Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 32
  1. #1
    Εγγραφή
    14-07-2003
    Περιοχή
    @ SNR Land
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    12.398
    Downloads
    19
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Αυτό ειναι κάτι που με απασχολεί εδώ κα πολύ καιρό σαν θέμα, αλλά δεν εχω βρεί τον χρονο να κάνω καλό research και να απευθυνθώ σε ειδικούς.

    Μιλάω πάντα για τους μεσίτες και τον τρόπο που λειτουργούν.

    Είναι που ειναι τα ενοίκια ( δεν είχα ποτέ δικό μου σπίτι - μια ζω'ή ενοικιαστής είμαι ) στον Θεό πλέον.
    Είναι που είναι ελάχιστα αυτά που αξίζει να τα δεις.
    Πάνω σε αυτά, έρχεται "νταβατζιλίκι" και ο μεσίτης χωρίς να έχεις δικαίωμα επιλογής.

    Αυτό που γίνεται είναι τουλάχιστον ανήθικο για μένα.
    Αν απευθυνόμουν εγώ σε κάποιο μεσιτικό γραφείο ( γιατί π.χ δεν εχω χρονο να ψάξω, δεν εχω χρόνο να βλέπω σπιτια ) για να μου βρει διαθέσιμα, να το καταλάβω.
    Ζήτησα μια υπηρεσία απο το γραφείο και υποχρεούμαι να την πληρώσω.
    Αλλά οταν ΔΕΝ απευθύνομαι, παρά ψάχνω απο site ΓΙΑΤΙ πρέπει να πληρώσω ΕΓΩ μεσιτική αμοιβή.
    Κανονικά πρέπει να την πληρώσει ο ιδιοκτήτης.
    Αυτός δέχεται να βάλουν φωτό στο site τους. Αυτός δέχεται να το δείχνουν εκ μέρους τους. Αυτός δέχεται να απαντάνε σε τηλέφωνα εκ μέρους του.

    Αυτο που ξέρω ( χωρίς αποδείξεις ακομα ) είναι οτι με το που ανεβάζει κάποιος ιδιώτης αγγελία, πριν αυτή ανέβει στο site τροφοδοτούνται διάφορα μεσιτικά.
    Επικοινωνουν με τον ιδιοκτήτη και του λένε " να το αναλάβει το γραφείο μας εκ μέρους σας; Απο εσάς δεν έχουμε απαιτήσεις, θα τα πάρουμε απο τους ενδιαφερόμενους"

    Και βάζουν εμένα μετά να πληρώνω ένα ενοίκιο ( συν άλλα δυο το λιγότερο τρέχων - εγγύηση ) για να νοικιάσω ένα σπίτι που ασχολήθηκα μονος μου
    Socii stamus Cadimus dividui

  2. #2
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επικοινωνουν με τον ιδιοκτήτη και του λένε " να το αναλάβει το γραφείο μας εκ μέρους σας; Απο εσάς δεν έχουμε απαιτήσεις, θα τα πάρουμε απο τους ενδιαφερόμενους"

    Και βάζουν εμένα μετά να πληρώνω ένα ενοίκιο ( συν άλλα δυο το λιγότερο τρέχων - εγγύηση ) για να νοικιάσω ένα σπίτι που ασχολήθηκα μονος μου
    Αυτό που έχεις μέσα στα "", νομίζω ότι δεν ισχύει. Από ότι ξέρω, η μεσιτική αμοιβή στις ενοικιάσεις είναι 2 μίσθια (1 από ιδιοκτήτη + 1 από ενοικιαστή).
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  3. #3
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ειναι κάτι που με απασχολεί εδώ κα πολύ καιρό σαν θέμα, αλλά δεν εχω βρεί τον χρονο να κάνω καλό research και να απευθυνθώ σε ειδικούς.

    Μιλάω πάντα για τους μεσίτες και τον τρόπο που λειτουργούν.

    Είναι που ειναι τα ενοίκια ( δεν είχα ποτέ δικό μου σπίτι - μια ζω'ή ενοικιαστής είμαι ) στον Θεό πλέον.
    Είναι που είναι ελάχιστα αυτά που αξίζει να τα δεις.
    Πάνω σε αυτά, έρχεται "νταβατζιλίκι" και ο μεσίτης χωρίς να έχεις δικαίωμα επιλογής.

    Αυτό που γίνεται είναι τουλάχιστον ανήθικο για μένα.
    Αν απευθυνόμουν εγώ σε κάποιο μεσιτικό γραφείο ( γιατί π.χ δεν εχω χρονο να ψάξω, δεν εχω χρόνο να βλέπω σπιτια ) για να μου βρει διαθέσιμα, να το καταλάβω.
    Ζήτησα μια υπηρεσία απο το γραφείο και υποχρεούμαι να την πληρώσω.
    Αλλά οταν ΔΕΝ απευθύνομαι, παρά ψάχνω απο site ΓΙΑΤΙ πρέπει να πληρώσω ΕΓΩ μεσιτική αμοιβή.
    Κανονικά πρέπει να την πληρώσει ο ιδιοκτήτης.
    Αυτός δέχεται να βάλουν φωτό στο site τους. Αυτός δέχεται να το δείχνουν εκ μέρους τους. Αυτός δέχεται να απαντάνε σε τηλέφωνα εκ μέρους του.

    Αυτο που ξέρω ( χωρίς αποδείξεις ακομα ) είναι οτι με το που ανεβάζει κάποιος ιδιώτης αγγελία, πριν αυτή ανέβει στο site τροφοδοτούνται διάφορα μεσιτικά.
    Επικοινωνουν με τον ιδιοκτήτη και του λένε " να το αναλάβει το γραφείο μας εκ μέρους σας; Απο εσάς δεν έχουμε απαιτήσεις, θα τα πάρουμε απο τους ενδιαφερόμενους"

    Και βάζουν εμένα μετά να πληρώνω ένα ενοίκιο ( συν άλλα δυο το λιγότερο τρέχων - εγγύηση ) για να νοικιάσω ένα σπίτι που ασχολήθηκα μονος μου
    Μην το ψάχνεις, με αυτή τη λαίλαπα.

    Όσα γράφεις αποτυπώνουν επακριβώς την πραγματικότητα.

    Πριν 7 χρόνια που νοίκιασα τελευταία φορά, προλάβαμε την αγγελία από τον ιδιοκτήτη για λίγες ώρες πριν "περασει" στο μεσιτικό, υπήρχαν και οι δύο ταυτόχρονα. Κλείσαμε με τον ιδιοκτήτη ραντεβού στις 5 και με το μεσιτικό στις 6,νομίζοντας αρχικά πως ήταν άλλο διαμέρισμα εκεί κοντά. Η αρχική διαφορά στην τιμή ήταν 100€,με παζάρια έπεσε κι άλλο, και φυσικά γλιτώσαμε και τα κερατιάτικα.

    Ο αδερφός μου πέρσι καλοκαίρι, δεν είχε επιλογή. Αυτός είχε ζητήσει, βέβαια, από γραφείο, αλλά...

    Παρέλαβε σπίτι που δεν λειτουργουσαν πράγματα (όταν το είδαμε δεν είχε ρεύμα, αλλά δεν πήγε και το μυαλό μας) ή είχαν ψευτοεπισκευαστεί και σε λιγότερο από μήνα ξεχαρβαλώθηκαν.

    Έλειπαν πράγματα που είχαν δηλωθεί στο συμβόλαιο και επί 8 μήνες τρελιτσα.

    Έλειπαν πράγματα απαραίτητα για τη λειτουργία του σπιτιού (πχ θερμοστάτης/κοντρολ για αέριο/θέρμανση).

    Η ιδιοκτήτρια έλεγε "μη με ανακατεύεις, στη μεσιτρια", η μεσιτρια "α εγώ δεν ξέρω, στην ιδιοκτήτρια".

    Η μεσιτρια που ανέλαβε τα χαρτιά για ρεύμα κλπ ως "εξυπηρέτηση", πλήρωσε άλλα χρωστούμενα με τα χρήματα που είχε πάρει από τον μικρό, με αποτέλεσμα επί ένα χρόνο να έρχεται ειδοποίηση οφειλής της εγγύησης του ρεύματος, ενώ η ίδια σε μηνύματα είχε το θράσος να λέει ότι τα είχε πληρώσει.

    Έχω αντίστοιχα ατελείωτα παραδείγματα από γνωστούς/φίλους, με τρελά σκηνικά (σπίτι χωρίς θέρμανση όλο το χειμώνα, αφού ποτέ δεν έγινε αίτηση σύνδεσης στο αέριο από το μεσιτικό...αλλά το σπίτι νοικιαστηκε αρχές καλοκαιριού, όταν οι άνθρωποι καίγονταν).

    Πλέον, δεν βλέπεις χαρτί "ενοικιάζεται" σε δρόμους κλπ, τα ορνεα δεν αφήνουν τίποτα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που έχεις μέσα στα "", νομίζω ότι δεν ισχύει. Από ότι ξέρω, η μεσιτική αμοιβή στις ενοικιάσεις είναι 2 μίσθια (1 από ιδιοκτήτη + 1 από ενοικιαστή).
    Ακόμα κι αν ισχύει, όπως σωστά λέει ο φίλος "δεν σε έψαξα εγώ, δεν σε ζήτησα εγώ, δεν απευθύνθηκα σε εσένα, τον ιδιοκτήτη εξυπηρετείς κι όχι εμένα, με αυτόν βρες τα".
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάνω σε αυτά, έρχεται "νταβατζιλίκι" και ο μεσίτης χωρίς να έχεις δικαίωμα επιλογής.
    Νταβατζιλίκι δεν θα το έλεγα, προαιρετική είναι η ανάμιξη του, αλλά αν εμπλακεί θα έχει την απαίτηση να πληρωθεί.
    Απο ποιόν θα πληρωθεί? από όποιον συμφωνηθεί.
    Και έχεις επιλογή: αν θες να μην πληρώσεις μεσιτικά πρέπει να βρείς την αγγελία του ιδιοκτήτη, όχι του μεσίτη,
    και να προσεγγίσεις τον ιδιοκτήτη ο ίδιος (και ναι, μπορεί να μην είναι εύκολο).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που ξέρω ( χωρίς αποδείξεις ακομα ) είναι οτι με το που ανεβάζει κάποιος ιδιώτης αγγελία, πριν αυτή ανέβει στο site τροφοδοτούνται διάφορα μεσιτικά.
    Όχι *πρίν* ανέβει στο x site (τουλάχιστον δεν ξέρω κάτι τέτοιο, δεν το αποκλείω και 100% όμως...),
    αλλά έχουν software που διαβάζει τα sites και ενημερώνουν το πρόγραμμα τους.
    Οπότε, μάλλον δεν είναι πριν, αλλά θάναι λίγο μετά.
    Θα ανεβάσει αγγελία ο ιδιοκτήτης -> θα το δούνε οι μεσίτες -> θα καλέσουν/συνεννοηθούν με τον ιδιοκτήτη
    -> θα πάρουν εντολή από τον ιδιοκτήτη να μεσιτεύσουν -> θα ανεβάσουν δική τους αγγελία (μπορεί να ζητήσουν και να κατέβει η αρχική αγγελία).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επικοινωνουν με τον ιδιοκτήτη και του λένε " να το αναλάβει το γραφείο μας εκ μέρους σας; Απο εσάς δεν έχουμε απαιτήσεις, θα τα πάρουμε απο τους ενδιαφερόμενους"
    Αυτό το κάνουν (δεν είναι κάπου παράνομο), και αναλόγως την περίπτωση μπορεί να τα πάρουν και απο τους δύο.

    Αν ο ιδιοκτήτης το δεχτεί, προσφέρουν υπηρεσία (το δείχνουν/διαφημίζουν/απαντάνε στα τηλέφωνα),
    άρα έχουν (σωστά) την απαίτηση να πληρωθούν.
    Αν εσύ το βρείς μόνος σου (δεν σου το απαγορεύει κανείς), και δεν εμπλακεί μεσίτης,
    τότε δεν θα πληρώσεις και μεσίτη.
    Εξαίρεση στο παραπάνω η (όχι συχνή) περίπτωση να έχει δώσει ο ιδιοκτήτης στον x μεσίτη
    αποκλειστική εντολή (συνήθως θα είναι για περιορισμένο διάστημα και για ιδιαίτερα ακίνητα),
    στην οποία περίπτωση μέχρι να εκπνεύσει η εντολή μόνο μέσω του x μεσίτη μπορείς να το νοικιάσεις/αγοράσεις/ότι.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-07-2003
    Περιοχή
    @ SNR Land
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    12.398
    Downloads
    19
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που έχεις μέσα στα "", νομίζω ότι δεν ισχύει. Από ότι ξέρω, η μεσιτική αμοιβή στις ενοικιάσεις είναι 2 μίσθια (1 από ιδιοκτήτη + 1 από ενοικιαστή).
    Εχω ακούσει απο γνωστό μου τη στιχομυθία αυτή αλλά όπως είδες έγραψα πιο πάνω οτι δεν εχω χρόνο να κάνω research.

    Αυτό που θέλω να κάνω ειναι να "σηκώσω" μια αγγελία και να καταγράψω ακριβώς ο,τι γίνει απο εκεί και πέρα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νταβατζιλίκι δεν θα το έλεγα, προαιρετική είναι η ανάμιξη του, αλλά αν εμπλακεί θα έχει την απαίτηση να πληρωθεί.
    Απο ποιόν θα πληρωθεί? από όποιον συμφωνηθεί.
    Και έχεις επιλογή: αν θες να μην πληρώσεις μεσιτικά πρέπει να βρείς την αγγελία του ιδιοκτήτη, όχι του μεσίτη,
    και να προσεγγίσεις τον ιδιοκτήτη ο ίδιος (και ναι, μπορεί να μην είναι εύκολο).



    Όχι *πρίν* ανέβει στο x site (τουλάχιστον δεν ξέρω κάτι τέτοιο, δεν το αποκλείω και 100% όμως...),
    αλλά έχουν software που διαβάζει τα sites και ενημερώνουν το πρόγραμμα τους.
    Οπότε, μάλλον δεν είναι πριν, αλλά θάναι λίγο μετά.
    Θα ανεβάσει αγγελία ο ιδιοκτήτης -> θα το δούνε οι μεσίτες -> θα καλέσουν/συνεννοηθούν με τον ιδιοκτήτη
    -> θα πάρουν εντολή από τον ιδιοκτήτη να μεσιτεύσουν -> θα ανεβάσουν δική τους αγγελία (μπορεί να ζητήσουν και να κατέβει η αρχική αγγελία).



    Αυτό το κάνουν (δεν είναι κάπου παράνομο), και αναλόγως την περίπτωση μπορεί να τα πάρουν και απο τους δύο.

    Αν ο ιδιοκτήτης το δεχτεί, προσφέρουν υπηρεσία (το δείχνουν/διαφημίζουν/απαντάνε στα τηλέφωνα),
    άρα έχουν (σωστά) την απαίτηση να πληρωθούν.
    Αν εσύ το βρείς μόνος σου (δεν σου το απαγορεύει κανείς), και δεν εμπλακεί μεσίτης,
    τότε δεν θα πληρώσεις και μεσίτη.
    Εξαίρεση στο παραπάνω η (όχι συχνή) περίπτωση να έχει δώσει ο ιδιοκτήτης στον x μεσίτη
    αποκλειστική εντολή (συνήθως θα είναι για περιορισμένο διάστημα και για ιδιαίτερα ακίνητα),
    στην οποία περίπτωση μέχρι να εκπνεύσει η εντολή μόνο μέσω του x μεσίτη μπορείς να το νοικιάσεις/αγοράσεις/ότι.
    Δεν ειναι λάθος αυτά που λες αλλά:

    Στα site xe.gr - spitogatos κτλ που κοιτάω
    α) ειναι Paid υπηρεσία να κάνεις αναζήτηση "χωρίς μεσίτη"
    β) ΔΕΝ υπάρχουν ( λογω της διαδικασίας που και εσύ εξήγησες) σπίτια χωρίς μεσίτη. 1/20 και λίγο λέω.

    Επίσης εγώ ΔΕΝ απευθύνομαι στον μεσίτη.
    Δεν ψάχνω στο site του.
    Δεν παίρνω τηλέφωνο στο μεσιτικό αναζητώντας διαμεσολάβηση.

    Εγώ κοιτάω για ενοικίαση σπιτιού σε site αυτής της κατηγορίας.

    Εχει διαφορά νομίζω αυτό.
    Socii stamus Cadimus dividui

  6. #6
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    οι μεσιτες συνηθος ζητανε 2 μίσθια η το 2% σε πώληση
    το ψεμα που λενε ειναι οτι ζητουν το νομιμο 2 το οποιο δεν ισχυει Δεν υπαρχει νομος που να λεει πόσο Μπορει μηδεν μπορει και 5 Βαζουν την λεξη νομιμο χωφις να υπαρχει νομος
    Συνήθως πληρωνει ο ενοικιαστης η αγοραστης Επισης δεν υπαρχει νομος η υποχρεωση Το κανονιζουν οπως θελουν, συνηθος οπως η αγορα εκτος αν εχουν καλο πελατη που κανουν αλλες τιμες οσο θελει ο καθενα για την υπηρεσια που προσφερει
    Δε σε υποχρεωνει κανεις να αγορασεις απο μεσιτη Αν το κανεις πρεπει να πληρωθει

    (τα περισσοτερα σπιτια για να μην μπλεκουν και να μην ασχολουνται τα δινουν σε μεσιτες οποτε δυσκολα βρισκεις χωρις μεσιτη. Ουτε καν ενοικιαστηρια δεν βαζου πια οπως πριν χρονια. Υπαρχου ακινητα που δεν ασχολείστε ποτε ο ιδιοκτητης για τιποτα, τα εχει δωσει σε μεσιτη με την συφωνια να το εχει καθε μηνα νοικιασμενο)

    Δεν λεω αν εινα σωστο κτλ Λεω τι ισχυει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dim80 : 11-10-23 στις 17:11.

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα site xe.gr - spitogatos κτλ που κοιτάω
    α) ειναι Paid υπηρεσία να κάνεις αναζήτηση "χωρίς μεσίτη"
    Δεν το ξέρω (έχω χρόνια να ψάξω για σπίτι...),
    ατυχές αν είναι έτσι, αλλά το ψωμάκι τους κοιτάνε να βγάλουν και τα sites.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apok Εμφάνιση μηνυμάτων
    β) ΔΕΝ υπάρχουν ( λογω της διαδικασίας που και εσύ εξήγησες) σπίτια χωρίς μεσίτη. 1/20 και λίγο λέω.
    Όντως, και ναι είναι ενοχλητικό.
    Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες θα προτιμήσουν να το δώσουν σε μεσίτη,
    να του δώσουν και τα κλειδιά (για να μην τρέχουν να το δείχνουν) και θα ασχοληθούν κατά το δυνατόν λιγότερο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης εγώ ΔΕΝ απευθύνομαι στον μεσίτη.
    Δεν ψάχνω στο site του.
    Δεν παίρνω τηλέφωνο στο μεσιτικό αναζητώντας διαμεσολάβηση.

    Εγώ κοιτάω για ενοικίαση σπιτιού σε site αυτής της κατηγορίας.

    Εχει διαφορά νομίζω αυτό.
    Αν πάρεις τηλ. σε αγγελία απο μεσιτικό, όχι, δεν έχει.
    Είναι μεσιτικό γραφείο, διαφημίζει/προωθεί το x ακίνητο (έχει το δικαίωμα),
    άμα ψωνίσεις με την μεσολάβηση του περιμένει να πληρωθεί.
    Αν δεν θες να πληρώσεις μεσίτη, μόλις σου πούν "μεσιτικό τάδε",
    πες τους "ευχαριστώ, δεν ενδιαφέρομαι".

    Θα συμφωνήσω ότι έχει γίνει πολύ ενοχλητικό όλο αυτό (και καμπόσοι δεν διευκρινίζουν και ότι είναι μεσίτες...),
    και έχει πάμπολους κακούς μεσίτες, αλλά είναι αυτό που είναι.

    Αν θες να μην εμπλακεί/πληρωθεί μεσίτης ψάχνεις τις αγγελίες απο τους ιδιοκτήτες,
    και καλή επιτυχία (και δεν το λέω ειρωνικά, γιατί αν βγει καλό σπίτι στην αγορά θα πέσουν πάνω οι μεσίτες σαν τα όρνια, το ψωμάκι τους βλέπεις...).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος K1m0n : 11-10-23 στις 17:07. Αιτία: fixed typo
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #8
    Εγγραφή
    14-07-2003
    Περιοχή
    @ SNR Land
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    12.398
    Downloads
    19
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το ξέρω (έχω χρόνια να ψάξω για σπίτι...),
    ατυχές αν είναι έτσι, αλλά το ψωμάκι τους κοιτάνε να βγάλουν και τα sites.

    Αν θες να μην εμπλακεί/πληρωθεί μεσίτης ψάχνεις τις αγγελίες απο τους ιδιοκτήτες,
    και καλή επιτυχία (και δεν το λέω ειρωνικά, γιατί αν βγει καλό σπίτι στην αγορά θα πέσουν πάνω οι μεσίτες σαν τα όρνια, το ψωμάκι τους βλέπεις...).
    Δε λεω να το βγάλουν το ψωμάκι τους.
    Αλλά από αυτόν που έδωσε την εντολή ( ιδιοκτήτης ) οχι απο αυτόν που ψάχνει και δεν έχει επιλογές παρα να πέσει πάνω τους.
    Socii stamus Cadimus dividui

  9. #9
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Πάντως αν νοίκιαζα το σπίτι μου, κι εγώ σε μεσίτη θα το έδινα. Αν έχει κάποιος το χρόνο να τσεκάρει work & previous home references, το κάνει και μόνος του βέβαια, απλά η πλειοψηφία δεν έχει χρόνο ή διάθεση να ασχολείται.
    Εδώ πάντως, η αμοιβή του μεσίτη πληρώνεται αποκλειστικά από τον ιδιοκτήτη.
    Btw, μπαίνω σπιτόγατο ανά διαστήματα να βλέπω πως πηγαίνουν οι τιμές στην Ελλάδα. Τι καινούριο φρούτο είναι αυτό που θέλουν πολλά μεσιτικά να πληρώνεις για να δεις το σπίτι που πωλείται/ενοικιάζεται?
    Υπογραφή

  10. #10
    Εγγραφή
    14-07-2003
    Περιοχή
    @ SNR Land
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    12.398
    Downloads
    19
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως αν νοίκιαζα το σπίτι μου, κι εγώ σε μεσίτη θα το έδινα. Αν έχει κάποιος το χρόνο να τσεκάρει work & previous home references, το κάνει και μόνος του βέβαια, απλά η πλειοψηφία δεν έχει χρόνο ή διάθεση να ασχολείται.
    Εδώ πάντως, η αμοιβή του μεσίτη πληρώνεται αποκλειστικά από τον ιδιοκτήτη.
    Btw, μπαίνω σπιτόγατο ανά διαστήματα να βλέπω πως πηγαίνουν οι τιμές στην Ελλάδα. Τι καινούριο φρούτο είναι αυτό που θέλουν πολλά μεσιτικά να πληρώνεις για να δεις το σπίτι που πωλείται/ενοικιάζεται?
    Είναι και άλλοι οι λόγοι

    * Το σπίτι ειναι χρέπι και ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να έρχεται σε αντιπαράθεση με τους υποψήφιους. Ο μεσίτης ειναι πιο "διαμεσολαβητής" και απορροφά τα άσχημα σχόλια.
    * Ο ιδιοκτήτης απευθύνεται μόνο σε Ελληνες αλλά ντρέπεται να το πει, οπότε βάζει άλλους μπροστά
    * Ο ιδιοκτήτης ειναι κιμπάρης και δεν θέλει να απολογείται στο γιατί χρεώνει 800€ τα 50τμ . Γούστο του και καπέλο του

    και πολλά ακομα...

    Και για ολα αυτά ( ίσως εκτός του "β" ) εγώ είμαι σύμφωνος. Αρκεί να τα χρεώνεται αυτός και οχι εγώ που ΔΕΝ έβαλα/ζήτησα διαμεσολαβητή γιατί δεν έχω 3*"ενοικιο" να δώσω με το καλημέρα σας.
    Socii stamus Cadimus dividui

  11. #11
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    https://www.nomikosodigos.info/guide...gent-in-greece

    Στις αστικές μισθώσεις ακινήτων η μεσιτική αμοιβή συνήθως ορίζεται σε μισό μηνιαίο μίσθωμα για κάθε συμβαλλόμενο μέρος και στις επαγγελματικές μισθώσεις ακινήτων σε ένα μηνιαίο μίσθωμα για κάθε συμβαλλόμενο μέρος. Μεγαλύτερη είναι η μεσιτική αμοιβή σε περίπτωση αποκλειστικής ανάθεσης του ακινήτου προς επίδειξη σε ένα μεσίτη.

  12. #12
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε λεω να το βγάλουν το ψωμάκι τους.
    Αλλά από αυτόν που έδωσε την εντολή ( ιδιοκτήτης ) οχι απο αυτόν που ψάχνει και δεν έχει επιλογές παρα να πέσει πάνω τους.
    Καλά θα ήταν, αλλά δεν λειτουργεί έτσι.
    Και ίσως να πληρώνει και ο ιδιοκτήτης.
    Βασικά, ισχύει ότι συμφωνήθηκε/υπεγράφη, οπότε θα το βγάλουν όπως μπορούν,
    και αυτός που θα πέσει πάνω τους πριν δει το σπίτι θα υπογράψει τα σχετικά.

    Το μεσιτικό θα σηκώσει μια αγγελία "ενοικιάζεται οικία 100m2 κλπ",
    ο ενδιαφερόμενος θα δει την αγγελία και θα επικοινωνήσει
    (ή θα τον καλέσει ο μεσίτης αν είναι παλιός/γνωστός πελάτης και ψάχνει για σπίτι)
    και ο μεσίτης θα πεί:
    έχω ένα σπίτι έτσι-κι-έτσι, στην τάδε περιοχή, σε καλή/κακή/ότι κατάσταση, με τα features α/β/γ, και ζητάνε χ€,
    σε ενδιαφέρει? αν ναι έλα να υπογράψεις να στο δείξω.

    Το μόνο ζήτημα νομιμότητος είναι αν ο x μεσίτης έχει όντως εντολή απο τον ιδιοκτήτη να μεσιτεύσει.
    Αν την έχει, είναι ok με τον νόμο.
    Απο κει και πέρα, εσύ (ο ενδιαφερόμενος) έχεις την επιλογή να συνεργαστείς μαζί του (και να υπογράψεις/πληρώσεις), ή όχι.

    Αν θες να μην πληρώσεις μεσίτη ψάχνεις να βρεις την αγγελία του ιδιοκτήτη.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω, σε οσα απο τα παραπανω σχολια σας το αναφερουν, ειναι η αναφορα σε καποια "νομιμοτητα". Δεν υπαρχει κατι τετοιο, απλα και ξεκαθαρα. Ουτε νομιμοτητα ουτε και παρανομια. Απλα ο μεσολαβητης, οταν υπαρχει και οπως κι αν λεγεται, παρεχει μια υπηρεσια ή εστω τον χρονο του και ζητα την πληρωμη αυτου. Σε καμια περιπτωση ομως δεν υπαρχει καποιος "τριτος" μεταξυ ενος ιδιοκτητη κι ενος ενοικιαστη που παρεμβαλεται ετσιθελικα αλλα επειδη καποιος, ενας απο τους δυο ή καμια φορα κι οι δυο του ανεθεσαν να το κανει. Και με την συμφωνια απο που και ποιον οπως και πως θα πληρωθει. Ελευθερη η αγορα και καθεις επιλεγει ελευθερα.

    Θεωρητικο φυσικα το τελευταιο στην εν Ελλαδι εκφραση του καπιταλισμου και των περιφημων "νομων της αγορας" αλλα βασικα ετσι εχει το πραμα. Συνυπολογιζοντας φυσικα το προβλημα της στεγης που παντοτε υπηρχε αλλα στην περιοδο που διανυουμε ειναι εξαιρετικα πιο εντονο λογω της ακριβειας, της μεγαλης φορολογικης επιβαρυνσης, των χαμηλων μισθων και εσοδων γενικως οπως φυσικα και των ........συνεφοπερπατουντων που εαν ειναι ιδιοκτητες νομιζουν πως ενα ενοικιο θα τους εξασφαλισει απο εισοδημα και διακοπες εως και καινουργιο αυτοκινητο καθε χρονο ή υποψηφιοι ενοικιαστες που νομιζουν πως καποιος θα δανεισει χρηματα σε εναν αγνωστο ( αυτο βασικα ειναι το ενοικιο, ενας δανεισμος ) χωρις εξασφαλισεις, δωρεαν και με ελευθερα ολα τα δικαιωματα και καθολου υποχρεωσεις.

    Κι ενα τελευταιο. Τα τελευταια 3-4 χρονια εχω κανει αρκετες ενοικιασεις ως ιδιοκτητης, εχω υποστει τεραστιες οικονομικες ζημιες με την πλεον προσφατη να εχει ξεπερασει τα 7000€, εχω μιλησει με καμποσους υποψηφιους ενοικιαστες και μπορω με απολυτη βεβαιοτητα να πω πως στο στατιστικο δειγμα οι 8 στους 10 και κυριολεκτω δεν υπηρχε περιπτωση ποτε να βρουν σπιτι. Και παντα χωρις παρεμβαση μεσιτη, καθως απερριπτα σταθερα τις "ευγενικες προσφορες" τους οπως και τα ταξιματα μιας και γνωριζω πως αυτα και απευθυνονται ΚΑΙ στις δυο πλευρες οπως και ειναι τουλαιστον κατα το ημισυ ψεματα ή παραφουσκωματα. Σε τεοιο βαθμο που οταν η φαση στραβωσει, δινει καποια παραδειγματα ο PetrosK παραπανω, το ολο ειναι πολυ επωδυνο οπως κι αιφνιδιαστικο.

    Αποτελεσμα. Αυτη τη στιγμη που μιλουμε τα ενοικια ειναι ψηλα. Ψηλα σε σχεση με τα εσοδα των υποψηφιων ενοικιαστων αλλα παραλληλα χαμηλα σε σχεση με την φορολογια των ιδιοκτητων. Και θα συνεχισουν οχι μονον να παραμενουν ψηλα αλλα θα ανεβουν ακομα περισσοτερο. Οπως επισης το ζητημα της ελλειψης στεγης θα εντεινεται μιας και πολλα ακινητα παραμενουν κλειστα καθως συμφερει καλυτερα τον ιδιοκτητη. Εχω κι εγω αντιστοιχη αντιμετωπιση μιας και η απλη αριθμητικη αυτο μου δινει.

  14. #14
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    η αναφορα σε καποια "νομιμοτητα". Δεν υπαρχει κατι τετοιο, απλα και ξεκαθαρα. Ουτε νομιμοτητα ουτε και παρανομια.
    Σε ότι αφορά την δική μου αναφορά περί νομιμότητος:
    η μη-νομιμότητα μπορεί να υπάρχει όταν ο χ μεσίτης δείχνει/προωθεί/προτείνει το ψ ακίνητο
    χωρίς να έχει σχετική εντολή (έστω προφορική) εκ του ιδιοκτήτη.
    Ακούγεται παράδοξο, ενίοτε συμβαίνει και αυτό (προφανώς όχι στις ενοικιάσεις όμως, σε οικόπεδα/κτίρια),
    το σκεπτικό του μεσίτη είναι:
    "δείχνω το χ σπίτι/οικόπεδο και άν βρω αγοραστή που το θέλει/πληρώνει, άμα πάω στον ιδιοκτήτη με προσφορά θα συμφωνήσει με την ανάμιξη μου".

    Και εννοείται ο χ μεσίτης πρέπει να είναι νόμιμος στην λειτουργία του (άδεια/έδρα/εφορία/τπυ/κλπ),
    γιατί έχει και ανθρώπους που δουλεύουν "μαύρα".
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  15. #15
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω, σε οσα απο τα παραπανω σχολια σας το αναφερουν, ειναι η αναφορα σε καποια "νομιμοτητα". Δεν υπαρχει κατι τετοιο, απλα και ξεκαθαρα. Ουτε νομιμοτητα ουτε και παρανομια. Απλα ο μεσολαβητης, οταν υπαρχει και οπως κι αν λεγεται, παρεχει μια υπηρεσια ή εστω τον χρονο του και ζητα την πληρωμη αυτου. Σε καμια περιπτωση ομως δεν υπαρχει καποιος "τριτος" μεταξυ ενος ιδιοκτητη κι ενος ενοικιαστη που παρεμβαλεται ετσιθελικα αλλα επειδη καποιος, ενας απο τους δυο ή καμια φορα κι οι δυο του ανεθεσαν να το κανει. Και με την συμφωνια απο που και ποιον οπως και πως θα πληρωθει. Ελευθερη η αγορα και καθεις επιλεγει ελευθερα.

    Θεωρητικο φυσικα το τελευταιο στην εν Ελλαδι εκφραση του καπιταλισμου και των περιφημων "νομων της αγορας" αλλα βασικα ετσι εχει το πραμα. Συνυπολογιζοντας φυσικα το προβλημα της στεγης που παντοτε υπηρχε αλλα στην περιοδο που διανυουμε ειναι εξαιρετικα πιο εντονο λογω της ακριβειας, της μεγαλης φορολογικης επιβαρυνσης, των χαμηλων μισθων και εσοδων γενικως οπως φυσικα και των ........συνεφοπερπατουντων που εαν ειναι ιδιοκτητες νομιζουν πως ενα ενοικιο θα τους εξασφαλισει απο εισοδημα και διακοπες εως και καινουργιο αυτοκινητο καθε χρονο ή υποψηφιοι ενοικιαστες που νομιζουν πως καποιος θα δανεισει χρηματα σε εναν αγνωστο ( αυτο βασικα ειναι το ενοικιο, ενας δανεισμος ) χωρις εξασφαλισεις, δωρεαν και με ελευθερα ολα τα δικαιωματα και καθολου υποχρεωσεις.

    Κι ενα τελευταιο. Τα τελευταια 3-4 χρονια εχω κανει αρκετες ενοικιασεις ως ιδιοκτητης, εχω υποστει τεραστιες οικονομικες ζημιες με την πλεον προσφατη να εχει ξεπερασει τα 7000€, εχω μιλησει με καμποσους υποψηφιους ενοικιαστες και μπορω με απολυτη βεβαιοτητα να πω πως στο στατιστικο δειγμα οι 8 στους 10 και κυριολεκτω δεν υπηρχε περιπτωση ποτε να βρουν σπιτι. Και παντα χωρις παρεμβαση μεσιτη, καθως απερριπτα σταθερα τις "ευγενικες προσφορες" τους οπως και τα ταξιματα μιας και γνωριζω πως αυτα και απευθυνονται ΚΑΙ στις δυο πλευρες οπως και ειναι τουλαιστον κατα το ημισυ ψεματα ή παραφουσκωματα. Σε τεοιο βαθμο που οταν η φαση στραβωσει, δινει καποια παραδειγματα ο PetrosK παραπανω, το ολο ειναι πολυ επωδυνο οπως κι αιφνιδιαστικο.

    Αποτελεσμα. Αυτη τη στιγμη που μιλουμε τα ενοικια ειναι ψηλα. Ψηλα σε σχεση με τα εσοδα των υποψηφιων ενοικιαστων αλλα παραλληλα χαμηλα σε σχεση με την φορολογια των ιδιοκτητων. Και θα συνεχισουν οχι μονον να παραμενουν ψηλα αλλα θα ανεβουν ακομα περισσοτερο. Οπως επισης το ζητημα της ελλειψης στεγης θα εντεινεται μιας και πολλα ακινητα παραμενουν κλειστα καθως συμφερει καλυτερα τον ιδιοκτητη. Εχω κι εγω αντιστοιχη αντιμετωπιση μιας και η απλη αριθμητικη αυτο μου δινει.
    Ο καθένας με τον πόνο του θα μου πεις αλλά επειδή είχαμε πρόσφατα συνέλευση οικοδομής, έχω να πω πως οι (περισσότεροι) ιδιοκτήτες διαμερισμάτων που τα έχουν για εκμετάλλευση είναι οι χειρότεροι στη συνεννόηση και νομίζουν πως εμείς είμαστε εδώ για να φροντίζουμε να παίρνουν αυτοί το εισόδημά τους. Στις συνελεύσεις έρχονται ΜΟΝΟ όταν πρέπει να πληρώσουν για κάτι, ώστε να κάνουν ότι μπορούν για να το αποφύγουν.
    Προφανώς και δεν κατηγορώ εσένα γιατί δεν σε γνωρίζω προσωπικά, και δεν βρίσκω ούτε ένα λάθος σε ότι αναφέρεις επάνω. Απλά το έχω πρόσφατο
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας