Σελ. 17 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 712151617181922 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 346
  1. #241
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.254
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Προς στιγμήν δεν κάνω τπτ... πρώτα πρέπει να τσεκάρω σενάρια ζημιάς... να το σβήσω το MS01 και μετά να δω πόσο εύκολα μπορώ να το επαναφέρω όπως ήταν. Τα backup τα κάνω ΟΚ αλλά έχω την αίσθηση πως καλό θα ήταν να σηκώσω ένα 2ο proxmox τουλάχιστον στο NUC μου που είναι στον ίδιο χώρο και να έχω κάποια VM να είναι replicate εκεί ασχέτως backup.
    Όπως είμαι τώρα έχω το Proxmox μόνο του... ένα NUC δίπλα με esxi (που έχει μόνο το Home Assistant πλέον) και ένα ESXI στον μπαμπά με τους backup server για το σπίτι και τη δουλειά.... κανονικά όλα πρέπει να γίνουν proxmox γιατί έχω χάσει το απλό που είχα πριν μεταξύ των esxi, που ήθελα να κάνω κάτι οπότε έκανα ένα move το ένα vm από τον ένα esxi εύκολα. Τώρα δεν μπορώ να το κάνω αυτό με την καμία... θέλει μετατροπές από QEMU σε esxi κλπ κλπ....

    Όλα βέβαια θα φτιάξουν ΑΝ η Veeam βγάλει επίσημη υποστήριξη για το proxmox οπότε τα move μεταξύ esxi & proxmox μαζί με τα convert θα τα κάνει εκείνη στην ανάγκη..
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #242
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    250
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπλέξιμο το freepbx σε container. Μια φορά που το προσπάθησα μου έπαιζε κατά το ήμισυ, βαρέθηκα και το έκανα vm...
    Δοκίμασες την 17 Beta?

    Μόλις έκανα 2 εγκαταστάσεις σε LXC όπου έγιναν επιτυχώς.
    Στην 1 δοκίμασα να κάνω register σε modulus και ένα extension και έπαιξε χωρίς να δοκιμάσω ήχο κ.λπ. ( Link )
    Στην 2 με το script που κυκλοφόρησαν επίσης έγινε επιτυχώς η εγκατάσταση αλλά δεν έκανα δοκιμή. ( Link ) ( χρειάστηκε να κάνω apt-get purge lsb-release ; apt-get install lsb-release )

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2024-04-02 144854.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  12,1 KB 
ID: 255130

  3. #243
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Νομίζω τελευταία φορά που το δοκίμασα ήταν στην 14 αλλά δεν παίρνω και όρκο. Είχα δοκιμάσει από ένα script που βρήκα στο νέο. Θυμάμαι μου είχε παίξει το ringing αλλά όχι το speaking...

  4. #244
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς στιγμήν δεν κάνω τπτ... πρώτα πρέπει να τσεκάρω σενάρια ζημιάς... να το σβήσω το MS01 και μετά να δω πόσο εύκολα μπορώ να το επαναφέρω όπως ήταν. Τα backup τα κάνω ΟΚ αλλά έχω την αίσθηση πως καλό θα ήταν να σηκώσω ένα 2ο proxmox τουλάχιστον στο NUC μου που είναι στον ίδιο χώρο και να έχω κάποια VM να είναι replicate εκεί ασχέτως backup.
    Όπως είμαι τώρα έχω το Proxmox μόνο του... ένα NUC δίπλα με esxi (που έχει μόνο το Home Assistant πλέον) και ένα ESXI στον μπαμπά με τους backup server για το σπίτι και τη δουλειά.... κανονικά όλα πρέπει να γίνουν proxmox γιατί έχω χάσει το απλό που είχα πριν μεταξύ των esxi, που ήθελα να κάνω κάτι οπότε έκανα ένα move το ένα vm από τον ένα esxi εύκολα. Τώρα δεν μπορώ να το κάνω αυτό με την καμία... θέλει μετατροπές από QEMU σε esxi κλπ κλπ....

    Όλα βέβαια θα φτιάξουν ΑΝ η Veeam βγάλει επίσημη υποστήριξη για το proxmox οπότε τα move μεταξύ esxi & proxmox μαζί με τα convert θα τα κάνει εκείνη στην ανάγκη..
    Για σένα φτιάχτηκε το cluster.
    Προσοχή μόνο στο machine type των vm, αν το έχεις αλλάξεις π.χ. σε host και έβγαλες το default.

    Πάω στοίχημα ότι σε ένα μήνα από τώρα θα μας λες τις περιπέτειες σου με το ceph.
    A very minor case of serious brain damage.

  5. #245
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.454
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για σένα φτιάχτηκε το cluster.
    Προσοχή μόνο στο machine type των vm, αν το έχεις αλλάξεις π.χ. σε host και έβγαλες το default.

    Πάω στοίχημα ότι σε ένα μήνα από τώρα θα μας λες τις περιπέτειες σου με το ceph.
    Ξέρει από ceph και Minecraft hosting ο Chris

  6. #246
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.254
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για σένα φτιάχτηκε το cluster.
    Προσοχή μόνο στο machine type των vm, αν το έχεις αλλάξεις π.χ. σε host και έβγαλες το default.

    Πάω στοίχημα ότι σε ένα μήνα από τώρα θα μας λες τις περιπέτειες σου με το ceph.
    Είναι καλύτερα τα VM να είναι στο default μετά το import που το λέει x86 κάτι σαν θυμάμαι καλά ή στο host? Τα περισσότερα τα έχω σε host.

    Ceph cluster είχα κάνει πριν το βάλω σπίτι στο lab στη δουλειά αλλά με nfs shared disk... Σπίτι δεν μπορώ να το κάνω αυτό και απλά θέλω το replicate καποιων vm για ασφάλεια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρει από ceph και Minecraft hosting ο Chris
    Lemmings... Οι παλιοί ξέρουν

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι καλύτερα τα VM να είναι στο default μετά το import που το λέει x86 κάτι σαν θυμάμαι καλά ή στο host? Τα περισσότερα τα έχω σε host.
    Απαντάω στον εαυτό μου.. αν έχεις ένα server δεν έχει νόημα το Host ή x86 αλλά για παραπάνω καλό είναι να μην έχεις HOST αλλά το default πχ γιατί έτσι σου επιτρέπει ανεξαιρέτως hardware από κάτω να κάνεις εύκολα Move τα vm από τον ένα server στον άλλο οπότε γύρισα τα πάντα σε x86-64-v2-AES. Είναι αντίστοιχο με το EVC της VMWare

    - - - Updated - - -

    OK ... το βράδυ θα είναι μεγάλο... για να κάνω replication κάποια VM πρέπει να γυρίσω τους δίσκους σε ZFS πρώτα, τους έχω σε LVM-Thin και μετά να να βάλω Proxmox στο NUC....
    Τώρα από ZFS έχω άποψη απλά την έχω πατήσει κάπου.. πήγα και έβαλα το σύστημα στον P4801x τον 200άρι (δεν είχα και πουθενά αλλού να τον βάλω) οπότε δεν είναι εύκολο να τον κάνω slog για το ZFS ... παρόλα αυτά θα παλέψω να μειώσω το partition που έχει φτιάξει μόνος του ο Proxmox

    Mega Λάθος που λένε όπως το έκανα.....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #247
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι καλύτερα τα VM να είναι στο default μετά το import που το λέει x86 κάτι σαν θυμάμαι καλά ή στο host? Τα περισσότερα τα έχω σε host.

    Ceph cluster είχα κάνει πριν το βάλω σπίτι στο lab στη δουλειά αλλά με nfs shared disk... Σπίτι δεν μπορώ να το κάνω αυτό και απλά θέλω το replicate καποιων vm για ασφάλεια.

    - - - Updated - - -



    Lemmings... Οι παλιοί ξέρουν

    - - - Updated - - -



    Απαντάω στον εαυτό μου.. αν έχεις ένα server δεν έχει νόημα το Host ή x86 αλλά για παραπάνω καλό είναι να μην έχεις HOST αλλά το default πχ γιατί έτσι σου επιτρέπει ανεξαιρέτως hardware από κάτω να κάνεις εύκολα Move τα vm από τον ένα server στον άλλο οπότε γύρισα τα πάντα σε x86-64-v2-AES. Είναι αντίστοιχο με το EVC της VMWare

    - - - Updated - - -

    OK ... το βράδυ θα είναι μεγάλο... για να κάνω replication κάποια VM πρέπει να γυρίσω τους δίσκους σε ZFS πρώτα, τους έχω σε LVM-Thin και μετά να να βάλω Proxmox στο NUC....
    Τώρα από ZFS έχω άποψη απλά την έχω πατήσει κάπου.. πήγα και έβαλα το σύστημα στον P4801x τον 200άρι (δεν είχα και πουθενά αλλού να τον βάλω) οπότε δεν είναι εύκολο να τον κάνω slog για το ZFS ... παρόλα αυτά θα παλέψω να μειώσω το partition που έχει φτιάξει μόνος του ο Proxmox

    Mega Λάθος που λένε όπως το έκανα.....
    Το documentation πράγματι απαιτεί zfs για replication, αλλά μπορείς να τραβάς backup κάθε Χ λεπτα, να το μεταφέρεις στον άλλο host, να το κάνει restore και μετά να το ανάβεις εσύ κατά το δοκούν.

    Αν δεν πας σε full HA με 3 hosts ,νομίζω ότι θα το δοκίμαζα έτσι πρώτα πριν κάνω nuke τα πάντα για να βάλω zfs.
    A very minor case of serious brain damage.

  8. #248
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.254
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το documentation πράγματι απαιτεί zfs για replication, αλλά μπορείς να τραβάς backup κάθε Χ λεπτα, να το μεταφέρεις στον άλλο host, να το κάνει restore και μετά να το ανάβεις εσύ κατά το δοκούν.

    Αν δεν πας σε full HA με 3 hosts ,νομίζω ότι θα το δοκίμαζα έτσι πρώτα πριν κάνω nuke τα πάντα για να βάλω zfs.
    Περίμενε.. για να κάνω Full HA θέλω 3 ισάξιους host που δεν παίζει αυτό... δεν το έχω δουλέψει κιόλας πολύ αυτό, μόνο στη δουλειά το τσέκαρα με κοινό NFS χώρο αλλά θέλει 3 .. σπίτι έχω 2 ή μπορεί να γίνει και με 2?
    Ακόμα και να γίνεται με 2 θέλω πάντα να τρέχουν στο 1ο Host όλα και μόνο αν πέσει να ξεκινήσουν στον 2ο.
    Ok μπορώ τον 3ο Host να το έχω VM στον ESXI του μπαμπά τώρα που το σκέφτομαι σαν VM ...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #249
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίμενε.. για να κάνω Full HA θέλω 3 ισάξιους host που δεν παίζει αυτό... δεν το έχω δουλέψει κιόλας πολύ αυτό, μόνο στη δουλειά το τσέκαρα με κοινό NFS χώρο αλλά θέλει 3 .. σπίτι έχω 2 ή μπορεί να γίνει και με 2?
    Ακόμα και να γίνεται με 2 θέλω πάντα να τρέχουν στο 1ο Host όλα και μόνο αν πέσει να ξεκινήσουν στον 2ο.
    Ok μπορώ τον 3ο Host να το έχω VM στον ESXI του μπαμπά τώρα που το σκέφτομαι σαν VM ...
    Yeap, από 3 και πάνω συν shared network storage.
    https://pve.proxmox.com/wiki/High_Availability
    Πολλοί το τρέχουν με 2 κανονικά nodes και το τρίτο σε raspberry pi.

    Για το shared storage τώρα... pick your poison (ceph, NFS, iSCSI, κλπ)

  10. #250
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.254
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yeap, από 3 και πάνω συν shared network storage.
    https://pve.proxmox.com/wiki/High_Availability
    Πολλοί το τρέχουν με 2 κανονικά nodes και το τρίτο σε raspberry pi.

    Για το shared storage τώρα... pick your poison (ceph, NFS, iSCSI, κλπ)
    Δεν έχω shared storage σπίτι ούτε πρόκειται να βάλω αλλά δεν είναι και υποχρεωτικό, το replication φτάνει. Από εκεί και πέρα χρειάζομαι μίνιμουμ 4ΤΒ δισκο στο Nuc για να πω ότι κάνω σωστά replication τα πάντα οπότε αυτό το σενάριο το βλέπω δύσκολο... Αν το κάνω θα το κάνω μόνο για τα Firewall/Unifi/ADG/Freepbx που μου φτάνει ο 500άρης που έχει το Nuc

    Σε άλλα νέα γυρίζοντας το schedulerτου Proxmox σε powersave οι πυρήνες πάνε μέχρι 3ghz που είναι τζέτ για μένα και επίσης έπεσαν οι θερμοκρασίες ακόμα περισσότερο και η κατανάλωση πήγε στα 45w. Ούτως ή άλλως και με τον performance scheduler δεν πήγαινε πάνω από 4ghz γιατί έχω κάνει Power Cap στα 90w τον 12900h στο Bios (ο 12900h high limit έχει τα 115w αλλά κατεβαίνει αυτόματα στα 80w στο bios αν βάλεις κάρτα γραφικών η οποία θα φάει max 75w. Το τροφοδοτικό του MS-01 είναι 210w αλλά αν πάνε όλα τέρμα έχουμε 115w cpu+75w GPU+3xNVME + ότι τρώει το ίδιο το motherboard, είναι πολύ οριακό. Κάποιοι παίρνουν άλλο τροφοδοτικό που εγώ δεν βλέπω να πω την αλήθεια το λόγο γιατί το μηχάνημα είναι υπερ δυνατό)

    Αλλάζοντας λοιπόν σε Powersave έχω τις εξής θερμοκρασίες στο ρελαντί και κατανάλωση περίπου 45w

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Proxmox Temps.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  83,3 KB 
ID: 255159

    Ψάχνοντας το θέμα παραπάνω, έπεσα σε αυτό το παλικάρι εδώ που έχει φτιάξει ένα script το οποίο αλλάζει δυναμικά τον scheduler αναλόγως την πίεση στην CPU

    Στο script του αυτός είχε 2 scheduler, τον powersave και τον schedutil αλλά επειδή εγώ δεν τον έχω τον 2ο άλλαξα το script και έβαλα τον performance στη θέση του. Επίσης επειδή ακόμα και με Prime95 το 4πύρινο windows10vm δεν πίεζε και πολύ τα πράγματα και δεν ανέβαινε ο proxmox πάνω από 40% cpu, πείραξα στο script του και το πότε να κάνει scale up που από 50 το έβαλα 35

    Το τελικό μου script είναι αυτό

    Spoiler:
    Κώδικας:
    #!/bin/bash
    
    # Tonton Jo - 2023
    # Join me on Youtube: https://www.youtube.com/c/tontonjo
    
    # Usage:
    # put script where you want it to be executed
    # chmod +x /path/to/cpu_scale.sh
    # Edit crontab to run script at every reboot ->
    # @reboot  bash "/path/to/cpu_scale.sh" >/dev/null 2>&1"
    # Reboot
    # Test :)
    
    # Version 1.0: Proof of concept
    # Version 1.1: Loop is better than cron, will run everytime the script end
    # Version 1.2: Use sar to get accurate average cpu load value
    # Version 1.3: ensure the gouvernor is available
    
    # --------------------- Settings ------------------------------------
    averageloadupscaletime=3					# time to get average CPU load value in order to upscale
    averageloaddownscaletime=10					# time to get average CPU load value in order to downscale
    
    lowloadgouvernor=powersave		# CPU Scheduler to use when low usage
    upscalevalue=35					# At wich usage when LOW load gouvernor is set the CPU will upscale to high load
    
    highloadgouvernor=performance	# CPU Scheduler to use when low usage
    downscalevalue=10				# At wich usage when HIGH load gouvernor is set the CPU will downscale to low load
    # --------------------- Settings -------------------------------------
    # ------------------- Env Variables ----------------------------------
    execdir=$(dirname $0)
    # ------------------- Env Variables ----------------------------------
    if [ $(dpkg-query -W -f='${Status}' sysstat 2>/dev/null | grep -c "ok installed") -eq 0 ]; then
    	apt-get install -y sysstat;
    fi
    echo "- Starting Script" >> $execdir/cpu_scale.log
    
    # Ensuring needed gouvernors are available
    if cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_governors | grep -qi $lowloadgouvernor; then
    		if cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_governors | grep -qi $highloadgouvernor; then
    		echo "- Starting Script" 
    	else 
    		echo "- Missing CPU Gouvernor $highloadgouvernor - check in logs for the list of availables ones on your system"
      		echo "- Available gouvernors:"
    		cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_governors
    		sleep 5
    		exit
    	fi
    else 
    	echo "- Missing CPU Gouvernor $lowloadgouvernor - check in logs for the list of availables ones on your system" 
       	echo "- Available gouvernors:"
    	cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_governors
    	sleep 5
    	exit
    fi
    
    while true; do 
    # --------------------- loop Variables ------------------------------------
    actualgouvernor=$(cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor)
    date=$(date +%Y_%m_%d-%H_%M_%S)
    # --------------------- loop Variables ------------------------------------
    # In order to not rank up or down too fast, define the average value to use
    if echo "$actualgouvernor" | grep -Eqi "$lowloadgouvernor"; then
    	cpuload=$(echo "$[100-$(sar -u 1 $averageloadupscaletime | awk '/^Average:/ { printf(" %.0f\n", $8)}')]")
    else	
    	cpuload=$(echo "$[100-$(sar -u 1 $averageloaddownscaletime | awk '/^Average:/ { printf(" %.0f\n", $8)}')]")
    fi
    
    # If the actual gouvernor is the low load gouvernor, check if CPU load is above upscale value
    if echo "$actualgouvernor" | grep -Eqi "$lowloadgouvernor"; then
    	if (( $(echo "$cpuload > $upscalevalue"))); then
    		echo "- $date - Upscaling CPU power to $highloadgouvernor at $upscalevalue% CPU load" >> $execdir/cpu_scale.log
    		echo "- $date - Upscaling CPU power to $highloadgouvernor at $upscalevalue% CPU load"
    		echo "$highloadgouvernor" | tee /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor
    	fi
    # If the actual gouvernor is the high load gouvernor, check if value is under downscale value
    elif echo "$actualgouvernor" | grep -Eqi "$highloadgouvernor"; then
    	if (( $(echo "$cpuload < $downscalevalue"))) ; then
    		echo "- $date - Downscaling CPU power to $lowloadgouvernor at $downscalevalue% CPU load" >> $execdir/cpu_scale.log
    		echo "- $date - Downscaling CPU power to $lowloadgouvernor at $downscalevalue% CPU load"
    		echo "$lowloadgouvernor" | tee /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor
    	fi
    # If none of the above, define the low load CPU Gouvernor
    else 
    	echo "- $date - auto set low load gouvernor" >> $execdir/cpu_scale.log
    	echo "$lowloadgouvernor" | tee /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor
    fi
    
    echo "- CPU USAGE: $cpuload% - Gouvernor: $actualgouvernor"
    done


    Στο Screenshot από κάτω βλέπετε το script να τρέχει ενώ από πάνω εγώ στο windows 10vm, ξεκινάω και σταματάω μετά από λίγο το Prime95 (εδώ είχα το script να κάνει scale up στο 30%)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ProxmoxScheduller.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  138,4 KB 
ID: 255160

    Για να το βάλετε, δείτε πρώτα πιου scheduler υποστηρίζει το μηχάνημά σας (οκ το κάνει και το script αυτό) και αλλάξτε αντίστοιχα το script. Επίσης το script δίνει και τις οδηγίες πως να το βάλετε στο crontab για να τρέχει μετά από reboot.

    Κώδικας:
    cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_governors
    - - - Updated - - -

    Έκανα Remark τις 4 εγγραφές που έχει το παλικάρι και πάει και γράφει αιώνια ένα cpu_scale.log με όποτε άλλαξε scheduler... δεν τις θέλουμε αυτές τις εγγραφές, ποιος ο λόγος να γράφουμε συνέχεια στο δίσκο κάτι τέτοιο? αν θες τσεκάρεις on the fly τον governor που χρησιμοποιείται....

    το τελικό μου script

    Spoiler:
    Κώδικας:
    #!/bin/bash
    
    # Tonton Jo - 2023
    # Join me on Youtube: https://www.youtube.com/c/tontonjo
    
    # Usage:
    # put script where you want it to be executed
    # chmod +x /path/to/cpu_scale.sh
    # Edit crontab to run script at every reboot ->
    # @reboot  bash "/path/to/cpu_scale.sh" >/dev/null 2>&1"
    # Reboot
    # Test :)
    
    # Version 1.0: Proof of concept
    # Version 1.1: Loop is better than cron, will run everytime the script end
    # Version 1.2: Use sar to get accurate average cpu load value
    # Version 1.3: ensure the gouvernor is available
    
    # --------------------- Settings ------------------------------------
    averageloadupscaletime=3					# time to get average CPU load value in order to upscale
    averageloaddownscaletime=10					# time to get average CPU load value in order to downscale
    
    lowloadgouvernor=powersave		# CPU Scheduler to use when low usage
    upscalevalue=35					# At wich usage when LOW load gouvernor is set the CPU will upscale to high load
    
    highloadgouvernor=performance	# CPU Scheduler to use when low usage
    downscalevalue=10				# At wich usage when HIGH load gouvernor is set the CPU will downscale to low load
    # --------------------- Settings -------------------------------------
    # ------------------- Env Variables ----------------------------------
    execdir=$(dirname $0)
    # ------------------- Env Variables ----------------------------------
    if [ $(dpkg-query -W -f='${Status}' sysstat 2>/dev/null | grep -c "ok installed") -eq 0 ]; then
    	apt-get install -y sysstat;
    fi
    #echo "- Starting Script" >> $execdir/cpu_scale.log
    
    # Ensuring needed gouvernors are available
    if cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_governors | grep -qi $lowloadgouvernor; then
    		if cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_governors | grep -qi $highloadgouvernor; then
    		echo "- Starting Script" 
    	else 
    		echo "- Missing CPU Gouvernor $highloadgouvernor - check in logs for the list of availables ones on your system"
      		echo "- Available gouvernors:"
    		cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_governors
    		sleep 5
    		exit
    	fi
    else 
    	echo "- Missing CPU Gouvernor $lowloadgouvernor - check in logs for the list of availables ones on your system" 
       	echo "- Available gouvernors:"
    	cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_governors
    	sleep 5
    	exit
    fi
    
    while true; do 
    # --------------------- loop Variables ------------------------------------
    actualgouvernor=$(cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor)
    date=$(date +%Y_%m_%d-%H_%M_%S)
    # --------------------- loop Variables ------------------------------------
    # In order to not rank up or down too fast, define the average value to use
    if echo "$actualgouvernor" | grep -Eqi "$lowloadgouvernor"; then
    	cpuload=$(echo "$[100-$(sar -u 1 $averageloadupscaletime | awk '/^Average:/ { printf(" %.0f\n", $8)}')]")
    else	
    	cpuload=$(echo "$[100-$(sar -u 1 $averageloaddownscaletime | awk '/^Average:/ { printf(" %.0f\n", $8)}')]")
    fi
    
    # If the actual gouvernor is the low load gouvernor, check if CPU load is above upscale value
    if echo "$actualgouvernor" | grep -Eqi "$lowloadgouvernor"; then
    	if (( $(echo "$cpuload > $upscalevalue"))); then
    #		echo "- $date - Upscaling CPU power to $highloadgouvernor at $upscalevalue% CPU load" >> $execdir/cpu_scale.log
    		echo "- $date - Upscaling CPU power to $highloadgouvernor at $upscalevalue% CPU load"
    		echo "$highloadgouvernor" | tee /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor
    	fi
    # If the actual gouvernor is the high load gouvernor, check if value is under downscale value
    elif echo "$actualgouvernor" | grep -Eqi "$highloadgouvernor"; then
    	if (( $(echo "$cpuload < $downscalevalue"))) ; then
    #		echo "- $date - Downscaling CPU power to $lowloadgouvernor at $downscalevalue% CPU load" >> $execdir/cpu_scale.log
    		echo "- $date - Downscaling CPU power to $lowloadgouvernor at $downscalevalue% CPU load"
    		echo "$lowloadgouvernor" | tee /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor
    	fi
    # If none of the above, define the low load CPU Gouvernor
    else 
    #	echo "- $date - auto set low load gouvernor" >> $execdir/cpu_scale.log
    	echo "$lowloadgouvernor" | tee /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor
    fi
    
    echo "- CPU USAGE: $cpuload% - Gouvernor: $actualgouvernor"
    done
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BlueChris : 03-04-24 στις 10:41.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #251
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.454
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    εβαλα μπρος το νεο home-lab !

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2024-04-04 103102.png 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  306,9 KB 
ID: 255178

  12. #252
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.254
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εβαλα μπρος το νεο home-lab !

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2024-04-04 103102.png 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  306,9 KB 
ID: 255178
    Ωραίος!!!
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #253
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.158
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εβαλα μπρος το νεο home-lab !

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2024-04-04 103102.png 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  306,9 KB 
ID: 255178
    |Startrek κατάσταση!

  14. #254
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.983
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εβαλα μπρος το νεο home-lab !
    Αυτό το WindowsS22 που βλέπω στους containers ειναι κανονικό λειτουργικό με desktop περιβάλλον;
    Ψάχνω ιδέες τι άλλο service να σηκώσω

  15. #255
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.454
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το WindowsS22 που βλέπω στους containers ειναι κανονικό λειτουργικό με desktop περιβάλλον;
    Ψάχνω ιδέες τι άλλο service να σηκώσω
    Ναι ακριβώς.
    Είμαι εκτός αλλά ψάξε, windows docker στα apps

Σελ. 17 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 712151617181922 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας