Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    22-06-2019
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα, στο μπαλκόνι της βεράντας έχω μια πρίζα και σκέφτομαι να βάλω μια ηλεκτρική ψηστιερα μήπως κάνω κάνα ψευτομπαρμπεκιου έξω..

    Επειδή το σπίτι δεν είναι δικό μου, δεν έχω ιδέα τι καλώδια μπορεί να έχουν βάλει.

    Πιστεύετε ότι θα αντέχει μια ψησταριά 900w?

    Σκέφτομαι το πολύ(?) να ρίξει την ασφάλεια με μια δοκιμή.

    Αυτό που με προβληματίζει είναι αν υπάρχει περίπτωση να λιώσει καμία καλωδίωση εσωτερικα του τοίχου. Μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο?

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεν έχει κάνει τίποτα τραγικό κάποιος, με 900W δεν θα έχεις πρόβλημα

  3. #3
    Εγγραφή
    22-06-2019
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τραγικό θα θεωρούσες να έχει βάλει πχ πολύ λεπτά καλώδια?

    Ακόμα κ σε αυτή την περίπτωση μια συσκευή πχ 2000w θα έριχνε την ασφάλεια ή θα μπορούσε να λιώσει την εσωτερική καλωδίωση?

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αν ψησεις με 900w, καλη τυχη.

    Οι ασφαλειες ειναι για να προστατευουν απο το λιωσιμο.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Πρώτα θα πέσουν οι ασφάλειες και μετά θα λιώσουν τα καλώδια, εκτός αν ο ηλεκτρολόγος ήταν εγκληματίας. Μπορείς να δεις τι ασφάλεια έχει τώρα αυτή η πρίζα και να ξέρεις τις αντοχές της, αλλά 900W 1) είναι λίγα για να ρίξουν ασφάλεια, αλλά δεν ξέρεις τι άλλα φορτία περνάνε την ίδια ώρα από την ίδια ασφάλεια, και 2) είναι όντως λίγα τα 900W για ψήσιμο, εκτός αν σκέφτεσαι για σαρδέλες.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    900 watt δεν ειναι τιποτα να την χρησιμοποιησεις αυτη την πριζα. 10 αμπερ ασφαλεια πρεπει να εχει στον πινακα . Ηλεκτρικο σιδερο να βαλεις σε αυτη την πριζα τραβαει 2.400watt αρα ???

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Εγω αν και ΔΕΝ ειμαι ηλεκτρολογος , ξερω οτι στις πριζες βαζουν 2,5 αρι καλωδιο και 16Α ασφαλεια .

    Οποτε τα 3.600 watt τα εχεις σιγουρα .

    Βρες ποια ασφαλεια ειναι ΚΑΙ για αυτην την πριζα .λογικα μοιραζεται και με αλλη .
    Δες ποσα Α ειναι και κατεβασε την .
    Ξεβιδωσε προσεκτικα την πριζα και δες τα καλωδια μεσα ποσα mm ειναι .

    Αν δεν τα καταφερνεις , φωναξε ηλεκτρολογο , ή εμας οταν παρεις τα μπριζολιδια .
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω αν και ΔΕΝ ειμαι ηλεκτρολογος , ξερω οτι στις πριζες βαζουν 2,5 αρι καλωδιο και 16Α ασφαλεια .
    Αυτό ισχύει υπό τις προϋποθέσεις (α) ότι μιλάμε για σχετικά νέο κτίριο, γιατί στα παλιά μπορεί να βρεις ο,τιδήποτε (στην καλύτερη, 1.5 καρρέ καλώδιο σε δεκάρα ασφάλεια), και (β) ότι η εγκατάσταση έχει γίνει από σοβαρό αδειούχο ηλεκτρολόγο και όχι το γιο της κυρά-Τασίας της γειτόνισσας που είναι καλό παιδί και πιάνουν και τα χέρια του, ή το μαστρο-Βάγγο που τα σφάζει όλα (σύνηθες κυρίως στην επαρχία). Οπότε χωρίς αυτοψία, δεν μπορεί να θεωρείται δεδομένο!

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ισχύει υπό τις προϋποθέσεις (α) ότι μιλάμε για σχετικά νέο κτίριο, γιατί στα παλιά μπορεί να βρεις ο,τιδήποτε (στην καλύτερη, 1.5 καρρέ καλώδιο σε δεκάρα ασφάλεια), και (β) ότι η εγκατάσταση έχει γίνει από σοβαρό αδειούχο ηλεκτρολόγο και όχι το γιο της κυρά-Τασίας της γειτόνισσας που είναι καλό παιδί και πιάνουν και τα χέρια του, ή το μαστρο-Βάγγο που τα σφάζει όλα (σύνηθες κυρίως στην επαρχία). Οπότε χωρίς αυτοψία, δεν μπορεί να θεωρείται δεδομένο!
    Δεν μπορω να θυμιθω σπιτι πριν το 1995 που να εχει πριζα σε μπαλκονι . Αρα μιλαμε για κατι νεοτερο .

    Για εγκατασταση μιλαμε οποτε αδειουχοι την κανουν . edit : αλλο αν εφερε καποιος ανειδικευτο να του τραξηξει πριζα στο μπαλκoνι ενω δεν ειχε .

    Παρολα αυτα ..... δεν καταλαβαινω γιατι εκανες παραθεση μονο το μισο μου ποστ .
    στο υπολοιπο ποστ γραφω ειτε να το διασταυρωσει ο ιδιος.... ειτε ηλεκτρολογος .
    The gr81 .

  10. #10
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορω να θυμιθω σπιτι πριν το 1995 που να εχει πριζα σε μπαλκονι . Αρα μιλαμε για κατι νεοτερο .

    Για εγκατασταση μιλαμε οποτε αδειουχοι την κανουν . edit : αλλο αν εφερε καποιος ανειδικευτο να του τραξηξει πριζα στο μπαλκoνι ενω δεν ειχε .

    Παρολα αυτα ..... δεν καταλαβαινω γιατι εκανες παραθεση μονο το μισο μου ποστ .
    στο υπολοιπο ποστ γραφω ειτε να το διασταυρωσει ο ιδιος.... ειτε ηλεκτρολογος .
    Τριώροφη πολυκατοικία του 1985 που έχω πρόχειρη στο μυαλό μου, έχει 4 πρίζες σε κάθε μπαλκόνι από κατασκευής.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν καταλαβαινω γιατι εκανες παραθεση μονο το μισο μου ποστ .
    Γιατί αυτό είχε σημασία για τη διευκρίνιση που ήθελα να κάνω! Και αυτή είναι να μην θεωρούμε κάτι δεδομένο επειδή έτσι ΠΡΕΠΕΙ να είναι, ειδικά όταν τίθενται ζητήματα ασφάλειας. Και εννοείται ότι η διευκρίνιση δεν απευθυνόταν ειδικά σε σένα, αλλά στον οποιονδήποτε μπορεί να διαβάζει εδώ, και να το θεωρήσει δεδομένο χωρίς αυτήν.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εγκατασταση μιλαμε οποτε αδειουχοι την κανουν .
    Θεωρούμε ότι αυτό ισχύει απαραίτητα και για τα χιλιάδες αυαθαίρετα ανά την Ελλάδα; Και ότι εκεί ακόμη και ο τελευταίος έστω αδειούχος που έκανε τη δουλειά νύχτα και δεν έβαλε το όνομα και την υπογραφή του πουθενά, ακολούθησε ευλαβικά όλους τους κανονισμούς;

  12. #12
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Οταν ηλεκτροδοτειται ενα σπιτι , ειτε αυθαιρετο ειτε οχι , αναμεσα στα δικαιολογητικα , προσκομιζουμε και την ΥΔΕ του ηλεκτρολογου μαζι με το μονογραμμικό διάγραμμα .

    Οποτε ακομα και μονοι μας να περασαμε την εγκατασταση , παλι καποιος την ελεγξε πριν μας δωσει τα πιστοποιητικα .

    Τελος το OFFTOPIC απο εμενα .
    The gr81 .

  13. #13
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν ηλεκτροδοτειται ενα σπιτι , ειτε αυθαιρετο ειτε οχι , αναμεσα στα δικαιολογητικα , προσκομιζουμε και την ΥΔΕ του ηλεκτρολογου μαζι με το μονογραμμικό διάγραμμα .

    Οποτε ακομα και μονοι μας να περασαμε την εγκατασταση , παλι καποιος την ελεγξε πριν μας δωσει τα πιστοποιητικα .

    Τελος το OFFTOPIC απο εμενα .
    Νόμιζα ότι μιλάγαμε σοβαρά, αλλά μάλλον κάνεις πλάκα, οπότε τέλος και από εμένα.

  14. #14
    Εγγραφή
    22-06-2019
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, όντως πρόκειται για κατασκευή μετά το 95.

  15. #15
    Εγγραφή
    26-03-2022
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Άνοιξε την και δες την διατομή του καλωδίου 1mm 1.5 2.5 κτλπ.....ολλες αυτές οι καλοπροαίρετες εκδοχές είναι πιθανές σε ένα σπίτι ιδιετερος σε εργολαβίkes κατασκευές περασμένης δεκαετίας πλέον γενικότερα ολλα είναι πιθανά μεχρι αποδηξεος του εναντιου.....Κανονικά δε θα έχεις κανένα πρόβλημα όσο αναφορά το φορτίο ότι διατομή να έχει το καλώδιο....στα περισοτερα σπίτια στα μπουάτ έχει 1.5 mm και άντε αμμα είναι ντουγανι ο μαστροχαλαστης να έβαλε μέχρι την πρίζα 0.80μμ...σε απόσταση περίπου 1.5 μέτρο μέσα στον τοίχο.....για να δημιουργηθει υπερθέρμανση(ακόμα και αν η διατομή του καλώδιο δεν σηκώνει τα αμπέρ-βατ) πρέπει να υπάρχει και κάποια αξιόλογη αντίσταση.....οπότε θεωρητικά δεν διατρέχεις κίνδυνο....αλλά έλεγε το....αν λέω κάτι λάθος ας με διορθώσουν τα παιδια

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας