Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 54
  1. #31
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cha0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

    Αυτό που λέω είναι πως με την τακτική της μη αποσπώμενης μπαταρίας και με το να κλείνουν τα κινητά με κόλλες και ένα σωρό άλλους «βρώμικους» τρόπους για να μην μπορεί ο τελικός χρήστης να αλλάξει εύκολα μόνος του την μπαταρία, τότε στον ενάμιση χρόνο που αρχίζει και πέφτει η χωρητικότητα της μπαταρίας, ή κοιτάς για νέα συσκευή, ή ψάχνεις να βάλεις καινούρια μπαταρία πηγαίνοντας τη σε κάποιο μαγαζί που θα πρέπει να της αλλάξει τα φώτα για να την ανοίξει. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα την χαλάσει - αλλά η ιδέα πως θα πρέπει να ζεστάνει με πιστόλι όλο το κινητό για να ξεκολλήσει η οθόνη και έπειτα να την κολλήσει με αμφιβόλου ποιότητας ταινίες ή κόλλες δεν μου εμπνεύει πολύ εμπιστοσύνη για την μακροβιότητα και την στεγανότητα της συσκευής έπειτα.


    Το ζουμί της υπόθεσης είναι πως η τεχνολογία/τεχνογνωσία του να μπορεί μία συσκευή να έχει αποσπώμενη μπαταρία και ταυτόχρονα να είναι αδιάβροχο το κινητό, υπάρχει εδώ και 1 δεκαετία.
    Άρα δεν αποτελεί επιχείρημα για εμένα η δήθεν μη στεγανότητα με το να δώσουν στον χρήστη την δυνατότητα να αλλάζει μόνος του την μπαταρία.
    Εγώ το πήγα (info Quest) από εκεί που της το αγόρασα.
    Δεν ξέρω αν το δουλεύουν κομπογιαννίτικα το service τους, αλλά ο επίσημος είναι.
    Τώρα άμα η Apple δινει license χωρίς ISO τι να πω…
    99€ πλήρωσα και παίζει μια χαρά.
    87% μπαταρία είχε και το φόρτιζε με 20W, ο οποίος μεγάλο ρόλο στην πτώση μπαταρίας φέρει αυτός γιατί το κινητό τραβάει ζόρι και δεν είναι λίγες οι φορές που έλεγε
    Η φόρτιση σταμάτησε λόγο υπερθέρμανσης (φόρτιση + ταυτοχρόνως να παίζει έντονη εφαρμογή)
    Εγώ βλέπω σε λίγα χρόνια να μην έχουν κάν θύρες τα κινητά ούτε κουμπιά
    Μακάρι να μπορεί να δίνει στο χρήστη την επιλογή αλλαγή μπαταρίας, χωρίς να πρέπει να το πας να στο ανοίξουν… αλλά δεν το βλέπω…
    Παίζονται πολλά χρήματα €€€€
    99€ χρεώνουν για μια μπαταρία του κιλού αν θες την γνώμη μου

  2. #32
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Info quest ε? Ας γελασω δυνατα με δαυτους...

    Εμπειρια: Εν μεσω κορωνοιου, προβλημα με πολυμηχανημα hp color laserjet pro m477fdw. Εβγαζε σε καποια αρχεια προς εκτυπωση που ειχαν μπολικο κιτρινο, λερωμενη την σελιδα με κιτρινες γραμμες. Αφου παλεψα αρκετα να το φτιαξω και πηγαινοντας το ηδη σε 2 εξουσιοδοτημενα service, λεω ας το παω και εκει στον Αγιο Ιωαννη Ρεντη μετα φοβου Θεου και πιστεως και αφου ειχαν στειλει μνμ για μετακινηση. Παω εκει, λεω ΜΕ ΕΥΓΕΝΕΙΑ παντα κανει αυτο εχω και τα αρχεια που παρουσιαζεται το προβλημα σε στικακι για να το αναπαραγετε και εσεις με ευκολια. Αφου μιλαγα με εναν εκει του σερβις, πεταγεται ενας ασχετος (με την κουβεντα) κυριος (χωρις να του εχει μιλησει κανεις) και ρωταει τι συμβαινει εδω και του εξηγει ο ανθρωπος του σερβις και επιπροσθετως αναφερω και εγω στοιχεια για την κατασταση. Οποτε του εξηγησα οτι εχω φερει τα αρχεια για να το δειτε και εσεις με ευκολια. Απαντηση του "ασχετου" κυριου: "Δεν θα μας πεις εσυ τι θα κανουμε και πως θα ελεγξουμε το μηχανημα". Απανταω: "Καλε μου κυριε, δεν ηρθα να υποδειξω την δουλεια σας. Απλα να βοηθησω να διαγνωσετε το προβλημα μου που ειναι λιγο περιεργο, καθως ηδη εχω ταλαιπωρηθει με 2 επισκεψεις σε αλλα service."Απαντηση: "Δεν θα μας πεις εσυ πως θα εξετασουμε την βλαβη. Υπαρχουν ειδικες διαδικασιες και σωστοι τροποι για την διαγνωση." Πεταγεται και ο ανθρωπος με τον οποιο μιλησα στην αρχη: " Ναι ναι δεν υπαρχει θεμα. Θα την διαγνωσουμε την βλαβη".Προπαθωντας να κλεισει την κουβεντα που ειλικρινα δεν καταλαβαινα γιατι αυτος αρχισε στο εντελως ξεκαρφωτο να μιλαει ετσι. Τεσπα, μετα απο κανα δυο μερες με καλουν: "Δεν βλεπουμε τπτ.". Οκ λεω να ρθω να το παραλαβω? Οχι θα σας το στειλουμε εμεις με το φορτηγακι της εταιρειας. Μαντεψε! Το προβλημα εξακολουθουσε να υπαρχει. Μαντεψε κατι πιο απιστευτο: Μαλλον κατα την μεταφορα στο κουτι που το ειχαν βαλει ή τραβηξαν κανενα κλωτσιδι στο κουτι ή εφαγε κανενα σκοντο το κουτι και σπασανε την πισω πορτα του πολυμηχανηματος (αυτη που ανοιγεις οταν εχει jam απο χαρτι). Για το γαμωτο της ιστοριας ηθελα απλα να δω τι σκατα συνεβαινε και υπηρχε το προβλημα με το κιτρινο. Αλλαξα fuser μονος. Λυθηκε το προβλημα. Πεταξα το πολυμηχανημα. Ορκιστηκα 2 πραγματα: Ποτε ξανα HP σε εκτυπωτικο και ποτε ξανα Info quest για τo οτιδηποτε. Χαρηκα που πουλησαν και την cardlink στην wordline και δεν εχω να συναναστραφω ξανα με δαυτους.


    Edit: Δεν αλλαξα fuser. Επισκευσα τον ηδη υπαρχων με ανταλλακτικα απο το ebay και βιντεακια στο youtube.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fasdf : 19-01-24 στις 04:09.

  3. #33
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    360
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    20/20
    ISP
    Wbs ± 20 Mbps
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ βλέπω σε λίγα χρόνια να μην έχουν κάν θύρες τα κινητά ούτε κουμπιά
    Δεν έχεις και άδικο! Αλλά μην τους δίνεις ιδέες. Η ασύρματη φόρτιση υπάρχει ήδη. Έχουν ήδη βγάλει την υποδοχή των ακουστικών(ασύρματα). Δεν είναι μακριά να πουν οτι είναι πλεονέκτημα η έλλειψη θύρας usb...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποδοχη ακουστικων: παρε ενα adaptor απο audio jack σε usb-c. Η παρε κατευθειαν usb-c ακουστικα
    Και φυσικά αν έχεις usb c ακουστικά, δεν θα μπορείς να φορτίζεις ταυτόχρονα... Τώρα βεβαια οι εταιρείες δεν θελουν νοήμονες πελάτες...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Samsung plans to charge for certain Galaxy AI features after two years
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    το να πουλας cloud storage και να το αυξανεις τις τιμες σταδιακα ειναι επισης πολυ καλο οικονομικα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    το να πουλας flash/NAND τσιπακια σε εξωφρενικες τιμες γαζωμενα στις πλακετες ειναι καλυτερο οικονομικα
    Και το μεγάλο ερώτημα (πρακτικό/θεωρητικό/φιλοσοφικό) είναι καλύτερα οικονομικά για ποιόν; Σίγουρα όχι για το μεγαλύτερο μέρος των πελατών που είναι και το αγοραστικό κοινό. Nεποτισμός και στρέβλωση της αγοράς (Crony businesses)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακάρι να μπορεί να δίνει στο χρήστη την επιλογή αλλαγή μπαταρίας, χωρίς να πρέπει να το πας να στο ανοίξουν… αλλά δεν το βλέπω…
    Παίζονται πολλά χρήματα €€€€
    99€ χρεώνουν για μια μπαταρία του κιλού αν θες την γνώμη μου
    Το επιχείρημα οτι οι αφαιρούμενες μπαταρίες θα μας κάνουν "Καμικάζι αγάπη μου", είναι τόσο ρυχό, όσο τα προβλήματα που υπάρχουν και στις μη αφαιρούμενες. Το θέμα δεν είναι κάνεις reset τον controller του φορτιστή καθώς αυτό, όπως και να έχει είναι επικίνδυνο. Το πρόβλημα είναι στο επιχείρημα οτι όταν οι μπαταρίες είναι μη αφαιρούμενες και κολημένες με ενα σωρό κόλλες είναι πιο πιθανό κάποιος να μην ασχοληθεί να τις πειράξει με το να ήταν αφαιρούμενες.

    Κώδικας:
    Συζητώντας για συκευές που είναι συναρμολογημένες με κολλα μεταξύ τους (;;;) γιατί να αγοράζω (σαν πελάτης/καταναλωτής) τέτοιες ;;
    Το αντεπιχείρημα είναι οι μπαταρίες λασιθίου, εεχμ λιθίου (γκουχ γκουχ) ειναι επικίνδυνες είναι βασιμο στα αυτοσχέδια ηλεκτρικά πατίνια(με η χωρίς κιτ), εκεί υπάρχουν πολλές φωτιές γιατί οι ιδιοκτήτες/αγοραστές των μπαταριών αυτών δεν λαμβάνουν/ακολουθούν προφυλάξεις ασφαλείας. Το να βλέπω μια μπαταρία λιθίου να πρήζεται δεν είναι καλή ένδειξη(ειδικότερα οσον αφορά την ασφάλεια), αλλά πολλοί το αγνοούν με καταστροφικές συνέπειες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MyISLM : 19-01-24 στις 05:00.

  4. #34
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Άλλαξα το S10+ πέρυσι με S23+.. ΟΚ μετά από 4 χρόνια βλέπεις διαφορά σε πολλά. Τώρα λίγους μήνες μετά τι να δεις?
    Ας αφήσουν τα AΙ κι ας φτιάξουν το σήμα που όντως είναι πολύ μέτριο! Με ιδιο παροχο Δίπλα δίπλα με νεο iPhone,.εγώ δεν έχω καθόλου internet, δεν φορτώνει καν, ενώ διπλα σερφαρει κανονικά. Στις κλήσεις επίσης έχει σοβαρο θέμα. Γενικά η κεραία του είναι μεγάλη απάτη και απαράδεκτη για συσκευή 1500 ευρώ! Καμία δικαιολογία.

    Για τη οθόνη μια συμβουλή έχω να δώσω σε όλους ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ, μην αγοράζετε θήκη που δεν προεξέχει περιμετρικά και στις 4 πλευρές. Εγώ μια ζωη τέτοιες αγοράζω και την έχω βγάλει καθαρή με άπειρες άσχημες πτώσεις. Μια φορά δεν έβαλα πριν πολλά χρόνια και όντως έκλαψα

    Μακάρι κάποια στιγμή να βγαίνει η μπαταρία, μηπως και βαλουν μυαλο και δεν μας χαλάνε επίτηδες από τη Samsung και την Aplple με τα μουφα update τις μπαταρίες για να αλλάξουμε συσκευές.

  5. #35
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheAccountant Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) 7 χρονια updates. Τεχνολογικη συσκευη ειναι. Δεν ξέρω τι σκεφτοντουσαν.... δεν εχει νοημα τοσο πολυ. Τα 4, αντε 5 χρονια max ειναι ΟΚ. Μετα εχει παρέλθει τεχνολογικα αρκετα.
    5 χρόνια με κράτησε το 5άρι της 1+ χωρίς να με κουράσει σε τίποτε.
    Το άλλαξα μόνο και μόνο γιατί ήθελα να δοκιμάσω το 5G.
    Το άτομο που το έδωσα το έχει δύο χρόνια τώρα και δεν έχει βγάλει κιχ.
    Προφανώς δεν μιλάμε γι αυτούς που είναι τρελαμαίνοι και θέλουν να παίζουν παιχνίδια και να βγάζουν τέλειες φωτο/video.
    Για καθημερινή χρήση με fb κλπ βλακείες μια χαρά σε καλύπτει ένα τέτοιο κορυφαίο κινητό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheAccountant Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) Τιγκα στα AI gimmicks. Pointless.
    Το κακό δεν είναι το ΑΙ αλλά το ότι στέλνει τα data στην sam για να σου δώσει τα αποτελέσματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheAccountant Εμφάνιση μηνυμάτων
    3) Η μπαταρια θα μπορουσε να ναι μεγαλυτερη και η φορτιση ταχύτερη.
    Το μόνιμο πρόβλημα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheAccountant Εμφάνιση μηνυμάτων
    6) Στην ουσία για Ευρωπη υπάρχει μονο το Galaxy S24 Ultra. Μια φορα πιανεται κανεις κοροιδο με τους Exynos...
    snapdragon είναι εγγύηση και για εμένα μονόδρομος για την απόδοση.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #36
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cha0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

    Αυτό που λέω είναι πως με την τακτική της μη αποσπώμενης μπαταρίας και με το να κλείνουν τα κινητά με κόλλες και ένα σωρό άλλους «βρώμικους» τρόπους για να μην μπορεί ο τελικός χρήστης να αλλάξει εύκολα μόνος του την μπαταρία, τότε στον ενάμιση χρόνο που αρχίζει και πέφτει η χωρητικότητα της μπαταρίας, ή κοιτάς για νέα συσκευή, ή ψάχνεις να βάλεις καινούρια μπαταρία πηγαίνοντας τη σε κάποιο μαγαζί που θα πρέπει να της αλλάξει τα φώτα για να την ανοίξει. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα την χαλάσει - αλλά η ιδέα πως θα πρέπει να ζεστάνει με πιστόλι όλο το κινητό για να ξεκολλήσει η οθόνη και έπειτα να την κολλήσει με αμφιβόλου ποιότητας ταινίες ή κόλλες δεν μου εμπνεύει πολύ εμπιστοσύνη για την μακροβιότητα και την στεγανότητα της συσκευής έπειτα.


    Το ζουμί της υπόθεσης είναι πως η τεχνολογία/τεχνογνωσία του να μπορεί μία συσκευή να έχει αποσπώμενη μπαταρία και ταυτόχρονα να είναι αδιάβροχο το κινητό, υπάρχει εδώ και 1 δεκαετία.
    Άρα δεν αποτελεί επιχείρημα για εμένα η δήθεν μη στεγανότητα με το να δώσουν στον χρήστη την δυνατότητα να αλλάζει μόνος του την μπαταρία.
    ..ή - κι απορώ πραγματικά που δεν αποτελεί επιλογή σου - πηγαίνεις τη συσκευή στο επίσημο σέρβις όπου αλλάζει η μπαταρία βάσει προδιαγραφών, από εκπαιδευμένους τεχνικούς και με χρήση μηχανημάτων που παρέχει η εταιρία.

    Στο τέλος λαμβάνεις μια συσκευή όπου αν δε το ξέρεις, δε θα καταλάβεις ποτέ πως ανοίχτηκε.

  7. #37
    Εγγραφή
    03-03-2012
    Μηνύματα
    677
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Από το samsung a54 (5g) και μετά, όλα τα samsung έχουν θέμα με το σήμα κινητής.

    Δεν αποτελεί προτεραιότητα η φωνητική κλήση; όλα είναι πιθανά.

  8. #38
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    5 χρόνια με κράτησε το 5άρι της 1+ χωρίς να με κουράσει σε τίποτε.
    Το άλλαξα μόνο και μόνο γιατί ήθελα να δοκιμάσω το 5G.
    Το άτομο που το έδωσα το έχει δύο χρόνια τώρα και δεν έχει βγάλει κιχ.
    Προφανώς δεν μιλάμε γι αυτούς που είναι τρελαμαίνοι και θέλουν να παίζουν παιχνίδια και να βγάζουν τέλειες φωτο/video.
    Για καθημερινή χρήση με fb κλπ βλακείες μια χαρά σε καλύπτει ένα τέτοιο κορυφαίο κινητό.



    Το κακό δεν είναι το ΑΙ αλλά το ότι στέλνει τα data στην sam για να σου δώσει τα αποτελέσματα.



    Το μόνιμο πρόβλημα.



    snapdragon είναι εγγύηση και για εμένα μονόδρομος για την απόδοση.
    ο Snapdragon πλέον στα 4nm έχει φτάσει σχεδόν τον Α17 στα 3nm (σε single core)
    Και έτσι όπως πάει σε λίγο η Apple θα τραβάει ζόρια αν δεν αλλάξει τακτική.
    Από θέμα ταχύτητας real life αυτά τα κινητά δεν υπάρχει εφαρμογή που να μην την ανοίγουν για τα επόμενα 3 χρόνια και παραπάνω.
    Κάρτα γραφικών παίζει μια χαρά τα πάντα (αν και το βρίσκω ηλίθιο κάποιος να παίζει παιχνίδια στο κινητό του…) και αυτά τα παιχνίδια που παίζονται στα κινητά δεν ζητάνε τέτοια specs.
    Μπαταρία λογικά θα έχει βελτίωση με τον νέο επεξεργαστή.
    Βέβαια κινητό δεν κρατάει κανείς πάνω από 4 χρόνια πλέον, συνέχεια τα αλλάζει ο κόσμος…. Άσχετος αν βρίσκουν μέχρι στιγμής φίλους (σε μένα έχουν κόψει 3 το 2023) να τους κόβουν τιμολόγιο για να αλλάζουν κάθε χρόνο κινητό.
    Σου λέει 15 Pro 999€ χωρίς ΦΠΑ, το πουλάω 750€ στον χρόνο πάνω με 95% μπαταρία (άντε να έχει πάει 90%)… βάζω αλλά 150€ (100€ έχει η μπαταρία) και έχω κάθε χρόνο το καινούργιο.
    Αυτό γίνεται μέχρι στιγμής που παίζει το ΦΠΑ εκτός… μετά θα πέσει κλάμα αν κοπεί και δεν θα γίνεται κάθε χρόνο νέα συσκευή.
    Εγώ ένα Pro Max 13 έχω και θα το έχω για πολύ καιρό ακόμα (από το 2019 το 11 που αγόρασα και φέτος Δεκέμβριο πήρα το Pro Max του αδερφού γιατί δεν τον κάλυπτε και πήρε το Pro Max 15)

  9. #39
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    @MyISML ναι βρε δεν διαφωνησα μαζι σου . Αλλα μην περιμενεις τον αλλον να σκεφτει και πολυ. Εδω ο αλλος θα αγορασει οτι accessory υπαρχει. Απλα λεω πως το σκεφτονται οι εταιρειες. Σιγουρα εννοουσα οτι ειναι καλυτερο οικονομικα για τις εταιριες και οχι για τους πελατες. Οι εταιριες απλα θα το παρουσιασουν κοιτα ποσο γαματος/η εισαι χωρις καλωδια, ασυρματα ολα, με cloud storage, κτλ, κτλ, κτλ....Ναι το SaaS σαν εμπορικη πολιτικη για διαθεση προιοντων δυστυχως ειναι το μελλον.

    Να ας πομε στο παραδειγμα των ακουστικων: Σου λεει παρε τον wireless charger. Λιγοι ειναι αυτοι που θα ψαξουν να δουν οτι με wireless charging το κινητο φορτιζει πιο αργα και ζεσταινεται και πιο πολυ. Αλλα σιγουρα δειχνει πολυ πιασιαρικο στο ματι στο κοινο.

  10. #40
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Wind
    1. Η μπαταρία έγινε non-user replaceable περίπου από τότε που έγιναν αδιάβροχα τα κινητά. Πιθανότατα μπορούν να είναι και αδιάβροχα και να αλλάζει η μπαταρία, όμως λογικά δεν αξίζει τον κόπο και το επιπλέον κόστος. Επίσης να έχετε υπόψη σας ότι οι μπαταρίες παράγονται περίπου την ίδια περίοδο με τα κινητά, οπότε αν αγοράσετε μπαταρία μετά από αρκετά χρόνια πιθανότατα δεν θα είναι καινούργια με ότι συνεπάγεται αυτό για την απόδοση της. Τουλάχιστον όσοι γνωρίζω και το έχουν κάνει (σε ένα βάθος χρόνου 15+ χρόνια) ποτέ δεν είδαν την ίδια αυτονομία με όταν το κινητό ήταν καινούργιο.

    2. Τα microsd card slots καταργήθηκαν γιατί υπάρχουν άπειρες κάρτες με ό,τι ναναι προδιαγραφές και ποιότητα κι έβαζε ο καθένας μέσα ό,τι έβρισκε και μετά γκρίνιαζε στο service για το Χ πρόβλημα, εκτός ότι υπήρχαν πάντα προβλήματα με permissions, εφαρμογές που δεν δούλευαν σωστά κλπ. Επιπλέον στα κινητά της σειράς S ο βασικός χώρος αποθήκευσης αν προπαραγγείλεις είναι 256GB που δεν είναι λίγο.

    3. H θύρα ακουστικών καταργήθηκε γιατί πάρα πολλοί πλέον καλώς ή κακώς προτιμούν ασύρματα ακουστικά. Ναι, υπάρχουν εκπτώσεις στην ποιότητα ήχου, όμως συνήθως γίνεται αναπαραγωγή συμπιεσμένων αρχείων ήχου έτσι κι αλλιώς. Για αυτούς που θέλουν κάτι περισσότερο υπάρχουν ασύρματα ακουστικά με codecs που έχουν καλό ήχο (π.χ. LDAC). Άλλωστε τα περισσότερα ενσύρματα ακουστικά που κυκλοφορούν στην αγορά σε χαμηλές τιμές που είναι και η πλειοψηφεία είναι μέτρια. Τώρα αν έχετε χρυσά αυτιά, θα πρέπει να βάλετε κάποιο usb dac και να χρησιμοποιείτε ασυμπίεστα αρχεία ήχου.

    4. Η κάμερα 10x κι εμένα μου αρέσει στο S23 Ultra, όμως η ποιότητα των αρχείων που παράγει είναι εντελώς οριακή. Η δικαιολογία της Samsung για την αντικατάσταση με 5x είναι ότι ο αισθητήρας είναι πολύ καλύτερος έτσι ώστε το crop σε 10x που κάνει να παράγει καλύτερο αποτέλεσμα από το οπτικό 10x. Μένει να φανεί αυτό.

    5. Δεν ξέρω τι κάνει o νέος exynos, αλλά επειδή έχω περάσει από πολλά κινητά της σειράς και τα αντίστοιχα note, το S23 Ultra με τον snapdragon έχει χαοτικά καλύτερη διαχείριση μπαταρίας και ενέργειας συγκριτικά με το S22 Ultra (και όλα τα προηγούμενα με exynos). Θέλω να πιστεύω ότι και ο Gen 3 θα είναι το ίδιο καλός.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mcde : 19-01-24 στις 18:30.

  11. #41
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MyISLM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά θα περίμενε κανείς να ετοιμάζονται προς συμμόρφωση, δείχνοντάς στο στα νέα προϊόντα...
    Δε ξέρω πως βγάζεις τέτοιο συμπέρασμα. Αν δε κάνω λάθος η απόφαση βγήκε εν μεσω 2023 όταν προφανώς το συγκεκριμένο ήδη ήταν σε σχεδιασμό να μη πω σε τεστ.
    Επίσης οι εταιρίες σαν αυτή (και όχι μόνο) θα συμμορφοθούν όταν θα πρέπει (για αυτές) , όχι πιο πριν γιατί αλλαγές σαν αυτές προϋποθέτουν αλλαγές στις γραμμές παραγωγής άρα κόστος αρα .. τζιζ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αδιάβροχο δεν θα είναι νομίζω μετά.
    Υπήρχαν υλοποιήσεις με αφαιρούμενη μπαταρία και αδιαβροχα. Αν δε κάνω λάθος είχε τέτοια υλοποίηση η SONY.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheAccountant Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) 7 χρονια updates. Τεχνολογικη συσκευη ειναι. Δεν ξέρω τι σκεφτοντουσαν.... δεν εχει νοημα τοσο πολυ. Τα 4, αντε 5 χρονια max ειναι ΟΚ. Μετα εχει παρέλθει τεχνολογικα αρκετα.
    2) Τιγκα στα AI gimmicks. Pointless.
    3) Η μπαταρια θα μπορουσε να ναι μεγαλυτερη και η φορτιση ταχύτερη.
    4) Κοψανε το 10x οπτικο zoom. Δε το λες και καλο.
    5) Θα περίμενα καποιο extra feature στα λεφτά που ζητάνε (satelite connectivity)
    6) Στην ουσία για Ευρωπη υπάρχει μονο το Galaxy S24 Ultra. Μια φορα πιανεται κανεις κοροιδο με τους Exynos...

    Ειμαι με S21+ και δεν εχω πειστει οτι πρεπει να τους δωσω 1000 ευρω για το 24 Ultra. Λοξοκοιταω προς Vivo 100 Pro.
    Τα 7 χρόνια είναι αψογα και non-debatable.
    Δίνουν μεταπωλητική αξία στη συσκευή (ρώτα τους μηλαράκιδες lol)
    Τα AI features και όχι gimmics είναι όπως είπα μια αρχή. Θα δούμε πως θα πάει. Για κάποιους και το s-pen είναι pointless. Ασχολίαστο φυσικά.
    Το 10χ και εγώ δεν είμαι σίγουρος γιατί το κάναν. Από την άλλη βέβαια δώσαν καλύτερο apperture και sensor οπότε να τα λέμε όλα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ το πήγα (info Quest) από εκεί που της το αγόρασα.
    Δεν ξέρω αν το δουλεύουν κομπογιαννίτικα το service τους, αλλά ο επίσημος είναι.
    Τώρα άμα η Apple δινει license χωρίς ISO τι να πω…
    99€ πλήρωσα και παίζει μια χαρά.
    87% μπαταρία είχε και το φόρτιζε με 20W, ο οποίος μεγάλο ρόλο στην πτώση μπαταρίας φέρει αυτός γιατί το κινητό τραβάει ζόρι και δεν είναι λίγες οι φορές που έλεγε
    Η φόρτιση σταμάτησε λόγο υπερθέρμανσης (φόρτιση + ταυτοχρόνως να παίζει έντονη εφαρμογή)
    Εγώ βλέπω σε λίγα χρόνια να μην έχουν κάν θύρες τα κινητά ούτε κουμπιά
    Μακάρι να μπορεί να δίνει στο χρήστη την επιλογή αλλαγή μπαταρίας, χωρίς να πρέπει να το πας να στο ανοίξουν… αλλά δεν το βλέπω…
    Παίζονται πολλά χρήματα €€€€
    99€ χρεώνουν για μια μπαταρία του κιλού αν θες την γνώμη μου
    Smartec. The only way.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  12. #42
    Εγγραφή
    10-01-2024
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    More Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheAccountant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι με S21+ και δεν εχω πειστει οτι πρεπει να τους δωσω 1000 ευρω για το 24 Ultra
    Tα κινητα ειναι μερα με τη νυχτα. Εσυ καλα κανεις και δεν θελεις να αναβαθμισεις αλλα δεν καταλαβαινω τι ηθελες παραπανω απο τη συσκευη αυτη.
    Δηλαδη το satellite connectivity θα σε εκανε να αναβαθμισεις;

    Πολυ ωραιο το ultra, βελτιωμενο εκει που χωλαινε πριν ενω και ολα τα AI features φαινονται να μην ειναι ενοχλητικα αν δεν τα χρειαζεσαι.

  13. #43
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    160/49
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Huawei 535 Cat.7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sandgropper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα κινητα ειναι μερα με τη νυχτα. Εσυ καλα κανεις και δεν θελεις να αναβαθμισεις αλλα δεν καταλαβαινω τι ηθελες παραπανω απο τη συσκευη αυτη.
    Δηλαδη το satellite connectivity θα σε εκανε να αναβαθμισεις;

    Πολυ ωραιο το ultra, βελτιωμενο εκει που χωλαινε πριν ενω και ολα τα AI features φαινονται να μην ειναι ενοχλητικα αν δεν τα χρειαζεσαι.
    Μερα με τη νυχτα μπορει να ειναι σε οτι αφορα την διαρκεια της μπαταριας. Απο εκει και περα, το S21+ συνεχιζει να λειτουργει σβελτα, οι φωτος του ειναι ποιοτικες, 5G και λοιπα τα διαθέτει. Πρακτικα σαν χρηστης και μετα απο μεσολαβηση τριων γενιων, δε θα παρω κατι που να εχει τοση διαφορά που να αξιζει την επένδυση που ζητάει. Μετα απο τοσες γενιες θα περιμενα το κατι εξτρα: ταχυτερη φορτιση, satelite connectivity, μεγαλυτερη μπαταρια, user replaceable μπαταρια, κατι εξτρα γενικα. Δε μπορει η προοδος ολα αυτα τα χρονια να ειναι speed bumps και λιγο καλυτερα οπτικα. Και μαλιστα για τα λεφτα που ζητάνε.
    FRITZ!Box 4060 (AX) + Huawei B535 Cat.7 @ Frog Unlimited

  14. #44
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η Amazon με την Alexa ετοιμάζεται....

    - - - Updated - - -

    Σε συκευή του 1500 συζητάμε για user replaceable battery Μετά παό 3+ χρόνια αν χρειαστεί ? Όποιος μπορεί να τα δώσει, δεν θα έχει θέμα να δώσει και 100€ να αλλάξει επίσημη μπαταρία με εγγύηση.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  15. #45
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε συκευή του 1500 συζητάμε για user replaceable battery Μετά παό 3+ χρόνια αν χρειαστεί ? Όποιος μπορεί να τα δώσει, δεν θα έχει θέμα να δώσει και 100€ να αλλάξει επίσημη μπαταρία με εγγύηση.
    Γενικά επικρατεί μια λογική ότι εφόσον χαλάσει μια μπαταρία, αλλάζει η συσκευή.

    Από τα ανεξήγητα που θα έπρεπε να ασχοληθεί η εκπομπή του Χαρδαβέλλα.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας