Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    1.849
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Καλησπέρα σε όλους!

    Έχω αυτό το λάπτοπ εδώ και μια δεκαετία περίπου, δεν έχει κανένα πρόβλημα εκτός από το προφανές θέμα της μειωμένης, πλέον απόδοσης.

    Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο καινούργιο άμεσα και αυτό να το δώσω στον πατέρα μου (εντελως βασικη χρηση, Facebook και καποιες σελιδες με ειδησεις κτλ), θα ήθελα να μου πείτε αν θα άξιζε να κάνω μια αναβάθμιση στη μνήμη και το δίσκο.

    Θα δω σημαντική διαφορά στην απόδοση αν βάλω πχ το maximum της μνημης (8 GB) και εναν SSD ή με τετοιο επεξεργαστη ειναι χαμενα λεφτα?

    Ευχαριστω πολυ!

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Μνήμη: 2048 MB DDR3 στα 1333MHz, με δυνατότητα επέκτασης έως τα 8 GB
    Σοβαρά τώρα;

  3. #3
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Αν δεν εχει αλλα προβληματα, για 50 ευρω μεγιστο πιστευω οτι αξιζει. Αλλα το facebook δεν ειναι και τοσο ελαφρυ.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-01-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    26.7(dB) / 5.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προχώρα το.
    Βάλε 2 x 4GB DDR3, έναν SSD 256 ή 512, κάνε κι ένα καθάρισμα στην ψύχτρα, αλλαγή πάστας στην cpu, ένα format κι είσαι έτοιμος!
    Λογικά αλλάζει κι η cpu με κάτι καλύτερο αν θες να πάρει πιο πολύ δύναμη. Μπορείς να το ψάξεις και να βρεις καμιά φθηνή μεταχειρισμένη cpu από eBay.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.022
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Φτηνοί είναι οι ssd πλέον, φτηνή είναι και η ram (το αν θα βρείς είναι περισσότερο το θέμα),
    αν κατα τα άλλα καλύπτει τον υποψήφιο χρήστη, γιατί όχι?

    Αύξηση της απόδοσης θα δείς από τον ssd σε ότι έχει να κάνει με το χρόνο μεταφοράς data απο/πρός τον δίσκο,
    βελτίωση με την αύξηση της ram θα δεις γιατί θα πάψει/μειωθεί η χρήση του paging file.
    Σε ότι εξαρτάται από cpu speed προφανώς το ίδιο θα μείνει.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    11(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε ένα dell Inspiron 1525 (αρχαίος) έβαλα έναν ssd , αναβάθμισα τη ram στα μέγιστα (4gb), βρήκα και ένα συμβατό σε watt cpu (από intel T3200 σε intel T8300) και δώσαμε λίγο ζωή στο μηχάνημα (σερφάρισνα, κάνα YouTube και word) με win11 το έχω και μου καλύπτει τις ανάγκες μου. Κάνε άφοβα μια αναβάθμιση, ανάλογα βέβαια τις οικονομικές ανάγκες σου.

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.022
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATHMICH Εμφάνιση μηνυμάτων
    βρήκα και ένα συμβατό σε watt cpu (από intel T3200 σε intel T8300)
    Και αυτό^ ενδεχομένως.
    Ψάχνεις να βρεις το ίδιο σασί/mobo με τι άλλες cpu έβγαινε (άρα τι υποστήριζε),
    και παίρνεις απο το e-bay μια ισχυρότερη cpu της οικογενείας με ίδιο/παραπλήσιο tdp.
    Θα έχει ένα μικρό μπελά το λύσε/δέσε, αλλά μπορεί να καταλήξεις με σημαντικά ισχυρότερη cpu,
    και τυπικά μιλάμε για ένα κόστος 20-30$ οπότε σαν value/$ η επιλογή στέκει.
    Προφανώς έχει έναν κίνδυνο (μεταχειρισμένη cpu απο e-bay...),
    αλλά για 20-30$ δεν είναι να ψειρίζει κανείς τις επιλογές του.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    11(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει ενεργή αγγελία σε άλλο site ενός i5 2540m στα 15 ευρώ.... Άνετα θα βρει και από Ελλάδα συμβατή cpu, άλλα το θέμα είναι να ανοίξει το μηχάνημα και να μπορέσει να αλλάξει (και βασικά να καθαρίσει)

  9. #9
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Εγώ δε θα ασχολιόμουνα με αναβάθμιση σε φορητό δεκαετίας. Μόνο το χρόνο που θα χάσεις να βρεις τι να αλλάξεις και από που να τα αγοράσεις, το χρήμα να τα παραγγείλεις, και το χρόνο να τα αλλάξεις, θα τον έλεγα ισοδύναμο με το να αγοράσεις ένα φθηνό νέο φορητό. Ακόμα και από τους φθηνότερους να πάρεις, θα είναι καλύτεροι από τον αναβαθμισμένο παλιό που μπορεί να πεθάνει ανά πάσα στιγμή.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πριν 2 χρόνια έκανα αναβάθμιση στο TOSHIBA SATELLITE C660-108

    1) Έβαλα 2 κάρτες μνήμης OEM 4GB ddr3 1066MHz. Πήγα στο Itsys στο φυσικό τους κατάστημα (Βολταίρου 4, Αθήνα 117 45) όπου κυριολεκτικά έχουν τα πάντα, έχουν τεράστιο στοκ, όλο άμεσα διαθέσιμο επί τόπου. Σε 5 λεπτά είχα τελειώσει. Φυσικά δεν χρειαζόταν να βάλω και τις 2 κάρτες, και μια των 4GB έφτανε όπως μου είχαν πει και τα παιδιά στο κατάστημα. Πλήρωσα 47 ευρώ. Από 3GB ---->8GB

    2) Αγόρασα από cosmodata σκληρό δίσκο WD του 1TB και μετέτρεψα σε φορητό τον Toshiba των 320GB. Κόστος 41,60 ευρώ.

    3) Τέλος θερμαγώγιμη πάστα για τον επεξεργαστή.

    Αξίζει η αναβάθμιση;
    Να πας από 2 σε 4 GB μνήμη μάλλον αξίζει.
    Να πας σε μεγαλύτερης χωρητικότητας σκληρό δίσκο αν ο νέος χρήστης κατεβάζει και αποθηκεύει μεγάλα αρχεία (πχ ταινίες) αξίζει. Για SSD εγώ δεν θα έβαζα.
    Να βάλεις θερμαγώγιμη πάστα στον επεξεργαστή σίγουρα θα το πρότεινα. Αν ξέρεις από μαστορέματα μπορείς να το κάνεις και μόνος σου. Και φυσικά καθάρισμα από σκόνη στο ανεμιστηράκι και την ψύκτρα

    Γενικά τα laptop Toshiba ήταν καλή επένδυση και έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής. Εγώ το έχω από 2010 χωρίς να μου βγάλει κανένα πρόβλημα. Φυσικά δεν παίζω βιντεοπαιχνίδια, μιλάμε για απλή χρήση.
    Το Itsys το προτείνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ.

    Για κάρτες μνήμης ενδεικτικά (άμεσα διαθέσιμες στο κατάστημα)
    Voltage : 1.5V : Μνήμη - Ram Memory OEM 4GB DDR3 1333 MHz Laptop SODIMM στα 27 ευρώ

    Voltage : 1.35V : Μνήμη - Ram Memory OEM 4GB DDR3L 1333 MHz PC3-10600 1.35V Laptop SODIMM στα 25,5 ευρώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος VasP : 07-11-23 στις 13:04.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας