Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    21-11-2023
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα, δεν ξέρω αν είναι εδώ το σωστο μέρος για αυτο το θέμα αλλά έχω έναν προβληματισμό που αφορά το bandwidth που έχω από τεστακια που έκανα για streaming στο Twitch συγκεκριμενα. Εχω 100ρα fiber to the home από Nova με ταχύτητες να φτάνουν 98-100mbps download και 9-10mbps upload. Παρολαυτά οπως φαίνεται στην εικόνα, όταν τρέχω τεστ για να δω το bandwidth οι ταχυτητες είναι υπερβολικά κακές. Αυτό που μου έκανε αντύπωση είναι ότι και φίλοι μου και στο πατρικό μου με dsl 50ρα έχουμε 3500 τουλαχιστον στο Bandwidth τεστ πράγμα περίεργο για το πακέτο που έχω. Με ενδιαφέρει να ξεκινήσω streaming στο Twitch, εξού και ο προβληματισμός. Γνωρίζει κάποιος που μπορεί να οφείλεται αυτο και αν υπάρχει κάποια λύση???
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Για να βγάλεις fhd θέλεις ~6-7Mb.
    Αν η γραμμή σου είναι οκ με τον συγχρονισμό και τερματίζεις στην ονομαστική
    τότε είναι θέμα διασύνδεσης του παρόχου σου με την υπηρεσία που θέλεις να κάνεις το stream.
    Αν πχ στέλνει την κίνηση στο twitch μέσω πχ Αυστραλίας τότε προφανώς και δεν θα έχεις καλές ταχύτητες
    ανεξάρτητα με το αν έχεις ftth/vdsl και ανεξάρτητα αν έχεις 100Μ ή 1000Μ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    03-04-2004
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    πολύ φοβάμαι ότι είναι θέμα διασύνδεσης της nova με το εξωτερικό, προσωπικά έχω παρατηρήσει εκεί που ολοι γύρω μου έχουν στον X server Αγγλία 50ms εγώ με nova έχω 70-80ms στον Χ server Βουλγαρία έχουν 20ms εγώ έχω 50 κλπ. H γραμμή μου ειναι 100άρα με πολύ καλά χαρακτηριστικά, δεν έχω κάποιο πρόβλημα γενικός στην χρήση.
    Γενικά θα έλεγα, από αυτα που έχω παρατηρήσει, ότι αν κάποιος θέλει να κάνει online gaming ή γενικός έχει μεγάλη σημασία για αυτόν η οδός προς το εξωτερικό καλά θα ήταν να αποφεύγει την nova μιας και είναι οκ για browsing και γενική χρήση αλλά .... ;

  4. #4
    Εγγραφή
    21-11-2023
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Βγάζει όντως περισσότερο νόημα αυτό, δυστυχως δεν μπορει να γινει κάτι για αυτό αλλά τουλάχιστον επιβεβαιώνω οτι δεν φταίει κάτι στο pc. Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας