Σελ. 7 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 484
  1. #91
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.821
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    @BlueChris ωραίο το review του Proxmox που έκανες και πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες.
    Να πω μόνο οτι στις εταιρίες ανταγωνιστής του vmware πάει να γίνει το xcp-ng και όχι το proxmox.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα προβλήματα που αναφέρει ο Χρήστος και μιας και ανέφερες κι εσύ το xcp-ng ..
    2. To xcp-ng έχει κι αυτό κάτι αντίστοιχο του vcenter (Xen Orchestra)
    3. To xcp έχει χιλιάδες ρυθμίσεις από κονσόλα..
    4. Έχει built-in μετατροπή από vmware VM, που παίζει να είναι το μεγαλύτερο ατού του αν λες ότι θέλει αλχημείες για μετατροπή. Γιατί το να μετατρέψουμε στο homelab 7-8 VM, κλάιν μάιν, στη δουλειά αμα έχεις 400+, ούτε κατάδικος δεν κάθεται να το κάνει...
    Με σκισατε τώρα πωωω άντε πάλι πειράματα και με αυτό από αύριο... Είναι free τουλάχιστον?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει drs? Έχει δυνατότητα στο drs να παντρευείς vm ή να τα χωρίζεις?
    Όχι DRS δεν έχει το proxmox. Έχει? Δεν βρήκα κάτι τέτοιο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #92
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.318
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με σκισατε τώρα πωωω άντε πάλι πειράματα και με αυτό από αύριο... Είναι free τουλάχιστον?
    Ελάχιστα έχω παίξει μαζί του... Νομίζω κάποιο κομμάτι με updates είναι πίσω απο paywall, αλλά άν δεν κάνω λάθος αν πας να τα κάνεις μέσα από το GUI, ενώ από command line μπορείς να τα κάνεις
    Μπορεί να κάνω και λάθος όμως
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...
    update2: Υποτιθέμενη διαθεσιμότητα από 29/05/2024...λες;

  3. #93
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.600
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    free ειναι. αλλα το xen orchestra θελει λιγο διαβασμα

  4. #94
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.821
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Οκ ευχαριστώ, αύριο με καθαρό μυαλό.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #95
    Εγγραφή
    06-06-2005
    Περιοχή
    Βούλα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    pfSense - FRITZBox 5530AX
    Path Level
    Fastpath
    Αν θες δωρεάν την full έκδοση του Xen Orchestra χωρίς paywall μπορεις να το κάνεις build from source μόνος σου.

    Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά σε ένα βίντεο είχα δει να χρησιμοποιούν αυτό το script για install/update:
    https://github.com/ronivay/XenOrchestraInstallerUpdater


  6. #96
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.054
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με σκισατε τώρα πωωω άντε πάλι πειράματα και με αυτό από αύριο...
    καλή τύχη και να θυμάσαι: x stands for xanax

  7. #97
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.821
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    2 βιντεάκια από έναν ωραίο τύπο που τον παρακολουθώ γενικά

    1ο ενα KVM εξωτερικό στα 155€ περίπου που δουλεύει ρολόι και χρήσιμο για όσους έχουν homeserver χωρίς ipmi


    και 2ο ένα βιντεο με proxmox και πως συμπεριφέρεται με τις CPU της intel που έχει P + E cores.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #98
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.703
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ολοκληρωσα σε καποιο ικανοποιητικο βαθμο την μεταφορα του unraid σε νεο hardware (του πρωην υπολογιστη μου ) αλλα και την μεταφορα ενος δευτερου κομπιουτερ με atom (που ανακαλυψα οτι μονο αυτο με εναν ssd εναν ανεμιστηρα , δυο με του τροφοδοτικου ,2cores , 1stick ram 4gb ddr3 και μια καρτα δικτυου dual lan εκαιγε 21- 23 βατ , στο unraid προηγουμενως , o atom με 8 γιγα 4cores, εκαιγε 16 μεχρι 23 βατ . με ενα ssd και ενα hdd )

    το "νεο" hardware ειναι ενας Intel® Xeon® CPU E3-1240L v3 @ 2.00GHz με 16gb ddr3 ram , μια υποτυπωδης καρτα γραφικων γιατι ο xeon δεν εχει R5 230 , και ενας ssd και 2 hdd (αυτην την στιγμη )

    ειχα βαλει αλλη καρτα , μια x1300 και εκαιγε 10 βατ παραπανω !
    αυτην την στιγμη και μεταξυ 38 και 65 βατ απο οσο εχω δει τις τελευταιες ωρες που καπως εχει σταθεροποιηθει η αποπειρα . 38 idle με δυο δισκους on(ssd +hdd) , 65watt κατα την εγγραφη ενος δισκου hdd στον αλλον , με και τους τρεις δισκους on .

    το συστημα εχει 3 δισκους ,εναν ssd του ενος τερα για "cache" σχεδον παντα on , που ειναι τα εικονικα μηχανηματα (ενα clearos για ρουτερ) , dockers , και φακελοι που ειναι για read και write , οπως καμερες , κοινοχρηστοι , καποιος downloader . οι αλλοι δυο δισκοι ειναι ενας 3tb και ενας 6tb , για μονιμη αποθηκευση , συλλογη , οι οποιοι οταν δεν χρησιμοποιουνται πανε σε sleep και δεν καταναλωνουν .

    σκοπος ειναι να αντικατασταθουνε οι δυο αυτοι δισκοι με δυο 14 ή 16 tb (παραγγειλα εναν 14αρη και βλεπουμε ) .

    επειδη δεν εχω κανενα μετρο ασφαλειας , θελω να βαλω εναν δισκο να προσφερει μια κατασταση raid ,εξου και οι δυο επι 14 ή 16 .
    προς το παρον ,ας καουνε ολα


    στα dockers εχω το home assistant και τις καμερες να παιρνουν φωτο απο εξωτερικους χωρους ανα καποια χρονικα διαστηματα , δεν εχω ασχοληθει με πιο συγκεκριμενη ανιχνευση προς το παρον . εχω ιδεες , θα ηθελα να μετραω τα αυτοκινητα της εθνικης και προς το που κινουνται με αυτοματο τροπο , απο μια καμερα που υποθετω οτι ειναι αρκετη η ευκρινεια και η εικονα που εχει για να τα μετρησει . σε αλλο πλανο θα ηθελα να παιξω και με μια καμερα που να αναγνωριζει πινακιδες , αλλα αυτα ειναι πολυ μακρινα .

    τρεχουν κατι συνοδευτικα docker οπως mysql , mqtt , cups για printer, καποιο για speed test δικτυου ,uptimekuma για check σε iot συσκευες και στο δικτυο , και εβαλα τωρα που εχω υπολογιστικη ισχυ το plex παλι να τρεχει συνεχεια , δοκιμαζω και παλι το pi-hole σε docker

    υπαρχουν και καποια dockers "μηπως και χρησιμοποιηθουν" , octaprint , papermerge για αρχειοθετηση (file sharing μεταξυ συσκευων κινητου, ταμπλετ , σερβερ , καποιο λαπτοπ ,καποια συσκευη που θα μπει στο δικτυο να μπορει χωρις software να αφησει ή να παρει κατι ) , tasmota admin , mysql workbench , virt manager , emulatorjs , και κανα δυο βασεις ,influx και mariadb και τα tools τους .


    τα vlan που καπως καταφερα να στησω με βοηθησαν να αξιοποιησω μια μονο καρτα για να πετυχω τις περισσοτερες δικτυακες λειτουργιες , να παιρνει το ιντερνετ απο το μοντεμ , να το στελνει σε εικονικη καρτα στο εικονικο ρουτερ ,και το ρουτερ να το στελνει σε vlan που εχει ως καρτες ,μεσω της ιδιας θυρας και μεσω του vlan switch , σε δυο ap για 2 διαφορετικα δικτυα wifi

    μια μεταφορα του σερβερ μενει σε νεο κουτι ,γιατι αυτο που εχω μετα βιας χωραει τον ssd και εναν hdd, και αφου παροπλισα τον προηγουμενο ρουτερ υπολογιστη που το ειχα και για fileserver καποτε , μου περισσευει ενα αρκετα καλο κουτι για 3 και 4 και 6 δισκους (fractal design node 304) .

    και μετα μια μεταφορα του νεου κουτιου σε νεο χωρο , θελω να μεταφερω τα ιντερνετοδικτυακα συμπραγκαλα σε εναν χωρο στο σπιτι και θα ηθελα να ειναι και ησυχα .
    εχω βρει μια καλωδιωση παλιου κουδουνιου εσωτερικου χωρου που εχει και ρευμα εκει και θελω να στησω εκει τον σερβερ .

    ηλεκτρολογικο πινακα επισης χρειαζεται να αλλαξω γιατι αυτος και δεν χωραει τιποτα , και ειναι ταλαιπωρημενος απο διαρροη νερου .

    στο home assistant δε εχω κανει και πολλα , πιο πολυ σαν πανελ καποιων αισθητηρων υγρασιας , θερμοκρασιας χωρων και καταναλωσης ρευματος το ειχα , και για μερικους διακοπτες να βλεπω αν ειναι ανοιχτοι στην ωρα τους .

    δοκιμασα καποιους αυτοματισμους αλλα την περιοδο εκεινη το wifi που ειχα δεν ηταν αρκετο και με απαγοητευσε η αβεβαιοτητα που παρηγαγε σαν αποτελεσμα , τωρα δοκιμαζω με πιο σιγουρη εγκατασταση wifi , και εχω μεινει αρκετα ικανοποιημενος.
    και απο το πως επανερχονται ολα μετα απο μια διακοπη ρευματος μεχρι τωρα εχω μεινει ικανοποιημενος , αλλα παντα τρεφω μια φοβια .

    πλεον παρακολουθω και την παραγωγη σε ενα συστημα 2.25kw φ/β πανελ αλλα και την σχεση παραγωγης καταναλωσης . θα συμπληρωθει καποια στιγμη το συστημα και με μπαταριες και κανω τετοιους υπολογισμους .

    sonoff και shelly ειναι επι το πλειστον τα δικτυακα περι του ρευματος , με μια προτιμιση καπως στα sonoff . μεχρι τωρα δεν με εχει απαγοητευσει καποιο.

    αλλα υπαρχουν και αλλα , οπως 20-30 toya rgb λαμπες και μια yellight . 4-5 αισθητηρες κινησης δυναμωνουν τα φωτα στον χωρο τους οταν αισθaνονται κινηση στον χωρο και αναβουν και σβηνουν μεταξυ μερας και νυχτας απο ρυθμισεις στο home assistant .


    δεν μου ερχεται κατι αλλο αυτην την στιγμη , καμερες θα ηθελα να χρησιμοποησω (δεν πρεπει να ειναι δυσκολο) ως ανιχνευτες κινησης για καποια φωτα . εναν μετεωρολογικο σταθμο (που εβλεπα οτι εχει και καποιος αγγελια προσφατα καπου εδω γυρω στο adslgr ) σκεφτομαι ,οποτε κατι μου το θυμιζει , καμια φορα να παρω .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #99
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτην την στιγμη και μεταξυ 38 και 65 βατ απο οσο εχω δει τις τελευταιες ωρες που καπως εχει σταθεροποιηθει η αποπειρα . 38 idle με δυο δισκους on(ssd +hdd) , 65watt κατα την εγγραφη ενος δισκου hdd στον αλλον , με και τους τρεις δισκους on
    Με τι τα εχεις μετρησει τα watt? μου φαινονται πολλα.
    Εχω ενα με i3 10100 με 3 Seagate EXOS 16TB (ποτε ξανα NAS δισκο) + 2 SSD cache + 1 ssd λειτουργικο - vm με δισκους να μη κλεινουν ποτε ειμαι στα 39W idle στη πριζα + 9W το Cyberpower ups, ενω σε καταστασεις που γραφουν ολοι δισκοι (πχ απο μεταφορα cache στους exos) αντε να παει 50-52W. Kαι τα παραπανω με windows main λειτουργικο.


  10. #100
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.966
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    (ποτε ξανα NAS δισκο)
    Γιατί αυτό;
    Ανυπόγραφος

  11. #101
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί αυτό;
    Γιατι ειναι αναξιοπιστοι, στα χρονια που ασχολουμαι που εχουν χαλασει πολλοι NAS δισκοι, ουτε ενας enterprise. Οι τιμες εξαλου των enterprise ειναι σχεδον ιδιες ειναι καλυτερες απο των NAS και εχουν και μεγαλυτερες αντοχες (και στα χαρτια) και ιδια η μικροτερη καταναλωση και τουλαχιστο οι EXOS που ειναι με ηλιο ειναι πιο κρυοι.
    Απο ενα προχειρο search
    https://www.seagate.com/files/www-co...04US-en_US.pdf
    https://www.seagate.com/www-content/...05US-en_US.pdf

    Aυτο που εχει σημασια ειναι το Reliability Rating @ Full 24×7 Operation.

    - - - Updated - - -

    Δε συζηταω καν για τους WD RED και το καινουργιο κολπο οτι μολις το drive κλεισει 3χρονια, βγαζουν smart error για να τους αντικαταστησεις και ενω το drive ειναι μια χαρα πληρως λειτουργικο.
    https://www.theverge.com/2023/6/13/2...g-synology-nas
    https://www.google.gr/search?sca_esv...bih=1181&dpr=1

    Mια με το CMR/SMR μια με αυτο η WD καλα το παει το γραμμα.
    Δεν επερνα NAS drives δε ξαναπαιρνω και WD


  12. #102
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.703
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ενα με i3 10100 με 3 Seagate EXOS 16TB (ποτε ξανα NAS δισκο) + 2 SSD cache + 1 ssd λειτουργικο - vm με δισκους να μη κλεινουν ποτε ειμαι στα 39W idle στη πριζα + 9W το Cyberpower ups, ενω σε καταστασεις που γραφουν ολοι δισκοι (πχ απο μεταφορα cache στους exos) αντε να παει 50-52W. Kαι τα παραπανω με windows main λειτουργικο.
    ισως το οτι ειναι παλιοτερης τεχνολογιας ;
    δεν ξερω , και εγω θα ηθελα να καιει λιγοτερο , 25w tdp λεει πως εχει η ιντελ ο συγκεκριμενος επεξεργαστης (Εναντι του i3 που εχει 65w και max clock 4.3ghz )
    ισως ειναι κολημενα τα ρολογια του σε συχνοτητα υψηλοτερη (3ghz) απο τα 2ghz που λεει σαν base ;
    δεν το βλεπω απο κατι εντολες που πατησα
    Spoiler:
    Version: Intel(R) Xeon(R) CPU E3-1240L v3 @ 2.00GHz
    Voltage: 1.2 V
    External Clock: 10000 MHz
    Max Speed: 3800 MHz
    Current Speed: 2000 MHz
    Status: Populated, Enabled
    Upgrade: Socket BGA1155
    L1 Cache Handle: 0x0008
    L2 Cache Handle: 0x0007
    L3 Cache Handle: 0x0009
    Serial Number: Not Specified
    Asset Tag: Fill By OEM
    Part Number: Fill By OEM
    Core Count: 4
    Core Enabled: 4
    Thread Count: 8
    Characteristics:
    64-bit capable
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  13. #103
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    To TDP μη σε απασχολει, ειτει i3 ειτε i7 σε idle με χαμηλα ρολογια τα ιδια καινε πανω κατω.
    Για να καταλαβεις τη διαφορα σε νορμαλ καταστασεις, σαν συστημα ο 10100 καιει το ιδιο με ενα J3160 που αντηκατεστησε, σε full load καιει παραπανω αλλα τελειωνει και τη δουλεια 10 φορες πιο γρηγορα. Πρακτικα σε καθημερινη βαση επειδη το UPS ιστορικο καταναλωσης, το συστημα με το 10100 (και μαλλιστα του εχω προσθεσει 1extra ssd + 1 2.5G καρτα δικτυου) καταλανωνει ελαχιστα λιγοτερο απο το J3160.

    7 μερες count.
    j3160
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  mstsc_1689_07-02-24_bK0I.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  46,4 KB 
ID: 253858

    ι3 10100 (με +1ssd +1 2.5G nic απο το j3160)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  mstsc_1691_07-02-24_qsZC.png 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  46,4 KB 
ID: 253857

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ισως ειναι κολημενα τα ρολογια του σε συχνοτητα υψηλοτερη (3ghz) απο τα 2ghz που λεει σαν base ;
    current speed 2GHz λεει, εαν ειναι idle θα επρεπε να πεφτει στα 800-1000


  14. #104
    Εγγραφή
    22-08-2008
    Περιοχή
    Λευκόβρυση Κοζάνης
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    46 Mbps / 5,3 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Spport Entry2i, MT CRS125
    SNR / Attn
    18(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια κουβέντα που θα μπορούσε να έχει δικό της θέμα είναι οι δίσκοι για το CCTV ... και η κουβέντα για NAS SSD NVME δίσκους για τα NAS.
    Ούτε εξάμηνο δεν έχω που ξέχασα/βαρέθηκα να βγάλω το ZoneAlarm από τον nvme με όλα τα containers (το έκανα μεταφορά μαζί με όλα τα container από το TrueNAS) και έβγαλε bad blocks o NVME.. γμτ... οκ φτηνοκατάσταση patriot

    Και αυτό που θέλω τώρα είναι να δώσω στα docker containers να παίζουν από δική τους IP. Όπως έχω δηλαδή τα LCX στο proxmox.
    Για να τα περάσω και αυτά ένα DNS name εγγραφή και να τους βγάλω και τα TLS certs.
    Επειδή ξαναλέω έχω χρήση μόνο LAN/VPN δε με ενδιαφέρει να στήσω letsencrypt / reverse proxy αφού μια χαρά κάνω τη δουλειά μου χωρίς να ανοίξω κάτι προς τα έξω.
    Βγάζω λοιπόν "χειροκίνητα" τα certs για κάθε container και με διάρκεια 4-5 χρόνια το καθένα οπότε δεν ξανασχολούμαι.
    Αλλά θέλω μια κανονική IP για το καθένα και στο docker τώρα βγαίνουν με το κλασικό στήσιμο από μια IP και με διαφορετικό Port.

    Τώρα φαντάζομαι ότι στο docker θα μπορώ να σετάρω αλλιώς το δίκτυο του για να δίνει κανονική IP, έχει ασχοληθεί κανείς;
    Και τώρα πια και με IPv6/SLAAC.

    Α ναι, εγώ βλέπω ότι με ULA SLAAC η IPv6 που έχουν πάρει 4-5 containers δεν αλλάζει και διαβάζω ότι έτσι είναι, αφού η IPv6 προκύπτει από τη MAC address.
    Από την άλλη, νομίζω ότι τα PC - smartphones αλλάζουν πότε πότε τις ULA τους, αλλά δεν το έχω τεκμηριώσει, να τα κρατήσω να τα συγκρίνω.
    Στο ψάξιμο

  15. #105
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.703
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    current speed 2GHz λεει, εαν ειναι idle θα επρεπε να πεφτει στα 800-1000
    το εχω δει , αλλα επειδη τον ειχα και για λιγο καιρο ως υπολογιστη μου , εβλεπα σε λειτουργια υπο τα windows οτι για πολυ λιγο επιανε τα 800Mhz (απο τα reports των αισθητηρων στο hwinfo το εβλεπα ) , οποτε το θεωρησα πολυ ακραιο το να ειναι σε τετοια κατασταση idle .


    ξερω οτι ο δισκος ο hdd ειναι καπου στα 6w , οι ανεμιστηρες περιπου τοσο και αυτοι 6watt (+του τροφοδοτικου) , η μνημη περιπου 5w ανα dimm στην ddr3 , και οι ssd φτανουν τα 5watt , αν δεν κανω λαθος παιζουν στα 2-3w .απο εκει και περα , απωλειες ,επεξεργαστης , μητρικη ,και καρτα γραφικων (19w max , η r5 230 ) .

    6w + 6w οι 2 δισκοι hdd , 5 ο ssd , 25 cpu (αν και δεν βλεπω να εχει περασει το 30% usage ) , 10w η μνημη , 19w η καρτα gpu, 6w ο ανεμιστηρας του psu , πες και αλλα 5-10w η μητρικη , ολα αυτα ας πουμε οτι εκφραζουν το max που μπορει να φτασει ο υπολογιστης ; (87w βγαινει )

    παντως το οτι ειναι παλαιοτερης τεχνολογιας και αυτο θα παιζει ρολο στην καταναλωση , και οι ddr4 και 5 , αλλα και η μικροτερη λιθογραφια του επεξεργαστη, οπως και η πιο καλη ρυθμιση των πυρηνων και της ταχυτητας τους οπως και το αν θα λειτουργουν στους πιο συχνρονους επεξεργαστες , σιγουρα αλλαζουν την καταναλωση προς το καλυτερο .

    καπου ειδα και 32-34w στιγμιαια ως ελαχιστη καταναλωση ,που να πω την αληθεια για εκει το υπολογιζα σαν ελαχιστη καταναλωση , αλλα αυτη η τιμη ηταν πριν προσθεσω τον δευτερο hdd
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  image_2024-02-07_233401043.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  57,0 KB 
ID: 253866

    δεν εχει ουτε 20 ωρες που τρεχει το συστημα ως εχει οποτε θα κανω και αλλες παρατηρησεις πανω στην καταναλωση .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

Σελ. 7 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας