Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 77
  1. #46
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από humanious Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Στο φόρουμ έχω δει τιμές από 70-100 ευρώ για το ΥΔΕ (δεν ξέρω για πόσα τετραγωνικά).
    Στο myconstructor μου βγάζει μια τιμή 55 ευρώ (για 30-100 τετραγωνικά). Αντίστοιχα περιμένω και μια προσφορά από douleftaras.
    Η ερώτηση μου είναι αν έχει χρησιμοποιήσει κανένας κάποιο απ' αυτά τα sites να πάρω μια ιδέα (τύπου χρεώσεις που σου κοτσάρουν εκ των υστέρων κλπ).
    Οι τιμές που γράφουν στο Internet είναι περισσότερο ως κράχτης για να προσελκύσουν πελάτες. Συνήθως σου λένε, από τόσα ευρώ και πάνω και μετά αν τους καλέσεις για βοήθεια σου λένε Χμμμ ναι αλλά μπορεί να χρειαστείτε κάτι άλλο, αλλαγή μέχρι ενός διακοπτη/πρίζας που την κάνουμε σε όλους και τα 50 ευρώ πάνε 70 κοκ. Αν βέβαια σου στείλουν συγκεκριμένη προσφορα τοτε πρέπει να είναι όσα λένε, επειδή όμως μπορεί όντως να χρειαστείς παραπάνω εργασίες διόρθωσης μπορεί να αυξηθεί το κόστος και να στο πούνε κιόλας στο σπίτι. Γνώμη μου είναι να βρεις διπλοματουχο μηχανικό για το πιστοποιητικό και όχι απλο εγκαταστατη, διότι υπάρχει και το κόστος επικύρωσης από τα σωματεία που έχουν και το μετακυλιουν στον πελάτη κάτι όμως το οποίο δεν αφορά τον πελάτη, έτσι οι ΥΔΕ αυτών των ειδικοτητων πανε τουλάχιστον συν 50 με 70 ευρώ επιπλέον.

  2. #47
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    812
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49.998/4.996
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τιμές που γράφουν στο Internet είναι περισσότερο ως κράχτης για να προσελκύσουν πελάτες. Συνήθως σου λένε, από τόσα ευρώ και πάνω και μετά αν τους καλέσεις για βοήθεια σου λένε Χμμμ ναι αλλά μπορεί να χρειαστείτε κάτι άλλο, αλλαγή μέχρι ενός διακοπτη/πρίζας που την κάνουμε σε όλους και τα 50 ευρώ πάνε 70 κοκ. Αν βέβαια σου στείλουν συγκεκριμένη προσφορα τοτε πρέπει να είναι όσα λένε, επειδή όμως μπορεί όντως να χρειαστείς παραπάνω εργασίες διόρθωσης μπορεί να αυξηθεί το κόστος και να στο πούνε κιόλας στο σπίτι. Γνώμη μου είναι να βρεις διπλοματουχο μηχανικό για το πιστοποιητικό και όχι απλο εγκαταστατη, διότι υπάρχει και το κόστος επικύρωσης από τα σωματεία που έχουν και το μετακυλιουν στον πελάτη κάτι όμως το οποίο δεν αφορά τον πελάτη, έτσι οι ΥΔΕ αυτών των ειδικοτητων πανε τουλάχιστον συν 50 με 70 ευρώ επιπλέον.
    Ναι, αυτά είναι που φοβάμαι γενικώς. Θα το ψάξω μέσω γνωστού μου πολιτικού μηχανικού. Ευχαριστώ!

  3. #48
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τιμές που γράφουν στο Internet είναι περισσότερο ως κράχτης για να προσελκύσουν πελάτες. Συνήθως σου λένε, από τόσα ευρώ και πάνω και μετά αν τους καλέσεις για βοήθεια σου λένε Χμμμ ναι αλλά μπορεί να χρειαστείτε κάτι άλλο, αλλαγή μέχρι ενός διακοπτη/πρίζας που την κάνουμε σε όλους και τα 50 ευρώ πάνε 70 κοκ. Αν βέβαια σου στείλουν συγκεκριμένη προσφορα τοτε πρέπει να είναι όσα λένε, επειδή όμως μπορεί όντως να χρειαστείς παραπάνω εργασίες διόρθωσης μπορεί να αυξηθεί το κόστος και να στο πούνε κιόλας στο σπίτι. Γνώμη μου είναι να βρεις διπλοματουχο μηχανικό για το πιστοποιητικό και όχι απλο εγκαταστατη, διότι υπάρχει και το κόστος επικύρωσης από τα σωματεία που έχουν και το μετακυλιουν στον πελάτη κάτι όμως το οποίο δεν αφορά τον πελάτη, έτσι οι ΥΔΕ αυτών των ειδικοτητων πανε τουλάχιστον συν 50 με 70 ευρώ επιπλέον.
    Εγω ειχα χρησιμοποιήσει πριν λίγα χρόνια το πρώτο site. Δεν είχα εκπλήξεις, 35 ευρώ πλήρωσα (λίγα τετραγωνικά), το πιστοποιητικό είχε σφραγίδα από ηλεκτρολόγο μηχανικό.
    Η εγκατάσταση μου ήταν οκ, με καινουριο πίνακα, αντικεραυνικά, επιτηρητη τάσης κλπ οπότε δεν είχε κάτι να μου πει αυτός που ήρθε. (*Αν έχετε πρόβλημα, καλό ειναι να το φτιάξετε πάντως και όχι να σκάσετε λεφτά για να βγάλετε μουφα πιστοποιητικό..)
    Προσωπικά θα ξαναέβγαζα πιστοποιητικό από αυτούς γιατί κάποιοι άλλοι ζητάνε τα τριπλάσια.

  4. #49
    Εγγραφή
    10-11-2005
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ενημερωτικά αναφέρω ότι ηλεκτρολόγος που τον ξέρω χρόνια και είναι καλός στη δουλεία του και κάνει πολλές εργασίες στη οικογένεια μας μου ζήτησε 100€ για ΥΔΕ σε διαμέρισμα 56τμ (φιλική τιμή) σε πολυκατοικία στο κέντρο της Αθήνας σε πολυκατοικία 20 ετών. Ο πίνακας του διαμερίσματος έχει ήδη ρελέ ασφαλείας.
    Μου κακοφάνηκε κάπως δεδομένου ότι έχει πάρει πολλές δουλειές από εμάς. Το σκέφτομαι... Ίσως ψάξω και αλλού.

  5. #50
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από opmgls Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενημερωτικά αναφέρω ότι ηλεκτρολόγος που τον ξέρω χρόνια και είναι καλός στη δουλεία του και κάνει πολλές εργασίες στη οικογένεια μας μου ζήτησε 100€ για ΥΔΕ σε διαμέρισμα 56τμ (φιλική τιμή) σε πολυκατοικία στο κέντρο της Αθήνας σε πολυκατοικία 20 ετών. Ο πίνακας του διαμερίσματος έχει ήδη ρελέ ασφαλείας.
    Μου κακοφάνηκε κάπως δεδομένου ότι έχει πάρει πολλές δουλειές από εμάς. Το σκέφτομαι... Ίσως ψάξω και αλλού.
    Φυσικά και να ψάξεις για άλλον. Υπάρχει και το παράβολο που πληρώνουν για τα σωματεία τους στην επικύρωση υπογραφής της ΥΔΕ το οποίο το μεταφέρουν στον πελάτη. Πολύ κακώς για εμένα βέβαια συμβαίνουν αυτές οι πρακτικές. Μια σφραγίδα του επαγγελματία επάνω στην ΥΔΕ είναι αρκετή, τώρα αν δεν ξέρουν τι να κάνουν για να πιάνουν τις μούφα σφραγίδες και ντεμεκ ηλεκτρολόγους πρόβλημα του κράτους και όχι πρόβλημα του πολιτη.

  6. #51
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Μηνύματα
    205
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Να ξέρεις ότι οι φτηνές εταιρείες δεν κάνουν πραγματική δουλειά.. Σε ρωτάνε πόσα τετραγωνικά είναι και να τους στείλεις αν έχεις πρόσφατο λογαριασμό να δουν τα στοιχεία, πηγαίνει κάποιος μετράει με το μηχάνημα την τάση και καταθέτουν τα χαρτιά μέσω γνωστού τους στη ΔΕΔΔΗΕ. Ο γνωστός αυτός μπορεί να τους βρει αν υπάρχει και προηγούμενο ηλ/γικό σχέδιο ώστε να το προσαρμόσουν. Για τον περισσότερο κόσμο βέβαια αυτό είναι το ζητούμενο και είναι αρκετό. Αν πεις όμως να ζητήσεις το ηλεκτρολογικό σχέδιο που συντάχθηκε, εκεί βλέπεις τί γίνεται μια που κανείς από αυτούς δεν κάθεται να φτιάξει από την αρχή όπως θα έπρεπε.. Υπάρχουν περιπτώσεις που το σχέδιο που καταθέτουν δεν είναι καν από το δικό σου σπίτι, αρκεί να βρουν κάποιο που να ταιριάζουν να έχει τα ίδια τετραγωνικά.
    Γι αυτό και η διαφορά που βλέπεις στα κοστολόγια.

  7. #52
    Εγγραφή
    10-11-2005
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξέρεις ότι οι φτηνές εταιρείες δεν κάνουν πραγματική δουλειά.. Σε ρωτάνε πόσα τετραγωνικά είναι και να τους στείλεις αν έχεις πρόσφατο λογαριασμό να δουν τα στοιχεία, πηγαίνει κάποιος μετράει με το μηχάνημα την τάση και καταθέτουν τα χαρτιά μέσω γνωστού τους στη ΔΕΔΔΗΕ. Ο γνωστός αυτός μπορεί να τους βρει αν υπάρχει και προηγούμενο ηλ/γικό σχέδιο ώστε να το προσαρμόσουν. Για τον περισσότερο κόσμο βέβαια αυτό είναι το ζητούμενο και είναι αρκετό. Αν πεις όμως να ζητήσεις το ηλεκτρολογικό σχέδιο που συντάχθηκε, εκεί βλέπεις τί γίνεται μια που κανείς από αυτούς δεν κάθεται να φτιάξει από την αρχή όπως θα έπρεπε.. Υπάρχουν περιπτώσεις που το σχέδιο που καταθέτουν δεν είναι καν από το δικό σου σπίτι, αρκεί να βρουν κάποιο που να ταιριάζουν να έχει τα ίδια τετραγωνικά.
    Γι αυτό και η διαφορά που βλέπεις στα κοστολόγια.
    Καλά αυτά που γράφεις. Ο ηλεκτρολόγος που επικοινώνησα μου είπε ότι θα έρθει ο ίδιος και θα μετρήσει και θα σχεδιάσει απο την άρχή.
    Αναρωτιέμαι αυτό το ηλεκτρολογικό σχέδιο που θα φτιάξει μπορώ να το κρατήσω ή δεν το δίνουν σε εμάς και το καταθέτουν απευθείας στον ΔΕΔΗΕ;

  8. #53
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από opmgls Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά αυτά που γράφεις. Ο ηλεκτρολόγος που επικοινώνησα μου είπε ότι θα έρθει ο ίδιος και θα μετρήσει και θα σχεδιάσει απο την άρχή.
    Αναρωτιέμαι αυτό το ηλεκτρολογικό σχέδιο που θα φτιάξει μπορώ να το κρατήσω ή δεν το δίνουν σε εμάς και το καταθέτουν απευθείας στον ΔΕΔΗΕ;
    Είναι περίπλοκη η κατάσταση και τι κάνει ο καθένας. Άλλος θα σου δώσει το πιστοποιητικό να το στείλεις εσύ, άλλος θα το πάει ο ίδιος. Να του το ζητήσεις πάντως εσύ και να βγάλεις ένα αντίγραφο.

  9. #54
    Εγγραφή
    25-05-2006
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η Υ.Δ.Ε κανονικά θα πρέπει να εκδίδεται σε τρία αντίγραφα. Ένα για τον πελάτη, ένα για τον Ηλεκτρολόγο / Μηχανικό και το πρωτότυπο για τη κατάθεση στον ΔΕΔΔΗΕ, το οποίο κανονικά από 01/03/2023 υποβάλλεται μόνο ψηφιακά (αν και αυτό δεν τηρείται από όλες τις περιοχές).
    Ευτυχισμένος δεν είναι αυτός που έχει ότι θέλει στη ζωή, αλλά αυτός που θέλει ότι έχει...

  10. #55
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    535
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από opmgls Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά αυτά που γράφεις. Ο ηλεκτρολόγος που επικοινώνησα μου είπε ότι θα έρθει ο ίδιος και θα μετρήσει και θα σχεδιάσει απο την άρχή.
    Αναρωτιέμαι αυτό το ηλεκτρολογικό σχέδιο που θα φτιάξει μπορώ να το κρατήσω ή δεν το δίνουν σε εμάς και το καταθέτουν απευθείας στον ΔΕΔΗΕ;
    Καλημερα..Πολυ σωστα σου ειπε οτι θα πρεπει να ερθει και να μετρησει, και να κανει το σχεδιο... Μονο ηλεκτρονικα γινεται πλεον η καταθεση στον ΔΕΔΔΗΕ...

  11. #56
    Εγγραφή
    10-11-2005
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τελικά ήρθε σήμερα ο ηλεκτρολόγος μέτρησε, σχεδιάσε, βρήκε καλή την εγκατάσταση ΑΛΛΑ ο πίνακας δεν έχει ρελέ οπότε θα βάλουμε. Φιλική τιμή όλα μαζί 150€ με ηλεκτρονική κατάθεση στον ΔΕΔΗΕ. Από ότι έψαξα online φτηνότερη τιμή για όλα αυτά είναι τα 120€ (αν δεν αρχίσουν να σου λένε μα μου το ένα και το άλλο). Οπότε θα το προχωρήσω έτσι. Τον εμπιστεύομαι αυτόν τον συγκεκριμένο τεχνικό.

  12. #57
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το 2024 υπάρχουν ακομα εγκαταστασεις χωρις ΡΕΛΕ διαφυγης? Το λες και φονο εξ αμελειας.

  13. #58
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    535
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από opmgls Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά ήρθε σήμερα ο ηλεκτρολόγος μέτρησε, σχεδιάσε, βρήκε καλή την εγκατάσταση ΑΛΛΑ ο πίνακας δεν έχει ρελέ οπότε θα βάλουμε. Φιλική τιμή όλα μαζί 150€ με ηλεκτρονική κατάθεση στον ΔΕΔΗΕ. Από ότι έψαξα online φτηνότερη τιμή για όλα αυτά είναι τα 120€ (αν δεν αρχίσουν να σου λένε μα μου το ένα και το άλλο). Οπότε θα το προχωρήσω έτσι. Τον εμπιστεύομαι αυτόν τον συγκεκριμένο τεχνικό.
    Καλη τιμη ειναι... Με ρελε που θα επρεπε να υπηρχε απο πριν...

  14. #59
    Εγγραφή
    10-11-2005
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 2024 υπάρχουν ακομα εγκαταστασεις χωρις ΡΕΛΕ διαφυγης? Το λες και φονο εξ αμελειας.
    Ναι κι εγώ παραξενεύτηκα και η εγκατάσταση είναι του 2001 δηλαδή όχι παμπάλαια.

  15. #60
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    535
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 2024 υπάρχουν ακομα εγκαταστασεις χωρις ΡΕΛΕ διαφυγης? Το λες και φονο εξ αμελειας.
    Δυστυχως υπαρχουν σε πολλα σπιτια...Εδω ο κοσμος γκρινιαζει οταν ζηταει ο Δεδδηε νεα ΥΔΕ..

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας