν και τα ταμπλό τους, αλλά, εάν πάρεις διαφορετικά (λάθος) τα ταμπλό, δεν θα έχεις αποτέλεσμα. Το αυτοκίνητο θα είναι εντάξει, τα καλώδια εντάξει, ρεύματα εντάξει, το ταμπλό που θα αγοράσεις να μην έχει θέμα, όλα εντάξει τέλος πάντων, και να νομίζεις ότι αγόρασες ελαττωματικό κοντέρ.

    Πιστεύω, ότι πριν πάω για την αγορά, πρέπει να κοιτάξω κάτι στο κοντέρ. Κάποιο χαρακτηριστικό (χαρακτηριστικά).

    Μπορείτε να με βοηθήσετε σε αυτό; Η εάν δεν είναι αυτό που λέω για τα χαρακτηριστικά, τι άλλο θα μπορούσα να κάνω;

    Ευχαριστώ πολύ!
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.019
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόκειται για ένα Nissan Micra K11 998cc
    Αν ήταν δικό μου θα το κράταγα για 2ό/3ό.
    Είναι σαν τις κατσαρίδες,
    μετά τον 3ό ΠΠ θα κυκλοφορούν μόνο αυτά (άντε και τα starlet...).
    Τα τελευταία καλά nissan.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείτε να με βοηθήσετε σε αυτό;
    Το καντράν είναι σύνηθες πρόβλημα στα τελευταία micra.
    Για σίγουρα πάς στην ρενώ/Nissan (600-700€?),
    φαντάζομαι καθότι κοινό πρόβλημα θα υπάρχει και στην ανοιχτή αγορά φτηνότερα (ψάξε/ρώτα τους ανταλακτικατζήδες),
    εναλλακτικά βρίσκεις το pqart# και ρωτάς στην vdo, πιθανότατα θα τόχει σε καινούργιο με τα μισά λεφτά vs της nissan.

    Αλλιώς: μεταχειρισμένο (πάρε μαζί το δείγμα, ή το part# του), ή ρωτάς εκεί που επισκευάζουν κοντέρ/ταξίμετρα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Τράβηξα την παρακάτω φωτογραφία. Κοιτάξτε τί μου έχουν κάνει. Δεν ξέρω ποιος. Η ίδια η vdo, η Nissan, ένας από τους δύο μάστορες από τους 3 που το έχω στείλει (τη φωτογραφία την τράβηξα μετά τον δεύτερο):



    Στο βαλε-βγαλε το ταμπλό, ούτε μια στο τρισεκατομμύριο δεν μπορεί να έχει γίνει το σκίσιμο. Η συγκεκριμένη τοποθέτηση δεν το κάνει αυτό. Δεν είναι τύπου τέτοιου. Ανθρώπινο χέρι (για κάποιο λόγο) το έχει κάνει αυτό.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  4. #4
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΖΙΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δε το έχει κάνει ανθρώπινο χέρι. Είναι η φθορά του χρόνου. Έχω δει τέτοιο χαρτάκι εγγύησης παλιού αυτοκινήτου σε παρόμοια κατάσταση.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας