Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    29-11-2004
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Shared
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΣΟΛΩΝΟΣ
    Router
    SpeedTouch wireless
    SNR / Attn
    12,5(dB) / 17(dB)
    Καλησπέρα παιδιά,

    Παρατήρησα τελευταία πολλούς αποσυγχρονισμούς στο Η300s ADSL router μου (normal παλιά ADSL σύνδεση, Περιοχή Σόλωνος κέντρο Αθήνας) και μείωση ταχύτητας, οπότε και μπήκα στο Web Interface να δω ταχύτητες συγχρονισμού.

    Παλιότερα είχα για χρόνια, άνετα 15000 down και 1MB upload. Αυτή τη φορά είχα 13000 down και 459ΚΒ(!) up! ΟΚ λέω κάτι έχουν κάνει στη γραμμή και έχει μειωθεί η ταχύτητα, να τους καλέσω να το φτιάξουν.

    Για να μη σας πολυλογώ, τελικά αφότου ένανα reset το ρουτερ, άλλαξα splitter και έκαναν κάποιες δοκιμές στη γραμμή μου λένε: "Αυτή είναι η μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να σηκώσει η γραμμή στην περιοχή σας, δε μπορούμε να κάνουμε κάτι".

    Ψέμα. Και απαράδεκτοι. Για μένα το κάνουν επίτηδες για να αναβαθμίσεις σε άλλο πακέτο και αν δε το πάρεις χαμπάρι ελεθυερώνουν ταχύτητα για για δίκτυό τους αναίμακτα, υποχθώνια. Με συμβουλεύετε να κάνω κάτι; Έχω απλή ADSL σύνδεση και συμβόλαιο μαζί τους.


    Παραθέτω τη συνομιλία με τον εκπρόσωπο του τεχνικού τμήματος της Vodafone:


    """
    Παρακαλώ, θα ήθελα να συνδέσετε το ρούτερ απευθείας στην κεντρική τηλεφωνική πρίζα χωρίς το διαχωριστή/splitter και το τηλέφωνο. Δηλαδή, σε όλο το χώρο θέλουμε να υπάρχει μονό το ρούτερ συνδεδεμένο απευθείας στην πρίζα τηλεφώνου.

    το DSL του router να αφαιρεσω τελειως το splitter
    να πηγαινει πανω στην τηλεφωνικη γραμμη του τοιχου, οκ
    μισο
    ΟΚ
    Ποιότητα γραμμής Καθοδική Ανοδική Τρέχον ρυθμός 13016 kbps 510 kbps Μέγιστος ρυθμός 14852 kbps 512 kbps
    ειναι προβληματικο το splitter? παρ' ολα αυτα το upload εμεινε ξανα χαμηλα.


    Οι τιμές του Upload σας είναι οι μέγιστες που μπορεί να προσφέρει το δίκτυο τη δεδομένη στιγμή καθώς το ίδιο ισχύει και για το Download σας. Το πρόβλημα πολύ σωστά εντοπίζεται στο σπλιτερ σας.


    το upload ειναι απαραδεκτα χαμηλο
    για χρόνια ήταν πανω απο 900 ΚΒ
    τελευταία έπεσε. Δεν είναι υπαιτιότητα δική μου
    παρακαλώ στείλτε τεχνικό να το ελέγξει από όπου πρέπει να ελεγχτεί


    Με την αλλαγή στο σπλιτερ σας προτείνω να προχωρήσετε σε αλλαγή επίσης του καλωδίου στη θέση DSL και στη συνέχεια μπορούμε να προχωρήσουμε σε επανέλεγχο του ζητήματος καθώς ήδη εντοπίσαμε πρόβλημα στο σπλιτερ πιθανότατα να υπάρχει ζήτημα και στην υπόλοιπη καλωδίωση


    μισο. εχω κι αλλο σπλιτερ εδω και αλλο καλωδιο
    αλλαζω τωρα
    οκ αλλαξα
    Ποιότητα γραμμής Καθοδική Ανοδική Τρέχον ρυθμός 13035 kbps 507 kbps Μέγιστος ρυθμός 14880 kbps 508 kbps
    σπλιτερ και καλωδιο αλλαξα
    να βαλω αλλο ενα; εχω αλλο ενα ζευγος
    δε νομιζω να αλλαξει κατι ομως. για καποιο λογο η γραμμη μου στο upload ειναι σαν ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΗ στα 50Χ ΚΒ


    Η ταχύτητα σας είναι στα μέγιστα όρια του δικτύου και δεν εντοπίζεται κάποιο τεχνικό ζήτημα στη γραμμή σας.
    Καθώς οι παλαιότερες καλωδιώσεις του δημόσιου διαχειριστή δικτύου δεν αναβαθμίζονται ώστε να βελτιωθεί η ταχύτητα των υπηρεσιών σας, θα θέλατε να δούμε αν υπάρχει δυνατότητα μεγαλύτερης ταχύτητας με νέες τεχνολογίες (VDSL) στην περιοχή σας; Αν αυτό σας ενδιαφέρει, μπορώ να ελέγξω αν υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σας.


    Σας ενημερωνω πως παλια ειχα 1ΜΒ+
    να στειλετε εναν τεχνικο να το ελεγξει σας παρακαλω
    αυτο ειναι εξαπατηση πελατων


    Δεν υπάρχει η δυνατότητα αποστολής τεχνικού καθώς οι τιμές του Upload σας είναι στα φυσιολογικά όρια της περιοχής και δεν αποτελεί τεχνικό ζήτημα.


    και μη μου πειτε σας παρακαλω πως χαλασε το δικτυο για να μας αναγξκασετε να αναβαθμισουμε.
    ΟΚ θα παραπονεθω επισημως τοτε
    αυτο ειναι απαραδεκτο


    Δεν έχει γίνει καμία παρέμβαση στο δίκτυο από πλευράς μας. Όπως παρατηρώ στο ιστορικό μετρήσεων της γραμμής σας οι τιμές του Upload πάντα μεταβάλλονται με αρκετές από αυτές να είναι επίσης στα 500-600 Kbps με μέγιστη μέτρηση τα 816 Kbps.


    ειμαι του χωρου δεν ειμαι ασχετος με δικτυα Η/Υ. Το συμβολαιο θα το διαβασω προσεκτικα
    πονηρα λοιπον η εταιρεια σας μειωσε κατα τις το upload προφανως πελατων που δεν εχουν μεγαλες μεταφορες δεδομενων και κανουν ελαφρια χρηση του ιντερνετ
    αυτο εγω υποθετω πως εχει γινει
    Αν σας λεω πως παλαιοτερα συγχρονιζα στο upload στα 900+
    και πανω απο το 1ΜΒ το εχω δει
    και ξαφνικα επεσε στα 450??
    Κοιταχτε, δεν ειμαι χθεσινος.


    Είναι στα 507 Kbps τιμή αποδεκτή για το δίκτυο της περιοχής σας. (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)


    αυτα που μου λετε να τα πειτε σε πιο ασχετους που δεν ξερουν. Θα διαβασω σωστα και ενδελεχως το συμβολαιο και θα δω αν μπορω να το ακυρωσω χωρις ρητρα.
    ο,τι και να μου λετε ειστε λαθος.
    εσεις απο την πλευρα σας λετε αυτο. Εγω απο τη δικη μου σας λεω κατι και δε σας βλεπω διατεθιμενο να το ψαξετε. Θα δημοσιευσω το Ποστ στο ADSLGR.com να μαθουν ολοι πώς φέρεστε στους πελάτες σας
    και εν συνεχεία θα προχωρήσω - αφου διαβάσω το συμβόλαιο, σε ακύυρωση του συμβολαίου πιθανότατα.
    """
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος HaD3S : 12-11-23 στις 14:40.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.821
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εχουμε 2023. Οι συνδεσεις adsl ειναι γενικότερα υπο κατάργηση.
    Εκει που εχουν παει οι ταχυτητες, κανεις δεν ασχολείται με τις ταχυτητες που λες "εκ του πονηρου". Το μονο σίγουρο.

    Το πιθανοτερο ειναι οτι οι γραμμες εχουν crosstalk απο άλλες ταχυτερες συνδεσεις, και ουσιαστικα δεν γινεται τιποτε. Αν και ο σολωνας ειναι δυσκολη περιοχη, upgrade σε ftth, ειναι τυπικα μονοδρομος.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.037
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Ενδεχομενως εχει μπει DLM στην πορτα και σου εχει ριξει το Upload. Αν δεν ειναι DLM, πιθανως ειναι θεμα γραμμης αλλα λογω του οτι κατα 99% συγχρονιζει πανω απο το κατωφλι (MRAR) που εχει θεσει ο ΟΤΕ για την περιοχη, δεν μπορει να διαχειριστει ως βλαβη. Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν καθονται να ριχνουν επιτηδες ταχυτητα στις γραμμες…

  4. #4
    Εγγραφή
    29-11-2004
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Shared
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΣΟΛΩΝΟΣ
    Router
    SpeedTouch wireless
    SNR / Attn
    12,5(dB) / 17(dB)
    Ποιό ακριβώς κομάτι του "Παλιότερα είχα για χρόνια, άνετα 15000 down και 1MB upload. " δεν καταλάβατε ???

    Μπορείτε να πείτε ο,τι θέλετε. Πιο απαράδεκτο να σου μειώνουν την ταχύτητα (για οποιοδήποτε λόγο) πόσο πια...

    Τέλος, "μονόδρομος το FTTH". Τότε ας καταργήσουν το χαλκό. Δεν είναι απάντηση αυτή. Πλήρης ηττοπάθεια.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HaD3S Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιό ακριβώς κομάτι του "Παλιότερα είχα για χρόνια, άνετα 15000 down και 1MB upload. " δεν καταλάβατε ???
    Θεωρώ ότι οι περισσότεροι καταλάβαμε τι εννοείς. Παλιότερα είχες μεγαλύτερες ταχύτητες από ό,τι τώρα.
    Το ότι χθες είχες ταχύτητα Χ δε σημαίνει ότι και σήμερα θα έχεις την ίδια. Η Φυσική είναι αυτή που είναι και οι νόμοι της δεν αλλάζουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HaD3S Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείτε να πείτε ο,τι θέλετε. Πιο απαράδεκτο να σου μειώνουν την ταχύτητα (για οποιοδήποτε λόγο) πόσο πια...
    Αυτό που προσπάθησαν να σου πουν παραπάνω είναι ότι η γραμμή είναι ευμετάβλητη, πολλά μπορούν να συμβούν στην πάροδο του χρόνου:
    crosstalk από άλλες συνδέσεις/καλώδια δίπλα στα δικά σου (πχ ενεργοποιήθηκαν νέες/περισσότερες συνδέσεις),
    σφάλμα/βλάβη στη δική σου γραμμή (πχ υγρασία, φθορά, κλπ)

    Δε νομίζουμε ότι κάποιος μείωσε επίτηδες την ταχύτητά σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HaD3S Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος, "μονόδρομος το FTTH". Τότε ας καταργήσουν το χαλκό. Δεν είναι απάντηση αυτή. Πλήρης ηττοπάθεια.
    Θα τον καταργήσουν, κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό. Όταν η κατάσταση θα είναι αρκετά ώριμη για μια τέτοια ενέργεια.
    Προσωπικά δε το θεωρώ ηττοπάθεια, αλλά ρεαλισμό και βήμα προς τα μπροστά.
    Ανυπόγραφος

  6. #6
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.037
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Στο ξαναγραφω, ενδεχομενως εχει μπει DLM στην πορτα, παρε και ρωτα συγκεκριμενα αυτο. Απο εκει και περα, βλαβη σε ADSL πλεον δυσκολα δηλωνεται για χαμηλο συγχρονισμο, εφοσον ειναι πανω απο συγκεκριμενο μεσο ορο. Τα υπολοιπα περι μειωσης επιτηδες, κτλ. ειναι αστεια. Αλλη δουλεια δεν ειχε να κανει ο οποιοσδηποτε παροχος, θα εκοβε kbps απο τους πελατες. Αν ηθελε να κοψει ταχυτητα θα μπορουσε πανευκολα να εφαρμοσει Traffic Policy…

    Δυστυχως εισαι απο τους κλασικους πελατες ειμαι δικτυας, τεχνικος Η/Υ, τα ξερω ολα. Εικοσι χρονια στο πεδιο εχω φαει πολλους απο εσας στην μαπα…

  7. #7
    Εγγραφή
    29-11-2004
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Shared
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΣΟΛΩΝΟΣ
    Router
    SpeedTouch wireless
    SNR / Attn
    12,5(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ξαναγραφω, ενδεχομενως εχει μπει DLM στην πορτα, παρε και ρωτα συγκεκριμενα αυτο. Απο εκει και περα, βλαβη σε ADSL πλεον δυσκολα δηλωνεται για χαμηλο συγχρονισμο, εφοσον ειναι πανω απο συγκεκριμενο μεσο ορο. Τα υπολοιπα περι μειωσης επιτηδες, κτλ. ειναι αστεια. Αλλη δουλεια δεν ειχε να κανει ο οποιοσδηποτε παροχος, θα εκοβε kbps απο τους πελατες. Αν ηθελε να κοψει ταχυτητα θα μπορουσε πανευκολα να εφαρμοσει Traffic Policy…

    Δυστυχως εισαι απο τους κλασικους πελατες ειμαι δικτυας, τεχνικος Η/Υ, τα ξερω ολα. Εικοσι χρονια στο πεδιο εχω φαει πολλους απο εσας στην μαπα…
    Πρώτον αν μπορείς να είσαι λιγότερο επιθετικός. Προς τί αυτή η ευθιξία;
    Δεύτερον δεν είμαι δικτυάς.
    Τρίτον δεν είμαι τεχνικός Η/Υ.
    είμαι στον κλάδο σαν Mηχανικός cloud.

    Τέταρτον, αν δε καταλαβαίνετε ποιό είναι το πρόβλημα, πραγματικά λυπάμαι αλλά δε μπορώ να το περιγράψω πιο συγκεκριμένο. Αν εσύ ήσουν στη θέση μου θα σου άρεσε; Θα το δεχόσουν; Είσαι απ' αυτούς που λένε 'εντάξει πάω FTTH όλα καλά'.

    Μου λέτε πως φταίει 'κάτι' και το upload της γραμμής σου μετά απο χρόνια έπεσε στα 459 ΚΒ (από 1ΜΒ?). Εντάξει. Να το δεχτώ απλά και άκριτα έτσι απλά επειδή; Κρατάω πισινές. Πρόβλημά μου και δικαίωμά μου.

    Τέλος, δεν εξήγησες τί είναι το DLM. Θα πάρω και θα ρωτήσω. Δε θα δηλώσω βλάβη λοιπόν ΟΚ γιατί δεν έχει νόημα και θα χάσω το χρόνο μου.

  8. #8
    Το avatar του μέλους mike30
    mike30 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    . Τα υπολοιπα περι μειωσης επιτηδες, κτλ. ειναι αστεια. Αλλη δουλεια δεν ειχε να κανει ο οποιοσδηποτε παροχος, θα εκοβε kbps απο τους πελατες. Αν ηθελε να κοψει ταχυτητα θα μπορουσε πανευκολα να εφαρμοσει Traffic Policy…
    Με το traffic policy φαινεται οτι αλλη ταχυτητα συγχρονιζεις και με αλλη κατεβαζεις ή κανω λαθος ?

    Αν εχεις αποσυνδεσεις κλπ μπορει να ακολουθησει τηλεφωνο αναβαθμισης της γραμμης σου σε μεγαλυτερη ταχυτητα (με χρηση νεας μοναδικης τεχνολογιας θα γινει αυτο εφικτο).
    Βεβαια οταν το συμβολαιο πλησιαζει στη ληξη τα προβληματα εξαφανιζονται...

    Ειναι θεμα παρα..Φυσικης
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mike30 : 13-11-23 στις 16:51.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-11-2004
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Shared
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΣΟΛΩΝΟΣ
    Router
    SpeedTouch wireless
    SNR / Attn
    12,5(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το traffic policy φαινεται οτι αλλη ταχυτητα συγχρονιζεις και με αλλη κατεβαζεις ή κανω λαθος ?

    Αν εχεις αποσυνδεσεις κλπ μπορει να ακολουθησει τηλεφωνο αναβαθμισης της γραμμης σου σε μεγαλυτερη ταχυτητα (με χρηση νεας μοναδικης τεχνολογιας θα γινει αυτο εφικτο).
    Βεβαια οταν το συμβολαιο πλησιαζει στη ληξη τα προβληματα εξαφανιζονται...

    Ειναι θεμα παρα..Φυσικης
    Τελικά με τον τεχνικό της Voda από το τηλέφωνο καταφέραμε να φτάσουμε εδώ:
    Ποιότητα γραμμής Καθοδική Ανοδική Τρέχον ρυθμός 13016 kbps 510 kbps Μέγιστος ρυθμός 14852 kbps 512 kbps

    Δε "φαίνεται" στο upload τουλάχιστον κάτι τέτοιο. Τώρα αν υπάρχει κάτι από πίσω που 'κόβει' είναι άλλο θέμα. Μου το έχουν αρνηθεί όλοι εδώ μέσα ως τώρα για λόγους που κανείς δε μπορεί να γνωρίζει ακριβώς(!). Η επικρατέστερη απάντηση μέχρι τώρα είναι :
    - Νόμοι της φυσικής (γελάω λιγάκι - με συγχωρείτε!), και
    - Αναβάθμισε σε FTTH. Με το μπαρδόν.

    Απάντηση από τον εκπρόσωπο της Voda:
    'Καθώς οι παλαιότερες καλωδιώσεις του δημόσιου διαχειριστή δικτύου δεν αναβαθμίζονται ώστε να βελτιωθεί η ταχύτητα των υπηρεσιών σας, θα θέλατε να δούμε αν υπάρχει δυνατότητα μεγαλύτερης ταχύτητας με νέες τεχνολογίες (VDSL) στην περιοχή σας; Αν αυτό σας ενδιαφέρει, μπορώ να ελέγξω αν υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σας.'

    ...να αναβαθμίσω για να τσεπώσουν την επιδότηση για FTTH. Πάλι όμως γίνομαι κακεντρεχής και καχύποπτος! ΟΚ σταματάω.

  10. #10
    Εγγραφή
    15-09-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    770
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πονηριά μπορεί να μην είναι αλλά δώσε μας όλα τα στοιχεία της γραμμής adsl stats, τι απόσταση πιστεύεις έχεις από το αστικό κέντρο; Πάντως κάτω από 600κ up φαντάζει μονοπολο, κάτι καλωδιακά λάθος στα μάτια τα δικά μου.

    Ξεκινάς μάλλον λάθος αίτημα. Πες απλά έχω αποσυνδέσεις

    Αν έχεις άλλο ρουτερ κάνε μια δοκιμή και με εκείνο.

    Καλό είναι να έχουμε και τα παλιότερα adsl showtime stats αν έχεις....

    Τέλος μου κάνει τρομερή εντύπωση πως και δεν θέλεις να πας σε FTTH να τελειώνεις με το χαλκό που οι περισσότεροι εδώ ζηλεύουμε που δεν μπορούμε. + το Upload που χρειάζεσαι τόσο... Καταλαβαίνω ότι λες είνα σπάσιμο νεύρων με το στανιο να πας με το ζόρι... Θα τα περνά κ εγώ... Βαθιές αναπνοές και καλή τύχη ώστε να επικρατήσει η λογική και η κάλυψη της ανάγκης. Δες ειδικά αν κάνουν καλή προσφορά τιμής για fiber, γιατί όχι;
    Μπορείς να συμμετέχεις και εσύ πολύ εύκολα στην ερευνά/αντιμετώπιση διάφορων ασθενιών, δωρίζοντας υπολογιστικούς πόρους του υπολογιστή σου:


    (κλικ στην εικόνα)


  11. #11
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HaD3S Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά με τον τεχνικό της Voda από το τηλέφωνο καταφέραμε να φτάσουμε εδώ:
    Ποιότητα γραμμής Καθοδική Ανοδική Τρέχον ρυθμός 13016 kbps 510 kbps Μέγιστος ρυθμός 14852 kbps 512 kbps

    Δε "φαίνεται" στο upload τουλάχιστον κάτι τέτοιο. Τώρα αν υπάρχει κάτι από πίσω που 'κόβει' είναι άλλο θέμα. Μου το έχουν αρνηθεί όλοι εδώ μέσα ως τώρα για λόγους που κανείς δε μπορεί να γνωρίζει ακριβώς(!). Η επικρατέστερη απάντηση μέχρι τώρα είναι :
    - Νόμοι της φυσικής (γελάω λιγάκι - με συγχωρείτε!), και
    - Αναβάθμισε σε FTTH. Με το μπαρδόν.

    Απάντηση από τον εκπρόσωπο της Voda:
    'Καθώς οι παλαιότερες καλωδιώσεις του δημόσιου διαχειριστή δικτύου δεν αναβαθμίζονται ώστε να βελτιωθεί η ταχύτητα των υπηρεσιών σας, θα θέλατε να δούμε αν υπάρχει δυνατότητα μεγαλύτερης ταχύτητας με νέες τεχνολογίες (VDSL) στην περιοχή σας; Αν αυτό σας ενδιαφέρει, μπορώ να ελέγξω αν υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σας.'

    ...να αναβαθμίσω για να τσεπώσουν την επιδότηση για FTTH. Πάλι όμως γίνομαι κακεντρεχής και καχύποπτος! ΟΚ σταματάω.
    Ελλάδα στο μεγαλείο σου, φίλε μου εμείς εδω μέσα είμαστε ένα forum (παμπάλαιο) το οποίο δεν έχει ως σκοπό την διαφήμιση παρόχων και οτι άλλο νομίζεις σαν απογοητευμένος πελάτης. Εδώ είναι απλά τα πράγματα, έχεις χαλκό, ο χαλκός κάνει κάτι ωραιότατες παρεμβολές με τα υπόλοιπα καλώδια που περνάνε γύρω του συν την πάροδο του χρόνου όπου έχει αρχίσει να διαλύεται σιγά σιγά. Γιατί τα παιδιά απο δω λένε FTTH? Γιατί εξαφανίζεται ο χαλκός, μπαίνει η οπτική που είναι γυαλί και δεν σκουριάζει δεν δεν δεν, αντε να σπάσει αν το λυγίσεις πολύ, και λύνεις τα προβλήματα σου. Γενικότερα το "μου μειώνουν την ταχύτητα εκ του πονηρού" δεν παίζει...αυτά είναι λόγια ανθρώπων που δεν ξέρουν τι τους γίνεται, είναι σαν αυτούς που μπερδεύουν το σήμα κινητής τηλεφωνίας με το καλώδιο της οπτικής ίνας και εσύ είσαι απλά απογοητευμένος, δεν είσαι άσχετος.

    Τι ψάχνεις λοιπόν? Ψάχνεις 1ον στα ίδια χρήματα...άντε ένα με δύο ευρώ παραπάνω να πάρεις απο τον φθηνότερο πάροχο τουλάχιστον 50 mbps είτε με vdsl είτε ftth να διώξουμε τουλάχιστον ένα τμήμα του χαλκού για να μην έχεις προβλήματα, 2ον ψάχνεις με βάση την εμπειρία σου και γνώμες άλλων, αξιόπιστο πάροχο στην περιοχή σου, γενικά ψάχνεις για το καλύτερο, δες λίγο στα ίδια χρήματα τι μπορείς να πάρεις, μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο. Δες πακετάκια και στους 3 παρόχους.

    Αν επιτρέπεται πόσα δίνεις κάθε μήνα για να μπορέσουμε να σε βοηθησουμε.
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  12. #12
    Εγγραφή
    29-11-2004
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Shared
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΣΟΛΩΝΟΣ
    Router
    SpeedTouch wireless
    SNR / Attn
    12,5(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από villager Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πονηριά μπορεί να μην είναι αλλά δώσε μας όλα τα στοιχεία της γραμμής adsl stats, τι απόσταση πιστεύεις έχεις από το αστικό κέντρο; Πάντως κάτω από 600κ up φαντάζει μονοπολο, κάτι καλωδιακά λάθος στα μάτια τα δικά μου.

    Ξεκινάς μάλλον λάθος αίτημα. Πες απλά έχω αποσυνδέσεις

    Αν έχεις άλλο ρουτερ κάνε μια δοκιμή και με εκείνο.

    Καλό είναι να έχουμε και τα παλιότερα adsl showtime stats αν έχεις....

    Τέλος μου κάνει τρομερή εντύπωση πως και δεν θέλεις να πας σε FTTH να τελειώνεις με το χαλκό που οι περισσότεροι εδώ ζηλεύουμε που δεν μπορούμε. + το Upload που χρειάζεσαι τόσο... Καταλαβαίνω ότι λες είνα σπάσιμο νεύρων με το στανιο να πας με το ζόρι... Θα τα περνά κ εγώ... Βαθιές αναπνοές και καλή τύχη ώστε να επικρατήσει η λογική και η κάλυψη της ανάγκης. Δες ειδικά αν κάνουν καλή προσφορά τιμής για fiber, γιατί όχι;
    Καρ' αρχάς σ' ευχαριστώ ιδιαιτέρως για την απάντησή σου.

    Ιστορικά στατιστικά έχω απο πολύ παλιά (δες την υπογραφή μου από εποχές NetOne(!)) Δεν είχα ελέγξει πολύ πρόσφατα οπότε δεν έχω άλλες μετρήσεις δυστυχώς.

    Εγώ δέχομαι και παρεμβολές και άλλα κτλ κτλ, αλλά παιδιά μισό λεπτάκι... από 1024 ΚΒ κατεβαίνουμε στα 459; Αν είχε πέσει στα 800 εντάξει να το καταπιώ. Συγγνώμη κιόλας.

    Παιδιά φυσικά και μάλλον θα αλλάξω να πάω σε Fiber αλλά δε μου το βγάζετε από το μυαλό πως το γεγονός πως δε στέλνουν τεχνικό να ελέγξει πλήρως τη γραμμή μου σε DSLAM και κέντρο και σπίτι κτλ είναι 99% γιατί δε τους ενδιαφέρει πλέον γιατί θέλουν να πουλήσουν άλλο πακέτο! Δε ξέρω τί και πόσα θα τσεπώσουν και ούτε με ενδιαφέρει.
    Με ενδιαφέρει πως μου συμπεριφέρονται σαν ΠΟΛΙΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ. Έτσι αισθάνομαι κι όποιος δε το δέχεται με γειά του με χαρά του.

    Θα δώσω 4-5 ευρώ παραπάνω/μήνα και θα μεταφερθώ σε Fiber και θα τελειώσει το παραμύθι. Δεν έχει νόημα να το ψάξουμε άλλο νομίζω. όπως προείπατε κάποιοι παραπάνω...

    Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας (ακόμη και αυτούς με τα απαξιωτικά σχόλια) που ασχοληθήκατε και διαβάσατε το μήνυμά μου!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostakisK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελλάδα στο μεγαλείο σου, φίλε μου εμείς εδω μέσα είμαστε ένα forum (παμπάλαιο) το οποίο δεν έχει ως σκοπό την διαφήμιση παρόχων και οτι άλλο νομίζεις σαν απογοητευμένος πελάτης. Εδώ είναι απλά τα πράγματα, έχεις χαλκό, ο χαλκός κάνει κάτι ωραιότατες παρεμβολές με τα υπόλοιπα καλώδια που περνάνε γύρω του συν την πάροδο του χρόνου όπου έχει αρχίσει να διαλύεται σιγά σιγά. Γιατί τα παιδιά απο δω λένε FTTH? Γιατί εξαφανίζεται ο χαλκός, μπαίνει η οπτική που είναι γυαλί και δεν σκουριάζει δεν δεν δεν, αντε να σπάσει αν το λυγίσεις πολύ, και λύνεις τα προβλήματα σου. Γενικότερα το "μου μειώνουν την ταχύτητα εκ του πονηρού" δεν παίζει...αυτά είναι λόγια ανθρώπων που δεν ξέρουν τι τους γίνεται, είναι σαν αυτούς που μπερδεύουν το σήμα κινητής τηλεφωνίας με το καλώδιο της οπτικής ίνας και εσύ είσαι απλά απογοητευμένος, δεν είσαι άσχετος.

    Τι ψάχνεις λοιπόν? Ψάχνεις 1ον στα ίδια χρήματα...άντε ένα με δύο ευρώ παραπάνω να πάρεις απο τον φθηνότερο πάροχο τουλάχιστον 50 mbps είτε με vdsl είτε ftth να διώξουμε τουλάχιστον ένα τμήμα του χαλκού για να μην έχεις προβλήματα, 2ον ψάχνεις με βάση την εμπειρία σου και γνώμες άλλων, αξιόπιστο πάροχο στην περιοχή σου, γενικά ψάχνεις για το καλύτερο, δες λίγο στα ίδια χρήματα τι μπορείς να πάρεις, μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο. Δες πακετάκια και στους 3 παρόχους.

    Αν επιτρέπεται πόσα δίνεις κάθε μήνα για να μπορέσουμε να σε βοηθησουμε.
    Σ'έυχαριστώ, θα μετατρέψω τη γραμμή μου σε VDSL ή Fiber και θα τελειώσω με την ιστορία.

  13. #13
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΥΡΓΟΣ
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βάζεις ένα VDSL 100, με ένα κοσαρικακι και δεν ασχολείσαι. Τα υπόλοιπα είναι εκ του περισσου, κανένας δεν ασχολείται με το τηλέφωνο σου πονηρά και καλά....εκτός αν σε λένε Ανδρουλάκη

  14. #14
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.821
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HaD3S Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καρ' αρχάς σ' ευχαριστώ ιδιαιτέρως για την απάντησή σου.

    Ιστορικά στατιστικά έχω απο πολύ παλιά (δες την υπογραφή μου από εποχές NetOne(!)) Δεν είχα ελέγξει πολύ πρόσφατα οπότε δεν έχω άλλες μετρήσεις δυστυχώς.

    Εγώ δέχομαι και παρεμβολές και άλλα κτλ κτλ, αλλά παιδιά μισό λεπτάκι... από 1024 ΚΒ κατεβαίνουμε στα 459; Αν είχε πέσει στα 800 εντάξει να το καταπιώ. Συγγνώμη κιόλας.

    Παιδιά φυσικά και μάλλον θα αλλάξω να πάω σε Fiber αλλά δε μου το βγάζετε από το μυαλό πως το γεγονός πως δε στέλνουν τεχνικό να ελέγξει πλήρως τη γραμμή μου σε DSLAM και κέντρο και σπίτι κτλ είναι 99% γιατί δε τους ενδιαφέρει πλέον γιατί θέλουν να πουλήσουν άλλο πακέτο! Δε ξέρω τί και πόσα θα τσεπώσουν και ούτε με ενδιαφέρει.
    Με ενδιαφέρει πως μου συμπεριφέρονται σαν ΠΟΛΙΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ. Έτσι αισθάνομαι κι όποιος δε το δέχεται με γειά του με χαρά του.

    Θα δώσω 4-5 ευρώ παραπάνω/μήνα και θα μεταφερθώ σε Fiber και θα τελειώσει το παραμύθι. Δεν έχει νόημα να το ψάξουμε άλλο νομίζω. όπως προείπατε κάποιοι παραπάνω...

    Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας (ακόμη και αυτούς με τα απαξιωτικά σχόλια) που ασχοληθήκατε και διαβάσατε το μήνυμά μου!

    - - - Updated - - -



    Σ'έυχαριστώ, θα μετατρέψω τη γραμμή μου σε VDSL ή Fiber και θα τελειώσω με την ιστορία.

    Δυστυχως τα πραγματα στο adsl ετσι ειναι. Αυτα που καποτε δουλευαν , μια μερα δεν δουλευουν. Χωρις κανενα μαγικό. πχ το διπλανο ζευγαρι απο το δικο σου απεκτησε μια νεα vdsl.
    Αυτο ειναι αρκετό για να αλλαξει τις ταχυτητες σου αμεσα, σε οτιδηποτε.
    Η μονη λυση ειναι να σε μεταφερουν σε αλλο ζευγαρι. το οποιο την επομενη μερα μπορει να παθει το ιδιο
    Η αλλαγη κεντρκων ζευγων (σε αντιθεση με το απερχομενο) ειναι μια δυσκολη διαδικασια, με αγνωστο αποτελεσμα.
    Ομως η ενασχοληση τεχνικων σε τετοια προβληματα κοστίζει, χωρις να αποδίδει και τιποτε ιδιαίτερο.
    Οποτε ναι, δεν τον στελνουν, οχι ομως για τους λογους που πιστευεις.
    Επισης, οι αναφορες σου περι τσεπωματος επιδοτησης ειναι ακυρη. Δεν υπάρχει καποια επιδοτηση να εισπράξουν, κανεις λαθος.


    Επισης καποιος ανεφερε οτι οι γραμμες φτιαχνουν οταν ειναι να γινει νεο συμβολαιο. Αν και τεχνικα δυσκολο, αν υποθεσουμε οτι καποιος ασχοληθηκε και αλλαξε ενα ζευγαρι, και με τυχη πηγε καλυτερα, μετα απο λιγο, τα προβληματα θα επανελθουν, οπως εξηγησα παραπανω.
    Βεβαια ετσι ευκολα καποιος θα πιστεψει οτι ε. αφου εγινε η ανανεωση, αστο ετσι.
    Ολα αυτα γινονται αν εχεις 50 συνδρομητες. Αν εχεις μερικες εκατονταδες χιλιαδες, χρειαζεσαι στρατιες απο τεχνικους (που ουτε θα τους βρεις, ουτε μπορεις να τους πληρωσεις για να τα κανεις αυτα σε ολους.)
    Καπως ετσι καταληγουν οι παροχοι να ξανασκαβουν τους δρομους, και να καταργουν το χαλκό. Πολλα τα λεφτα, ομως ειναι ο μονος τροπος να μπορουν να υποστηριξουν εκατομμυρια πελατες σε σοβαρες ταχυτητες, με φυσιολογικους τεχνικους και αναμενομενα αποτελεσματα.

    Φυσικα ολα αυτα γινονται για το κερδος, και ναι, κανεις δεν ειναι αγιος ουτε φιλοπτωχο ταμειο. Ειτε αυτό, ειτε xdsl και τσακωμοι για παντα.

  15. #15
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχως τα πραγματα στο adsl ετσι ειναι. Αυτα που καποτε δουλευαν , μια μερα δεν δουλευουν. Χωρις κανενα μαγικό. πχ το διπλανο ζευγαρι απο το δικο σου απεκτησε μια νεα vdsl.
    Αυτο ειναι αρκετό για να αλλαξει τις ταχυτητες σου αμεσα, σε οτιδηποτε.
    Η μονη λυση ειναι να σε μεταφερουν σε αλλο ζευγαρι. το οποιο την επομενη μερα μπορει να παθει το ιδιο
    Η αλλαγη κεντρκων ζευγων (σε αντιθεση με το απερχομενο) ειναι μια δυσκολη διαδικασια, με αγνωστο αποτελεσμα.
    Ομως η ενασχοληση τεχνικων σε τετοια προβληματα κοστίζει, χωρις να αποδίδει και τιποτε ιδιαίτερο.
    Οποτε ναι, δεν τον στελνουν, οχι ομως για τους λογους που πιστευεις.
    Επισης, οι αναφορες σου περι τσεπωματος επιδοτησης ειναι ακυρη. Δεν υπάρχει καποια επιδοτηση να εισπράξουν, κανεις λαθος.


    Επισης καποιος ανεφερε οτι οι γραμμες φτιαχνουν οταν ειναι να γινει νεο συμβολαιο. Αν και τεχνικα δυσκολο, αν υποθεσουμε οτι καποιος ασχοληθηκε και αλλαξε ενα ζευγαρι, και με τυχη πηγε καλυτερα, μετα απο λιγο, τα προβληματα θα επανελθουν, οπως εξηγησα παραπανω.
    Βεβαια ετσι ευκολα καποιος θα πιστεψει οτι ε. αφου εγινε η ανανεωση, αστο ετσι.
    Ολα αυτα γινονται αν εχεις 50 συνδρομητες. Αν εχεις μερικες εκατονταδες χιλιαδες, χρειαζεσαι στρατιες απο τεχνικους (που ουτε θα τους βρεις, ουτε μπορεις να τους πληρωσεις για να τα κανεις αυτα σε ολους.)
    Καπως ετσι καταληγουν οι παροχοι να ξανασκαβουν τους δρομους, και να καταργουν το χαλκό. Πολλα τα λεφτα, ομως ειναι ο μονος τροπος να μπορουν να υποστηριξουν εκατομμυρια πελατες σε σοβαρες ταχυτητες, με φυσιολογικους τεχνικους και αναμενομενα αποτελεσματα.

    Φυσικα ολα αυτα γινονται για το κερδος, και ναι, κανεις δεν ειναι αγιος ουτε φιλοπτωχο ταμειο. Ειτε αυτό, ειτε xdsl και τσακωμοι για παντα.
    Πολύ βαρετή η εξήγησή σου. Ούτε 50 γραμμάρια συνωμοσιολογία, έτσι για αλατοπίπερο...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας