Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 92

Θέμα: Huawei dn8245v-70

  1. #16
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TonyD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, αν εχει κάποιος λειτουργικά admin/root στοιχεία προσβασης σε αυτο το ρουτερ παρακαλώ ας μου τα στείλει με pm. Ευχαριστώ.
    κλειδωμενα ολα απ την Νοβα

    Δεν υπαρχουν admn user pass, στα νεα ρουτερ που δινει (αλλαξε οσα ξερουμε)
    Δεν μπορεις να κανεις ουτε bridge
    Δεν μπορεις να αλλαξεις ουτε DNS

  2. #17
    Εγγραφή
    17-10-2023
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Και δεν είναι παράνομο αυτο? Να σου παρέχει μια συσκευή η οποία είναι 90% κλειδωμένη?

  3. #18
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TonyD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δεν είναι παράνομο αυτο? Να σου παρέχει μια συσκευή η οποία είναι 90% κλειδωμένη?
    οχι δεν ειναι παρανομο
    συμφωνα με το συμβολαιο σου ειναι υποχρεωμενος να σου παρεχει ρουτερ δανικο για να εχεις ιντερνετ και τηλεφωνία Αυτο το κανει

    αυτο που κανει και ειναι παρανομο ειναι να μην σου δινει τους κωδικους voip
    συμφωνα με το το νομο απο 1/10/2023 μπορεις να βαλεις οποιο ρουτερ θελεις απο οποιοδήποτε κατασκευαστη και τον εφαρμοζουν ολοι οι παροχοι εκτος Νοβα
    Με αυτο το νομο μπορεις να βαλεις οποιο θες και ετσι να βαζεις και DNS kai Bridge και οτι θελεις
    Επισης αν σε καποιο ρουτερ παροχου (οποιοδηποτε) υπαρχει το αυθεντικο firmware της μαρκας πχ Huawai ZTE κτλ μπορεις το βαλεις και να μην εχεις του παροχου και να απαλλαγείς απο ολα τα κλειδωματα του παροχου αφου θα μπορεις να βαλεις τα στοιχεια voip χειροκηνητα και να δουλευει κανονικα

  4. #19
    Εγγραφή
    17-10-2023
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Αν δεν μπορείς να αλλάξεις όμως για παράδειγμα τα DTMF profiles για να επικοινωνεί ο συναγερμός με το κέντρο λήψης σημάτων, δεν το κάνει ακριβώς...

  5. #20
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TonyD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν μπορείς να αλλάξεις όμως για παράδειγμα τα DTMF profiles για να επικοινωνεί ο συναγερμός με το κέντρο λήψης σημάτων, δεν το κάνει ακριβώς...
    δεν πρόκειται να διαφωνήσω γιατι οσα λες ειναι λογικα
    ρωτησες ομως αν ειναι παρανομο και δεν ειναι και απλα εξηγησα γιατι

    μπορεις να τους το πεις για το συναγεμρο να δεις τι λυση εχουν να σου προτινουν Ειναι συχνο θεμα οι συναγερμοι
    αν δεν μπορουν εκει αλλαζει το θεμα και μπορεις να ζητησεις να εφαρμοσουν το νομο ωστε να βαλεις δικο σου ρουτερ η να σου πουν φυγε χωρις να πληρωσεις ρητρα Δεν τους νοιαζει (τα μπονους τα παιρνουν με της νεες συνδεσεις που κανουν, δεν μετρανε ποσοι εφυγαν)

    μπορεις να κανεις και καταγγελια στη ΕΕΤΤ και συνηγορο καταναλωτη Δε χανεις κατι

  6. #21
    Εγγραφή
    17-10-2023
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν πρόκειται να διαφωνήσω γιατι οσα λες ειναι λογικα
    ρωτησες ομως αν ειναι παρανομο και δεν ειναι και απλα εξηγησα γιατι

    μπορεις να τους το πεις για το συναγεμρο να δεις τι λυση εχουν να σου προτινουν Ειναι συχνο θεμα οι συναγερμοι
    αν δεν μπορουν εκει αλλαζει το θεμα και μπορεις να ζητησεις να εφαρμοσουν το νομο ωστε να βαλεις δικο σου ρουτερ η να σου πουν φυγε χωρις να πληρωσεις ρητρα Δεν τους νοιαζει (τα μπονους τα παιρνουν με της νεες συνδεσεις που κανουν, δεν μετρανε ποσοι εφυγαν)

    μπορεις να κανεις και καταγγελια στη ΕΕΤΤ και συνηγορο καταναλωτη Δε χανεις κατι
    Συμφωνώ απόλυτα. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

  7. #22
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις Login με τα στοιχεία που γράφει στο κάτω μέρος, πας στο 3ο εικονίδιο (πάνω από το γρανάζι), μετά WIFI και θα δεις την επιλογή BAND STEERING. Δεν είμαι 100% σίγουρος καθώς δεν το έχω μπροστά μου. Αν δεν είναι εκεί τότε πας στο γρανάζι και θα έχει λογικά κι εκεί ρυθμίσεις σχετικά με το WIFI.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STILO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει πουθενά οδηγίες να το κάνω ;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STILO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα δεν έχω βρει πουθενά το band steering.
    Αρχικά ευχαριστώ τον φίλο manik, γιατί αν δεν είχε αναφέρει το band steering, δεν θα το έβρισκα ποτέ. Εν τέλει βρήκα πώς να ενοποιήσεις τα δίκτυα 2.4 και 5 GHz. Για όποιον άλλο ενδιαφέρεται, πατάς στο γρανάζι που λέει «Advanced», μετά «Wi-Fi» και η επιλογή «Band Steering» βρίσκεται ΜΟΝΟ στην καρτέλα «5G Advanced», ΟΧΙ στην καρτέλα «2.4G Advanced». Ενεργοποιείς λοιπόν την επιλογή αυτή (Band Steering), εάν δεν είναι ήδη ενεργοποιημένη (εμένα ήταν) και τα δίκτυα ενοποιούνται αυτόματα. Αυτό που με εμπόδιζε στο να δουλέψει (το οποίο το γράφει αν αφήσεις για κάνα δυο δευτερόλεπτα το ποντίκι πάνω από το κουτάκι επιλογής του Band Steering) είναι ότι για να δουλέψει το Band Steering πρέπει ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΔΙΚΤΥΑ (2.4 ΚΑΙ 5 GHz) ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΩΔΙΚΟ. Οπότε αλλάζεις τα ονόμα και τους κωδικούς, βάζεις κοινά και είσαι κομπλέ!

  8. #23
    Εγγραφή
    14-09-2015
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE H1600 & hAP ac²
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα σας, έχετε βρει από που μπορούμε να κάνουμε port forwarding;

  9. #24
    Εγγραφή
    02-02-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο - Κρήτης
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    511
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/8000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Tp link Archer VR400 V3
    SNR / Attn
    5-6(dB) / 16.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι σίγουρο ότι για συνδέσεις από ΑΚ δεν κάνει. Το ίδιο έχει ο αδερφός μου και παίρνει από fttc παίζει μπάλα τερματίζει όσο δεν πάει.

    Όπως προείπα το κρατάω για να το χρησιμοποιήσω όταν γίνει η σύνδεση ευρυζωνική κάτι που σημαίνει η fttc η ftth. Δεν το πιστεύω να γίνει άμεσα αλλά ελπίζω.

  10. #25
    Εγγραφή
    14-09-2015
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE H1600 & hAP ac²
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STILO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι σίγουρο ότι για συνδέσεις από ΑΚ δεν κάνει. Το ίδιο έχει ο αδερφός μου και παίρνει από fttc παίζει μπάλα τερματίζει όσο δεν πάει.

    Όπως προείπα το κρατάω για να το χρησιμοποιήσω όταν γίνει η σύνδεση ευρυζωνική κάτι που σημαίνει η fttc η ftth. Δεν το πιστεύω να γίνει άμεσα αλλά ελπίζω.
    Μου το έδωσαν σε επαγγελματική σύνδεση FTTH. Το θέμα μου είναι ότι δεν βρίσκω στο μενού που πρέπει να πας.

  11. #26
    Εγγραφή
    02-02-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο - Κρήτης
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    511
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/8000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Tp link Archer VR400 V3
    SNR / Attn
    5-6(dB) / 16.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι εννοείς;

  12. #27
    Εγγραφή
    11-05-2012
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.998/4.999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Zyxel B10D/ASUS RT-N56U
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι δεν ειναι παρανομο
    συμφωνα με το συμβολαιο σου ειναι υποχρεωμενος να σου παρεχει ρουτερ δανικο για να εχεις ιντερνετ και τηλεφωνία Αυτο το κανει

    αυτο που κανει και ειναι παρανομο ειναι να μην σου δινει τους κωδικους voip
    συμφωνα με το το νομο απο 1/10/2023 μπορεις να βαλεις οποιο ρουτερ θελεις απο οποιοδήποτε κατασκευαστη και τον εφαρμοζουν ολοι οι παροχοι εκτος Νοβα
    Με αυτο το νομο μπορεις να βαλεις οποιο θες και ετσι να βαζεις και DNS kai Bridge και οτι θελεις
    Επισης αν σε καποιο ρουτερ παροχου (οποιοδηποτε) υπαρχει το αυθεντικο firmware της μαρκας πχ Huawai ZTE κτλ μπορεις το βαλεις και να μην εχεις του παροχου και να απαλλαγείς απο ολα τα κλειδωματα του παροχου αφου θα μπορεις να βαλεις τα στοιχεια voip χειροκηνητα και να δουλευει κανονικα
    Γνωρίζεις μήπως τον νόμο; Δεν τον βρίσκω. Θέλω και εγώ να μου δώσουν τους κωδικούς, μην πάμε στα τυφλά...

  13. #28
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johngamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζεις μήπως τον νόμο; Δεν τον βρίσκω. Θέλω και εγώ να μου δώσουν τους κωδικούς, μην πάμε στα τυφλά...
    κανε καταγγελια να υπαρχει γραπτο (αν κανεις τωρα θα πεσει μαζι κοντα με της δικες μας)
    ζητας να εφορμοσουν το νομο που ισχυει απο 1/10 και θελεις να βαλεις δικο σου ρουτερ τριτου κατασκευαστη (για να δουλεψει η τηλεφωνια θες κωδικους voip)

    Δυνατότητα επιλογής τερματικού εξοπλισμού από τους καταναλωτές

  14. #29
    Εγγραφή
    02-02-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο - Κρήτης
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    511
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/8000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Tp link Archer VR400 V3
    SNR / Attn
    5-6(dB) / 16.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπον μετα απο καμποσες μερες ειπα να ξαναβαλω το εν λογω μοντεμ να παρατηρησω κατι. Αυτο που προσεξα ειναι οτι μαλλον εχουν ενεργοποιησει ενα προφιλ κατα πασα πιθανοτητα 17α παιζει και 35β αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Τωρα που το καταλαβα ; Επειδη η γραμμη μου ειναι pots μου ανεβαζε το down μεχρι 7 7,5 και το upτο εριχνε στα 5 με 5.5 δεν με ανησυχουσε το up τοσο αλλα μου εριχνε την ταχυτητα απο 48-49 πoυ συγχρονιζω τωρα με 5,5 - 6 snr σε 43-44 με snr 7 - 7.5. Πηρα τηλ αν γινεται να αλλαξουμε προφιλ στο ρουτερ αν γινεται και μου ειπαν να γραψω στην φορμα επικοινωνιας. Κατι μου βρωμαει εδω . Δεν ξερω.

  15. #30
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    απλα δεν εχουν τεχνικη υποστηριξη οταν παιρνεις τηλεφωνο ΕΙναι απλοι τηλεφωνητες που δεν εχουν καν προσβαση σε τιποτα Επισης για να μην σου πει δεν ξερω δε μπορω κτλ τέλειωσε την κληση στέλνοντας σε αλλού
    Για να φτασει αιτημα σε τεχνικο μπορει να κανει 3 εβδομαδες αναμονη γιατι εχουν λιγους γιατι κοστιζουν (δεν πληρώνονται ως ανειδίκευτοι οπως οι τηλεφωνητες)
    Γραψε στη φορμα επικοινωνιας Δεν χανεις κατι Καπου εδω διαβασα οτι σε καποιον δεν αργησαν να απαντησουν στη φορμα

    η ταχυτητα ειναι λογικο να αλλαζει λιγο οταν αλλαζει το snr

Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας