Σελ. 3 από 22 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 320
  1. #31
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Αχχχ τι μου θύμισες... το ιδιο είχα, πέθανε απο κεραυνό... το αστείο ήταν οτι το ειχα σε UPS μαζι με το ADSL modem
    Επεσε κεραυνός σχετικά δίπλα και εκαψε την ethernet (μια απο τις 4) που είχε το ADSL modem αλλά και το onboard chippset απο το N40L (του άφησε τρύπα)

    Πουλήθηκε parts στο ebay... και έβγαλε και τα λεφτά του παρακαλω !!!

  2. #32
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.958
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιώ Vmware Workstation Pro και VirtualBox (και τα 2 είναι hosted -type 2- hypervisors), υπάρχει κάποια άλλη πρόταση εκτός από το vmware για type 2 hypervisor; Το βασικό μου λειτουργικό είναι Ubuntu Linux. Στην ανάγκη χρησιμοποιώ και το VirtualBox αλλά έχει τα θεματάκια του.
    Μάθε το kvm https://linux.how2shout.com/how-to-i...04-lts-server/

  3. #33
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    PAI (bridge για να βλέπει τον paradox συναγερμό το HA)
    Ώπα .. τι είναι τούτο? έχω Paradox στη δουλειά και ΗΑ επίσης... για βοήθα λίγο...

    Edit: το βρήκα, πρέπει να δω τι μοντέλο έχω στη δουλειά και να βρω και τον master κωδικό από ότι κατάλαβα γιατί τώρα είμαστε στο Scorpio...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #34
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Εννοείται subscribed,


    1. Dell OptiPlex 7040 με i5-6500T CPU @ 2.50GHz, 32Gb Ram, 1 sata SSD,1 nvme και 1 nic. Τρέχει esxi 8.0U2.
    2. Cisco SG-250-08
    3. Synology 212j (NFS & Backup)
    4. Grandstream GWN7660 για AP

    Η γραμμή μετά το nokia ont καταλήγει στο speedport (για την τηλεφωνία, μη κράξετε δεν έχω μπει στο κόπο ακόμα να πάρω κωδικούς ) και μετά στο switch σε συγκεκριμένο vlan.
    Στο esxi έχω vm pfsense με 4 virtual nics. Η μία από αυτές είναι στο ίδιο vlan με το interface από το speedport έτσι ώστε το pf να κάνει ppoe. Οι άλλες 3 nics είναι αντίστοιχα vlans mgnt, iot και work. Προφανώς μέσα στο pf έχω τα ανάλογα rules

    Εκτός από pf έχω ακόμη μερικά vm's όπως ένα centos για containers, veeam, zabbix, dc ktl
    Δεν έχω προλάβει ακόμα να ασχοληθώ με ΗΑ

  5. #35
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται subscribed,


    1. Dell OptiPlex 7040 με i5-6500T CPU @ 2.50GHz, 32Gb Ram, 1 sata SSD,1 nvme και 1 nic. Τρέχει esxi 8.0U2.
    2. Cisco SG-250-08
    3. Synology 212j (NFS & Backup)
    4. Grandstream GWN7660 για AP

    Η γραμμή μετά το nokia ont καταλήγει στο speedport (για την τηλεφωνία, μη κράξετε δεν έχω μπει στο κόπο ακόμα να πάρω κωδικούς ) και μετά στο switch σε συγκεκριμένο vlan.
    Στο esxi έχω vm pfsense με 4 virtual nics. Η μία από αυτές είναι στο ίδιο vlan με το interface από το speedport έτσι ώστε το pf να κάνει ppoe. Οι άλλες 3 nics είναι αντίστοιχα vlans mgnt, iot και work. Προφανώς μέσα στο pf έχω τα ανάλογα rules

    Εκτός από pf έχω ακόμη μερικά vm's όπως ένα centos για containers, veeam, zabbix, dc ktl
    Δεν έχω προλάβει ακόμα να ασχοληθώ με ΗΑ
    !!!! ντροπή να κάτσεις σήμερα κιόλας να ξενυχτήσεις να βάλεις ΗΑ

    Πάντως είναι ακριβώς ίδιο με αυτό που έχω στον μπαμπά μου.. μόνο που το έχω αφήσει με 7.0.3.... το έχω πλέον μόνο με ένα windows 10 vm που είναι proxy και στέλνω εκεί σε εξωτερικούς το 3ο offsite backup της δουλειάς.

    Παλιά το δικό μου το ryzen με όλους αυτούς τους δίσκους που περιγράφω ποιο πάνω στον μπαμπά το είχα και σπίτι είχα έναν 4770k με intel. Όταν τον μπαμπά πρόλαβα και τον έβαλα με ΔΕΗ και 0.10 τον καιρό της κρίσης και εγώ ήμουν με 0.18 .. δεν υπήρξε δεύτερη σκέψη.. το είχα εκεί
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #36
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.809
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα δοκιμάσει το QEMU χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία, αλλά δεν είχα καταβάλει και την μέγιστη προσπάθεια για να το μάθω. Ίσως να το σκεφτόμουν να το δοκιμάσω πάλι. Έχουμε υπόψη αν έχει κάποιο εργαλείο σαν το VirtualBox Guest Additions ή το Vmware Tools που είναι σαν drivers για να λειτουργεί σωστότερα το guest λειτουργικό;
    Έχει αυτό:
    https://wiki.qemu.org/Features/GuestAgent

    Δες πάντως και το KVM (Type 1).

  7. #37
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    !!!! ντροπή να κάτσεις σήμερα κιόλας να ξενυχτήσεις να βάλεις ΗΑ

    Πάντως είναι ακριβώς ίδιο με αυτό που έχω στον μπαμπά μου.. μόνο που το έχω αφήσει με 7.0.3.... το έχω πλέον μόνο με ένα windows 10 vm που είναι proxy και στέλνω εκεί σε εξωτερικούς το 3ο offsite backup της δουλειάς.

    Παλιά το δικό μου το ryzen με όλους αυτούς τους δίσκους που περιγράφω ποιο πάνω στον μπαμπά το είχα και σπίτι είχα έναν 4770k με intel. Όταν τον μπαμπά πρόλαβα και τον έβαλα με ΔΕΗ και 0.10 τον καιρό της κρίσης και εγώ ήμουν με 0.18 .. δεν υπήρξε δεύτερη σκέψη.. το είχα εκεί
    Θα βρίσκομαι Κύπρο το επόμενο 1.5 χρόνο οπότε... το ΗΑ μπορεί να το κάνω εδώ
    Backup rule 3 2 1, σωστό σε βρίσκω

  8. #38
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Backup rule 3 2 1, σωστό σε βρίσκω
    Μπα παραπάνω είναι.. κάνω

    1ο Backup σε συστοιχία μεγάλη στο ίδιο το server room .. αυτό στα καπάκια φεύγει προς
    2ο Truenas στην άλλη μεριά του εργοστασίου, ένα απλό i5 pc που του έχω χώσει μέσα τους 4 sas 4tb που είχα σπίτι με έναν HPE P440 raid controller και έναν SSD για SmartCache
    3ο Truenas στην OVH στην Γερμανια
    4ο στον μπαμπά σε 2 εξωτερικούς 6TB...

    Το 4ο είναι το ποιο σημαντικό.. αν γίνει μπαμ και καταστραφεί ότι έχω στο μαγαζί, αυτούς θα πάρω να κάνω restore σε DT.. σιγά μην περιμένω να κατεβάσω από εξωτερικό
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #39
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.634
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ας γράψω και εγώ τα δικά μου:

    Κύριος και μοναδικός server ένας i7-6700K με 32GB DDR4 σε consumer z170 board, με 2 nvme 512GB, 1x14TB HDD.
    Υπάρχει και ένα άλλο μηχάνημα μόνο για offline backup με τους παλιούς 5x3TB HDD, αλλά ανοίγει μόνο χεράτα, ούτε WoL, ούτε schedule.

    Στον server τρέχει proxmox και σε VM τρέχουν μόνο τα Openwrt που είναι το router για όλους και για όλα, καθώς και το 3cx για τηλεφωνικό κέντρο.
    Σε LXC Containers (debian) τρέχουν καμιά 30αριά: όλα τα *RR, qbittorrent, graylog, netdata, grafana,homeassistant, samba , sql για το kodi, syncthing, gitea, omada controller, unify controller, navidrome, uptime kuma, vaultwarden (πληρώνω το κανονικό bitwarden αυτό είναι για backup), κάποια δοκιμαστικά vpn (τα κυρίως πάνε κατευθείαν στο router), ένα development playground και κάποια wordpress sites που κρατάω για disaster scenarios για άλλους.

    Σε lxc επίσης τρέχω και docker/portainer μόνο και μόνο για όταν βρίσκω κάτι καινούργιο να μπορώ να το κάνω deploy αμέσως.
    Αν αξίζει, τότε παίρνω τον χρόνο να το κάνω deploy "κανονικά" σε lxc.
    Πρακτικά το ίδιο πράγμα, αλλά με βοηθάει να ξέρω ότι σε κάθε container έχω ssh και net-tools και οτιδήποτε άλλο χρειαστώ με ένα apt install. Επίσης το μοντέλο που βρίσκονται τα αρχεία ειναι πιο κοντά σε αυτό που έχω συνηθίσει συν ότι υπάρχει native tooling για backup/restore στο prox για τα LXC.

    Κατά καιρούς δοκίμασα passthrough, virtual desktops etc αλλά ενώ δούλευε δεν άξιζε το complexity με πολλαπλές gpu , οπότε όποιος θέλει desktop παίρνει ωραιότατο refurb με 100€ και τελειώνει το παραμύθι.

    Για το υπόλοιπο hardware, ο server έχει εκτός της motherboard nic ακόμα μια 2 port intel gigabit που πάει στο openwrt και για τα δικτυακά ένα omada 24port gigabit switch καθώς και 5 omada access points και 2-3 άλλα που δεν έχουν αλλαχθεί ακόμα.

    Σαν network topology το έχω μπουκώσει (επειδή μπορούσα υποθέτω) και έχω υπερβολικά πολλά vlan.
    Υπάρχει το management, το LAN, το vlan για τα VM/LXC, vlan για το τηλ κέντρο , vlan για τα IoT καθώς και άλλα 5 για το κάθε ξεχωριστό χώρο.

    Το καλό με τα lxc είναι ότι δεν χρειάζεσαι ούτε πολύ ram ούτε πολύ cpu οπότε και δεν χρειάζεσαι πολύ βαρβάτους servers.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  prox.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  191,9 KB 
ID: 253651

    Όλα αυτά είναι σε ένα cyberpower 540W UPS και καίνε μαζί με 3 από τα AP και ένα τσουπλέκι για την κεραία της τηλεόρασης 81-86W.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ups.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  113,5 KB 
ID: 253652
    A very minor case of serious brain damage.

  10. #40
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μηπως να το μετονομαζαμε σε serve_The_adslgr_home ?

    Οχι τιποτε αλλο, αλλα το home δεν ειναι lab. Ετσι και δεν δουλευουν τα services υπαρχει θεμα με το waf (wife acceptance factor) αλλα και την γενικοτερη οικογενειακη ειρήνη.
    Επισης ως γνωστον, το σπιτακι του σκύλου διαθέτει remote kvm προς αποκατάσταση των προβλημάτων και επιστροφη στο σαλόνι.

    ΥΓ Redundancy δεν βλεπω. Πως επιβιώνετε?

  11. #41
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων

    ΥΓ Redundancy δεν βλεπω. Πως επιβιώνετε?
    Δεν το είχα σκεφτεί γιατί απο το 2015 ο σερβερ δουλεύει απροβλημάτιστα 24χ7 εκτός απο όταν κάνω update ή τον κλείσω για να αλλάξω κάποιον δίσκο.

    Επειδή με έβαλες να το σκεφτώ, υποθέτω χωρίς να το έχω δοκιμάσει ότι σηκώνω windows docker στο desktop ή laptop και φορτώνω με λίγα κλικ τα dockers που θέλω αντιγράφοντας τα config files απο το cloud.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ώπα .. τι είναι τούτο? έχω Paradox στη δουλειά και ΗΑ επίσης... για βοήθα λίγο...

    Edit: το βρήκα, πρέπει να δω τι μοντέλο έχω στη δουλειά και να βρω και τον master κωδικό από ότι κατάλαβα γιατί τώρα είμαστε στο Scorpio...
    Το μόνο του αρνητικό τουλάχιστον στον δικό μου συναγερμό είναι ότι υποστηρίζει το ip module μόνο μία σύνδεση. Αλλά δε με ενοχλεί γιατί ότι θέλω το κάνω μέσα απο το ΗΑ. Ένα app λιγότερο στο κινητό (συν τις πόρτες που θέλει αν δεν βάλω vpn).

  12. #42
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ δισκος ρε συ, τι κρατάς με τόσους δίσκους? Ταινίες?
    Συλλογή πολλών ετών από ταινίες και σειρές, βίντεο από το καταγραφικό, οικογενειακές φωτογραφίες και βίντεο κλπ.
    Καλά μη νομίζεις ότι είναι και τίγκα. Στο NAS γύρω στα 15TB είναι τα αρχεία
    Τα υπόλοιπα NAS είναι ψιλοάδεια, π.χ. το backup NAS είναι μόνο για τα backup. Από τα 10ΤΒ usable γύρω στα 2 χρησιμοποιούνται...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως να το μετονομαζαμε σε serve_The_adslgr_home ?

    ΥΓ Redundancy δεν βλεπω. Πως επιβιώνετε?
    Έχω redundancy στα backup...
    Έχω load balancing & failover στο ίντερνετ
    Έχω physical το firewall και έτοιμο ίδιο appliance για να μπει σε 10 λεπτά αν χαιρετήσει το υπάρχον firewall appliance
    Το DNS έχει σαν εναλλακτικό το firewall και σκέφτομαι να βάλω και ένα physical pihole για να κάνει cluster με το virtual
    Με τόσο redundancy κι εγώ redundant είμαι πχια....
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  13. #43
    Εγγραφή
    22-08-2008
    Περιοχή
    Λευκόβρυση Κοζάνης
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    46 Mbps / 5,3 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Spport Entry2i, MT CRS125
    SNR / Attn
    18(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Σε lxc επίσης τρέχω και docker/portainer μόνο και μόνο για όταν βρίσκω κάτι καινούργιο να μπορώ να το κάνω deploy αμέσως.
    Αν αξίζει, τότε παίρνω τον χρόνο να το κάνω deploy "κανονικά" σε lxc.
    Πρακτικά το ίδιο πράγμα, αλλά με βοηθάει να ξέρω ότι σε κάθε container έχω ssh και net-tools και οτιδήποτε άλλο χρειαστώ με ένα apt install. Επίσης το μοντέλο που βρίσκονται τα αρχεία ειναι πιο κοντά σε αυτό που έχω συνηθίσει συν ότι υπάρχει native tooling για backup/restore στο prox για τα LXC.
    ...
    Το καλό με τα lxc είναι ότι δεν χρειάζεσαι ούτε πολύ ram ούτε πολύ cpu οπότε και δεν χρειάζεσαι πολύ βαρβάτους servers.
    ...
    Έτσι τα δουλεύω και γω.

    - - - Updated - - -

    Στη δική μου περίπτωση, το σπίτι είναι μια μεγάλη μονοκατοικία με κλειστό γκαράζ σε χωριό. Οπότε υπάρχει μεγάλη άνεση χώρου. Ευτυχώς έχω καθαρή 50αρα VDSL που μας καλύπτει άνετα. Όλα τα δικτυακά είναι Mikrotik.

    hEX GR3 router για firewall, QoS, DNS, VLANs και CAPSMAN wave2. CRS326 main switch, ένα hAP ac2 και 2 hEX PoE σε διάφορες μεριές και 2 cAP ac. Σύνολο τρέχουν … 3 AP δηλαδή και τώρα πια και με wave2 drivers όλα τους. not bad at all για εξοπλισμό του 2018 που υποστηρίζει ακόμα η εταιρία. Γενικά έχω τα 5MHz για τους χρήστες και τα 2.4GHz με 20MHz κανάλια για IoT και guests που δε με ενδιαφέρει η ταχύτητα.

    Έχω και ένα CRS305 για δοκιμές με fiber και θα μπει αργότερα όταν αποφασίσω τοπολογία και χρήσεις. Είχα προβλέψει ένα rack για να μαζέψει τα cat5e που πάνε στα δωμάτια αλλά εκείνο τον καιρό τα αφήσαμε μέσα στους σοβάδες. Μια χαρά είναι δε λέω, απλά δεν υπάρχει επεκτασιμότητα. Βέβαια δόθηκε μια καλή λύση όταν έγινε θερμοπρόσοψη και έχω κάνει εξωτερικά μπουάτ που δεν βρέχονται (είτε υπάρχει μπαλκόνι από πάνω ή προέκταση της πλάκας οροφής) και τρέχουν περιμετρικά 2 παράλληλες 20αρες ηλεκτρολογικές σωλήνες μέσα στη θερμοπρόσοψη. Και με έχει σώσει, μπορεί να φύγει καλώδιο σε κάθε σημείο, μέχρι και στην αυλή έχω αφήσει αναμονές. Ότι μπορώ θέλω να έχει καλώδιο για κάμερες κτλ, οπότε παίζει και ολίγον PoE.

    Τα VLAN τα έχω για τα κλασικά LAN, IoT, VoIP και guest. Α έχω και 2 απλά PoE switch και έχω βάλει και MACVLAN στο CRS.

    Τρέχει και Wireguard για το homelab VPN.

    Στα υπολογιστικά είμαι λίγο της φιλοσοφίας να μοιράζω υπηρεσίες ανάμεσα σε μηχανήματα/cloud και όχι όλα σε ένα. Εδώ και χρόνια έχω ένα FreeNAS που έγινε TrueNAS και εκεί είχα τα iocage containers. Όλα καλά, snapshots κτλ. Εν τέλει τα έχω βγάλει σχεδόν όλα από εκεί όταν πήρα από ebay ένα μίνι prodesk και μπήκε proxmox που ήρθε γάντι.

    Αναλυτικά λοιπόν

    Proxmox → HP ProDesk 600 G3 με i5-6500T, 32GB RAM. Έχει ένα SSD 256GB για το proxmox/backups/ISOs και ένα nvme 1GB για τα VM/LCX. Ότι καλύτερο σε value/money. Όρεξη να έχω να δοκιμάζω εγκαταστάσεις. Και γω προτιμώ να έχω LCX παρά docker containers για έλεγχο και απόδοση. Τρέχει OpenHab, Node-Red, InfluxDB, MQTT και tasmoAdmin για smarthome και ένα mariaDB που έχει όλες τις βάσεις από τα containers οπότε τα μαζεύω και αυτά εύκολα για ελαφρύ και ουσιαστικό backup. Και μετά έχω vaultwarden, photoprism (με όλες τις original photos μέσα και στο δικό του vdisk για πολλαπλό backup) και ακόμα 5-6 web apps για οικονομικά, personal wiki, netbox κτλ.
    Και ένα VM για docker για όσα δεν είναι εύκολο να μπουν σε containers και για πρώτες γνωριμίες-δοκιμές σε νέα web app.
    Και ένα Mikrotik CHR VM για DUDE στατιστικά κτλ

    Ο asterisk τρέχει σε ένα OrangePi μόνος του σε δικό του VLAN με 3 VoIP τηλέφωνα. Φυσικά αυτό και το modem - router - switch είναι σε δικό τους UPS στο rack και ένα UPS για το proxmox που και αυτό δεν καίει τίποτα εκτός και αν κάνω import φωτογραφίες στο photoprism που κάνει μέχρι και αναγνώριση προσώπων.

    TrueNAS → full tower με i5-4460 με 16GB RAM με 6 x WD Red 3TB. Και ένα SSD Raid1 που ήταν το παλιό iocage pool. Τώρα έχω αφήσει μόνο ένα torrent client και το zonealarm για τις κάμερες. Κάποτε θα το αλλάξω γιατί έχει μείνει αρκετά πίσω νομίζω αν και οκ μια χαρά κάνει τη δουλειά του τώρα που το έχω μάθει και τα μόνα ενοχλητικά false alarms είναι γάτες και θροισμα φύλλων στα δέντρα όταν έχει αέρα..

    Backup προφανώς το proxmox στέλνει και στο NAS ενώ μετά έχω και 2 μεριές που στέλνω FTP στο δίκτυο και 1 μεριά για offline χειροκίνητα και με αρχείο ετών, όχι incremental.

    Γενικά ο καθένας μας έχει τον Η/Υ του (έχω και 2 κόρες) και δεν υπάρχει σενάριο για χρήση workstation VM's παρόλο που είναι εύκολο.
    Ο καθένας έχει φυσικά ένα share στο NAS και τους έχω μάθει τα πλεονεκτήματα να το χρησιμοποιούν.

  14. #44
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο του αρνητικό τουλάχιστον στον δικό μου συναγερμό είναι ότι υποστηρίζει το ip module μόνο μία σύνδεση. Αλλά δε με ενοχλεί γιατί ότι θέλω το κάνω μέσα απο το ΗΑ. Ένα app λιγότερο στο κινητό (συν τις πόρτες που θέλει αν δεν βάλω vpn).
    Aaaaa άρα δεν θα μπορέσω να μπω, δεν το δοκιμάζω καν γιατί είναι μέσα η Scorpios Security μόνιμα.... thx

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ Redundancy δεν βλεπω. Πως επιβιώνετε?
    Έχει standby 2ο η γυναίκα μου οπότε είναι όλα καλά.

    - - - Updated - - -

    Είμαι πολύ χαρούμενος για το νήμα γιατί βλέπω πολλές και ωραίες λύσεις για το σπίτι..μπράβο παιδιά. Εγώ προσωπικά και το λέω ειλικρινά ποτέ δεν ασχολήθηκε με dockers, lcs κλπ... δεν ξέρω γιατί τα φοβάμαι. Πάντα όταν θέλω κάτι βάζω απλά ένα debian/ubuntu και το σηκώνω καθαρό εκεί. Ναι το overhead είναι μεγάλο αλλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #45
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην ίδια σχεδόν φάση - δυστυχώς - με τα dockers είμαι κι εγώ.
    Αν και χρησιμοποιώ διάφορα dockers ήδη, είναι κάποια που δεν τα θεωρώ και ιδιαίτερα κρίσιμα.
    Για παράδειγμα έχω το unifi controller σε ένα windows server.
    Το σωστό θα ήταν να το βάλω σε ένα docker, αλλά είμαι σε φάση βαριέμαι/διστάζω 50/50.. (όχι γιατί δεν τα θεωρώ αξιόπιστα, αλλά γιατί δεν έχω ασχοληθεί εγώ όσο θα ήθελα για να νιώσω όσο σίγουρος χρειάζομαι)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChriZ : 30-01-24 στις 11:47.
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

Σελ. 3 από 22 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας