Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Καλησπέρα, έχω ένα UPS Cyberpower CP1300EPFCLCD
    https://www.cyberpower.com/eu/en/pro.../cp1300epfclcd
    , στο οποίο εδώ και αρκετό καιρό είχε τελειώσει η μπαταρία. Με το που έπεφτε το ρεύμα έσβηναν τα πάντα.

    Μετά από αρκετό καιρό, αποφάσισα να πάω να αλλάξω μπαταρίες. Επειδή θα ήταν η πρώτη φορά που θα άλλαζα μπαταρίας στο συγκεκριμένο, το πήρα παραμάσχαλα και πήγα στον Καυκά. Το ανοίξαμε εκεί, βγάλαμε τις μπαταρίες που έχει μέσα για να τις δούμε, γράφουν αυτά επάνω:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Cyberpower_Battery.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  274,7 KB 
ID: 251360

    Τα είδαν αυτά εκεί και μου έδωσαν κάποιες μπαταρίες 12V, 7A, λογικά είναι αυτές:
    https://www.kafkas.gr/ilektronika/ba...zomeni_187798/

    Όντως ταιριάζουν και τις έβαλα, εκ πρώτης όψεως φαίνεται να δουλεύουν, απλά με προβληματίζει ότι είναι σαν να έχει χαμηλώσει η φωτεινότητα της οθόνης, φαίνονται μεν οι ενδείξεις, αλλά αρκετά πιο αχνές. Υπάρχει περίπτωση να σχετίζεται με το γεγονός ότι δεν είναι οι αυθεντικές μπαταρίες;

    Στο προφανές τεστ πάντως του να κλείσω το πολύπριζο δούλεψε κανονικά (και μου έλεγε ότι είχε ρεύμα για περίπου 15 λεπτά), έτρεξα και ένα διαγνωστικό από το software που το πέρασε επιτυχώς.

    Αλλά επειδή είναι λίγο ευαίσθητο το θέμα, με ρεύματα δεν παίζουμε, ήθελα να ρωτήσω κανέναν πιο έμπειρο με χρήση UPS αν μπορώ να είμαι ήσυχος ότι όλα δουλεύουν ρολόι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sadako : 10-10-23 στις 18:59.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω εμπειρία στο θέμα, αλλά μήπως το μήνυμα σου να μεταφερθεί εδώ; (κι ας μην είναι APC το UPS σου)
    FRITZ! Mesh Set [FRITZ!Box 7530 & FRITZ!Repeater 1200] * MacBook Air M1 * iPhone 12 * Huawei E3372h-153 LTE USB Stick * Gigaset E370 & C620 DECT Phones

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας