Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Έχουμε μια ηλεκτρική σκούπα hoover telios η οποία μετά από 6 χρόνια περίπου σταμάτησε να δουλεύει όταν ήταν λειτουργία... Την βάζουμε στην πρίζα πατάμε τον διακόπτη και δεν ανάβει.

    Μήπως έχει καεί κανένας πυκνωτής τον οποίον μπορώ να αλλάξω εγώ; Αξίζει να πάρουμε άλλη η να ψάξω για την επισκευή της;

    Αν πάρω καινούργια σκέφτομαι να πάρω Miele. Κάθε σκούπα που αγοράζουμε χαλάει στα 5 χρόνια περίπου, την χρησιμοποιούμε σχεδόν κάθε μέρα.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πάρω καινούργια σκέφτομαι να πάρω Miele. Κάθε σκούπα που αγοράζουμε χαλάει στα 5 χρόνια περίπου, την χρησιμοποιούμε σχεδόν κάθε μέρα.
    Αν αυτή σου κρατήσει 15 χρόνια, θα έχεις δώσει τα ίδια λεφτά, αλλά όλα μπροστά, και θα χάσεις και δύο ανανεώσεις τεχνολογίας στην πενταετία και στη δεκαετία. Αν, δε, τύχει να χαλάσει νωρίτερα, θα μπεις χοντρά μέσα. Just saying...

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Εμένα πάντως μια zanussi σταμάτησε να δουλεύει γιατί είχε μπουκώσει. Μήπως έχεις τέτοι θέμα;

  4. #4
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντως μια zanussi σταμάτησε να δουλεύει γιατί είχε μπουκώσει. Μήπως έχεις τέτοι θέμα;
    Που να έχει μπουκώσει; Στην σκούπα καθαρίζαμε τα φίλτρα δεν τα είχαμε αφήσει βρώμικα, η σακούλα δεν έχει γεμίσει. Ο σωλήνας δεν έχει τίποτα μέσα, εχτές προσπαθούσα να βγάλω το φίλτρο της μηχανής αλλά δεν έβγαινε, θα προσπαθήσω σήμερα.

    Η δική σου σκούπα αφού έκλεισε μετά άναβε; Η δική μας έκλεισε και δεν ανάβει καθόλου... Δεν μυρίζει κάποια μυρωδιά καμμένου για να πεις ότι όντως κάηκε κάτι στο μοτέρ, ούτε γενικά υπήρχαν θέματα με υπερθέρμανση.

    Zannusi είχαμε παλαιότερα, μάρκα με έκαψες ήταν, χάλασε σε λίγα χρόνια και γενικά ξεχαρβαλωθηκε σαν συσκευή, το ίδιο και μια Matsui. Η καλύτερη που είχαμε ήταν μια AEG, δυστυχώς είχαμε αμελήσει το καθάρισμα των φίλτρων, ένα κομμάτι του φίλτρου υπερθερμανθηκε έλιωσε, αποκοπηκε και εισήλθε μέσα στο μοτέρ.... Γενικά μέχρι την 5ετια αντέχουν οι πιο πολλές, αλλά δεν περίμενα να μου συμβεί και σε hoover.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αυτή σου κρατήσει 15 χρόνια, θα έχεις δώσει τα ίδια λεφτά, αλλά όλα μπροστά, και θα χάσεις και δύο ανανεώσεις τεχνολογίας στην πενταετία και στη δεκαετία. Αν, δε, τύχει να χαλάσει νωρίτερα, θα μπεις χοντρά μέσα. Just saying...
    Κατανοητό. Δεν μας τρελαίνει τόσο η ανανέωση της τεχνολογίας. Πόσο παραπάνω θα έχουν να βγάλουν καινοτομίες στις ηλεκτρικές σκούπες πλέον; Η ισχύς τους έχει φτάσει τα 700W πάνω κάτω.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που να έχει μπουκώσει; Στην σκούπα καθαρίζαμε τα φίλτρα δεν τα είχαμε αφήσει βρώμικα, η σακούλα δεν έχει γεμίσει. Ο σωλήνας δεν έχει τίποτα μέσα, εχτές προσπαθούσα να βγάλω το φίλτρο της μηχανής αλλά δεν έβγαινε, θα προσπαθήσω σήμερα.

    Η δική σου σκούπα αφού έκλεισε μετά άναβε; Η δική μας έκλεισε και δεν ανάβει καθόλου... Δεν μυρίζει κάποια μυρωδιά καμμένου για να πεις ότι όντως κάηκε κάτι στο μοτέρ, ούτε γενικά υπήρχαν θέματα με υπερθέρμανση.

    Zannusi είχαμε παλαιότερα, μάρκα με έκαψες ήταν, χάλασε σε λίγα χρόνια και γενικά ξεχαρβαλωθηκε σαν συσκευή, το ίδιο και μια Matsui. Η καλύτερη που είχαμε ήταν μια AEG, δυστυχώς είχαμε αμελήσει το καθάρισμα των φίλτρων, ένα κομμάτι του φίλτρου υπερθερμανθηκε έλιωσε, αποκοπηκε και εισήλθε μέσα στο μοτέρ.... Γενικά μέχρι την 5ετια αντέχουν οι πιο πολλές, αλλά δεν περίμενα να μου συμβεί και σε hoover.
    Ε τότε μάλλον έκαψε το μοτέρ. Και εγώ έτσι νόμιζα αλλά αλλαξα την σακούλα και έκανα μια καθαριότητα και επανήλθε. Ο λόγος που το κατάλαβα ήταν γιατί μάλλον ζεστάθηκε λόγω μπλοκαρίσματός και μετά δεν άναβε και νόμιζα ότι πέθανε. Μετά, έτυχε να αλλάξω την σακούλα και απλά δούλεψε. Αλλά στο έγραψα για την μικρή περίπτωση. Εγώ νομιζα για μέρες ότι είχε πεθάνει .

    Και μια χαρά την έχει παλέψει σαν σκούπα. Ζει και βασιλεύει και πιστεύω φτάνει την 1οετία τώρα. Βέβαια τον τελευταίο χρόνο την χρησιμοποιώ για το στεγνωτήριο γιατί πήρα ρομπότ. Αν θες την γνώμη, εκεί δώσε τα λεφτά. Και πάρε μια χειρός για τα δύσκολα σημεία. Βέβαια αν γίνει χοντρή ζημιά, θες μια προχειράντζα μεγάλη για backup.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατανοητό. Δεν μας τρελαίνει τόσο η ανανέωση της τεχνολογίας. Πόσο παραπάνω θα έχουν να βγάλουν καινοτομίες στις ηλεκτρικές σκούπες πλέον; Η ισχύς τους έχει φτάσει τα 700W πάνω κάτω.
    Αναφέρω τη γενικότερη φιλοσοφία μου. Π.χ. στις σκούπες, τη δραματική μείωση στην καταναλισκόμενη ισχύ που επήλθε τα τελευταία λίγα χρόνια, όποιος αγόρασε σκούπα "για μια ζωή" πριν εφτά-οκτώ χρόνια την έχασε, και θα συνεχίσει να τη χάνει για αρκετά ακόμη, αν όντως κρατήσει.
    Και σε άλλες κατηγορίες συσκευών η τεχνολογία προχωράει πιο γρήγορα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας