Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Lightbulb
    Αυτό με τη 4ετια που παίζει να κάνει η ΕΔΑ επανέλεγχο είναι δεδομένο;
    Γιατί αν είναι, το έχω αμελήσει και πρέπει να το κάνω....
    Αν δεν έχεις το χαρτί τι γίνεται;
    Θυμάμαι ότι ανέφερε μόνο έλεγχο πίεσης για διαρροή... Κάτι τέτοιο...
    Και συντήρηση ενώ θα έπρεπε να κάνω κάθε χρόνο, δεν κάνω από φόβο μήπως κάποιος δήθεν καλο-συντηρητης χαλάσει το μηχάνημα.... Έπρεπε τουλάχιστον όπως με είχε συμβουλέψει ένας φίλος να βγάζω μόνο το χαρτί για τα καυσαέρια ε;
    Δυστυχώς τα έχω αμελήσει όλα αυτά και μάλλον θα πρέπει να τα βάλω σε τάξη... Δηλαδή το χαρτί για τα καυσαέρια και τον έλεγχο για τη διαρροή...
    Γιατί το μηχάνημα για κάποιο λόγο όσο δουλεύει, φοβάμαι να το πειράξει τεχνικός...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #2
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με τη 4ετια που παίζει να κάνει η ΕΔΑ επανέλεγχο είναι δεδομένο;
    Γιατί αν είναι, το έχω αμελήσει και πρέπει να το κάνω....
    Αν δεν έχεις το χαρτί τι γίνεται;
    Θυμάμαι ότι ανέφερε μόνο έλεγχο πίεσης για διαρροή... Κάτι τέτοιο...
    Και συντήρηση ενώ θα έπρεπε να κάνω κάθε χρόνο, δεν κάνω από φόβο μήπως κάποιος δήθεν καλο-συντηρητης χαλάσει το μηχάνημα.... Έπρεπε τουλάχιστον όπως με είχε συμβουλέψει ένας φίλος να βγάζω μόνο το χαρτί για τα καυσαέρια ε;
    Δυστυχώς τα έχω αμελήσει όλα αυτά και μάλλον θα πρέπει να τα βάλω σε τάξη... Δηλαδή το χαρτί για τα καυσαέρια και τον έλεγχο για τη διαρροή...
    Γιατί το μηχάνημα για κάποιο λόγο όσο δουλεύει, φοβάμαι να το πειράξει τεχνικός...
    Έβαλα αέριο τον Μάρτη 2016 και από τότε δεν είχα καμία ενόχληση από την ΕΔΑ, αν και έχω αλλάξει παρόχους, ειδικότερα τα τελευταία χρόνια. Κάθε χρόνο, όμως, κάνω συντήρηση με πιστοποιημένο συντηρητή που καθαρίζει το λέβητα και τον καυστήρα και τον ρθυμίζει, και δίνει φύλλο με τα αποτελέσματα.
    Λάθος σου που δεν συντηρείς το σύστημα.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβαλα αέριο τον Μάρτη 2016 και από τότε δεν είχα καμία ενόχληση από την ΕΔΑ, αν και έχω αλλάξει παρόχους, ειδικότερα τα τελευταία χρόνια. Κάθε χρόνο, όμως, κάνω συντήρηση με πιστοποιημένο συντηρητή που καθαρίζει το λέβητα και τον καυστήρα και τον ρθυμίζει, και δίνει φύλλο με τα αποτελέσματα.
    Λάθος σου που δεν συντηρείς το σύστημα.
    Άλλο η συντήρηση του καυστήρα (χρειάζεται κάθε χρόνο, το πολύ 2 χρόνια) και άλλο ο έλεγχος της εγκατάστασης (κάθε 4 χρόνια).

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβαλα αέριο τον Μάρτη 2016 και από τότε δεν είχα καμία ενόχληση από την ΕΔΑ, αν και έχω αλλάξει παρόχους, ειδικότερα τα τελευταία χρόνια. Κάθε χρόνο, όμως, κάνω συντήρηση με πιστοποιημένο συντηρητή που καθαρίζει το λέβητα και τον καυστήρα και τον ρθυμίζει, και δίνει φύλλο με τα αποτελέσματα.
    Λάθος σου που δεν συντηρείς το σύστημα.
    Για κάποιο λόγο όπως εξήγησα φοβάμαι να αγγίξει άνθρωπος το μηχάνημα όσο δουλεύει..
    Το μηχάνημα το εγκατέστησε θερμο-υδραυλικος και το σεταρε καυστηρατζης και έκτοτε παίζει οκ... Δεν το άνοιξαν εσωτερικά... Είναι όπως ήταν από το εργοστάσιο...

    Ίσως έπρεπε να βγάζω τουλάχιστον τα καυσαέρια... Το χαρτί δηλαδή...
    Λες να προκληθεί μεγαλύτερη ζημιά που το αφήνω έτσι;
    Το φοβάμαι και αυτό...

    Μάλλον πρέπει να το βάλω στο πρόγραμμα και να το κάνω τελικά.... Θέλω να τσεκαρω και κάτι άλλο σχετικά με το δ.δ επί της ευκαιρίας... Αλλά σημασία έχει να πετύχεις τον σωστό άνθρωπο με άδεια και είναι και το να μη θέλει να σου κάνει και καμιά ταρζανια για να ξαναέρθει... Αυτά φοβάμαι... Το να περιμένω για όταν βγάλει πρόβλημα είναι λάθος ε;
    Θα μπορούσα όπως μου είπε και φίλος να μετράω μόνο τα καυσαέρια κάθε χρόνο...

    Ερώτηση...
    Τον έλεγχο στεγανότητας που λέει η ΕΔΑ στη 4 ετια τον έχεις κάνει;
    Μου είχαν στείλει χαρτί κάποτε που έλεγε να το τηρούμε και να το κρατάμε στο αρχείο μας .. Είναι και αυτό που πρέπει να κάνω....

    Γενικά από ότι κατάλαβα τον ετήσιο έλεγχο τον έχει ως προληπτικό, ενώ τον έλεγχο στεγανότητας σαν πιο υποχρεωτικό...

    Τα έχω αμελήσει λίγο γενικά....
    Εγώ το 2018 το έβαλα...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο η συντήρηση του καυστήρα (χρειάζεται κάθε χρόνο, το πολύ 2 χρόνια) και άλλο ο έλεγχος της εγκατάστασης (κάθε 4 χρόνια).
    Σωστό... 1-2 χρόνια είναι η συντήρηση του λεβητα-καυστηρα... 4ετια ο έλεγχος στεγανότητας της εγκατάστασης νομίζω.. Σου δίνουν και πιστοποιητικό...
    Δεν ξέρω αν κοιτάνε και τίποτα άλλο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 03-11-23 στις 23:38.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #5
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κάποιο λόγο όπως εξήγησα φοβάμαι να αγγίξει άνθρωπος το μηχάνημα όσο δουλεύει..
    Το μηχάνημα το εγκατέστησε θερμο-υδραυλικος και το σεταρε καυστηρατζης και έκτοτε παίζει οκ... Δεν το άνοιξαν εσωτερικά... Είναι όπως ήταν από το εργοστάσιο...

    Ίσως έπρεπε να βγάζω τουλάχιστον τα καυσαέρια... Το χαρτί δηλαδή...
    Λες να προκληθεί μεγαλύτερη ζημιά που το αφήνω έτσι;
    Το φοβάμαι και αυτό...

    Μάλλον πρέπει να το βάλω στο πρόγραμμα και να το κάνω τελικά.... Θέλω να τσεκαρω και κάτι άλλο σχετικά με το δ.δ επί της ευκαιρίας... Αλλά σημασία έχει να πετύχεις τον σωστό άνθρωπο με άδεια και είναι και το να μη θέλει να σου κάνει και καμιά ταρζανια για να ξαναέρθει... Αυτά φοβάμαι... Το να περιμένω για όταν βγάλει πρόβλημα είναι λάθος ε;
    Θα μπορούσα όπως μου είπε και φίλος να μετράω μόνο τα καυσαέρια κάθε χρόνο...

    Ερώτηση...
    Τον έλεγχο στεγανότητας που λέει η ΕΔΑ στη 4 ετια τον έχεις κάνει;
    Μου είχαν στείλει χαρτί κάποτε που έλεγε να το τηρούμε και να το κρατάμε στο αρχείο μας .. Είναι και αυτό που πρέπει να κάνω....

    Γενικά από ότι κατάλαβα τον ετήσιο έλεγχο τον έχει ως προληπτικό, ενώ τον έλεγχο στεγανότητας σαν πιο υποχρεωτικό...

    Τα έχω αμελήσει λίγο γενικά....
    Εγώ το 2018 το έβαλα...

    - - - Updated - - -



    Σωστό... 1-2 χρόνια είναι η συντήρηση του λεβητα-καυστηρα... 4ετια ο έλεγχος στεγανότητας της εγκατάστασης νομίζω.. Σου δίνουν και πιστοποιητικό...
    Δεν ξέρω αν κοιτάνε και τίποτα άλλο...
    Τίποτα δεν κοιτάνε, αυτά τα κάνεις για δική σου ασφάλεια.
    Ειδικά η συντήρηση του καυστήρα που πρέπει να γίνεται οπωσδήποτε για να ρυθμίζουν την απόδοση - κατανάλωση που θα έχει.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Δεν υπάρχει κανένας έλεγχος από ΕΔΑ στην πράξη.

    Πάντως, κάνε έναν έλεγχο και συντήρηση για την δική σου ασφάλεια πάντα. Αυτό που λες που φοβάσαι μην πειραχτεί το μηχάνημα και δεν δουλεύει καλά, εγώ το καταλαβαίνω, υπάρχουν πολλοί που είχαν θέματα με λέβητες αερίου και δεν μπορούσαν να βρουν μάστορα να το ρυθμίσει σωστά και να το φτιάξει. Άμα μπορέσεις και τύχεις σε καλό θερμουδραυλικο τότε είσαι τυχερός.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως, κάνε έναν έλεγχο και συντήρηση για την δική σου ασφάλεια πάντα. Αυτό που λες που φοβάσαι μην πειραχτεί το μηχάνημα και δεν δουλεύει καλά, εγώ το καταλαβαίνω, υπάρχουν πολλοί που είχαν θέματα με λέβητες αερίου και δεν μπορούσαν να βρουν μάστορα να το ρυθμίσει σωστά και να το φτιάξει. Άμα μπορέσεις και τύχεις σε καλό θερμουδραυλικο τότε είσαι τυχερός.
    Δεν είναι δουλειά του θερμοϋδραυλικού αυτή, είναι του καυστηρατζή (τεχνίτη αερίων καυσίμων). Πιθανότατα θα βρεθούν και μερικοί υδραυλικοί που δεν θα διστάσουν (κακώς) να βάλουν χέρι, εγώ στο δικό μου δεν θα τους άφηνα για να μη συμβεί αυτό που φοβάσαι. Να στο χαλάσει ο αδειούχος ειδικευμένος τεχνικός, λίγο δύσκολο.

  8. #8
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Άμα δεν είναι αδειούχος (πιστοποιημένος) ο καυστηρατζής (τεχνικός καυστήρων) τότε προφανώς και θα υπάρξει πρόβλημα.
    Δεν αφήνουμε όποιον να είναι για να κάνει συντήρηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefkon : 10-11-23 στις 22:45.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Εγώ από την άλλη φοβάμαι και αδειούχος να το "πειράξει"...
    Όχι από την άποψη ότι δεν θα ξέρει... Από την άποψη ότι μήπως θέλει να ξαναέρθει, αν με πιάνετε...
    Τις τακτικές επισκέψεις που μπορεί να προκύψουν φοβάμαι και το αφήνω έτσι όσο όλα δουλεύουν οκ...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #10
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ από την άλλη φοβάμαι και αδειούχος να το "πειράξει"...
    Όχι από την άποψη ότι δεν θα ξέρει... Από την άποψη ότι μήπως θέλει να ξαναέρθει, αν με πιάνετε...
    Τις τακτικές επισκέψεις που μπορεί να προκύψουν φοβάμαι και το αφήνω έτσι όσο όλα δουλεύουν οκ...
    Εδώ δεν έχω αντεπιχείρημα, μπαίνεις σε σκοτεινά μονοπάτια και δεν θα ακολουθήσω. Καλή τύχη.

  11. #11
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Η εδα κάνει πρόταση νομίζω για ετήσια συντήρηση... Και υποχρέωση για έλεγχο στεγανότητας του δικτύου στη 4ετια...
    Φίλος μου πρότεινε να κάνω τον έλεγχο στεγανότητας και στο λέβητα να βγάζω μόνο χαρτί καυσαερίων...
    Αν τα καυσαέρια βγαίνουν οκ, τότε ίσως δεν χρειάζεται η συντήρηση...
    Τι να πω... Έχω ανάμεικτα συναισθήματα...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας