Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχω στο σπίτι έναν Asterisk με FreePBX. Η έκδοση του FreePBX είναι 13.0.197.31 και του Asterisk 16.17.0 και δεν βγαίνει στο internet.

    Έχω φτιάξει ένα ring group, στο οποίο καταλήγουν οι εισερχόμενες κλήσεις από την ISDN του ΟΤΕ.

    Όλα τα εσωτερικά έχουν το Trust RPID στο Yes και το Send RPID στο Send P-Asserted-Identity header

    Οι Yealink και οι Grandstream συσκευές μου, είναι ρυθμισμένες να λαμβάνουν το Caller ID με την σειρά PAI-RPID-FROM

    Οτιδήποτε αφορά το connected line update (π.χ. αν καλέσω κάποιο σταθερό και έχει γίνει προώθηση ή αν καλέσω αριθμό 800ΧΧΧΧΧΧΧ, βλέπω κανονικά ποιος αριθμός απάντησε πραγματικά την κλήση, αν χτυπάει ένα άλλο εσωτερικό και κάνω από το δικό μου directed pickup βλέπω κανονικά ποιος κάλεσε το άλλο εσωτερικό) δουλεύει μια χαρά.

    Έστω ότι λάβω μια εισερχόμενη κλήση στο Ring Group 600 (είτε έρθει στην ISDN του ΟΤΕ, είτε καλέσει στο ring group κάποιος από το σπίτι) και κάνω directed pickup (είτε στο ring group με **600 , είτε σε ένα από τα εσωτερικά του ring group με **ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ) . Στην συσκευή από την οποία θα κάνω το pickup δεν βλέπω ποιος κάλεσε το ring group , αλλά τον αριθμό ενός από τα εσωτερικά του ring group (τυχαίο κάθε φορά, δεν εμφανίζεται πάντα το ίδιο) . Για παράδειγμα:

    1) αν με καλέσουν στην ISDN από το 2100000000 και κάνω directed pickup από την συσκευή μου, δεν θα δω ότι κάλεσαν από το 2100000000 αλλά θα δω πχ το εσωτερικό 300 .

    2) αν το εσωτερικό 302 καλέσει το ring group και κάνω directed pickup από την συσκευή μου, δεν θα δω ότι κάλεσε το 302 αλλά θα δω πχ το εσωτερικό 301


    Αν κάνω τα παρακάτω σενάρια directed pickup, τότε βλέπω κανονικά στην συσκευή μου ποιος κάλεσε. Και όχι ένα τυχαίο κάθε φορά εσωτερικό-μέλος του ring group:

    α) Βάλω τις εισερχόμενες της ISDN να πηγαίνουν καρφωτά σε ένα εσωτερικό και κάνω directed pickup σε εκείνο το εσωτερικό

    β) Αν κάποιος από το σπίτι καλέσει ένα εσωτερικό και κάνω directed pickup σε εκείνο το εσωτερικό


    Για να αποκλείσω ότι είναι bug της έκδοσης Asterisk και FreePBX που έχω, έκανα τις ίδιες δοκιμές σε μια άλλη εγκατάσταση Asterisk + FreePBX με Asterisk 20.4.0 και FreePBX 16.0.40.6 . Υπάρχει και εκεί ακριβώς η ίδια συμπεριφορά.

    Έχει κανείς ιδέα πως μπορώ να το διορθώσω, ώστε αν κάνω directed pickup κλήσης που έρχεται σε ring group να βλέπω ποιος κάλεσε αρχικά και όχι ένα τυχαίο κάθε φορά εσωτερικό του ring group;

  2. #2
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Με ένα γρήγορο lookup το πρόβλημα είναι από το παλιά του asterisk.

    Στο FreePBX 16αρι (δεν έχω πρόσβαση σε 13αρι πια) δοκίμασες να παίξεις με την επιλογή στο ring group, Change External CID Configuration.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ένα γρήγορο lookup το πρόβλημα είναι από το παλιά του asterisk.

    Στο FreePBX 16αρι (δεν έχω πρόσβαση σε 13αρι πια) δοκίμασες να παίξεις με την επιλογή στο ring group, Change External CID Configuration.
    Έχει την συγκεκριμένη επιλογή στα Ring Group και το FreePBX 13. Έπαιξα και δυστυχώς δεν κάνει καμία διαφορά.

    Το thread που περιγράφει ακριβώς το πρόβλημά μου, είναι το https://community.freepbx.org/t/cid-...mitted/42307/2

    Δεν πέτυχα πουθενά κάποιο bug report είτε στο FreePBX, είτε στον Asterisk. Αν έχεις βρει κάτι τέτοιο, στείλε τα link αν είναι εύκολο.

    Είδες μήπως αν υπάρχει πουθενά κανένας τρόπος να διορθωθεί; Μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργο να είναι τόσα χρόνια το πρόβλημα και να μην το έχουν φτιάξει ακόμα και στον Asterisk 20!!

  4. #4
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Bug report δεν βρήκα.
    Η αναφορά είναι εδώ Caller ID when using call pickup από το 2007.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Bug report δεν βρήκα.
    Η αναφορά είναι εδώ Caller ID when using call pickup από το 2007.
    Έχεις καμιά ιδέα πως μπορούμε να εντοπίσουμε γιατί συμβαίνει αυτό ή ακόμα και μια πιθανή λύση;

  6. #6
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ένα log snip σε εκείνο το σημείο της αρπάγης να δούμε τι γίνετε.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας