Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Καλησπέρα. Έχουμε κάνει αίτηση για την μεταβίβαση της επικουρικής σύνταξης του πεθερού μου στην πεθερά μου λόγω θανάτου του πρώτου, έχουν περάσει από τότε περίπου 6 μήνες και δεν έχουμε καμία ενημέρωση. Την ίδια στιγμή η κύρια σύνταξη έχει ξεκινήσει κανονικά εδώ και 6 μήνες περίπου (αν θυμάμαι καλά περιμέναμε να ξεκινήσει η κύρια σύνταξη για να κάνουμε αίτηση για την επικουρική), το ίδιο και ένα δεύτερο ταμείο που έπαιρνε ο πεθερός μου, το ΜΤΠΥ.

    Ψάχνω μάλιστα κάπου για να βρω περισσότερες πληροφορίες, ο πεθερός μου ήταν στο ΤΕΑΔΥ (στον τομέα της υγείας), αλλά δεν βρίσκω κάτι σχετικά, μπαίνω στο ΕΤΕΑΕΠ εδώ:
    https://www.eteaep.gov.gr/web/
    και στο κάτω μέρος δεν δουλεύει κανένα από τα 2 links σχετικά με την επικοινωνία.

    Πάω στο link που λέει "Ενημέρωση Απονομών Επικουρικών Συντάξεων", και για το σχετικό ταμείο μου βγάζει:

    Οι αιτήσεις απονομής επικουρικής σύνταξης εξετάζονται από το Ταμείο με κριτήριο την ημερομηνία της συνταξιοδοτικής απόφασης του φορέα κύριας ασφάλισης και την τρέχουσα περίοδο εξετάζονται οι υποθέσεις:
    γήρατος με ημερομηνία 8/2019
    αναπηρίας με ημερομηνία 8/2019
    θανάτου ασφαλισμένου με ημερομηνία 8/2019
    θανάτου συνταξιούχου με ημερομηνία 8/2019
    , καταλαβαίνω σωστά; Ακόμα εξετάζονται οι περιπτώσεις 4 χρόνια πριν; Δηλαδή θα περιμένει να ξεκινήσει να παίρνει την επικουρική σύνταξη η πεθερά μου 4+ χρόνια μετά;!;!;!
    Γνωρίζει κάτι κάποιος από προσωπική εμπειρία ή έστω πού μπορούμε να απευθυνθούμε για περισσότερες πληροφορίες;

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ας περάσει κάποιος από Πατησίων 12 έχοντας μαζί τα σχετικά έγγραφα, και έχει περισσότερες πιθανότητες να κατατοπιστεί καλύτερα υποθέτω

  3. #3
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Δυστυχώς (ή ευτυχώς, όπως το πάρει κανείς ) δεν μένουμε στην Αθήνα.

    Αλλά ακόμα και το
    https://www.efka.gov.gr/el/genike-di...on-yperesion-0
    που είναι η "Γενική Διεύθυνση Οικονομικών Υπηρεσιών" δεν μου ανοίγει.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Βρες τους τηλεφωνικούς καταλόγους και ξεκινά τα τηλέφωνα. Μόνο έτσι θα βγάλεις άκρη.
    Χρειάστηκε και σε εμένα να κάνω τα ίδια - αλλά για ΤΕΑΥΕΚ, αλλιώς θα σου έδινα το τηλέφωνο του ευγενεστατου υπαλλήλου - και έτσι βγήκε άκρη.
    Δοκίμασε να στείλεις και email.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  5. #5
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    δες και το 1555 μήπως εχουν τρόπο να σε ενημερώσουν τηλεφωνικά και για επικουρικές




  6. #6
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρες τους τηλεφωνικούς καταλόγους και ξεκινά τα τηλέφωνα. Μόνο έτσι θα βγάλεις άκρη.
    Χρειάστηκε και σε εμένα να κάνω τα ίδια - αλλά για ΤΕΑΥΕΚ, αλλιώς θα σου έδινα το τηλέφωνο του ευγενεστατου υπαλλήλου - και έτσι βγήκε άκρη.
    Δοκίμασε να στείλεις και email.
    Αν πρόκειται για παρόμοια περίπτωση θυμάσαι πόσος χρόνος (περίπου, σε αριθμό μηνών) χρειάστηκε για να αποδοθεί η σύνταξη; Έψαχνα emails κλπ, έστειλα και σε ένα που είχα επικοινωνήσει με το ΤΕΑΔΥ πριν αρκετά χρονια για διαφορετική περίπτωση του πατέρα μου αλλά δεν έφτασε το email, κάτι πρέπει να έχει αλλάξει από τότε. Το περίεργο είναι ότι μόλις ανακάλυψα ότι για κάποιο λόγο (ίσως θέμα DNS servers) που έκοβε αρκετές από τις σελίδες του gov και δεν άνοιγαν καθόλου, ενώ μπήκα από δεδομένα και άνοιξαν.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_koulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δες και το 1555 μήπως εχουν τρόπο να σε ενημερώσουν τηλεφωνικά και για επικουρικές
    Έχεις δίκιο, μάλλον θα ξεκινήσω από το 1555 και ίσως με κατευθύνουν από εκεί.

    - - - Updated - - -

    Μίλησα με το 1555, δεν έχουν οι ίδιοι πρόσβαση στις επικουρικές συντάξεις του δημοσίου, αλλά η κυρία στο τηλεφωνικό κέντρο ήταν πολύ εξυπηρετική, έψαξε και βρήκε ένα email και τηλέφωνο για το ΤΕΑΔΥ (για το νοσηλευτικό προσωπικό), οπότε θα απευθυνθώ εκεί.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας