Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  228 
Μέγεθος:  87,8 KB 
ID: 251796Η Western Digital δεν πρόκειται τελικά να συγχωνευτεί με την Kioxia, βάζοντας, όπως φαίνεται, τέλος σε χρόνια εικασιών και φημών για το θέμα. Εάν η Western Digital και η Kioxia είχαν καταφέρει να συγχωνευθούν όπως είχε αρχικά προγραμματιστεί, θα είχε δημιουργηθεί μια εταιρεία που θα ήλεγχε περίπου το ένα τρίτο της παγκόσμιας προσφοράς NAND flash.

    Ήδη από τα μέσα του 2021, ακούσαμε φήμες ότι η Western Digital βρισκόταν σε προχωρημένες συζητήσεις για συγχώνευση με την ιαπωνική Kioxia (πρώην Toshiba Memory). Οι δύο πλευρές πέρασαν περισσότερα από δύο χρόνια προσπαθώντας να διευθετήσουν όλες τις λεπτομέρειες. Η συμφωνία φαινόταν να βρίσκεται στην τελική ευθεία αυτόν τον μήνα, αλλά την τελευταία στιγμή, ο επενδυτής της Kioxia, η SK Hynix, δήλωσε ότι δεν θα υποστήριζε τη συμφωνία λόγω των πιθανών επιπτώσεων στην αξία της επένδυσής του στην εταιρεία.

    Η Western Digital, η οποία φαίνεται να βρίσκεται σε αδιέξοδο, ανακοίνωσε τώρα ότι το διοικητικό της συμβούλιο ενέκρινε σχέδιο απόσχισης της μονάδας μνήμης flash. Η κίνηση αυτή θα δημιουργήσει δύο ανεξάρτητες, εισηγμένες εταιρείες που θα είναι σε καλύτερη θέση για να αξιοποιήσουν τα πλεονεκτήματα και τις ευκαιρίες τους, όπως μας είπαν.

    Η απόσχιση αναμένεται να ολοκληρωθεί έως το δεύτερο εξάμηνο του ημερολογιακού έτους 2024.

    Πηγή : Techspot

  2. #2
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τι; άρα bye bye Sandisk ?

  3. #3
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν το ξέρω το θέμα για αυτό και ρωτάω το εξής: είναι ελλειμματικό το κομμάτι flash της wd (sandisk) και θέλει να το ξεφορτωθεί;
    Mono No Aware

  4. #4
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Core2Extreme Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι; άρα bye bye Sandisk ?
    Aν είναι να σωθεί η WD δίνοντάς την μακάρι να την χαιρετήσει.... ποιο άλογα μνήμες δεν έχω ξαναματαδεί στη ζωή μου μιλάμε από της Sandisk και με τα χρόνια της έχω δώσει άπειρες ευκαιρίες και πάντα χάλαγαν.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #5
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν είναι να σωθεί η WD δίνοντάς την μακάρι να την χαιρετήσει.... ποιο άλογα μνήμες δεν έχω ξαναματαδεί στη ζωή μου μιλάμε από της Sandisk και με τα χρόνια της έχω δώσει άπειρες ευκαιρίες και πάντα χάλαγαν.
    Έχω άκρως αντίθετη εμπειρία από τα flashdisks της sandisk και τα WD Black.

    Σε κάθε περιπτωση, το σχέδιο της WD ακούγεται ως bad bank, good bank. Δεν είναι πως δε θα συνεχίσει να υπάρχει η Sandisk (ή όποιο νέο όνομα αποκτήσει) ως WD subsidiary.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω άκρως αντίθετη εμπειρία από τα flashdisks της sandisk και τα WD Black.

    Σε κάθε περιπτωση, το σχέδιο της WD ακούγεται ως bad bank, good bank. Δεν είναι πως δε θα συνεχίσει να υπάρχει η Sandisk (ή όποιο νέο όνομα αποκτήσει) ως WD subsidiary.
    Δεν μίλησα για την WD, πίνω νερό στο όνομά της.. για τις φτηνές Sandisk μνήμες και οτιδήποτε βγαίνει κάτω από αυτό το brand name μίλησα. Μακρυά και αγαπημένοι.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Και ποιο ειναι το μελλον της WD δλδ ? Αναπτυξη hdd δισκων 100TB για όσους τους χρειάζονται?

    Η ηλεκτρομηχανικη τεχνολογια των hdd ειναι απολυτα εξειδικευμένη, όμως μπορεί να συντηρήσει τόσο μεγάλους οργανισμούς?

  8. #8
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ποιο ειναι το μελλον της WD δλδ ? Αναπτυξη hdd δισκων 100TB για όσους τους χρειάζονται?

    Η ηλεκτρομηχανικη τεχνολογια των hdd ειναι απολυτα εξειδικευμένη, όμως μπορεί να συντηρήσει τόσο μεγάλους οργανισμούς?
    Για καμιά 50 χρόνια ακόμα οι αποθηκεύσεις οι βαριές σε μηχανικούς θα γίνονται ή εσύ πιστεύεις πως υπάρχει κάποιος ποιο φτηνός τρόπος? Ολόκληρο το AWS στηρίζετε σε 90% μηχανικούς και οι υπόλοιποι απλά κάνουν έξυπνο caching. Στα σπίτια έχεις δει κάποιον να έχει συστοιχία με 4TB/8ΤB/32TB SSD? ή σε εταιρεία? εγώ όχι πάντως. Όσο η τιμή των chip είναι στα ταβάνια ή δυσανάλογα μεγαλύτερη από τους μηχανικούς, το μαγνητικό μέσο θα ζει και θα βασιλεύει ειδικά για αποθήκευση που είναι το περισσότερο ποσοστό των εργασιών.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν αντιλεγω, αλλα σε retail λιγα πραγματα. Απο κει και περα, ισχυουν απολυτα οσα λες, αναρωτιεμαι αν ειναι αρκετό για να συντηρηθουν πολλες εταιρείες σε αυτό το τομέα κατασκευής.

    Γιατι το να πουλας σε cloud providers, ειναι απο μονο του μια πολυ ειδική αγορα, οταν εχουν φτασει να σχεδιαζουν δικα τους chips.

  10. #10
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.892
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για καμιά 50 χρόνια ακόμα οι αποθηκεύσεις οι βαριές σε μηχανικούς θα γίνονται ή εσύ πιστεύεις πως υπάρχει κάποιος ποιο φτηνός τρόπος? Ολόκληρο το AWS στηρίζετε σε 90% μηχανικούς και οι υπόλοιποι απλά κάνουν έξυπνο caching. Στα σπίτια έχεις δει κάποιον να έχει συστοιχία με 4TB/8ΤB/32TB SSD? ή σε εταιρεία? εγώ όχι πάντως. Όσο η τιμή των chip είναι στα ταβάνια ή δυσανάλογα μεγαλύτερη από τους μηχανικούς, το μαγνητικό μέσο θα ζει και θα βασιλεύει ειδικά για αποθήκευση που είναι το περισσότερο ποσοστό των εργασιών.
    Ακριβώς, είναι ακόμα πανάκριβοι οι SSDs με αξιοπρεπή χωρητικότητα ώστε να τους βάζουμε σε NAS, άσε που είναι και με διαφορετικό port τα enterprise τεράστιων χωρητικοτήτων...U.2 https://en.wikipedia.org/wiki/U.2

  11. #11
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς, είναι ακόμα πανάκριβοι οι SSDs με αξιοπρεπή χωρητικότητα ώστε να τους βάζουμε σε NAS, άσε που είναι και με διαφορετικό port τα enterprise τεράστιων χωρητικοτήτων...U.2 https://en.wikipedia.org/wiki/U.2
    Και αντοχή να λες. Τα vm μου στη δουλειά τα τρέχω σε συστοιχία με 8x2TB Sas3 samsung που τους πλήρωσα 800€ τον έναν ... Οτιδήποτε άλλο θα πέθαινε μετά από 3-4 χρόνια. Μιλάμε έχω συστοιχία sas 600Gb hdd 15k rpm του 2007 που δουλεύουν ακόμα ρολόι. Ποιος ssd αντέχει τόσα χρόνια? Οι optane? Ναι πήρα 200gb optane με 1300€!!!!

    Μπορεί να πεθάνω και να υπάρχουν ακόμα HDD.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #12
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αντιλεγω, αλλα σε retail λιγα πραγματα. Απο κει και περα, ισχυουν απολυτα οσα λες, αναρωτιεμαι αν ειναι αρκετό για να συντηρηθουν πολλες εταιρείες σε αυτό το τομέα κατασκευής.

    Γιατι το να πουλας σε cloud providers, ειναι απο μονο του μια πολυ ειδική αγορα, οταν εχουν φτασει να σχεδιαζουν δικα τους chips.
    Το retail συρρικνώννεται. Όλο και περισσότερο οι απλοί οικιακοί χρήστες (που είναι η πλειοψηφία) θα χρησιμοποιούν το σύννεφο για αποθήκευση. Η μετάβαση στις εταιρείες θα είναι πιο γρήγορη. Ακόμα και στη δουλειά μου (που έχει ΠΑΡΑΝΟΙΚΑ πρωτόκολλα ασφαλείας) μεταφερόμαστε σταδιακά αλλά σταθερά στα AWS και Azure.

  13. #13
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.974
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Προσωπικά δεν παίρνω κάρτα sd που δεν έχει lifetime εγγύηση... Θα μου πείτε σιγά το εκάστοτε κόστος... Αν και είναι ανάλογα τη χωρητικότητα..
    Συνήθως παίρνω transcend μέχρι πρόσφατα αν και νομίζω ότι και αυτοί το σταμάτησαν το lifetime.. Μια φορά μόνο μου είχε χαλάσει μια 64ΜΒ νομίζω transcend πολύ παλιότερα πάλι σε read only και έφυγε σε αντικατάσταση, έκτοτε δεν είχα ξανά θέμα... Πλέον παίρνω κυρίως kingston canvas.. Πάρα πολύ σπάνια να πάρω κάτι άλλο... Όπως lexar, adata, samsung κλπ...
    Για τη sandisk ούτε εγώ έχω καλή γνώμη.. Δεν ξέρω γιατί... Έτσι μου έχει καρφωθεί..
    Χώρια που κυκλοφορεί πολύ μαϊμού sandisk εκεί έξω, ανάλογα βέβαια και από που αγοράζεις...
    Μια φορά μου έδωσαν sd samsung evo από αντικατάσταση, δεν τη διάλεξα προσωπικά, αν και μπορούσα να πάρω κάτι άλλο είπα να τη δοκιμάσω.. Κανένα πρόβλημα, παίζει οκ..
    Επίσης δοκίμασα adata η οποία απέτυχε παταγωδώς σε read only mode...
    Το θέμα ήταν ότι εγγύηση είχα, αλλά δεν μπορούσα να σβήσω τα δεδομένα μου..
    Και έπρεπε να τη στείλω για αντικατάσταση γιατί το κόστος δεν ήταν αμελητέο..
    Ήταν 128αρα πριν 2-3 χρόνια περίπου...
    Οπότε πριν πάει για αντικατάσταση έπεσαν μερικές δόσεις 9βολτες στις επαφές ώστε να καταστεί η κάρτα off... Δεν γινόταν αλλιώς..
    Με τα δεδομένα ακόμα και σε read only δεν την έδινα πίσω έτσι απλά...
    Δεν ξέρω... Για τώρα δεν παίρνω κάτι άλλο από kingston που έχει και lifetime..
    Αν το σταματήσει και αυτή...
    Βλέπουμε... Μετά θα πηγαίνει βάσει ονόματος δλδ αξιοπιστίας και βάσει τιμής..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 31-10-23 στις 19:23.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #14
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά δεν παίρνω κάρτα sd που δεν έχει lifetime εγγύηση...
    Ξέρεις όμως τι σημαίνει πραγματικά αυτό;
    https://www.southwestexteriors.com/b...ime-warranties
    Μου έχει τύχει με μνήμες παλιά, και τότε έμαθα ότι όταν το προϊόν φύγει από τα ράφια, η εγγύηση λήγει.

  15. #15
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.974
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις όμως τι σημαίνει πραγματικά αυτό;
    https://www.southwestexteriors.com/b...ime-warranties
    Μου έχει τύχει με μνήμες παλιά, και τότε έμαθα ότι όταν το προϊόν φύγει από τα ράφια, η εγγύηση λήγει.
    Θα μπορούσα να ταυτιστώ με τη περίπτωση 3 που λέει για όσο διαρκεί το προϊόν...
    Αλλά που να ξέρουμε πόσο θα διαρκέσει το προϊόν η τι ακριβώς εννοεί με αυτό;
    Όσες φορές έχει χρειαστεί πάντως lifetime εγγύηση δεν μου έχουν πει μα μου...
    Ακόμα και να μην υπάρχει το συγκεκριμένο προϊόν σου επιστρέφουν τρέχουσα τιμή αξίας η με πίστωση Η σου δίνουν κάτι στην ίδια τιμή αλλά ανώτερο από αυτό που είχες..
    Μετά υπάρχει και το άλλο που λέει limited lifetime warranty, και έχει και κάποιους όρους που ανάλογα πχ τη χώρα το γυρνάει σε κάποια χρόνια..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας