Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Google
    Οι ένορκοι έκριναν ομόφωνα ότι το κατάστημα εφαρμογών της Google για κινητά, το Google Play, αποτελεί παράνομο μονοπώλιο, σηματοδοτώντας μια σημαντική νίκη για την Epic Games και ανοίγοντας ενδεχομένως το οικοσύστημα Android σε μεγαλύτερο ανταγωνισμό.

    Η ετυμηγορία επισφραγίζει μια δίκη που διήρκεσε ένα μήνα και είναι απλώς το τελευταίο κεφάλαιο σε μια μάχη που ετοιμάζεται από το 2020. Αυτή η σύγκρουση ξεκίνησε όταν η Google και η Apple έδιωξαν το Fortnite από τα καταστήματα εφαρμογών τους επειδή η Epic τόλμησε να προσφέρει το δικό της σύστημα πληρωμών αντί να μοιράζεται τα κέρδη με τους τεχνολογικούς γίγαντες.

    Τη Δευτέρα, οι ένορκοι απάντησαν θετικά και στα 11 ερωτήματα που υποβλήθηκαν, συμπεριλαμβανομένου του κατά πόσον η Google ελέγχει τη διανομή εφαρμογών Android, παραβιάζει τους νόμους περί ανταγωνισμού μέσω των πρακτικών της στα καταστήματα εφαρμογών και χρησιμοποιεί αθέμιτες συμφωνίες για να καταπνίξει τον ανταγωνισμό (μέσω του The Verge).

    Η Epic Games είχε ισχυριστεί ότι η Google έπαιζε σκληρά, εμποδίζοντας τους κατασκευαστές smartphone, τους μεταφορείς και τους προγραμματιστές εφαρμογών να αμφισβητήσουν την κυριαρχία του Play Store, το οποίο είναι υπεύθυνο για περισσότερο από το 95% των λήψεων Android στις Ηνωμένες Πολιτείες. Η Google υπερασπίστηκε τον εαυτό της, επιμένοντας ότι στόχος της ήταν να προσφέρει μια ασφαλή και ελκυστική εμπειρία χρήσης, ειδικά με τον ανταγωνισμό από την Apple.

    Πηγή : Androidcentral

  2. #2
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Αν και συμφωνώ με το ότι η Google είναι μονοπώλιο απόλυτα, αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι τι θα γίνει με την ασφάλεια των εφαρμογών αν επίσημα η κάθε εταιρεία μπορεί να παρακάμψει το Playstore που ακόμα και εκεί παρόλους τους ελέγχους ξεφεύγουν πράγματα.
    Ποιος μετά θα εγγυάται την ασφάλεια? καλώς ή κακώς υπάρχει ένα έλεγχος σοβαρός από τη google. Το play protect πχ θα αναλάβει να ελέγχει τις εφαρμογές των άλλων store? δεν νομίζω οπότε τι? Θα πηγαίνουμε με το σταυρό στο χέρι αν θέλουμε να βάλουμε ένα παιχνίδι πχ από την Epic ή την οποιαδήποτε Epic που θα ανάψει το store της?

    Έχει ζουμί η υπόθεση... εγώ αν ήμουν Google αυτό θα ήταν το μεγάλο μου πρόβλημα και όχι τα διαφυγόντα κέρδη. Κάλλιστα με μια καταδικαστική απόφαση προς την Google όλο το οικοσύστημα για μένα τινάζεται στο διάολο. Πρέπει με κάποιο τρόπο να διασφαλιστεί η ασφάλεια που δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να γίνει με την Google off.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #3
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Γιατί, στον υπολογιστή όπου δεν έχεις μεσάζοντα τη Google, ούτε και το sandboxing του Android, πως εμπιστεύεσαι την οποιαδήποτε εφαρμογή; Γενικά, πριν μπούμε στη λογική των walled gardens, πως λειτουργούσαμε;

    Το Play είναι πάρα πολύ επικερδές για να μην την ενδιαφέρει. Θα ακούσουμε πολλά για την ασφάλεια, τα οποία ισχύουν ασφαλώς εν μέρει τουλάχιστον, αλλά και πολλή κλάψα για αυτά που θα χάσουν Google και Apple.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-01-2014
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    sercom
    SNR / Attn
    8,7(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε οποιοδήποτε κινητό μπορεί να εγκατασταθεί το appGallery της Huawei, το apkpure, και άλλα stores που μπορεί ο καθένας να κατεβάζει εφαρμογές χωρίς google λογαριασμό κτλ. Τι τους πειράζει τώρα η Epic;;

  5. #5
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί, στον υπολογιστή όπου δεν έχεις μεσάζοντα τη Google, ούτε και το sandboxing του Android, πως εμπιστεύεσαι την οποιαδήποτε εφαρμογή; Γενικά, πριν μπούμε στη λογική των walled gardens, πως λειτουργούσαμε;

    Το Play είναι πάρα πολύ επικερδές για να μην την ενδιαφέρει. Θα ακούσουμε πολλά για την ασφάλεια, τα οποία ισχύουν ασφαλώς εν μέρει τουλάχιστον, αλλά και πολλή κλάψα για αυτά που θα χάσουν Google και Apple.
    Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα γιατί ένας από τους λόγους που είμαι root ΠΑΝΤΑ είναι για να έχω ΕΓΩ τον έλεγχο του κινητού μου, όπως ακριβώς έχουμε στον υπολογιστή μας τον προσωπικό όλοι.
    Το 99.99999999999999999999% όμως τον ανθρώπων με Android τηλέφωνο δεν μπορούν να κάνουν τέτοιο έλεγχο για αυτό λέω πως κουτσά στραβά με το Playstore έχεις μια άλφα ασφάλεια. Προσωπικά δεν βάζω τίποτα από κανένα άλλο store πλην κλειδωμένων συσκευών (FireTV πχ) όπου χρειάζομαι μια εφαρμογή (αλλά εκεί δεν έχω banking apps και δαχτυλικά αποτυπώματα και google λογαριασμό οπότε να πάρει τι κάποιος από εκεί? τον κωδικό μου στο netflix?) και ειλικρινά θαύμαζα πάντα τους ήρωες των Aurora, apkpure και λοιπών χώρων με store και χύμα download πως κοιμούνται ήσυχοι ότι το τάδε APK που κατέβασαν δεν κάνει πάρτι στο κινητό τους??
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #6
    Εγγραφή
    26-09-2015
    Περιοχή
    Κυψέλη, Αθήνα
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ΖΤΕ ZXHN F6600P
    Νομίζω δικαίως το Google Play Store θεωρείται μονοπώλιο.

    Θα παίρνατε εύκολα ένα Android κινητό χωρίς το Google Play Store, και χωρίς να μπορείς να το εγκαταστήσεις με κάποιο τρόπο;

    Τώρα που θεωρείται μονοπώλιο, το Google Play Store δεν θα σταματήσει να υπάρχει, αλλά η Epic θα μπορεί να παρέχει και αυτή το δικό της app store όπου θα πουλάει τα παιχνίδια της, χωρίς να δίνει ποσοστά στη Google.

  7. #7
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.809
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Το μεγαλύτερο θέμα και των δύο πλευρών δεν είναι από πού κατεβάζεις την εφαρμογή, αλλά εάν και κατά τι ποσοστά η πλατφόρμα κρατάει προμήθεια από τις πληρωμές.
    Εξάλλου το βασικό μοντέλο του Fortnite είναι microtransactions. Το ενδιαφέρον είναι βέβαια ότι η δίκη με την Apple (στην California) έληξε λιγότερο ευνοϊκά για την Epic (αφού η Apple δεν θεωρήθηκε μονοπώλιο), αν και στο θέμα των πληρωμών δικαιώθηκε.

  8. #8
    Εγγραφή
    03-03-2012
    Μηνύματα
    677
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και συμφωνώ με το ότι η Google είναι μονοπώλιο απόλυτα, αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι τι θα γίνει με την ασφάλεια των εφαρμογών αν επίσημα η κάθε εταιρεία μπορεί να παρακάμψει το Playstore που ακόμα και εκεί παρόλους τους ελέγχους ξεφεύγουν πράγματα.
    Ποιος μετά θα εγγυάται την ασφάλεια? καλώς ή κακώς υπάρχει ένα έλεγχος σοβαρός από τη google. Το play protect πχ θα αναλάβει να ελέγχει τις εφαρμογές των άλλων store? δεν νομίζω οπότε τι? Θα πηγαίνουμε με το σταυρό στο χέρι αν θέλουμε να βάλουμε ένα παιχνίδι πχ από την Epic ή την οποιαδήποτε Epic που θα ανάψει το store της?

    Έχει ζουμί η υπόθεση... εγώ αν ήμουν Google αυτό θα ήταν το μεγάλο μου πρόβλημα και όχι τα διαφυγόντα κέρδη. Κάλλιστα με μια καταδικαστική απόφαση προς την Google όλο το οικοσύστημα για μένα τινάζεται στο διάολο. Πρέπει με κάποιο τρόπο να διασφαλιστεί η ασφάλεια που δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να γίνει με την Google off.
    Η google να φτιάξει ένα ασφαλές λειτουργικό και όχι ένα ασφαλές κατάστημα μπροστά από ένα τρύπιο λειτουργικό. Επίσης να σταματήσει τις μονοπωλιακές πρακτικές και την επιβολή ασσυμετρων αποφάσεων λες και όλοι οι devs είναι όπως η google. Μέσα σε 6 μήνες έχει αλλάξει πολλάκις το minimum αποδεκτό android API στην δημιουργία εφαρμογών, έχει επιβάλει την αηδιαστικη kotlin (με μέση πτώση της δημοτικοτητας της java), αλλάζει τα payment APIs κάθε τρεις και λίγο (προφανώς τρύπια είναι και αυτα) και γενικώς έχει καταστήσει την ανάπτυξη android apps κόλαση. Αν η google ήθελε το android να έχει μόνο δικά της apps, ας το ξεκαθαριζε. Το store της όμως στηρίζεται στα apps όλων των τρίτων δημιουργών και ενώ μια προμήθεια για τις υπηρεσίες καταστήματος που προσφέρει δικαιολογειται, δεν δικαιολογειται να απαγορεύει συναλλαγές χωρίς νταβατζη. Επίσης, εδώ, η (κάθε) Epic δεν είναι άγνωστος x. Σε κάθε περίπτωση προβλήματος, οι χρήστες γνωρίζουν που πρέπει να απευθυνθούν.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα γιατί ένας από τους λόγους που είμαι root ΠΑΝΤΑ είναι για να έχω ΕΓΩ τον έλεγχο του κινητού μου, όπως ακριβώς έχουμε στον υπολογιστή μας τον προσωπικό όλοι.
    Το 99.99999999999999999999% όμως τον ανθρώπων με Android τηλέφωνο δεν μπορούν να κάνουν τέτοιο έλεγχο για αυτό λέω πως κουτσά στραβά με το Playstore έχεις μια άλφα ασφάλεια. Προσωπικά δεν βάζω τίποτα από κανένα άλλο store πλην κλειδωμένων συσκευών (FireTV πχ) όπου χρειάζομαι μια εφαρμογή (αλλά εκεί δεν έχω banking apps και δαχτυλικά αποτυπώματα και google λογαριασμό οπότε να πάρει τι κάποιος από εκεί? τον κωδικό μου στο netflix?) και ειλικρινά θαύμαζα πάντα τους ήρωες των Aurora, apkpure και λοιπών χώρων με store και χύμα download πως κοιμούνται ήσυχοι ότι το τάδε APK που κατέβασαν δεν κάνει πάρτι στο κινητό τους??
    Been there, done that, αλλα οταν το κινητο καταληγει να εχει υπερβολικα πολυ προσωπικη πληροφορια, εισαι σιγουρος οτι αν πεσει στα χερια καποιου αλλου ΘΕΣ να ειναι root? Δεν το κανεις υπερβολικα ευκολο? Αλλο πραγμα να στο κανει wipe, αλλο να αποκτησει προσβαση στα data σου.

  10. #10
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Been there, done that, αλλα οταν το κινητο καταληγει να εχει υπερβολικα πολυ προσωπικη πληροφορια, εισαι σιγουρος οτι αν πεσει στα χερια καποιου αλλου ΘΕΣ να ειναι root? Δεν το κανεις υπερβολικα ευκολο? Αλλο πραγμα να στο κανει wipe, αλλο να αποκτησει προσβαση στα data σου.
    Το ότι είναι root δεν σημαίνει πως κάποιος μπορεί να περάσει το βιομετρικο μου, αλλά έχεις δίκιο, δεν έχω ενεργό το encryption από άποψη και θα το κάνω.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #11
    Εγγραφή
    01-11-2022
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Λογική απόφαση, δε νομίζω να θεωρεί κανείς οτι η google δεν είναι μονοπώλιο στην πλατφόρμα της.

  12. #12
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Για μένα το τι κάνει η εφαρμογή εν λειτουργία δεν μπορεί να καλυφτεί πλήρως από κανένα service τύπου play.
    Για πολλά χρόνια δεν ήξερα ότι για in-app transactions υπάρχει 30% προμήθεια. Μου θυμίζει λίγο το νταβατζιλίκι του φιλοδωρήματος στην Αμερική όταν δεν σου έχουν προσφέρει κάποια υπηρεσία.
    Να αγοράσω την εφαρμογή να το καταλάβω. Να βάλει μια αμοιβή τύπου διατήρηση να το καταλάβω. Αλλά 30% και απογόρεψη για κάθε άλλου μέσου, απλά δεν έχει νόημα και για τις δύο εταιρίες.

    Όσον αφορά την πιστοποιήση; Ε ας δημιουργήσει ένα certification standared με και χωρίς κερδοσκοπικού χαρακτήρα και ας μοιράσει τα public keys για κάθε certified store. Όπως δηλαδή δουλεύει και το https. ΕΠίσης θα δώσει και ένα λόγω αναβάθμισης του λειτουργικού καθώς τα κλειδιά ειναι τμήμα του λειτουργικού. Και ούτε αυτό δεν χρειάζεται να κάνει αν διαχειρίζεται το root issueing certificate.

  13. #13
    Εγγραφή
    02-01-2014
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    sercom
    SNR / Attn
    8,7(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω δικαίως το Google Play Store θεωρείται μονοπώλιο.

    Θα παίρνατε εύκολα ένα Android κινητό χωρίς το Google Play Store, και χωρίς να μπορείς να το εγκαταστήσεις με κάποιο τρόπο;
    Πήρα HUAWEI..... προ διετίας,, μόνο και μόνο επειδή δεν έχει google, καθώς εκείνη την εποχή μου είχαν κλείσει το κανάλι youtube για αστεία αιτία(το επανέφεραν μετά) και δε το μετάνιωσα ούτε στιγμή! Ελευθερία και ανεξαρτησία απο το "λογαριασμό google", ησύχασα απο τις ενοχλητικές ειδοποιήσεις του playstore, εγκαθιστούσα ο, τι εφαρμογή θέλω μέσω petal searh κτλ...Αυτός τελικά είναι ο δρόμος και όχι να σε δένει χειροπόδαρα η google.... Μπράβο στην Epic

  14. #14
    Εγγραφή
    01-11-2022
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Atheros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρα HUAWEI..... προ διετίας,, μόνο και μόνο επειδή δεν έχει google, καθώς εκείνη την εποχή μου είχαν κλείσει το κανάλι youtube για αστεία αιτία(το επανέφεραν μετά) και δε το μετάνιωσα ούτε στιγμή! Ελευθερία και ανεξαρτησία απο το "λογαριασμό google", ησύχασα απο τις ενοχλητικές ειδοποιήσεις του playstore, εγκαθιστούσα ο, τι εφαρμογή θέλω μέσω petal searh κτλ...Αυτός τελικά είναι ο δρόμος και όχι να σε δένει χειροπόδαρα η google.... Μπράβο στην Epic
    Και google services να έχεις με root μπορείς να κάνεις οτι θέλεις στη συσκευή σου. Αλλά σίγουρα η google κάνει οτι μπορεί για να σε κρατήσει στο δικό της οικοσύστημα.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας