Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    27-01-2024
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Μένω σε γκαρσονιέρα εδώ και 3 μήνες
    Και δεν έχω συμβολαιο ακόμα γιατί ο σπιτονοικοκύρης μου ειπε ως πρόφαση ότι επειδή πέθανε η μητέρα του και δεν έχει μοιραστεί η κληρονομιά δεν ξέρει εάν θα ανήκει το σπίτι σε εκείνον η στην αδερφή του χρειάζεται πρώτα η διαθήκη.
    Το δέχτηκα γιατί δεν είχα που να μείνω.
    Ειναι τριώροφο.
    Κάτω εχει 3 γκαρσονιέρες, στην μια μένω εγώ
    Και στα διπλανά αλλά δυο άτομα αντίστοιχα.
    Απο πάνω μένει ο σπιτονοικοκύρης σε ενα διαμέρισμα 3αρη
    Οι γκαρσονιέρες
    Ειναι 40τ.μ η καθε μια.
    Μου ζήτησε το ρεύμα των τελευταίων δυο μηνών
    Η τιμή της κιλοβατώρας τον Νοέμβριο από ότι μου είπαν ήταν 0,17 ευρώ/kWh.
    Ενώ τώρα γύρω στα 13-14
    Η κατανάλωση μου σύμφωνα με το ρολόι είναι του τελευταίους 2 μήνες είναι 371kWh.
    Και μου ζήτησε 150€ για το ρεύμα και ισχυρίζεται ότι είναι μέσα και οι φόροι.
    Του ειπα οτι από τη στιγμή που το ρεύμα δεν είναι στο δικό μου όνομα δεν είμαι υποχρεωμένη να πληρώσω τους φόρους.
    Θεωρώ οτι είναι πολλά 150 για τόσο μικρό σπίτι και οι αριθμοί δεν βγαίνουν
    Ενώ θα έπρεπε να πληρώσω 63 περίπου
    Εσείς τι λέτε ;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Συγνώμη, δέχτηκες που δέχτηκες να μείνεις εκεί λόγω δυσκολιών, να το καταλάβω αν και λάθος διότι μπορεί να έχεις αλλα θέματα εφόσον δεν έχεις συμβόλαιο.
    Ρολόι δεν έχει η γκαρσονιέρα σου; Ακόμα κι αν έρχεται στο δικό του όνομα ο λογαριασμός δεν έχει σημασία, εσύ να τον ζητάς και να πληρώνεις ρεύμα και τέλη που σου αναλογούν. Αν δεν έχεις ρολόι και είναι όλο το κτίριο μόνο με ένα ρολόι και εσείς να πληρώνετε βάσει τετραγωνικών η χιλιοστών, φύγε χθες από εκεί....

    Φόροι και δημοτικά τέλη μέσω της ΔΕΗ για τα τετραγωνικά που μένεις τα πληρώνεις εσύ στο υποθετικό σενάριο που έχεις δικό σου ρολόι. Δεν παίζει ρόλο αν είναι στο δικό του όνομα, εσύ ως εκμισθωτης έχεις την υποχρέωση να το φέρεις στο όνομα σου και να πληρώνεις όλο τον λογαριασμό.

    Αν έχετε ένα κεντρικό ρολόι και αυτός έχει βάλει μετά δικούς του μετρητές για να μετράτε πόσο καταναλωνετε είναι παράνομος.

    Πες μας αν το ρολόι που αναφέρεσαι είναι αποκλειστικά της γκαρσονιέρας η παίζει κάτι άλλο που δεν κατάλαβα. Για να σου απαντήσω πιο ξεκάθαρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Basilhs23_ : 28-01-24 στις 05:50.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-01-2024
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Λάθος που δέχτηκα αλλα εκείνη την στιγμή δεν ήξερα τι να κάνω
    Δεν είχα που να μείνω.
    Είναι τρεις γκαρσονιέρες
    Η κάθε μια έχει το δικό της ρολόι

  4. #4
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sophieh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάθος που δέχτηκα αλλα εκείνη την στιγμή δεν ήξερα τι να κάνω
    Δεν είχα που να μείνω.
    Είναι τρεις γκαρσονιέρες
    Η κάθε μια έχει το δικό της ρολόι
    πολύ απλά έπρεπε από την αρχή να σου δίνει τον λογαριασμό του ρεύματος της γκαρσονιέρα σου. ζήτησε το χαρτί και δες την χρέωση , ότι γράφει το πληρώνεις.. όχι ότι σου σερβίρει αυτός.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1BKN Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολύ απλά έπρεπε από την αρχή να σου δίνει τον λογαριασμό του ρεύματος της γκαρσονιέρα σου. ζήτησε το χαρτί και δες την χρέωση , ότι γράφει το πληρώνεις.. όχι ότι σου σερβίρει αυτός.
    ακριβως
    λογαριασμο που αφορα την περιοδο που εισαι μεσα τον πληρωνεις
    προηγουμενους οχι
    δεν δινεις λεφτα σε αυτον. απευθειας στον παροχο ρευματος και κρατας τις αποδειξεις

    - - - Updated - - -

    τωρα που περασαν 3 μηνες, ακόμα δεν έμαθαν σε ποιον ανηκει;
    δηλαδη μπορει να πληρωνεις μαυρα καποιον για να μενεις σε ενα σπιτι που δεν του ανηκει;
    μηπως να αρχισεις να ψαχνεις ΑΜΕΣΑ ενα κανονικο σπιτι με συμβολαια νομιμα κλπ;
    Στην εφορία θα δηλώνεις άστεγη;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 28-01-24 στις 13:17.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Τα ενοίκια που του δίνεις τα βάζει στην άκρη για να τα αποδώσει στους νόμιμους ιδιοκτήτες όταν βγει άκρη; Ε ρε κάτι λαμόγια που υπάρχουν, ψάξε για άλλο σπίτι πριν ανακαλύψει και άλλα…

  7. #7
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Δεν είναι πρόβλημα του ενοικιαστή τα κληρονομικα ζητήματα και σε ποιον ανήκει το σπίτι. Στο μεταξύ έτσι όπως είναι η κατάσταση, στην υποθετική περίπτωση ότι λέει αλήθεια και όχι ψέμματα ο ιδιοκτήτης, παίζει όταν θα αποκτήσει το ακίνητο τον κανονικό του ιδιοκτήτη να σου πουν ότι δεν σε θέλουν και να φύγεις γιατί θα το πάρουν για ιδιοκατοικηση η τίποτε άλλο.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι πρόβλημα του ενοικιαστή τα κληρονομικα ζητήματα και σε ποιον ανήκει το σπίτι. Στο μεταξύ έτσι όπως είναι η κατάσταση, στην υποθετική περίπτωση ότι λέει αλήθεια και όχι ψέμματα ο ιδιοκτήτης, παίζει όταν θα αποκτήσει το ακίνητο τον κανονικό του ιδιοκτήτη να σου πουν ότι δεν σε θέλουν και να φύγεις γιατί θα το πάρουν για ιδιοκατοικηση η τίποτε άλλο.
    Αυτό μπορούν να το πουν ανά πάσα στιγμή (και αύριο το πρωϊ) αφού είναι χωρίς συμβόλαιο.
    Ισως δεν εχει νοημα να το αναλυσουμε παραπανω μεχρι να ξαναεμφανιστεί η original poster (που γράφτηκε στο adslgr μόνο για το εν λόγω θέμα).

  9. #9
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...τωρα που περασαν 3 μηνες, ακόμα δεν έμαθαν σε ποιον ανηκει;...
    Δεν έχετε μπλέξει με κληρονομιές στις οποίες οι κληρονόμοι έχουν μαλώσει.
    Έχουν περάσει 11 μήνες για να ξεκαθαριστούν οι κληρονόμοι (χωρίς διαθήκη), για να αγοράσω λίγα τ.μ. από προσκύρωση και δεν έχει φανεί ούτε ακτίνα φωτός.

    Σε άλλη περίπτωση συγγενής μου έχασε την κληρονομιά από νόμιμη διαθήκη που εμφανίστηκε 23 χρόνια μετά τον θάνατο, με αποτέλεσμα να χάσει και τους ψηλούς φόρους κληρονομιάς που είχε πληρώσει.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχετε μπλέξει με κληρονομιές στις οποίες οι κληρονόμοι έχουν μαλώσει.
    Έχουν περάσει 11 μήνες για να ξεκαθαριστούν οι κληρονόμοι (χωρίς διαθήκη), για να αγοράσω λίγα τ.μ. από προσκύρωση και δεν έχει φανεί ούτε ακτίνα φωτός.

    Σε άλλη περίπτωση συγγενής μου έχασε την κληρονομιά από νόμιμη διαθήκη που εμφανίστηκε 23 χρόνια μετά τον θάνατο, με αποτέλεσμα να χάσει και τους ψηλούς φόρους κληρονομιάς που είχε πληρώσει.
    Τραγικά πράγματα.... Ειδικά το δεύτερο με το συμβόλαιο.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Εγω παντως, επειδη η αλητεια του εν λογω "ιδιοκτητη" ειναι τεραστια, θα σταματουσα αμεσα να πληρωνω ενοικιο, αφου πρωτα ειχα φροντισει να εχω αποδειξεις ( δεν αρκουν οι φωτογραφιες ) οτι εχω κανονικα νερο και ηλεκτρικο, ετσι ωστε σε οποια σκεψη εκβιασμους και διακοπης τους να ανελαμβανε το 100.

    Τοτε θα συνεβαινε το εξης. Ειτε ο καλος "ιδιοκτητης" θα εμπαινε σε τεραστιους μπελαδες αν πραγματικα αποδεικνυοταν ιδιοκτητης, για να με εξωσει, κατι που τελικα θα οδηγουσε μαλλον σε καποιου ειδους συμβιβασμο με τον ενοικιαστη, ειτε απλα το ακινητο δεν θα απεδιδε ποτε ενοικιο. Εως οτου δηλαδη εμφανιστει ο ιδιοκτητης ο κανονικος.

    Εφοσον η παρουσα κατασταση συνεχιστει, και παλι 2 τινα μπορει να συμβουν. Ειτε ο "ιδιοκτητης" επου ειναι και οντως ιδιοκτητης θα εισπρατει τα μαυρα των μαυρων εκμεταλλευομενος τα κοροιδα που θα πεσουν στα χερια του και συγνωμη για την λεξη αλλα ετσι ειναι, ειτε καποια στιγμη που μπορει να ειναι οχι μετα απο χρονια αλλα ακομα και μηνες, ολα παιζουν, να εμφανιστει ο κανονικος ιδιοκτητης και εκτος της εξωσης να απαιτησει και τα ενοικια. Διπλη ζημια δηλαδη !!!

  12. #12
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Επαναλαμβανω, δεν εχει νοημα να το αναλυσουμε παραπανω μεχρι να ξαναεμφανιστεί η original poster (που γράφτηκε στο adslgr μόνο για το εν λόγω θέμα).

  13. #13
    Εγγραφή
    27-01-2024
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Δεν έχω δώσει ακόμα τίποτα
    Ζήτησα να δω το χαρτί
    Στο τηλέφωνο μου είπε
    Ότι η τιμή της κιλοβατώρας μαζί με τους φορουσ και τα δημοτικά τέλη είναι 0.40 λεπτά του ευρώ εξού και τα 150 ευρώ που ζητάει.
    Εγώ ξέρω ότι πληρώνουμε με την κιλοβατώρα μόνο το ρεύμα που εχουμε καταναλώσει και έξτρα τα δημοτικά τέλη
    Τα οποια είναι ανάλογα με την περιοχή και τα τ.μ κάθε σπιτιού

    - - - Updated - - -

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1BKN Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολύ απλά έπρεπε από την αρχή να σου δίνει τον λογαριασμό του ρεύματος της γκαρσονιέρα σου. ζήτησε το χαρτί και δες την χρέωση , ότι γράφει το πληρώνεις.. όχι ότι σου σερβίρει αυτός.
    Δεν έχω πληρώσει τίποτα ακόμα

  14. #14
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Απατεώνας από τους λιγους που ποντάρει στο ότι ο άλλος είναι χαζός. Τα δημοτικά τέλη και το ΤΑΠ πάνε όπως είπες, μόνο το ρεύμα από τις kwh.

  15. #15
    Εγγραφή
    27-01-2024
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απατεώνας από τους λιγους που ποντάρει στο ότι ο άλλος είναι χαζός. Τα δημοτικά τέλη και το ΤΑΠ πάνε όπως είπες, μόνο το ρεύμα από τις kwh.
    Λέει με 0.40λεπτα
    Τα δημοτικά τέλη δεν έχουν να κάνουν με την κιλοβατώρα
    Δεν πάνε όλα μαζί
    Το ρεύμα είναι με την τιμή της κιλοβατώρας καθαρά.
    Ψάχνει να βγάλει από την μύγα ξίγκι που λένε
    Πφφφ τι να κάνω σε αυτό την περίπτωση ;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας