Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cyberten Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι έτσι πάντα έτσι όπως τα λέτε . Υπάρχουν γειτονιές (πχ στο Χαϊδάρι) που δεν έχουν ακόμα VDSL και θ'αργήσουν ακόμα περισσότερο να "δουν" FTTH ενώ άλλες που ενώ έχουν VDSL (π.χ Πέραμα & Σαλαμίνα) θα αργήσουν να "δουν" FTTH για οικονομικούς λόγους από τη μεριά των παρόχων. Προτείνω το 50%-50% με κάποιες μικροδιαφορές και από τις δύο
    Στην πολυκατοικία μου έχουμε 7 διαμερίσματα, τα 2 δεν κατοικούνται αυτή τη στιγμή. Οπτική έχουμε βάλει 2, οι υπόλοιποι δεν θέλουν, δεν ασχολούνται, δεν έχει τρομερή διαφορά σε κόστος το 100 vdsl με 1000 ftth.

  2. #17
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην πολυκατοικία μου έχουμε 7 διαμερίσματα, τα 2 δεν κατοικούνται αυτή τη στιγμή. Οπτική έχουμε βάλει 2, οι υπόλοιποι δεν θέλουν, δεν ασχολούνται, δεν έχει τρομερή διαφορά σε κόστος το 100 vdsl με 1000 ftth.
    Ανάλογα τι θεωρείς κόστος για κάποια άτομα ακόμα κι τα λεφτά της 100άρας είναι πολλά,σε άλλους έκαναν προσφορές για vdsl γραμμές αν δεν δοθούν προσφορές για Ftth δύσκολα κάποιος θα τρυπήσει το σπίτι του για να έχει απλά κι μόνο μικρότερο ping...

  3. #18
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ntinaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα, ο μεσος ελληνας μπουμερ παντα τις ιδιες αποψεις εχει για την εξελιξη
    τι να την κανω την οπτικη
    τι να το κανω το ηλεκτρικο αυτοκινητο
    τι να το κανω το 4k
    κτλ κτλ
    Εγώ που στο πατρικό συγχρονιζω στα 0.75mbps (να ναι καλά το booster) κάτι μπορώ να την κάνω την οπτική
    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

  4. #19
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην πολυκατοικία μου έχουμε 7 διαμερίσματα, τα 2 δεν κατοικούνται αυτή τη στιγμή. Οπτική έχουμε βάλει 2, οι υπόλοιποι δεν θέλουν, δεν ασχολούνται, δεν έχει τρομερή διαφορά σε κόστος το 100 vdsl με 1000 ftth.
    Εμείς 15 και έχουμε βάλει οι 5....
    Στη συνέλευση που έγινε για να παρθεί η απόφαση, οι πιο μεγάλοι σε ηλικία ρωτούσαν αν πούμε ναι να μπει η οπτική, θα μας αναγκάσει κανείς εμάς τους άλλους να βάλουμε η να μας αλλάξουν το πάγιο; Τους είπαμε όχι..
    Δε νομίζω ότι τους ανησυχούσε τόσο η αισθητική η το τρύπημα... Αν και διευκρινίστηκε το δωρεάν της υπόθεσης.. Έργα & αποκατάσταση..
    Ε... Αυτοί που ρωτούσαν έχουν μείνει στο χαλκό... Προφανώς τους αρκούν τα 5-10Μ....
    Η φάση είναι ότι θα έβαζαν και άλλοι, αλλά για κάποιο λόγο έχασαν το ενδιαφέρον...

    Σε ότι αφορά τη περίπτωση μου πάντως που πήρα 26@500, ο πάροχος μάααλον μας την έφερε τώρα που έβαλε τα 300@26 και τα 500@29...
    Οπότε στην επόμενη ανανέωση θα πέσω πιο κάτω μάλλον... Το πόσο θα δείξει τώρα που έχω και το gigamax..
    Έτσι κ αλλιώς ο εξοπλισμός αναστενάζει να πιάσει τα 500... Άχρηστα πάνε... Που λένε ωραία τα θέλαμε στην αρχή αλλά μετά.....
    Σε ένα πακέτο πάντως τύπου 300/100 δεν θα έλεγα όχι...
    Όχι ότι μου χρειάζεται τόσο up απλά λέω τι μπορεί να σηκώσει ο εξοπλισμός μου τη δεδομένη στιγμή..
    Οπότε το μόνο μείον στη πτώση πακέτου θα ήταν το up... Αν και τα 30 νομίζω πάλι οκ είναι...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OxAp0d0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ που στο πατρικό συγχρονιζω στα 0.75mbps (να ναι καλά το booster) κάτι μπορώ να την κάνω την οπτική
    Gigamax unlimited>?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 07-12-23 στις 10:30.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #20
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Fritz!box 7530
    [QUOTE=GregoirX23;7510224]Εμείς 15 και έχουμε βάλει οι 5....
    Στη συνέλευση που έγινε για να παρθεί η απόφαση, οι πιο μεγάλοι σε ηλικία ρωτούσαν αν πούμε ναι να μπει η οπτική, θα μας αναγκάσει κανείς εμάς τους άλλους να βάλουμε η να μας αλλάξουν το πάγιο; Τους είπαμε όχι..
    Δε νομίζω ότι τους ανησυχούσε τόσο η αισθητική η το τρύπημα... Αν και διευκρινίστηκε το δωρεάν της υπόθεσης.. Έργα & αποκατάσταση..
    Ε... Αυτοί που ρωτούσαν έχουν μείνει στο χαλκό... Προφανώς τους αρκούν τα 5-10Μ....
    Η φάση είναι ότι θα έβαζαν και άλλοι, αλλά για κάποιο λόγο έχασαν το ενδιαφέρον...

    - - - Updated - - -

    Μην ξεχνάς τον παράγοντα WAF (Wefe acceptance factor) μέσα στο σπίτι.

  6. #21
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Σου έγινε λάθος το quote...
    Μετά μάλλον λες για σύζυγο κλπ...
    Ναι... Είναι ένα θέμα και αυτό, αλλά όλα λύνονται...

    - - - Updated - - -

    Η άλλη πλάκα είναι στο εξοχικό... Είμαστε 22 και μέσα και ένας οτετζης...
    Ουδείς δεν κάνει κίνηση για οπτική...
    Είχα vdsl 50 που μου αρκούσε για λίγο καιρό αλλά την έκοψα για χάρη του gigamax...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τις ασύμμετρες ταχύτητες δεν έχει και λόγο κάποιος να ξεβολευτεί από το VDSL και να βάλει οπτικές ίνες. Μένει στα 100Mbps και είναι μια χαρά.
    Να σου πω... Με vdsl ~200 ούτε και εγώ θα κουνιόμουν εύκολα νομίζω...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #22
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Fritz!box 7530
    Να σου πω... Με vdsl ~200 ούτε και εγώ θα κουνιόμουν εύκολα νομίζω...[/QUOTE]

    Είχα vdsl 200, συγχρώνιζε στα 220 βράχος, πολλές φορές όταν η γυναίκα μου έβλεπε replay tv από cosmote (το κουτί συνδεδεμένο με καλώδιο) και εγώ κατέβαζα μου έλεγε αν κάνω κάτι. Από τότε που έβαλα ftth 200 δεν μου το ξαναείπε ποτέ και ησύχασα.

  8. #23
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω... Με vdsl ~200 ούτε και εγώ θα κουνιόμουν εύκολα νομίζω...
    Είχα vdsl 200, συγχρώνιζε στα 220 βράχος, πολλές φορές όταν η γυναίκα μου έβλεπε replay tv από cosmote (το κουτί συνδεδεμένο με καλώδιο) και εγώ κατέβαζα μου έλεγε αν κάνω κάτι. Από τότε που έβαλα ftth 200 δεν μου το ξαναείπε ποτέ και ησύχασα.[/QUOTE]
    Λόγω qos...

  9. #24
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Fritz!box 7530
    Μα δεν άλλαξα router (7530) ή καλωδίωση. Αλλάξα το vdsl 200 σε ftth 200.

  10. #25
    Εγγραφή
    08-11-2013
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Υπάρχει κάποια εξέλιξη πάνω στο θέμα; Σε πιο πρόσφατες ειδήσεις είδα ότι η βόντα έχει συμφωνήσει, αλλά χωρίς να λένε και τίποτα παραπάνω για το αν/ποτε τελικά θα εφαρμοστεί.

  11. #26
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς ο λόγος για τη μικρή διείσδυση είναι ότι δεν μπορεί κανείς να απαντήσει στην ερώτηση "Τι να την κάνω την οπτική" ή "τι διαφορά θα έχω" κλπ. που κάνουν οι άνθρωποι. Οι μόνοι τρόποι να επεκταθεί η χρήση είναι στις πολυκατοικίες που έχουν υποδομή να τους κοπεί ο χαλκός σε εύλογο χρονικό διάστημα (switch off). Το ξέρω ότι ακούγεται βίαιο αλλά έχει ξαναγίνει. Φυσικά αν ανεβάσουν το upload οπότε θα υπαρξει σαφής διαχωρισμός μεταξύ οπτικής & vdsl μπορεί να ανεβάσει τους αριθμούς των ενεργών χρηστών.
    Προσωπικά συντάσσομαι με τον φίλο ipo. It's all about money και τίποτα άλλο. Οσο δεν γίνεται ελκυστικό το πακέτο γιατί ο άλλος να πάει στην νέα λύση;
    Απαντήσεις τύπου ότι θα έχεις πολύ γρήγορα download (ΜΟΝΟ) αλλά θα πρέπει να τα σκάσει σε σχέση με αυτά που ήδη έχει, άν βολεύεται σχετικά έστω και τώρα, δεν κάνουν.

    Αν δεν του δώσει κάποιος πραγματικά τον λόγο (cost/benefit) να πάει στο FTTH, δεν θα παει. Και φυσικά επιτέλους πριν γεράσουμε, να ανοίξουν και το upstream.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας