Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 37
  1. #16
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Είμαι με τη Google εγώ προσωπικά. Είτε η Google πάρει 30% προμήθεια, είτε 20% αυτή έχει το μαχαίρι και το πεπόνι και σε όποιον αρέσει. Σας να πάω εγώ στο Σκλαβενίτη σαν παραγωγος και να φωνάζω, ααααα κλέφτες 6666 μου παίρνετε τη φέτα μου 5€ το κιλό και την πουλάτε 15€.
    Μην πουλάς τη φέτα σου στο Σκλαβενίτη ρε μεγάλε και τέλος, πάνε στην τελική σε άλλο σούπερ μάρκετ να πουλήσεις.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #17
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι με τη Google εγώ προσωπικά. Είτε η Google πάρει 30% προμήθεια, είτε 20% αυτή έχει το μαχαίρι και το πεπόνι και σε όποιον αρέσει. Σας να πάω εγώ στο Σκλαβενίτη σαν παραγωγος και να φωνάζω, ααααα κλέφτες 6666 μου παίρνετε τη φέτα μου 5€ το κιλό και την πουλάτε 15€.
    Μην πουλάς τη φέτα σου στο Σκλαβενίτη ρε μεγάλε και τέλος, πάνε στην τελική σε άλλο σούπερ μάρκετ να πουλήσεις.
    Κάπως πιο σωστό παράδειγμα ως προς το ύφος που το λες αλλά και πάλι δεν έχει καμία σχέση. Είτε η Google είτε η Apple, δεν παίρνουν να πουλήσουν το Fortnite ή όποιο παιχνίδι και να βγάλουν περισσότερο κέρδος, αλλά το πουλάει η ίδια η Epic στην τιμή που επιλέγει. Οι πρώτοι απλά θα σου πούνε θα μας δώσεις τόση προμήθεια απ'το ποσό που πουλάς.
    Η Epic τώρα έχει 2 επιλογές:
    α) Να σταματήσει να χρησιμοποιεί τις αντίστοιχες πλατφόρμες των Appstore και Playstore και να βγάζει πχ 10
    β) Να συνεχίζει να χρησιμοποιεί τις πλατφόρμες και να βγάζει καθαρά 1000.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικοί μεγαλώσατε.
    Κ'αποιοι μείναμε του δημοτικού και φοιτηταριό.
    .. Και για να σου απαντήσω έστω σοβαρά στην δικαιολογία που λες:
    Ας με φορολογήσουν και 500% και να μου παίρνουν και εκατομμύρια αν είναι να βγάζω 100άδες εκατομμύρια. Όταν βγήκε η είδηση τότε με το θέμα Epic vs Apple, το μεγαλύτερο κέρδος της πρώτης ήταν όχι από το Epic Store (όπου δίνουν τα παιχνίδια πιο φθηνά και με περισσότερες προσφορές), όχι απ'το Android Store, αλλά από το Appstore. Κοινώς αυτά που δίνουν ως 30-40% "φόρο", τους επιστρέφονται πολλαπλάσια.

    Κοινώς βγάλανε τον ΠΑΤΟ τους, και τώρα θέλουν να συνεχίζουν να τον βγάζουν χωρίς καμία προμήθεια.

    Ε σόρυ αλλά αυτά δεν γίνονται.

  3. #18
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    .. Και για να σου απαντήσω έστω σοβαρά στην δικαιολογία που λες:
    Ας με φορολογήσουν και 500% και να μου παίρνουν και εκατομμύρια αν είναι να βγάζω 100άδες εκατομμύρια. Όταν βγήκε η είδηση τότε με το θέμα Epic vs Apple, το μεγαλύτερο κέρδος της πρώτης ήταν όχι από το Epic Store (όπου δίνουν τα παιχνίδια πιο φθηνά και με περισσότερες προσφορές), όχι απ'το Android Store, αλλά από το Appstore. Κοινώς αυτά που δίνουν ως 30-40% "φόρο", τους επιστρέφονται πολλαπλάσια.

    Κοινώς βγάλανε τον ΠΑΤΟ τους, και τώρα θέλουν να συνεχίζουν να τον βγάζουν χωρίς καμία προμήθεια.

    Ε σόρυ αλλά αυτά δεν γίνονται.
    Σε όλα τα κράτη υπάρχουν αντιμονοπωλιακοί νόμοι.
    Και περιορισμοί στην δεσπόζουσα θέση στην αγορά.
    Και ισχύουν και για την google και για την epic.

    Βγαίνει η χ εταιρεία, πουλάει σε τιμές κόστους, κλείνει όλους τους άλλους, μένει μόνη πουλάει όσο θέλει.
    Το ίδιο και με τις προμήθειες.
    Ξεκινάει με 1%, κλείνουν, πουλάει με 50 %

    Ποιός είναι ο χαμένος ?
    Ο καταναλωτής ..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #19
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Είναι γενικότητα αυτό που μου λες και δεν μπορώ να το ενστερνιστώ. Για χρόνια είχαν δεσπόζουσες θέσεις στην αγορά της κινητής η Nokia, η Ericsson, η Sony, η Motorola και η Blackberry. Φταίει η Apple και η Google που ήρθαν και ανέπτυξαν ένα δικό τους λογισμικό και ειδικά η τελευταία που το διέθεσε ανοιχτό και στην αγορά;

    Από την άλλη έχουμε τη κακή την Apple που τα κρατούσε όλα κλειστά για τον εαυτό της. Από την άλλη έχουμε την google που το διέθεσε σε όλους και πήραν το λογισμικό και το έβαλαν σε όλες τις συσκευές.

    Στους υπολογιστές υπήρχαν τα Windows να σου θυμίσω, όπου οι άδειες είχαν κάτι τεράστια σεβαστά ποσά για να τα αγοράσεις αυθεντικά, και είχε σχεδόν όλη την αγορά.

    Επίσης στην περίπτωση της Epic να υπενθυμίσω πως μιλάμε για υπηρεσία, και συγκεκριμένα για παιχνίδι:
    α) Αν δεν έχει κόσμο το παιχνίδι τους τότε απαξιώνεται. Χρειάζεται κόσμο άρα χρειάζεται να είναι μέσα σε αυτές τις πλατφόρμες.
    β) Είναι κάτι άυλο. Το παιχνίδι πρακτικά είναι δωρεάν αν θυμάμαι καλά, αλλά θέλουν να αγοράζει ο κόσμος πράγματα μέσα στον "κόσμο" του fortnite. Άρα σου δίνουν κάτι άυλο, το οποίο δεν τους κοστίζει τίποτα, και αυτοί θέλουν να βγάζουν το 100%.

    Τέλος, να σημειώσω πως ζούμε σε έναν καπιταλιστικό κόσμο. Όσο και αν δεν αρέσει. Όλοι το κέρδος κυνηγάνε.

  5. #20
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    How much κέρδος ?
    Καλά κάνουνε, υπάρχει κάποιος να βάλει περιορισμους ?


    Υπάρχουν και κάποιοι που όταν ξεκινήσανε δεν ζητούσανε κέρδος
    πχ Linus
    Κι έκατσε linux

    ΥΓ
    Πάντα η ms φταίει
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #21
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    How much κέρδος ?
    Καλά κάνουνε, υπάρχει κάποιος να βάλει περιορισμους ?



    Υπάρχουν και κάποιοι που όταν ξεκινήσανε δεν ζητούσανε κέρδος
    πχ Linus
    Κι έκατσε linux

    ΥΓ
    Πάντα η ms φταίει
    Σε αυτό μαζί σου. Ας βρούνε τρόπο οι εκάστοτε κυβερνήσεις για να φορολογήσουν τα κέρδη τους χωρίς τερτίπια ή ακόμα και να φορολογηθούν έξτρα.

    Αλλά όσον αφορά στο θέμα προμήθειας, όσο και αν δε μου αρέσει, είναι δικαίωμά τους από τη στιγμή που χάρη σε αυτούς βγάζουν τον πακτωλό χρημάτων τους.

  7. #22
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    η mother company tencent εχει market cap σχεδον 1 τρις παραπανω απο την google
    Μην μπερδεύεσαι με τα δολάρια Hong Kong. Σε USD η Tencent αξίζει περι τα 380 δις έναντι 1650 δις της Google. Λιγότερο από το 1/4 της αξίας της λοιπόν.
    "Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.”
    Mark Twain

  8. #23
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    451
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritzbox 5530AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι με τη Google εγώ προσωπικά. Είτε η Google πάρει 30% προμήθεια, είτε 20% αυτή έχει το μαχαίρι και το πεπόνι και σε όποιον αρέσει. Σας να πάω εγώ στο Σκλαβενίτη σαν παραγωγος και να φωνάζω, ααααα κλέφτες 6666 μου παίρνετε τη φέτα μου 5€ το κιλό και την πουλάτε 15€.
    Μην πουλάς τη φέτα σου στο Σκλαβενίτη ρε μεγάλε και τέλος, πάνε στην τελική σε άλλο σούπερ μάρκετ να πουλήσεις.
    Μην γράφεις ότι να ναι!! Η Google και η Apple είναι μονοπώλεια!! Άρα εκβιάζονται η εταιρίες όπως η epic!! Δεν έχουν άλλη επιλογή!!

  9. #24
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexgtigti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην γράφεις ότι να ναι!! Η Google και η Apple είναι μονοπώλεια!! Άρα εκβιάζονται η εταιρίες όπως η epic!! Δεν έχουν άλλη επιλογή!!
    Βρε ναι εννοείται αλλά να γίνει κίνηση από πολλές εταιρείες αν θέλουν να κάνουν κάτι. Πάει τώρα ένας που κονομάει να κλαίει γιατί δεν τον αφήνει η Google να κονομάει περισσότερα εεεε είναι κάπως. Ας μαζέψει άπειρες εταιρείες να κάνουν μαρς στην Apple/Google και είμαι μαζί τους. Όπως είναι τα πράγματα δεν θα κάνει κάτι.

    Στην τελικής, καπιταλισμός αγάπες μου ας το δίνει το software δωρεάν και να στηρίζεται σε donations να μην βγάζει η google φράγκο.

    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #25
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Ναι θα κλάψω μα την Epic που στοχεύει στο κάθε παιδάκι στην έξαψη της στιγμής να πάει και να αγοράσει τα coins του παιχνιδιού.

    Αν δεν γουστάρει ας αλλάξει τον τύπο της εφαρμογής της και να το κάνει όπως και το Netflix. Στα κινητά είναι μόνο για να παίζεις/βλέπεις. Αν θέλεις να κουμανταρεις τη συνδρομή σου μπες από υπολογιστή. Αυτές λέγονται Reader apps. Δεν τους παίρνει όμως γιατί πατώνουν στις πωλήσεις, κάτι που το είχα παραδεχτεί ο CEO της Epic.
    Κοινώς λύση υπάρχει αλλά δεν τους βολεύει.

    Για να φτάσει αυτό το μονοπώλειο στο σημείο που βρίσκεται δαπανήθηκαν τεράστια ποσά, και ειδικά στο θέμα AppStore οι developers βγάζουν λεφτά.

  11. #26
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι θα κλάψω μα την Epic που στοχεύει στο κάθε παιδάκι στην έξαψη της στιγμής να πάει και να αγοράσει τα coins του παιχνιδιού.

    Αν δεν γουστάρει ας αλλάξει τον τύπο της εφαρμογής της και να το κάνει όπως και το Netflix. Στα κινητά είναι μόνο για να παίζεις/βλέπεις. Αν θέλεις να κουμανταρεις τη συνδρομή σου μπες από υπολογιστή. Αυτές λέγονται Reader apps. Δεν τους παίρνει όμως γιατί πατώνουν στις πωλήσεις, κάτι που το είχα παραδεχτεί ο CEO της Epic.

    Για να φτάσει αυτό το μονοπώλειο στο σημείο που βρίσκεται δαπανήθηκαν τεράστια ποσά, και ειδικά στο θέμα AppStore οι developers βγάζουν λεφτά.
    Δεν μπορεί να βρει άλλο τρόπο για αυτά τα coins που λες? μέσο του site της? το απαγορεύει η google? δλδ να μπορείς να μπεις στο site και να κάνεις logon με το username που έχεις στο fortnite και να φορτώνεις credit? ακαδημαϊκά ρωτάω...το απαγορεύει το ToS της Google αυτό?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #27
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορεί να βρει άλλο τρόπο για αυτά τα coins που λες? μέσο του site της? το απαγορεύει η google? δλδ να μπορείς να μπεις στο site και να κάνεις logon με το username που έχεις στο fortnite και να φορτώνεις credit? ακαδημαϊκά ρωτάω...το απαγορεύει το ToS της Google αυτό?
    Φυσικά και επιτρέπεται, αλλά επειδή δεν είναι η αγορά μέσω του παιχνιδιού (και την έξαψη) εκείνη την ώρα, χάνουν τις πωλήσεις. Δεν απαγορεύεται από τους όρους. Πρακτικά είναι ότι γίνεται με τα Reader Apps όπως πχ το Netflix όπως ανέφερα, αλλά και το Spotify. Αν πας να διαχειριστείς ή αν θελήσεις να κάνεις συνδρομή σε προτρέπουν να ανοίξεις browser και να μπεις στις αντίστοιχες σελίδες για να το κάνεις.

  13. #28
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Μπερδεύετε δύο διαφορετικά πράγματα. Το ένα είναι η ύπαρξη προμήθειας, η οποία καλώς υπάρχει. Η google πουλάει υπηρεσία, πρόσβαση σε βάση πελατών, και πληρώνεται για αυτό. Το άλλο είναι το ύψος της προμήθειας, το οποίο είναι αυτό που κυνηγάει η Epic Games. Δε ζητάει μηδέν προμήθεια, απλά ζητάει μείωση. Αυτό όσο δεν ελέγχεται από τους νόμους, μπορεί να πάει σε όσο ψηλά επίπεδα θέλει η google, μέχρι να παρέμβει ο νομοθέτης.

  14. #29
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Στην αγωγή κατά της Apple ζητούσε να ανοίξει το λογισμικό για να μπορούν να μπαίνουν και άλλα stores (δηλαδή το Epic Store) κοινώς ήθελε να μην πληρώνει καμία προμήθεια, αλλά να έχει πρόσβαση σε ένα πετυχημένο μοντέλο όπως λες, με μία πρόσβαση σε μια πολύ καλή βάση πελατών, μιας και οι κάτοχοι των iOS συσκευών ξοδεύουν πολλά περισσότερα σε σχέση με αυτή των Android.

    Τώρα στη Google ζητάει μείωση της προμήθειας, ενώ παλαιότερα έλεγε υπερασπιστικά ότι η Google αφήνει να έχει διαφορετικά Stores. Προφανώς όποιος δεν το κατέχει, δεν θα καθίσει να κάνει sideload διαφορετικά stores, το οποίο once again της κάνει να χάνει έσοδα.

    Από εκεί και πέρα, όταν αυτό το οποίο παρέχεις είναι υπηρεσία και όχι αγαθό, δε μπορώ να καταλάβω πως μπορεί κάποιος νομοθέτης να ζητήσει μείωση προμήθειας. Δεν είναι ότι σου πουλάω κάτι με περιθώριο κέρδους 40% επειδή μου κοστίζει Χ οπότε δε γίνεται να μου ζητάς και εσύ 40% προμήθεια. Δεν είναι ρούχο ή κάποιο υλικό αγαθό το οποίο έχει κάποιο κόστος.

  15. #30
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Κατάχρηση δεσπόζουσας θέσης ή μονοπωλίου μπορεί να ανεβάσει τις τιμές κατακόρυφα. Μια χαρά τα ελέγχει αυτά ο νομοθέτης αν θέλει.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας