Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ελλάς το μεγαλείο σου.

    Μέσα Οκτωβρίου η Inalan άνοιξε με τρόχο ένα αυλάκι με βάθος μόλις 5 εκατοστών (!!! - δίκτυο της πλάκας) για να περάσει τα καλώδια της και έκοψε τον χαλκό της πολυκατοικίας. Ήρθε ο "υπεύθυνος" δήλωσε ότι ο χαλκός ήταν ψηλά και ότι ενημέρωσαν με email την cosmote και συνέχισαν την δουλειά βάζοντας και το περίφημο κουτί τους χωρίς να ρωτήσουν το συλλογικό όργανο της πολυκατοικίας (ιδιωτικός χώρος δεν είναι; )

    Δηλώθηκε βλάβη από 20+ καταναλωτές, ήρθε ένας υπάλληλος της Cosmote και έβγαλε μια φώτο μετά από 2 μέρες και από τότε το απόλυτο ΤΙΠΟΤΑ. Παρκάρουν τ αυτοκίνητα πάνω στο κομμένο καλώδιο!

    Η Cosmote δηλώνει ότι έστειλε email στον εργολάβο και ειναι καλυμμένη!!!!!!

    ΚΡΑΤΟΣ ΜΠΑΝΑΝΙΑ. Με "κλεμμένο" wifi στελνω. Ευτυχώς μερικοί δεν βάζουν password.

  2. #2
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Πόσες μέρες τελικά είναι που έχει κομμένος ο χαλκός?
    Εντάξει δεν είναι μια αλλαγή πόρτας για να έρθουν σε 1 μέρα!
    Εδώ σε άλλα αργούν, σε κόψιμο χαλκού δεν θα αργήσει η επισκευή!!!
    Εφόσον είσαι Cosmote ζήτα απεριόριστα στα κινητά σου.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Fritz!box 7530
    Σε ποια περιοχή έγινε αυτό γιατί το ίδιο έχει συμβεί και στου Ζωγράφου με οπτικές από τις 2.11.2023

  4. #4
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσες μέρες τελικά είναι που έχει κομμένος ο χαλκός?
    16 ημερολογιακές μέρες πήρε στο ΟΤΕ να επιδιορθώσει την καλωδιακή βλάβη. Βάλαν μια μούφα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποια περιοχή έγινε αυτό γιατί το ίδιο έχει συμβεί και στου Ζωγράφου με οπτικές από τις 2.11.2023
    Δήμος Αθηναίων. Στην Επιτροπή Τηλεποικοινωνιών αναφέρουν ότι οι πάροχοι οφείλουν σε 6 ημερολογιακές μέρες να επιδιορθώνουν καλωδιακές βλάβες.
    Θα σε συμβούλευα την έβδομη μέρα αν δεν έχουν λύσει το πρόβλημα να κάνεις καταγγελία συμπληρώνοντας την ηλεκτρονική φόρμα στο site τους. Δεν χρειάζεται καν να έχεις κάνει έγγραφη καταγγελία στον πάροχο.

    Στο 2106151194 9-12 το πρωι μπορείς να ζητήσεις και διευκρινήσεις από υπάλληλο της Επιτροπής Τηλεποικοινωνιών για να επιταχύνεις την διαδικασία καταγγελίας σε περίπτωση που οι πάροχοι κωλυσιεργήσουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Fritz!box 7530
    Ευχαριστώ πολύ, η cosmote μου έχει δώσει εκτιμώμενη ημερομηνία 7.11, μία εβδομάδα.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-11-2022
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Ιδιώτης πάροχος κόβει τα καλώδια που συντηρεί άλλος ιδιώτης πάροχος. Το κράτος που κολλάει σε όλο αυτό;

  7. #7
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    και εμενα το φυσικο αεριο εκοψε την πλεξουδα της πολυκατοικιας, εναν μηνα οτε και νοβα κολοβαραγανε....με ανοιχτη τρυπα ορατο το προβλημα. Τι να πει κανεις!!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω κάποιες απορίες σε σχέση με το χαλκό.

    Είχε κόψει το χαλκό της πολυκατοικίας η Inalan, μετά απο 15 μέρες ήρθαν οι εργάτες του ΟΤΕ, σκάψαν, και ήρθε και ο τεχνικός (από αυτούς όμως που κάνουν δουλειά στα φρεάτια και κάνουν τις μούφες). Είχε ένα εργαλείο που ξεχώρισε τα καλωδιάκια κι έκανε μια μούφα. Είπε όμως στον εργάτη πριν κλείσει την τρύπα να έρθει την επόμενη μέρα και να ρίξει άμμο γιατί αυτό το καλώδιο είναι "χαρτί". Όντως την επόμενή μέρα ρίξαν και άμμο και κλείσαν την τρύπα.

    Από Νοέμβρη μέχρι Μάρτιο είχα άψογη σύνδεση χωρίς ούτε έναν αποσυγχρονισμό.

    Τώρα τον Μάρτιο έρχονταν εργάτες του ΟΤΕ μέρα παρά μέρα και σκάβαν τρύπες στο πεζοδρόμιο. Σκάψαν 4-5 τρύπες και τους ρωτάω γιατί το κάνουν αυτό, και μου λένε έχει βλάβη η από πάνω πολυκατοικία και δεν βρίσκουμε που είναι. Μαθαίνω ότι η πολυκατοικία δίπλα μας δεν είχε τηλέφωνο-ίντερνετ κοντά δύο μήνες.

    Τελικά αποφασίζουν να περάσουν καινούργια καλώδια χαλκού τόσο στην από πάνω πολυκατοικία όσο και στην δικιά μου. Τα καλώδια αυτή τη φορά τα περάσαν κάτω από τα φρεάτια του ΟΤΕ ως το Καφάο που είναι 50 μέτρα από τις δύο πολυκατοικίες. Ο τεχνικός μου είπε μάλιστα ότι τα νέα καλώδια είναι από πλαστικό ενώ τα προηγούμενα ήταν από χαρτί και ότι αυτά είναι καλύτερη ποιότητα.

    Παρ όλα αυτά από την επόμενη μέρα (εδώ και μια βδομάδα) έχω καθημερινά 2-3 αποσυγχρονισμούς (μετά από ενάμιση λεπτό συγχρονίζω και πάλι). Με το "χάρτινο" το καλώδιο δεν είχα πρόβλημα τόσους μήνες. Αλλά η απορία μου είναι τι εννοεί χαρτί; Όντως; Και τι μπορεί να ευθύνεται για τους αποσυγχρονισμους;

  9. #9
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.855
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Ελλάδα 2.0

  10. #10
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η ερωτηση η δικια μου ειναι η εξης, αφου εχει σκαψει η inalan μπροστα απο το σπιτι σου γιατι δεν βαζεις οπτικη να ησυχασεις απο χαλκους?

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.821
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρ όλα αυτά από την επόμενη μέρα (εδώ και μια βδομάδα) έχω καθημερινά 2-3 αποσυγχρονισμούς (μετά από ενάμιση λεπτό συγχρονίζω και πάλι). Με το "χάρτινο" το καλώδιο δεν είχα πρόβλημα τόσους μήνες. Αλλά η απορία μου είναι τι εννοεί χαρτί; Όντως; Και τι μπορεί να ευθύνεται για τους αποσυγχρονισμους;
    Ναι, τα παλια καλωδια ηταν τυλιγμενα σε ενα χαρτινο τσιγαροχαρτο, το οποιο ηταν πολυ λεπτο, πιο λεπτο και απο πλαστικο.
    Βολευει, απλα αν περασει νερο, ποτιζει και "μπαρουτιαζει" τοτε που αυτα τα καλωδια ειχαν και 50volt πανω τους.

    Η αλλαγη καλωδιωσης πολλα μπορει να αλλαξε, απο κακη επαφη, μεχρι "φωνακλα" γειτονα σε πολυ κοντινο ζευγαρι.
    Δηλωσε βλαβη, μπας και αλλαξουν ζευγαρι.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας