Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    08-11-2023
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Όπως λέει και ο τίτλος το ίντερνετ διακόπτετε για 1-4 δευτερόλεπτα, αυτό γίνεται της τελευταίες εβδομάδες όπου έχουν έρθει αρκετοί τεχνικοί μιας και έχουμε θέματα με το ίντερνετ από τότε που μετακομίσαμε σε καινούργιο σπίτι (μήνες). Το τελευταίο που μου είχαν πει είναι πως ένας τεχνικός πήγε στην καμπίνα όπου χρησιμοποιούμε εμείς και είδε πως το δίκτυο φαίνεται εντάξει και δεν μπορούν από την δικιά τους μεριά να δουν αυτές τις διακοπές ίντερνετ που έχουμε στο σπίτι και για αυτό τον λόγο θα δοκιμάσουν ένα προφίλ να δουν πόσα σφάλματα θα γίνουν. Από την δικιά μου μεριά έχουμε βάλει καινούργιο ρουτερ Vodafone, καινούργιο dsl καλώδιο που πηγαίνει κατευθείαν στην πρίζα, καινούργιο ethernet καλώδιο. Πριν τον έλεγχο της καμπίνας το προηγούμενο που είχαν κάνει είναι να αλλάξουν το port γιατί μου είχαν πει πως άμα το χρησιμοποιούν δυο άτομα κάποιον θα τον πετάει το δίκτυο και νομίζω δούλευε αρκετά καλά για λίγες μέρες όμως ξεκίνησαν πάλι τα προβλήματα των αποσυνδέσεων.

    Τι πιστεύετε μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω από την δικιά μου μεριά, έχω κουραστεί εδώ και μήνες με το ίντερνετ να μην δουλεύει όπως θα έπρεπε, είτε δεν έχουμε καθόλου ίντερνετ ή αποσυνδέετε.

    Χρησιμοποιώ ping can be useful για να δω πως όντως κόβεται το ίντερνετ και αυτό φαίνεται και στην πράξη άμα φορτώνω κάτι ή είμαι σε μια κλήση ή παίζω παιχνίδια στον υπολογιστή.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  382344283_873635570637540_8279472624350573794_n.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  78,8 KB 
ID: 251958Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  image_2023-11-08_155149197.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  64,0 KB 
ID: 251959

  2. #2
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Για αρχή μπες και δες τα στατιστικά του modem-router. Έχεις σύνδεση vdsl στη vodafone; Πίσω το modem-router γράφει μια διεύθυνση. Π.χ. 192.168.2.1
    Γραψε την διευθυνση στον browser που χρησιμοποιείς για να περιηγείσε στο ιντερνετ, βάλε το username και password που γράφει πίσω το Moden-router και μετά μπες π.χ. στην καρτέλα "Κατάσταση και Υποστήριξη" και μετά "Αρχείο Καταγραφής Συμβάντων". Εκεί θα δεις πληροφορίες για τα προβλήματα με την σύνδεση.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας