Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    04-03-2022
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα, αγόρασα ένα grandstream ucm6202 και έχω κουμπώσει analog trunk και cosmote SIP.

    Όταν κάποιος με καλέι χτυπάει μόνο το analog trunk. Να σημειωθει πως και τα δυο trunk μου τα δέιχνει Available.
    Μετά απο 2 εβδομάδες μου λεεί Abnormal to Cosmote SIP. έαν το κανω restart το PBX μου λεεί και τα δύο Αvailable και μετα από λίγο μου ακυρώνει τo cosmote SIP.

    ξέρει κανεις γιατί γίνεται αυτό?

  2. #2
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αν έχω καταλάβει σωστά, έχεις βάλει την αναλογική έξοδο από το router σε μια από τις FXO του UCM, και έχεις ζήτηση κωδικούς VoIP από cosmote. Δηλαδή την ίδια πηγή από δυο μεριές. Επίσης καταλαβαίνω ότι δεν έχεις απενεργοποίηση την τηλεφωνία στο router με αποτέλεσμα να μπερδεύετε ο ims.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-03-2022
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι αυτο έχω κανει. Μου το είπανε από το τεχνικό τμήμα του οτε να το κανω έτσι για να έχω τηλεφωνια σε περιπτωση που πεσει το SIP.
    Απενεργοποίησα την τηλεφωνια απο το Speedport και παιζει μια χαρα! Σε ευχαριστω!

    - - - Updated - - -

    Μiα αλλη ερώτηση, προσπαθώ να κάνω call forwaring σε κινητό οταν είναι το κατάστημα 'out of office hours'. Το κάνω μέσα από το μενού του extension αλλά δεν λειτουργει. Πρέπει να έχω δεύτερο trunk για να καλέσει?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nicol : 16-01-24 στις 00:26.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nicol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτο έχω κανει. Μου το είπανε από το τεχνικό τμήμα του οτε να το κανω έτσι για να έχω τηλεφωνια σε περιπτωση που πεσει το SIP.
    Απενεργοποίησα την τηλεφωνια απο το Speedport και παιζει μια χαρα! Σε ευχαριστω!

    - - - Updated - - -

    Μiα αλλη ερώτηση, προσπαθώ να κάνω call forwaring σε κινητό οταν είναι το κατάστημα 'out of office hours'. Το κάνω μέσα από το μενού του extension αλλά δεν λειτουργει. Πρέπει να έχω δεύτερο trunk για να καλέσει?
    Holy Sh… Έτσι σου είπαν από το τεχνικό τμήμα οτε dam!

    Έτσι που προσπαθείς να κάνεις την εκτροπή όντος θέλει δεύτερη «γραμμή» για να κάνει ταυτόχρονα εξερχόμενη κλήση όταν έχεις την εισερχόμενη κλήση.

    Μια εναλλακτική είναι να κάνεις δυο speed dial (UCM->Call Features->Speed Dial) ένα για το #21# και ένα για το *21*6912345678#
    Μετά σε ένα νέο ourbound route σαν pattern βάλε τα *xx*xxxxxxxxxx# και #xx#
    Έτσι πληκτρολογώντας τα αντίστοιχα speed dial κάνεις την εκτροπή χειροκίνητα όποτε θέλεις μέσου των ψηφιακών ευκολιών του οτε.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.828
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αφου πρωτα ενεργοποιησεις την αμεση εκτροπη ως δυνατοτητα.

    Εκει στον οτε εχουν βαθια γνωση περι sip, οχι αστεια...

  6. #6
    Εγγραφή
    04-03-2022
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μπορώ να παρώ την SIP γραμμή του σπιτιου μου και να την κουμπώσω στο PBX της εταιρία για να κάνω call forwarding? (Το τηλ. δεν το χρησιμοποιώ στο σπίτι, βασικά δεν έχω καν τηλεφωνική συσκευή).

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.828
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οχι ..

  8. #8
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nicol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορώ να παρώ την SIP γραμμή του σπιτιου μου και να την κουμπώσω στο PBX της εταιρία για να κάνω call forwarding? (Το τηλ. δεν το χρησιμοποιώ στο σπίτι, βασικά δεν έχω καν τηλεφωνική συσκευή).
    Δεν το επιτρέπει ο οτε, εφαρμόζει line lock. Δηλαδή κάθε sip trunk μπορεί να κάνει registration αποκλειστικά και μόνο από την σύνδεση που έχει «παντρευτεί».

    Μπορείς να ζητήσεις να σου μετατρέψουν την γραμμή από 1 κανάλι φωνής (παλιά PSTN) σε 2 κανάλια φωνής (παλιά ISDN), αν δεν είναι ήδη με 2 κανάλια φωνής.

  9. #9
    Εγγραφή
    04-03-2022
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πηρα τηλ. να ζητήσω να μου κάνουν μετατροπή σε ISDΝ από PSTN.

    Παρατήρησα σήμερα που ήρθε ηλεκτρολόγος και έκανε διακοπή ρεύματος στην επανασύνδεσή του ρεύματος το UCM6202 μου πέταγε την trunk της Cosmote εκτός και έλεγε Unavailabe μετά απο 2-3 λεπτά. Πρόλαβα και το έκανα ένα restart και έκανα εκτροπή (μετά πάλι τα ίδια). Δεν μου το έχει ξανακάνει αυτό, ξέρει κανεις τι μπορέι να συμβαίνει?

  10. #10
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.634
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το επιτρέπει ο οτε, εφαρμόζει line lock. Δηλαδή κάθε sip trunk μπορεί να κάνει registration αποκλειστικά και μόνο από την σύνδεση που έχει «παντρευτεί».
    Μπορείς να βάλεις τα sip credentials και σε άλλη γραμμή, αρκεί πάλι να είναι σταθερή OTE.

    Unsupported και πιθανώς να υπάρχουν γεωγραφικοί περιορισμοί, αλλά μέσα στην ίδια πόλη δουλεύει.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.828
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Από πότε?

    Εδω εχουμε δυο γραμμες σε διπλανες γραμμες και αν δεν βγουν η καθεμια απο εκει που πρεπει δεν κανουν register. Δοκιμασμενο.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.634
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από πότε?

    Εδω εχουμε δυο γραμμες σε διπλανες γραμμες και αν δεν βγουν η καθεμια απο εκει που πρεπει δεν κανουν register. Δοκιμασμενο.
    Σε έναν από τους πελάτες έχουμε θέμα με το internet στην περιοχή που βρίσκεται η εταιρεία τους.

    Κάναμε κλώνο το 3cx από το vm που ήταν σε φυσικό μηχάνημα και το πήγαμε στο σπίτι ενός, που βρίσκεται 20km από τον χώρο εργασίας αλλά έχει σταθερή γραμμή.
    Στέλνουμε πίσω τις κλήσεις στα σταθερά στην εταιρία με ένα SBC (σε vm).
    Δουλεύουν έτσι για πάνω από 3 μήνες.

    Αντίστοιχα και στο σπίτι έχω πάνω 2-3 sip από γνωστούς που τους hostαρω για την πλάκα μου (και την δικιά τους) PBX και αυτό δουλεύει πάνω από 1,5 χρόνο.

    Να είμαι unicorn δεν νομίζω, και ούτε κάνω τίποτα spoof όποτε λογικά θα πρέπει να παίζει έτσι σε αρκετούς τουλάχιστον αν πέφτουν στον ίδιο bras.

  13. #13
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nicol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηρα τηλ. να ζητήσω να μου κάνουν μετατροπή σε ISDΝ από PSTN.

    Παρατήρησα σήμερα που ήρθε ηλεκτρολόγος και έκανε διακοπή ρεύματος στην επανασύνδεσή του ρεύματος το UCM6202 μου πέταγε την trunk της Cosmote εκτός και έλεγε Unavailabe μετά απο 2-3 λεπτά. Πρόλαβα και το έκανα ένα restart και έκανα εκτροπή (μετά πάλι τα ίδια). Δεν μου το έχει ξανακάνει αυτό, ξέρει κανεις τι μπορέι να συμβαίνει?
    Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα κατά την μετατροπή της γραμμής να σου «μηδένισαν» τον κωδικό τηλεφωνίας. Καλού κακού ζήτα πάλι νέο κωδικό για να είσαι σίγουρος και κάνε έλεγχο ότι το sip στο router είναι απενεργοποιημένο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε έναν από τους πελάτες έχουμε θέμα με το internet στην περιοχή που βρίσκεται η εταιρεία τους.

    Κάναμε κλώνο το 3cx από το vm που ήταν σε φυσικό μηχάνημα και το πήγαμε στο σπίτι ενός, που βρίσκεται 20km από τον χώρο εργασίας αλλά έχει σταθερή γραμμή.
    Στέλνουμε πίσω τις κλήσεις στα σταθερά στην εταιρία με ένα SBC (σε vm).
    Δουλεύουν έτσι για πάνω από 3 μήνες.

    Αντίστοιχα και στο σπίτι έχω πάνω 2-3 sip από γνωστούς που τους hostαρω για την πλάκα μου (και την δικιά τους) PBX και αυτό δουλεύει πάνω από 1,5 χρόνο.

    Να είμαι unicorn δεν νομίζω, και ούτε κάνω τίποτα spoof όποτε λογικά θα πρέπει να παίζει έτσι σε αρκετούς τουλάχιστον αν πέφτουν στον ίδιο bras.
    Κενά ασφαλείας στα διάφορα ims sip servers ανά την χώρα.

  14. #14
    Εγγραφή
    04-03-2022
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα κατά την μετατροπή της γραμμής να σου «μηδένισαν» τον κωδικό τηλεφωνίας. Καλού κακού ζήτα πάλι νέο κωδικό για να είσαι σίγουρος και κάνε έλεγχο ότι το sip στο router είναι απενεργοποιημένο.
    - - - Updated - - -


    Είχανε τενχικό πρόβλημα μου είπαν το εφτιαξαν.

  15. #15
    Εγγραφή
    04-03-2022
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ολα δουλευαν ρολοι μέχρι σήμερα.
    Το PBX μου ακυρώνει το SIP trunk της Cosmote και μου το βγάζει Unavailable.
    Όταν ενεργοποιώ από το ρούτερ την τηλεφωνία για να μπορώ να κάνω κλήσεις από το τηλ. κέντρο ξαφνικά το SIP trunk της Cosmote γίνεται Available.
    Μέ το που ακυρώνω απο το ρούτερ την τελεφωνία μου βγάζει εκτος την SIP trunk της Cosmote.
    Θα τελαθω

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας