Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Καλησπέρα παιδιά,

    Προσπαθώ να εγκαταστήσω τα windows 11 σε ένα σχετικά παλιό Alienware 18 laptop. Έχω φτιάξει ένα bootable USB με το iso των windows μέσω του rufus v4.2. Μετά την εγκατάσταση και αφού γίνουν αυτόματα οι ρυθμίσες συσκευών κτλ, κάποια στιγμή, το σύστημα βγάζει το παρακάτω μύνημα λάθους.

    "windows could not parse or process unattend answer file [c:\windows\panther\unattend.xml] for pass [oobesystem]. the answer file is invalid."

    Δοκίμασα μια-δυό από τις πρώτες λύσεις που βγαίνουν στις μηχανές αναζήτησης στο διαδίκτυο αλλά δεν άλλαξε κάτι. Κάποια ιδέα;

    - - - Updated - - -

    Μετά από αρκετό διάβασμα και τουλάχιστον 40-45 προσπάθειες εγκατάστασης με διάφορα iso και διαφορετικές ρυθμίσεις, έπεσα επάνω σε ένα σχόλιο στα διάφορα fora που έψαχνα λύση, πως το αρχείο που μου βγάζει το error, Αφορά σε ρουτίνες της ανεπιτήρητης εγκατάστασης και μεταξύ άλλων και του λογαριασμού του χρήστη. Δοκίμασα λοιπόν και αυτά που είδα να λένε κάποιοι σχετικά με τον λογαριασμού του administrator κτλ. Δεν δούλεψε τίποτα. Τότε σκέφτηκα, «λες το πρόβλημα να είναι στην αυτοματοποιημένη εγκατάσταση λογαριασμού χρήστη με το rufus…?». Έκανα την καρδιά μου πέτρα και έφτιαξα για 20ή φορά ένα νέο bootable USB με την διανομή των windows που ήθελα με την διαφορά πως αυτήν την φορά δεν επέλεξα την αυτόματη δημιουργία λογαριασμού χρήστη. Η εγκατάσταση προχώρησε κανονικά και ολοκληρώθηκε χωρίς κάποιο πρόβλημα. Τέλος καλό, όλα καλά…

    Ευχαριστώ όλους όσοι διάβασαν το μήνυμα μου και μπήκαν στην διαδικασία να σκεφτούν μια κάποια λύση μήπως με βοηθήσουν. Τα λέμε στο επόμενο πρόβλημα...


    Υ/γ.: Κλείδωσε το μπρο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Katsoulinos : 10-10-23 στις 02:30.
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Μου φαίνεται ότι δε μιλάς για νόμιμα iso, οπότε το πρόβλημα μπορεί να είναι εκεί... Τα εμπιστεύεσαι;

  3. #3
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Είχα πρόβλημα κυριολεκτικά με όλα τα ISO, και αυτά που δίνει η ίδια η Microsoft και άλλα που κατέβασα από χύμα torrent, αλλά και άλλα που εξασφάλισα από πολύ σοβαρές κλειστές ομάδες. Δοκίμασα και την δημιουργία bootable CD με το rufus από original αγορασμένο πακέτο retail windows και δεν δούλεψε ούτε εκείνο. Για να βεβαιωθώ για το πρόβλημα, προσπάθησα να το αναπαράξω δοκιμάζοντας πιθανές ρυθμίσεις στο rufus. Σε κάθε περίπτωση όλα τα ISO αποτύγχαναν όταν επέλεγα αυτόματη δημιουργία χρήστη και όλα δούλεψαν σωστά όταν δεν έκανα επιλογή αυτόματης δημιουργίας χρήστη. Κάτι το όποιο δεν συμβαίνει σε άλλο υπολογιστή με τα ίδια bootable USB που έκανα. Αυτά τα μηχανήματα είναι του σατανά. Μπορεί να σε τρελάνουν.
    Για να απαντήσω όμως και στο ερώτημα σου. Ναι εμπιστεύομαι τα ISO που βρίσκω, πέραν των "νόμιμων", με την έννοια που το λες, διότι δεν υπάρχει κάτι παράνομο στο να κάνει κάποιος ένα ISO διανομής λειτουργικού, διότι δεν τα βρίσκω από όπου να 'ναι. Παλαιότερα που δεν κατείχα σε υψηλό βαθμό, του τρόπους να παραμένω ασφαλής, έκανα ελέγχους ακόμη σε virtual machines πριν περάσω κάτι στον προσωπικό μου υπολογιστή. Ακόμη και τώρα, έχω 5-6 δίσκους με εγκατεστημένες διανομές windows και εκκινώ από κάποιον δίσκο, ανάλογα με το τι θέλω να κάνω και πως έχω διαμορφώσει το σύστημα. Π.χ. έχω δίσκο με σύστημα για ελέγχους software, video editing, παιχνίδια κτλ. Τώρα που οι δίσκοι δεν κοστίζουν υπερβολικά, μπορώ και το κάνω απροβλημάτιστα και το προτείνω ανεπιφύλακτα σε πολλούς χρήστες. Άλλο σύστημα για τα παιχνίδια του μικρού, και άλλο για την δουλειά του μπαμπά και της μαμάς, άλλο για τους επισκέπτες κτλ. Εννοείται πως οι δίσκοι δεν είναι ταυτόχρονα επάνω στον υπολογιστή. Μπαινοβγαίνουν σε tray με συνοπτικές διαδικασίες. Τους χρησιμοποιώ σχεδόν σαν δισκέτες πλέον.
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

  4. #4
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΖΙΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    OK για τα περισσότερα αλλά διανομές Windows δεν υπάρχουν. Μήπως εννοείς κάποια DVD επαναφοράς/επισκευής;

  5. #5
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Katsoulinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα πρόβλημα κυριολεκτικά με όλα τα ISO, και αυτά που δίνει η ίδια η Microsoft και άλλα που κατέβασα από χύμα torrent, αλλά και άλλα που εξασφάλισα από πολύ σοβαρές κλειστές ομάδες. Δοκίμασα και την δημιουργία bootable CD με το rufus από original αγορασμένο πακέτο retail windows και δεν δούλεψε ούτε εκείνο. Για να βεβαιωθώ για το πρόβλημα, προσπάθησα να το αναπαράξω δοκιμάζοντας πιθανές ρυθμίσεις στο rufus. Σε κάθε περίπτωση όλα τα ISO αποτύγχαναν όταν επέλεγα αυτόματη δημιουργία χρήστη και όλα δούλεψαν σωστά όταν δεν έκανα επιλογή αυτόματης δημιουργίας χρήστη. Κάτι το όποιο δεν συμβαίνει σε άλλο υπολογιστή με τα ίδια bootable USB που έκανα. Αυτά τα μηχανήματα είναι του σατανά. Μπορεί να σε τρελάνουν.
    Για να απαντήσω όμως και στο ερώτημα σου. Ναι εμπιστεύομαι τα ISO που βρίσκω, πέραν των "νόμιμων", με την έννοια που το λες, διότι δεν υπάρχει κάτι παράνομο στο να κάνει κάποιος ένα ISO διανομής λειτουργικού, διότι δεν τα βρίσκω από όπου να 'ναι. Παλαιότερα που δεν κατείχα σε υψηλό βαθμό, του τρόπους να παραμένω ασφαλής, έκανα ελέγχους ακόμη σε virtual machines πριν περάσω κάτι στον προσωπικό μου υπολογιστή. Ακόμη και τώρα, έχω 5-6 δίσκους με εγκατεστημένες διανομές windows και εκκινώ από κάποιον δίσκο, ανάλογα με το τι θέλω να κάνω και πως έχω διαμορφώσει το σύστημα. Π.χ. έχω δίσκο με σύστημα για ελέγχους software, video editing, παιχνίδια κτλ. Τώρα που οι δίσκοι δεν κοστίζουν υπερβολικά, μπορώ και το κάνω απροβλημάτιστα και το προτείνω ανεπιφύλακτα σε πολλούς χρήστες. Άλλο σύστημα για τα παιχνίδια του μικρού, και άλλο για την δουλειά του μπαμπά και της μαμάς, άλλο για τους επισκέπτες κτλ. Εννοείται πως οι δίσκοι δεν είναι ταυτόχρονα επάνω στον υπολογιστή. Μπαινοβγαίνουν σε tray με συνοπτικές διαδικασίες. Τους χρησιμοποιώ σχεδόν σαν δισκέτες πλέον.
    Just for your information, μπορείς να κατεβάσεις το ISO των windows απευθείας απ'τη microsoft. Δεν χρειάζεται να μπεις σε κάποια "σοβαρή κλειστή ομάδα" για να το βρεις.

    Από κει και πέρα, αν θα το χρησιμοποιήσεις με νόμιμο ή μη τρόπο, εξαρτάται από εσένα.

    Για μενα δεν αξίζει το ρίσκο να χρησιμοποιείς ένα σπασμένο λειτουργικό σύστημα, από μη επίσημο σημείο λήψης μάλιστα.

    Μιλάμε για ένα ολόκληρο περιβάλλον που στεγάζονται όλες σου οι εφαρμογές και τα δεδομένα σου. Δεν αξίζει το ρίσκο.

    Μπορείς να βρεις κλειδί νόμιμο (από OEM batches βέβαια, αλλά θα είναι legit) με κάτω των 10€.

    Οπότε, τσιμπάς το ISO από την ms απευθείας, παίρνεις κι ένα κλειδί με περίπου 10€ και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

    Εναλλακτικά ίσως μπορείς να αναβαθμίσεις δωρεάν με κλειδί από 7άρια, 8άρια, 10άρια (αν δεν το έχουν σταματήσει, δεν το γνωρίζω αυτό).
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας