Σελ. 2 από 22 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 320
  1. #16
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ θα μιλήσω προσωπικά τι έχω κάνει χρόνια...
    Μια χαρά σε βρίσκω.
    Το έχω στα to-do να στήσω το δικό μου desktop πάνω σε esxi με την gpu passthrough
    και iscsi τα images από το storage.
    Για λόγους εύκολου backup/recovery βασικά, αλλά ξέρεις πως είναι η to-do list,
    όλο κάτι πιο άμεσο καταχωρείται στην κορυφή της λίστας...
    Άσε που θα κάνω 2 μέρες (θέλει upgrades και το storage), και δύσκολο να βρεθούν 2 μέρες.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  2. #17
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Προετοιμάζομαι για το Proxmox στο MS-01

    Proxmox VE 8.1: Windows 11 vGPU (VT-d) Passthrough with Intel Alder Lake

    αν και νομίζω πως η κάρτα γραφικών θα περάσει και στον esxi... τα usb είναι το πρόβλημά μου....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #18
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προετοιμάζομαι για το Proxmox στο MS-01

    Proxmox VE 8.1: Windows 11 vGPU (VT-d) Passthrough with Intel Alder Lake

    αν και νομίζω πως η κάρτα γραφικών θα περάσει και στον esxi... τα usb είναι το πρόβλημά μου....
    ωραιο το setup , πολυ καλο στην αναθεση passthrough ειναι το unraid , δεν εχω χρησιμοποιησει προσφατα esxi , ειχα παλια , πολυ παλια , vmware πανω σε windows ,vmserver το ελεγαν ; , ηταν το πρωτο μου στησιμο τετοιου τυπου πανω σε virtualization και την ιδεα ενος υπολογιστη 24/7 (περα απο τον δικο μου γιατι η κατασταση με τους δισκους εκεινη την εποχη, ηθελε ενα τσαμπι δισκους (καπου πριν το 2010 )

    ειχα ηδη την ιδεα της αναθεσης passthrough σε καρτα καρτα γραφικων σε εικονικο μηχανημα , απο την εμπειρια στησιματος ιντερνετ καφε , ως εναλακτικο setup , με σερβερ να εχει τις καρτες γραφικων και τα μηχανηματα client να ηταν δικτυακα με PXE boot .

    ειχα πειραματιστει λιγο αφου περασε αυτη η εποχη , και ειχα δοκιμασει εκει το esxi , λιγο μετα το 2010 , οπως και αλλα προιοντα , που κυκλοφορυσαν , το cytrix ειχα καταληξει σαν το πιο ικανο επειδη με βολεψε με την αναθεση της καρτας γραφικων
    τα virtual box ειχα επισης δοκιμασει οπως και της microsoft που εκανε αν θυμαμαι καλα κυκλοφορια προιον virtrualization server εκεινη την εποχη αλλα δεν με εξεπληξε. και το kvm πρεπει να κυκλοφορησε λιγο πιο μετα .

    γενικα ειχα φτιαχτει με την λειτουργια του virtualization οταν την συναντησα στους υπολογιστες ως emulator κυριως . στην αρχη με το virtual pc πριν γινει της microsoft αλλα και με emulation δικτιων αλλα και κυκλωματων πλακετας με πυκνωτες και αντιστασεις (αλλο θεμα αυτο )
    και πιο μετα φυσικα σε mame και αλλους game emulators

    για να γυρισω στο θεμα μας
    οποτε τιθεται και σε αλλους και το θεμα του gaming μεσω server , οχι απαραιτητα game server που εχει χαθει λιγο η χαρα που προσφερει ενα τετοιο περιβαλον

    (ειχα χαρει πολυ ενα software που ειχα βρει το kalliera server το οποιο ειναι για διπλο σε παιχνιδια τυπου mame αλλα και αλλα , μετα ηρθαν και αλλοι τετοιοι game servers που να περιλαμβανουν περιβαλον hosting για πληθωρα παιχνιδιων και μετα οι πλατφορμες , τουλαχιστον προς τα εκει σπρωχτηκε το κοινο ; )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  4. #19
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις παραλάβω το MS-01 και παίξω μαζί του στη δουλειά για καιρό και νιώσω σίγουρος για αυτό.. τα πάντα θα πάνε σε αυτό και ότι έχω μέχρι σήμερα θα μπει στην άκρη. Το πλάνο είναι να καταργήσω την Nvidia τελείως και να παίξω με την igpu της Intel.. παιχνίδια δεν παίζω πια ποτέ οπότε μου φτάνει. Αν δεν τα καταφέρω με esxi τότε θα μπει proxmox όπου εκεί θα φάω χρόνο με τη μετατροπή των vm από esxi σε proxmox αλλά θα τα καταφέρω... ιδανικά θα ήθελα να μείνω με esxi κυρίως λόγο veeam. Επειδή το MS-01 έχει usb4, μπορεί αν πάρω ένα egpu enclosure .. δεν ξέρω...
    Πάντως ακούγεται ότι η Veeam έρχει αρχίσει να ψάχνεται και με Proxmox. Βεβαίως το Proxmox έχει και συμπαθητικό σύστημα backup εγγενώς.
    Αναμενόνμενη εξέλιξη εφόσον η Broadcom αποφάσισε ότι θέλει να αρμέξει το ESXi...

  5. #20
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως ακούγεται ότι η Veeam έρχει αρχίσει να ψάχνεται και με Proxmox. Βεβαίως το Proxmox έχει και συμπαθητικό σύστημα backup εγγενώς.
    Αναμενόνμενη εξέλιξη εφόσον η Broadcom αποφάσισε ότι θέλει να αρμέξει το ESXi...
    Ναι εννοείται
    https://community.veeam.com/discussi...-broadcom-6530

    Όσο για το backup στο proxmox οκ είναι από ότι είδα με τον backup server του και αυτό είναι που θα δοκιμάσω βασικά. Απλα ρε γμτ έχω μάθει καλά με τον esxi .. σπίτι/δουλειά παντού esxi... ακόμα και τα vm που θέλω να μεταφέρω από τον esxi στο proxmox θα ταλαιπωρηθώ λίγο....

    Έχουν χαρεί πολλοί πάντως με το MS-01
    https://www.virtualizationhowto.com/...pc-early-2024/

    Ρώτησα κιόλας κάτω αν εμφανιστεί η ερώτησή μου.. τι γίνεται στην περίπτωση που δεν κάνεις disable τους e-cores στο bios... Τελικά από ότι διάβασα αλλού και με το trick του
    boot-up.cpuUniformityHardCheckPanic=FALSE
    παίζει μια χαρά απλά δεν καταλαβαίνει τους πυρήνες, που είναι λογικό οπότε διαλλέγει ότι γουστάρει. Θα τους κάνω disable τους e-core και οι 6/12 μου φτάνουν και μου περισσεύουν.. μην σου πω θα κάνω disable τους P-core...
    Έχει και μια μαγική ρύθμιση στο bios που του λες , μην περάσει η κατανάλωση τα 15 ή 25w αν θες οπότε την σκίζεις την CPU για οικονομία.. τεσπα θα τα δοκιμάσω όλα αυτά εννοείται.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #21
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.955
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω μάθει καλά με τον esxi .. σπίτι/δουλειά παντού esxi... ακόμα και τα vm που θέλω να μεταφέρω από τον esxi στο proxmox θα ταλαιπωρηθώ λίγο....
    Μακροπρόθεσμα θα βγεις κερδισμένος. Το vmware σταδιακά θα πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο μετά την εξαγορά του και θα βρεθείς σε ένα σημείο που θα πεις οτι έκανες τη σωστή επιλογή.

  7. #22
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ας γράψω κι εγώ τι έχω στο "lab" μου..
    5 "μηχανάκια" είναι στην ουσία:
    1. Hypervisor: Αυτό είναι ο always on server μου. Είχε ξεκινήσει με esxi 5. Η κατανάλωσή του μέχρι πριν από κανα μήνα ήταν γύρω στα 75w, μετά την αναβάθμιση σε esxi 7.03 έχει ανέβει στα 88 για κάποιο λόγο..To έχω σε ένα midi tower της aerocool που είχε επιλεχθεί το πάλαι ποτέ γιατί είχε θέσεις για 6 δίσκους με trays. Τρέχει σε ένα X11 motherboard της supermicro. Η CPU είναι ένας Xeon E3-1230v5 και έχει 64GB ECC Ram.O esxi τρέχει από έναν IntelDC 30άρη δίσκο (πρόσφατο αυτό, πριν και για αρκετά χρόνια έτρεχε σε usb stick) επίσης για datastores έχει έναν 256άρη nvme, και 3 SSD, 1 500άρη και 2 1ΤΒ. Επίσης έχει και ένα NFS datastore από ένα qnap που αναφέρω παρακάτω.Τα VM είναι:
      • Linux server. Ήταν αρχικά ένα παλιό μηχάνημα που ξεκίνησε από ubuntu server 8 ( αν θυμάμαι καλά) σε έναν atom D525 με 2 GB Ram. Κατόπιν το είχα μεταφέρει σε ένα φυσικό μηχάνημα με μια x9 supermicro και έναν Xeon ε3-1230v2 με 16GB Ram. Τελικά κατέληξε να περαστεί με VMWare converter (P2V) στον τότε esxi μου. Και πλέον είναι σε 18.04LTS. Τρέχει pyload, rtorrent/rutorrent για διάφορα linux iso που κατεβάζω καμιά φορά, motion/motioneye που είναι το καταγραφικό και διάφορα άλλα..(π.χ. phpsysinfo/phpmyadmin/sftp/ssh κλπ)
      • Home Assistant
      • piHole (είναι το local DNS μου και κάνει και το ad blocking)
      • Windows 10 VM (το χρησιμοποιώ κυρίως σαν jumbserver). Είναι το μοναδικό VM που δεν είναι 24/7 ανοιχτό, ανοίγει όταν χρειαστεί.
      • Xpenology (το είχα βάλει δοκιμαστικά, έτσι για το χαβαλέ και τελικά το κράτησα). Έχει ελάχιστο χώρο (80GB) για διάφορα πρόχειρα πράγματα και τρέχει μερικά docker (heimdall,openspeedtest,smokeping κλπ)
      • vCenter (δεν έχει και τρελό νόημα με έναν host. Παλιότερα είχα και έναν δεύτερο host, αλλά για λόγους εξοικονόμησης ρεύματος παροπλίστηκε πριν κανα ενάμισι χρόνο.)
      • Windows 2016 server. Αυτό τρέχει veeam και παίρνει 1 full backup όλων των VM κάθε πρωί και differencial τον linux server άλλες 2 φορές την ημέρα (μεσημέρι-βράδυ). To backup το παίρνει στο backup NAS μου (Το backup job το κάνει poweron, παίρνει backup και μετά το κάνει poweroff.) Επίσης έχω και ένα QNAP στο οποίο στέλνει τα backup μια φορά το μήνα. Να συμπληρώσω ότι τρέχει και τον unifi controller μου (ω ναι, σε windows server.. έχω βαρεθεί να τον μεταφέρω αλλού και εφόσον δουλεύει - εδώ και χρόνια- δεν ασχολούμαι να το πειράξω)
    2. Main NAS: To έχω σε ένα Fractal Design Define R2 που έχει 8 trays για δίσκους. Τρέχει σε ένα X10 motherboard της supermicro. Η CPU είναι ένας Xeon E3-1230v3 και έχει 32GB ECC Ram. Το λειτουργικό είναι xigmaNAS και έχει πάνω 8x8TB HGST He σε RaidZ2 συνδεμένους σε έναν crossflashed με LSI firmware Dell H310 HBA controller με 2 SAS8087 to 4xSATA breakout cables. (Το συνολικό usable space είναι περίπου 40ΤΒ). Η κατανάλωσή του είναι γύρω στα 70-80w αλλά ανοίγει μόνο όταν χρειάζεται.
    3. Backup NAS: Είναι ένα παροπλισμένο DATTO που το είχα βρει ευκαιρία γύρω στα 300 γιούρια από UK πριν το brexit. Είχε ένα miniiTX server motherboard της Gigabyte με Xeon-D 1520 (αν θυμάμαι καλά) και 32GB Ram. Δυστυχώς μετά από καναδυο χρόνια το motherboard μας άφησε χρόνους (πολύ στεναχωρήθηκα τότε). Το ipmi δούλευε κανονικά, αλλά έδειχνε πρόβλημα σε ένα ρεύμα (δε θυμάμαι τι τώρα ) και δεν μπουτάριζε ποτέ. Επειδή το ίδιο motherboard αλλά και αντίστοιχα τότε που χάλασε τα έβρισκα απο 500-800 ευρώ, πήρα τελικά ένα miniiTX gigabyte motherboard, γιατί είχα 16GB Ram και έναν ι5-4570 που καθόταν. Από τότε έχει αυτά και όλα καλά. Το μόνο κακό ότι έχασα το ipmi και δυσκόλεψα λίγο τη ζωή μου επειδή ήθελα να το ανοίγει και να το κλείνει το backup job του veeam και με το ipmitool είναι πολύ ευκολότερο, αλλά με putty, plink και διάφορες άλλες αλχημείες το έφτιαξα. Το λειτουργικό του είναι και αυτουνού XigmaNAS και έχει 4x4TB Seagate Exos δίσκους σε RaidZ1. Η κατανάλωσή του είναι γύρω στα 35-40w, αλλά ανοίγει μόνο για να πάρει backup και μετά ξανακλείνει.
    4. Windows PC: Το έχω σε ένα παμπάλαιο κουτί που μου είχε πάρει δώρο η γυναίκα μου το 2003. Είναι όμως τύπου server case πολύ πλατύ και πολύ ψηλό με ρόδες και φρένα. Τα σωθικά του είναι και αυτά παλιά.. Ένα Asus P8B-WS motherboard με έναν core i5-2500 και 8GB Ram. Τρέχει Windows 10 σε έναν 256GB SSD και έχει και έναν 500άρη HDD. Καταναλώνει γύρω στα 80-90w αλλά μέσο όρο δεν ανοίγει ούτε 10 λεπτά την ημέρα. Αν θέλω να κάνω καμιά δουλειά την κάνω με το λάπτοπ. Αυτό ανοίγει μόνο για κάτι πολύ γρήγορο αν χρειαστεί..
    5. QNAP Nas: Αυτό είναι always on. Ένα δίσκο παίρνει, έχω πάνω έναν WD 3TB και πέρα από το ότι είναι backup target για τα μηνιαία backup του veeam, το έχω δώσει και σαν NFS share στον esxi (χωρίς να το χρησιμοποιώ όμως, μιας και μαξ έχει write/read 30/50ΜΒ/sec.) Επιπλέον είναι και File History target για το Windows PC μου και τα laptop των παιδιών. Η κατανάλωσή του είναι γύρω στα 10-12w.
    6. Συμπληρωματικά να αναφέρω ότι αυτά συνδέονται σε ένα HP Procurve 1810g-24 desktop switch και έχω και σε ένα ράφι πάνω από το γραφείο ένα U6-pro



    Εχω και άλλα, όπως firewall, τα υπόλοιπα switches, APs κλπ, αλλά στην ουσία το homelab μου είναι αυτά που βρίσκονται στο γραφείο μου στο σπίτι...

    Αυτά...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChriZ : 29-01-24 στις 19:50.

  8. #23
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακροπρόθεσμα θα βγεις κερδισμένος. Το vmware σταδιακά θα πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο μετά την εξαγορά του και θα βρεθείς σε ένα σημείο που θα πεις οτι έκανες τη σωστή επιλογή.
    Χρησιμοποιώ Vmware Workstation Pro και VirtualBox (και τα 2 είναι hosted -type 2- hypervisors), υπάρχει κάποια άλλη πρόταση εκτός από το vmware για type 2 hypervisor; Το βασικό μου λειτουργικό είναι Ubuntu Linux. Στην ανάγκη χρησιμοποιώ και το VirtualBox αλλά έχει τα θεματάκια του.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  9. #24
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.955
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Εγώ είχα ένα HPE Microserver Gen8 με Xpenology αλλά το performance ήταν τραγικό και το Xpenology έμενε πολύ πίσω σε updates.
    Το αντικατέστησα με ένα Asustor AS6702T το οποίο τρέχει ένα Portainer και οτιδήποτε χρειάζομαι το τρέχω σε docker. Επίσης κάνει passthough την GPU του επεξεργαστή για να έχω hardware acceleration στο jellyfin για τις ταινίες που τρέχει και αυτό σε docker. Μια φορά την εβδομάδα σηκώνεται το watchtower που κάνει update σε όλα τα dockers. Επίσης το asustor κάνει snapshots σε btrfs και backup σε εξωτερικό δίσκο usb που τον αποσυνδέει όταν τελειώσει το backup.

  10. #25
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιώ Vmware Workstation Pro και VirtualBox (και τα 2 είναι hosted -type 2- hypervisors), υπάρχει κάποια άλλη πρόταση εκτός από το vmware για type 2 hypervisor; Το βασικό μου λειτουργικό είναι Ubuntu Linux. Στην ανάγκη χρησιμοποιώ και το VirtualBox αλλά έχει τα θεματάκια του.
    Έχεις απορρίψει KVM και QEMU;

  11. #26
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας γράψω κι εγώ τι έχω στο "lab" μου..
    5 "μηχανάκια" είναι στην ουσία:
    1. Hypervisor: Αυτό είναι ο always on server μου. Είχε ξεκινήσει με esxi 5. Η κατανάλωσή του μέχρι πριν από κανα μήνα ήταν γύρω στα 75w, μετά την αναβάθμιση σε esxi 7.03 έχει ανέβει στα 88 για κάποιο λόγο..To έχω σε ένα midi tower της aerocool που είχε επιλεχθεί το πάλαι ποτέ γιατί είχε θέσεις για 6 δίσκους με trays. Τρέχει σε ένα X11 motherboard της supermicro. Η CPU είναι ένας Xeon E3-1230v5 και έχει 64GB ECC Ram.O esxi τρέχει από έναν IntelDC 30άρη δίσκο (πρόσφατο αυτό, πριν και για αρκετά χρόνια έτρεχε σε usb stick) επίσης για datastores έχει έναν 256άρη nvme, και 3 SSD, 1 500άρη και 2 1ΤΒ. Επίσης έχει και ένα NFS datastore από ένα qnap που αναφέρω παρακάτω.Τα VM είναι:
      • Linux server. Ήταν αρχικά ένα παλιό μηχάνημα που ξεκίνησε από ubuntu server 8 ( αν θυμάμαι καλά) σε έναν atom D525 με 2 GB Ram. Κατόπιν το είχα μεταφέρει σε ένα φυσικό μηχάνημα με μια x9 supermicro και έναν Xeon ε3-1230v2 με 16GB Ram. Τελικά κατέληξε να περαστεί με VMWare converter (P2V) στον τότε esxi μου. Και πλέον είναι σε 18.04LTS. Τρέχει pyload, rtorrent/rutorrent για διάφορα linux iso που κατεβάζω καμιά φορά, motion/motioneye που είναι το καταγραφικό και διάφορα άλλα..(π.χ. phpsysinfo/phpmyadmin/sftp/ssh κλπ)
      • Home Assistant
      • piHole (είναι το local DNS μου και κάνει και το ad blocking)
      • Windows 10 VM (το χρησιμοποιώ κυρίως σαν jumbserver). Είναι το μοναδικό VM που δεν είναι 24/7 ανοιχτό, ανοίγει όταν χρειαστεί.
      • Xpenology (το είχα βάλει δοκιμαστικά, έτσι για το χαβαλέ και τελικά το κράτησα). Έχει ελάχιστο χώρο (80GB) για διάφορα πρόχειρα πράγματα και τρέχει μερικά docker (heimdall,openspeedtest,smokeping κλπ)
      • vCenter (δεν έχει και τρελό νόημα με έναν host. Παλιότερα είχα και έναν δεύτερο host, αλλά για λόγους εξοικονόμησης ρεύματος παροπλίστηκε πριν κανα ενάμισι χρόνο.)
      • Windows 2016 server. Αυτό τρέχει veeam και παίρνει 1 full backup όλων των VM κάθε πρωί και differencial τον linux server άλλες 2 φορές την ημέρα (μεσημέρι-βράδυ). To backup το παίρνει στο backup NAS μου (Το backup job το κάνει poweron, παίρνει backup και μετά το κάνει poweroff.) Επίσης έχω και ένα QNAP στο οποίο στέλνει τα backup μια φορά το μήνα. Να συμπληρώσω ότι τρέχει και τον unifi controller μου (ω ναι, σε windows server.. έχω βαρεθεί να τον μεταφέρω αλλού και εφόσον δουλεύει - εδώ και χρόνια- δεν ασχολούμαι να το πειράξω)
    2. Main NAS: To έχω σε ένα Fractal Design Define R2 που έχει 8 trays για δίσκους. Τρέχει σε ένα X10 motherboard της supermicro. Η CPU είναι ένας Xeon E3-1230v3 και έχει 32GB ECC Ram. Το λειτουργικό είναι xigmaNAS και έχει πάνω 8x8TB HGST He σε RaidZ2 συνδεμένους σε έναν crossflashed με LSI firmware Dell H310 HBA controller με 2 SAS8087 to 4xSATA breakout cables. (Το συνολικό usable space είναι περίπου 40ΤΒ). Η κατανάλωσή του είναι γύρω στα 70-80w αλλά ανοίγει μόνο όταν χρειάζεται.
    3. Backup NAS: Είναι ένα παροπλισμένο DATTO που το είχα βρει ευκαιρία γύρω στα 300 γιούρια από UK πριν το brexit. Είχε ένα miniiTX server motherboard της Gigabyte με Xeon-D 1520 (αν θυμάμαι καλά) και 32GB Ram. Δυστυχώς μετά από καναδυο χρόνια το motherboard μας άφησε χρόνους (πολύ στεναχωρήθηκα τότε). Το ipmi δούλευε κανονικά, αλλά έδειχνε πρόβλημα σε ένα ρεύμα (δε θυμάμαι τι τώρα ) και δεν μπουτάριζε ποτέ. Επειδή το ίδιο motherboard αλλά και αντίστοιχα τότε που χάλασε τα έβρισκα απο 500-800 ευρώ, πήρα τελικά ένα miniiTX gigabyte motherboard, γιατί είχα 16GB Ram και έναν ι5-4570 που καθόταν. Από τότε έχει αυτά και όλα καλά. Το μόνο κακό ότι έχασα το ipmi και δυσκόλεψα λίγο τη ζωή μου επειδή ήθελα να το ανοίγει και να το κλείνει το backup job του veeam και με το ipmitool είναι πολύ ευκολότερο, αλλά με putty, plink και διάφορες άλλες αλχημείες το έφτιαξα. Το λειτουργικό του είναι και αυτουνού XigmaNAS και έχει 4x4TB Seagate Exos δίσκους σε RaidZ1. Η κατανάλωσή του είναι γύρω στα 35-40w, αλλά ανοίγει μόνο για να πάρει backup και μετά ξανακλείνει.
    4. Windows PC: Το έχω σε ένα παμπάλαιο κουτί που μου είχε πάρει δώρο η γυναίκα μου το 2003. Είναι όμως τύπου server case πολύ πλατύ και πολύ ψηλό με ρόδες και φρένα. Τα σωθικά του είναι και αυτά παλιά.. Ένα Asus P8B-WS motherboard με έναν core i5-2500 και 8GB Ram. Τρέχει Windows 10 σε έναν 256GB SSD και έχει και έναν 500άρη HDD. Καταναλώνει γύρω στα 80-90w αλλά μέσο όρο δεν ανοίγει ούτε 10 λεπτά την ημέρα. Αν θέλω να κάνω καμιά δουλειά την κάνω με το λάπτοπ. Αυτό ανοίγει μόνο για κάτι πολύ γρήγορο αν χρειαστεί..
    5. QNAP Nas: Αυτό είναι always on. Ένα δίσκο παίρνει, έχω πάνω έναν WD 3TB και πέρα από το ότι είναι backup target για τα μηνιαία backup του veeam, το έχω δώσει και σαν NFS share στον esxi (χωρίς να το χρησιμοποιώ όμως, μιας και μαξ έχει write/read 30/50ΜΒ/sec.) Επιπλέον είναι και File History target για το Windows PC μου και τα laptop των παιδιών. Η κατανάλωσή του είναι γύρω στα 10-12w.
    6. Συμπληρωματικά να αναφέρω ότι αυτά συνδέονται σε ένα HP Procurve 1810g-24 desktop switch και έχω και σε ένα ράφι πάνω από το γραφείο ένα U6-pro



    Εχω και άλλα, όπως firewall, τα υπόλοιπα switches, APs κλπ, αλλά στην ουσία το homelab μου είναι αυτά που βρίσκονται στο γραφείο μου στο σπίτι...

    Αυτά...
    Πολύ δισκος ρε συ, τι κρατάς με τόσους δίσκους? Ταινίες?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είχα ένα HPE Microserver Gen8 με Xpenology αλλά το performance ήταν τραγικό και το Xpenology έμενε πολύ πίσω σε updates.
    Το αντικατέστησα με ένα Asustor AS6702T το οποίο τρέχει ένα Portainer και οτιδήποτε χρειάζομαι το τρέχω σε docker. Επίσης κάνει passthough την GPU του επεξεργαστή για να έχω hardware acceleration στο jellyfin για τις ταινίες που τρέχει και αυτό σε docker. Μια φορά την εβδομάδα σηκώνεται το watchtower που κάνει update σε όλα τα dockers. Επίσης το asustor κάνει snapshots σε btrfs και backup σε εξωτερικό δίσκο usb που τον αποσυνδέει όταν τελειώσει το backup.
    Καλή λύση αυτή και έχεις κι φυσικό υπολογιστή κανονικό ε
    Κρίμα που η hpe τα τσακισε αυτά. Ο κουμπάρος μου είχε αυτό που λες με amd όμως. Τα gen10 v2 δεν αξίζουν.

  12. #27
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Να βάλω και τα δικά μου

    Intel® Xeon® CPU E3-1230 v3 με 12GB ECC (έρχονται 4x8GB που είναι το μέγιστο που παίρνει η μητρική)
    Είναι απο έναν HP SFF που έχω μεταφέρει σχεδόν χύμα σε ένα turbo-x κουτί αρχαίο.
    Κατανάλωση ~110-120w (έχει και μία LSI SAS2308 + nvidia quadro μόνο γιατί χωρίς αυτήν δεν κάνει boot)
    μαζι με 24αρι switch και το 8+2 Poe switch με τις καμερες με ενα AP επανω
    μαζι με τον ενισχυτή για την τηλεοραση
    μοντεμ cosmote και ρουτερ MK951G

    Λειτουργικό Unraid headless

    Δίσκοι
    3+1 HDD parity για filestorage
    1 SSD για dockers/VM
    1 HDD για CCTV
    1 HDD για ότι έχει πολλές εγγραφές και δεν με ενδιαφέρει η ταχύτητα (πχ. torrents)
    και 1 usb stick για το λειτουργικό

    Dockers:
    Adguard (DNS + Adblock)
    NginxProxyManager (Reverse proxy που βλέπει μόνο Cloudflare στο WAN και εκεί έχω κανόνες firewall/access control)
    HA
    ESPHome
    PAI (bridge για να βλέπει τον paradox συναγερμό το HA)
    MQTT broker
    MariaDB
    AgentDVR + CodeprojectAI για τις κάμερες
    Όλο το πακέτο κατεβάσματος με ένα κλικ προσθέτοντας στο IMDB watchlist όποια ταινία θέλουμε (rtorrent, radarr, sonarr κλπ κλπ)
    Syncthing για 2-3 φίλους/συγγενείς
    PhotoPrism (αντί για google photos)
    Unifi-controller που το ανοίγω μία φορά το χρόνο αν χρειαστεί να αλλάξω κάτι

    VM: Windows 10 με το MSP360 για
    backup ~3ΤΒ φωτογραφιών στο Backblaze B2
    backup PersonalDocuments στο Backblaze B2
    backup σημαντικών config files των dockers στο BackBlaze B2
    backup όλου του VM στο array μια φορά το μήνα
    πρόσβαση με Anydesk για τον χψ λόγο
    και για ότι χρειαστώ που δεν τρέχει στο Unraid

    Διάφορα Plugins του Unraid όπως
    wireguard (backup ή για πιο γρήγορο σε σχέση με του ΜΚ951 αν είμαι ταξίδι και αδειάζω κάρτες μνήμης)
    dockers backup κλπ

  13. #28
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.955
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή λύση αυτή και έχεις κι φυσικό υπολογιστή κανονικό ε
    Κρίμα που η hpe τα τσακισε αυτά. Ο κουμπάρος μου είχε αυτό που λες με amd όμως. Τα gen10 v2 δεν αξίζουν.
    Έχω κι ενα lenovo laptop με Ubuntu.
    Τα microservers ήταν πολύ καλή σειρά αλλά δεν ξέρω αν είχαν μέλλον. Να σκεφτείς ότι το asustor που έχω παίρνει και 4 δισκους m.2 εκτός από τους 2 μεγάλους δίσκους δηλ σύνολο 6 δίσκους σε πολύ μικρή συσκευασία με ελάχιστη κατανάλωση. Γιατί να πάει κάποιος σε server με 4 μεγάλους δίσκους;

  14. #29
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί τότε που είχα πάρει το N40L, compact μηχανάκι με backplane και trays για 4 δίσκους στα 170€, δεν υπήρχε κάτι καλύτερο
    Του είχα πάρει και ένα tray για το 5,25 που είχε, 16 GB Ram, modified Bios για full ταχύτητα και στους 5 δίσκους… κορυφή
    Τώρα το έχω παροπλισμένο πια αλλά για τότε ήταν μαμάτο

  15. #30
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις απορρίψει KVM και QEMU;
    Είχα δοκιμάσει το QEMU χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία, αλλά δεν είχα καταβάλει και την μέγιστη προσπάθεια για να το μάθω. Ίσως να το σκεφτόμουν να το δοκιμάσω πάλι. Έχουμε υπόψη αν έχει κάποιο εργαλείο σαν το VirtualBox Guest Additions ή το Vmware Tools που είναι σαν drivers για να λειτουργεί σωστότερα το guest λειτουργικό;
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

Σελ. 2 από 22 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας