Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-24 από 24
  1. #16
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε να σταματήσει να ανοίγει με το ζόρι ο Edge όταν πηγαίνουμε πχ σε Help pages ή άλλα πράγματα που τα windows αποφασίζουν να μη σεβαστούν τα default browser settings...
    Αχ, θυμάσαι τις παλιές καλές εποχές που άλλαζες default browser και χρειαζόταν να πατήσεις μόνο ένα option, αντί για 45;
    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

  2. #17
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OxAp0d0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αχ, θυμάσαι τις παλιές καλές εποχές που άλλαζες default browser και χρειαζόταν να πατήσεις μόνο ένα option, αντί για 45;
    Ε, εγώ θυμάμαι τις εποχές που δε χρειαζόταν καν να αλλάξεις browser γιατί υπήρχε μόνο ο Netscape Navigator
    Ανυπόγραφος

  3. #18
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είμαι της φιλοσοφίας ότι όταν βγαίνει update πρέπει να το βάζεις αμέσως. Οι περιπτώσεις που αναφέρεις υπάρχουν, αλλά είναι εξαιρετικά σπάνιες. Οι εποχές που τα Windows έκαναν update για ώρες έχουν περάσει, πλέον το μεγάλο βάρος του update γίνεται στο παρασκήνιο όσο δουλεύεις (και ούτε που το παίρνεις χαμπάρι από άποψη μείωσης απόδοσης) και η επανεκκίνηση είναι γρήγορη. Εξαίρεση τα feature updates, αλλά και αυτά όχι πάντα.
    Δεν είναι όλα τα updates critical για να πρέπει να τα βάλεις ASAP. Και το πρόβλημα δεν είναι αν θα πρέπει να τα βάλεις άμεσα ή όχι. Το πρόβλημα είναι πως δεν δίνουν τον έλεγχο στον χρήστη να αναβαθμίσει όταν εκείνος θέλει.

    Εγώ όταν θέλω να κάνω shutdown, θέλω να κάνω shutdown, όχι να αναβαθμίσω το σύστημα.
    Το ίδιο πράγμα θέλω και όταν θα κάνω boot.

    Τα updates δεν θα έπρεπε να εμπλέκονται καν σε αυτές τις 2 καταστάσεις.

    Αλλά ο λόγος είναι προφανής που γίνονται. Γιατί απευθύνονται στη μάζα που δεν έχει ίδεα από updates κλπ και σου λέει "χώστα τώρα που κλείνει/ανοίγει το pc". Οκ μ'αυτό.

    Δώσε όμως την επιλογή στον power user να μην το επιτρέπει αυτό το πράγμα. Αλλά δεν τη δίνει. Γιατί πάντα θα συμβεί να κάνει update την πιο άκυρη στιγμή.

    Για εμένα, κάθε φορά που κλείνω/ανοίγω το pc θέλω να έχω τον έλεγχο και όχι να σκάνε updates. Ακόμα και 5 λεπτά να κρατάνε, δεν θέλω. Simple as that
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  4. #19
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι όλα τα updates critical για να πρέπει να τα βάλεις ASAP. Και το πρόβλημα δεν είναι αν θα πρέπει να τα βάλεις άμεσα ή όχι. Το πρόβλημα είναι πως δεν δίνουν τον έλεγχο στον χρήστη να αναβαθμίσει όταν εκείνος θέλει.

    Εγώ όταν θέλω να κάνω shutdown, θέλω να κάνω shutdown, όχι να αναβαθμίσω το σύστημα.
    Το ίδιο πράγμα θέλω και όταν θα κάνω boot.

    Τα updates δεν θα έπρεπε να εμπλέκονται καν σε αυτές τις 2 καταστάσεις.

    Αλλά ο λόγος είναι προφανής που γίνονται. Γιατί απευθύνονται στη μάζα που δεν έχει ίδεα από updates κλπ και σου λέει "χώστα τώρα που κλείνει/ανοίγει το pc". Οκ μ'αυτό.

    Δώσε όμως την επιλογή στον power user να μην το επιτρέπει αυτό το πράγμα. Αλλά δεν τη δίνει. Γιατί πάντα θα συμβεί να κάνει update την πιο άκυρη στιγμή.

    Για εμένα, κάθε φορά που κλείνω/ανοίγω το pc θέλω να έχω τον έλεγχο και όχι να σκάνε updates. Ακόμα και 5 λεπτά να κρατάνε, δεν θέλω. Simple as that
    O power user πειράζει τα policies και κάνει ότι θέλει.

  5. #20
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    O power user πειράζει τα policies και κάνει ότι θέλει.
    Δεν είναι πάντα εφικτό αυτό. Παλιότερα πχ μπορούσες να κλείσεις άνετα το windows update απ'τα services. Πλέον θέλει να κάνεις χακεριές για ένα τόσο απλό πράγμα.

    Anyway. Το θέμα είναι να μην υπάρχουν τόσο χάλια implementations από μεριάς ms. Τρόποι για να τα παρακάμψεις υπάρχουν, αλλά η φιλοσοφία είναι αυτή που πάσχει.

    Ο καθένας όπως βολεύεται βέβαια.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  6. #21
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι πάντα εφικτό αυτό. Παλιότερα πχ μπορούσες να κλείσεις άνετα το windows update απ'τα services. Πλέον θέλει να κάνεις χακεριές για ένα τόσο απλό πράγμα.

    Anyway. Το θέμα είναι να μην υπάρχουν τόσο χάλια implementations από μεριάς ms. Τρόποι για να τα παρακάμψεις υπάρχουν, αλλά η φιλοσοφία είναι αυτή που πάσχει.

    Ο καθένας όπως βολεύεται βέβαια.
    Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα, κάτι τόσο βασικό θα έπρεπε να ήταν εύκολο να το ρυθμίσεις.

  7. #22
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    541
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το windows update με το στανιό σε στιγμές που απλώς θέλεις να κλείσεις το pc ή πρέπει να το ανοίξεις ASAP και να περιμένεις updates.

    Πραγματικά, αυτοί που σκέφτηκαν και εξακολουθούν να εφαρμόζουν τη λογική πως όταν υπάρχουν windows updates πρέπει να παγώσουν όλα στον κόσμο, να γίνουν τα updates και μετά να συνεχίσει ο κόσμος να κυλά, με ξεπερνά.
    Πληρώθηκαν και πληρώνονται άνθρωποι για να σκέφτονται και να εφαρμόζουν τέτοια φιλοσοφίες. Τι να πει κανείς...
    Στο σχολικό εργαστήριο έχω 10 σταθερούς με win10 , 4g ram και μηχανικό σκληρό.
    Ε όταν κατεβάζουν updates απλά δεν κάνω τον κόπο να βάλω παιδιά στο εργαστήριο τις πρώτες ώρες, καθόμαστε στην αίθουσα και κάνουμε θεωρία.
    Μπορεί την εγκατάσταση να έχω τη δυνατότητα να την επιλέξω στο shut down , αλλά το κατέβασμα δεν μπορώ με αποτέλεσμα να έχω για κανά 2 ώρες 100% disk usage και να κολλάει το σύμπαν.

    edit: μην μου πείτε για αναβάθμιση σε ssd, δεν παίζει σάλιο, με το ζόρι βάλανε πετρέλαιο πριν μια βδομάδα.

  8. #23
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArchAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο σχολικό εργαστήριο έχω 10 σταθερούς με win10 , 4g ram και μηχανικό σκληρό.
    Ε όταν κατεβάζουν updates απλά δεν κάνω τον κόπο να βάλω παιδιά στο εργαστήριο τις πρώτες ώρες, καθόμαστε στην αίθουσα και κάνουμε θεωρία.
    Μπορεί την εγκατάσταση να έχω τη δυνατότητα να την επιλέξω στο shut down , αλλά το κατέβασμα δεν μπορώ με αποτέλεσμα να έχω για κανά 2 ώρες 100% disk usage και να κολλάει το σύμπαν.

    edit: μην μου πείτε για αναβάθμιση σε ssd, δεν παίζει σάλιο, με το ζόρι βάλανε πετρέλαιο πριν μια βδομάδα.
    Κοίτα, μπορείς με ένα registry να κόψεις τελείως το windows update και να το κάνεις εσύ κάθε εβδομάδα αν όντως είναι τόσο σοβαρό θέμα....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #24
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Windows update in a nutshell

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  406876355_365261825865070_2707174580206586304_n.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  108,4 KB 
ID: 252478
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας