Σελ. 4 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 23456914 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 320
  1. #46
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην ίδια σχεδόν φάση - δυστυχώς - με τα dockers είμαι κι εγώ.
    Αν και χρησιμοποιώ διάφορα dockers ήδη, είναι κάποια που δεν τα θεωρώ και ιδιαίτερα κρίσιμα.
    Για παράδειγμα έχω το unifi controller σε ένα windows server.
    Το σωστό θα ήταν να το βάλω σε ένα docker, αλλά είμαι σε φάση βαριέμαι/διστάζω 50/50..
    Όχι αυτό κάντο... αν όχι σε docker βάλτο σε κάποιο linux καθαρό... είναι τα ζα μου αργά στα windows το συγκεκριμένο και βγάζει προβλήματα. Έτσι ήμουν και εγώ παλιά στο μαγαζί πριν πάρω το UDMP και όλο στην ταλαιπωρία ήμουν. Οκ είχα voucher κλπ, δεν ήταν απλή εγκατάσταση.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #47
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ούτε κι εγώ δεν θυμάμαι πόσα χρόνια το έχω. Παλιά ο σέρβερ ήταν windows 2012 και έστησα ένα νέο VM 2016 ελέω EOL των 2012 και μετέφερα εκεί την εγκατάσταση
    Μέχρι στιγμής δεν είχα ποτέ προβλήματα. Λίγο είχα παιδευτεί όταν άλλαξε η java, αλλά χάρη στα snapshots βρήκα τελικά τη σωστη σειρά για τη διαδικασία και όλα ΟΚ
    Γι' αυτό και δεν το τσιγκλάω ...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  3. #48
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.158
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Πολύ ενδιαφέρον το θέμα. Μερικοί έχετε υποδομές που δεν έχει το 80% των ελληνικών ΜΜΕ! Διάβασα όλες τις σελίδες και θα κάνω επανάληψη πριν μπω και γω στο παιχνίδι.

  4. #49
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aaaaa άρα δεν θα μπορέσω να μπω, δεν το δοκιμάζω καν γιατί είναι μέσα η Scorpios Security μόνιμα.... thx
    Με docker είναι 5 λεπτά δουλειά να το δοκιμάσεις.
    Δε ξέρω αν η σύνδεση του scorpios είναι με τον ίδιο τρόπο.
    Εφόσον είναι αυτοί συνδεδεμένοι τότε δε θα μπορεί να μπεί το pai.

    Έχω την εντύπωση ότι αυτοί συνδέονται διαφορετικά. Άλλο το IP reporting και άλλη σύνδεση του PAI.



    Connection methods · ParadoxAlarmInterface/pai Wiki · GitHub
    For IP150 firmware versions: < 4.x and >= 4.40.004
    WARNING: When PAI will be connected to your IP150 module you will not be able to use Insite Gold. Only one connection at a time is supported by IP150 modules. There are some exceptions from this rule but details are unknown.

  5. #50
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ενδιαφέρον το θέμα. Μερικοί έχετε υποδομές που δεν έχει το 80% των ελληνικών ΜΜΕ! Διάβασα όλες τις σελίδες και θα κάνω επανάληψη πριν μπω και γω στο παιχνίδι.
    Κοίτα μην νομίζεις. Όλο το θέμα είναι το virtualize είτε με hypervisor είτε με dockers κλπ. Αν μπεις σε αυτό το παιχνίδι τότε σου ανοίγει ένας κόσμος λειτουργιών και πειραμάτων. Χρόνος χρειάζεται πολύς βέβαια , ειδικά στην αρχή να ξεπεράσεις τα παιδικά θέματα.. μετά ισιώνεις αλλά καθημερινά μαθαίνεις γιατί αυτά εξελίσσονται κάθε λεπτό που περνάει. Εγώ τελευταία χαζεύω τα Kubernetes που είναι τζετ αλλά πρέπει να έχεις εφαρμογή που να είναι έτσι.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #51
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.634
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως να το μετονομαζαμε σε serve_The_adslgr_home ?

    Οχι τιποτε αλλο, αλλα το home δεν ειναι lab. Ετσι και δεν δουλευουν τα services υπαρχει θεμα με το waf (wife acceptance factor) αλλα και την γενικοτερη οικογενειακη ειρήνη.
    Επισης ως γνωστον, το σπιτακι του σκύλου διαθέτει remote kvm προς αποκατάσταση των προβλημάτων και επιστροφη στο σαλόνι.

    ΥΓ Redundancy δεν βλεπω. Πως επιβιώνετε?
    Αν δεν κάνεις αλλαγές στο production ασχολείσαι πραγματικά με IT ? :P

    Όσο για το redundancy, υπάρχει ένα er605 φλασαρισμένο με το ίδιο config, αλλάζω 2 καλώδια και ξανά έχουν internet σε 30sec.
    Τα υπόλοιπα δεν είναι mission critical(πάντα για το σπίτι μιλάμε).
    A very minor case of serious brain damage.

  7. #52
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κάνεις αλλαγές στο production ασχολείσαι πραγματικά με IT ? :P

    Όσο για το redundancy, υπάρχει ένα er605 φλασαρισμένο με το ίδιο config, αλλάζω 2 καλώδια και ξανά έχουν internet σε 30sec.
    Τα υπόλοιπα δεν είναι mission critical(πάντα για το σπίτι μιλάμε).
    Everyone has a testing environment.
    Some are lucky enough to also have a separate environment for production

  8. #53
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ προσωπικά και το λέω ειλικρινά ποτέ δεν ασχολήθηκε με dockers, lcs κλπ... δεν ξέρω γιατί τα φοβάμαι. Πάντα όταν θέλω κάτι βάζω απλά ένα debian/ubuntu και το σηκώνω καθαρό εκεί. Ναι το overhead είναι μεγάλο αλλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
    Ένα γρήγορο copy paste από το history του centos...


    Κώδικας:
        1  sudo yum install -y yum-utils
        2  sudo yum-config-manager --add-repo https://download.docker.com/linux/centos/docker-ce.repo
        3  sudo yum install docker-ce docker-ce-cli containerd.io docker-buildx-plugin docker-compose-plugin
        4  sudo systemctl start docker
        5  sudo systemctl enable docker
        6  sudo systemctl status docker
        8  sudo docker volume create portainer_data
        9  sudo docker run -d -p 8000:8000 -p 9443:9443 --name portainer --restart=always -v /var/run/docker.sock:/var/run/docker.sock -v portainer_data:/data portainer/portainer-ee:latest
       13  sudo docker run -d --name watchtower -v /var/run/docker.sock:/var/run/docker.sock containrrr/watchtower
       14  sudo docker run -d -p 1688:1688 --restart=always --name vlmcsd mikolatero/vlmcsd
       26  docker volume create vaultwarden
       28  chmod go-rwx /var/lib/docker/volumes/vaultwarden
       30  docker pull vaultwarden/server:latest
       31  docker run -d --name vaultwarden -v vaultwarden:/data -e WEBSOCKET_ENABLED=true -p 127.0.0.1:8080:80 -p 127.0.0.1:3012:3012 --restart on-failure vaultwarden/server:latest
    Το portainer είναι για την διαχείριση των dockers.
    To watchtower είναι για να γίνονται update αυτόματα τα images. Πρόσθεσε στα env

    WATCHTOWER_SCHEDULE 0 0 0 * * 0

    για να κάνει check κάθε Κυριακή στις 0:00.
    Για την γραμμή 14 δεν θα πω κάτι...
    To vaultwarden για να παίξει θέλει certificate το οποίο έκδωσα μέσα από το pfsense και μετά πέρασα στα 3 pc που έχω + κινητά το trust.

    Αν χρειαστεί κάποια πόρτα άνοιγμα στο centos τότε παίξτε με

    Κώδικας:
    179  firewall-cmd --list-all
      180  firewall-cmd --add-port=8096/tcp
      181  firewall-cmd --list-all
      182  firewall-cmd --reload
    Μπορεί να χρειαστεί και το service restart...

  9. #54
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Οκ, σήμερα ήταν η ώρα του Γιάννη Βαλαώρα οπότε ασχολήθηκα λίγο με το Proxmox.

    Δεν έκανα εγκατάσταση σε bare metal γιατί δεν είχε νόημα στη δουλειά, απλά σήκωσα nested το τελευταίο proxmox πάνω σε ένα Epyc.
    Του έδωσα 64gb μνήμη, 16 πυρήνες και 1tb χώρο. Όλα καλά μπήκε πολύ εύκολα. Έφτιαξα Directorys κλπ και ρύθμισα γενικά ότι καταλάβαινα.
    Από εκεί και πέρα, ανέβασα ένα iso 23H2, έφτιαξα VM και έκανα και εγκατάσταση... μια χαρά.. αλλά παλεcψα να του βάλω το QEMU Guest Agent χωρίς μεγάλη επιτυχία στην αρχή. Έκανα enable στο VM το setting του QEMU, εγκατέστησα και το virtio-win-gt-x64.msi και με τα πολλά βλέπω και το IP του πλέον.

    Τι έχω παρατηρήσει μέχρι τώρα σε σύγκριση πάντα με VMWare...
    1. Είναι σχεδόν ισάξιο με έναν απλό esxi αλλά παιδικό σε σχέση με το vcenter.
    2. Δεν μου άρεσε που όταν έβαλα τους drivers στο VM για να παίρνει ενημέρωση το proxmox, με τίποτα δεν έπαιρνε IP το vm μετά... ήθελε reboot όλο το proxmox, δεν κατάλαβα γιατί.
    3. Το snapshot που έχει αργεί πολύ.. για 10gb που ήταν ο χώρος που έτρωγε το vm, έκανε 1 λεπτό.. ενώ σε esxi είσαι κλικ και τέλος. Εδώ μπορεί να φταίει το ότι έκανα directrory με thin provision στο proxmox και εκεί έχω το VM... δεν ξέρω. Από την άλλη το remove του snapshot ήταν ένα κλικ. Αυτό μου δείχνει πως δεν λειτουργεί όπως η VMWare που λες snapshot και εκείνη τη στιγμή αρχίζει και καταγράφει τις αλλαγές που γίνονται για όσο καιρό υπάρχει αυτό σε σχέση με το live σύστημα. Όταν πεις στον esxi , remove snapshot, τότε περνάει ότι έχει γίνει από την ώρα της δημιουργίας του μέχρι εκείνη τη στιγμή στον current δίσκο. Είναι διαφορετικοί τρόποι... δεν ξέρω ποιο μου αρέσει περισσότερο, ίσως της vmware γιατί δεν ξεχνάω snapshots ποτέ. Αν κάποιος πετάει ένα snapshot για backup και στηρίζεται σε αυτά ΟΚ ίσως είναι καλύτερα ο τρόπος του proxmox αλλά δεν αλλάζει το γεγονός πως για το proxmox snapshot είναι ένα ολόκληρο αντίγραφο του πρωτότυπου δίσκου.
    4. Πέρασα vLan από το βασικό bridge και το vm πήρε και ip αλλά στην αρχή δεν το έβλεπα και έπρεπε να πάω στον esxi που έχει nested το proxmox να πειράξω το Promiscuous mode σε enabled αλλιώς υπάρχει θέμα.

    Δεν προλαβαίνω σήμερα αλλά αύριο θα βάλω και τον Proxmox Backup Server να δω πως πάει στα backup αν και από ότι είδα το proxmox δεν είναι για live περιβάλλοντα όπως εγώ στη δουλειά.. ίσως με ΗΑ δεν ξέρω γιατί το VM πάγωσε για λίγα sec στην αρχή του snapshot.. αυτό σημαίνει πως το πρόγραμμα της Singular που χρησιμοποιούμε εδώ πχ στη δουλειά το οποίο δεν δέχεται κιχ από διακοπή δικτύου, με το πάγωμα όλοι οι χρήστες θα χάσουν το connection με τη βάση και θα πρέπει να το τρέξει πάλι κλπ και end task κλπ κλπ... Μπορεί να υπάρχουν ρυθμίσεις που να βελτιώνουν αυτή τη φάση αλλά δεν ασχολήθηκα παρακάτω...θα το κάνω όμως γιατί είναι σοβαρό.

    Ερώτηση,... αυτό το Spice που έχει το proxmox. το έχει δοκιμάσει κανείς?

    Tα ToDo μου λοιπόν για το proxmox είναι

    1. Ceph (απλά θα σηκώσω άλλα 2 proxmox τουλάχιστον nested σε άλλους epyc να κάνω cluster να δω τι ψάρια πιάνει σε vmotion κλπ που λέει ότι κάνει)
    2. Backup Server (από ότι διάβασα, τον στήνεις και μετά του δίνεις χώρο οπουδήποτε οπότε θα του δώσω με iscsi από το Backup truenas μου)
    3. LXC Containers
    4. Spice

    και ότι άλλο χρειαστεί....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #55
    Εγγραφή
    28-07-2020
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Καλησπέρα,

    ξεκίνησα και εγώ πριν από λίγο καιρό να στήνω το δικό μου homelab. Αρχικά ξεκινήσα με ένα raspberry pi αλλά τώρα θα το αντικαταστήσω με ένα Dell Optiplex micro με i5.
    Ήδη τρέχει proxmox και μόλις το μάθω καλύτερα θα κάνω το migration.
    Το χρειάζομαι για να τρέχω pihole, vaultwarden, immich, nextcloud, *arr apps, qbittorrent και jellyfin.
    Στη συνέχεια θέλω να δοκιμάσω και TrueNAS και μετά να παίξω είτε με cluster για HA είτε με proxmox backup.

  11. #56
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.634
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. Το snapshot που έχει αργεί πολύ.. για 10gb που ήταν ο χώρος που έτρωγε το vm, έκανε 1 λεπτό.. ενώ σε esxi είσαι κλικ και τέλος. Εδώ μπορεί να φταίει το ότι έκανα directrory με thin provision στο proxmox και εκεί έχω το VM... δεν ξέρω. Από την άλλη το remove του snapshot ήταν ένα κλικ. Αυτό μου δείχνει πως δεν λειτουργεί όπως η VMWare που λες snapshot και εκείνη τη στιγμή αρχίζει και καταγράφει τις αλλαγές που γίνονται για όσο καιρό υπάρχει αυτό σε σχέση με το live σύστημα. Όταν πεις στον esxi , remove snapshot, τότε περνάει ότι έχει γίνει από την ώρα της δημιουργίας του μέχρι εκείνη τη στιγμή στον current δίσκο. Είναι διαφορετικοί τρόποι... δεν ξέρω ποιο μου αρέσει περισσότερο, ίσως της vmware γιατί δεν ξεχνάω snapshots ποτέ. Αν κάποιος πετάει ένα snapshot για backup και στηρίζεται σε αυτά ΟΚ ίσως είναι καλύτερα ο τρόπος του proxmox αλλά δεν αλλάζει το γεγονός πως για το proxmox snapshot είναι ένα ολόκληρο αντίγραφο του πρωτότυπου δίσκου.
    ...
    1. Ceph (απλά θα σηκώσω άλλα 2 proxmox τουλάχιστον nested σε άλλους epyc να κάνω cluster να δω τι ψάρια πιάνει σε vmotion κλπ που λέει ότι κάνει)
    Για τα snapshots κάτι σου πάει λάθος. Έβαλες να κρατήσει και τη ram?
    Εδώ ένα snapshot σε 12GB vdisk
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  snap.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  122,0 KB 
ID: 253674
    To συγκεκριμένο VM ζει σε lvm-thin partition σε ext4.
    Επίσης και το backup στηρίζεται σε snapshots, το δημιουργεί, βγάζει τα αρχεία από το snapshot σε zst και το διαγράφει μόλις τελειώσει.
    Προσωπικά μου αρέσει καλύτερα ο τρόπος του proxmox, αλλά τι εννοείς ότι δεν ξεχνάς snap ποτέ στο vmware? Στο proxmox έχει ολόκληρο tab με όλα τα snapshots του VM/container σου.

    Για το ceph δεν έχω πολυ εντρυφήσει, αλλά από ότι λένε θέλει πολλές συσκευές και πολύ μα πολύ δίκτυο. Δηλαδή με 3-4 δεν θα δεις κάτι super wow.
    Βέβαια δεν είναι και πολύ εύκολο να βρεις και πάνω από 10 proxmox servers με 10+gbit networking αλλά λέμε τώρα.
    Αναμένουμε εντυπώσεις από αυτό.
    A very minor case of serious brain damage.

  12. #57
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα snapshots κάτι σου πάει λάθος. Έβαλες να κρατήσει και τη ram?
    Εδώ ένα snapshot σε 12GB vdisk
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  snap.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  122,0 KB 
ID: 253674
    To συγκεκριμένο VM ζει σε lvm-thin partition σε ext4.
    Επίσης και το backup στηρίζεται σε snapshots, το δημιουργεί, βγάζει τα αρχεία από το snapshot σε zst και το διαγράφει μόλις τελειώσει.
    Προσωπικά μου αρέσει καλύτερα ο τρόπος του proxmox, αλλά τι εννοείς ότι δεν ξεχνάς snap ποτέ στο vmware? Στο proxmox έχει ολόκληρο tab με όλα τα snapshots του VM/container σου.

    Για το ceph δεν έχω πολυ εντρυφήσει, αλλά από ότι λένε θέλει πολλές συσκευές και πολύ μα πολύ δίκτυο. Δηλαδή με 3-4 δεν θα δεις κάτι super wow.
    Βέβαια δεν είναι και πολύ εύκολο να βρεις και πάνω από 10 proxmox servers με 10+gbit networking αλλά λέμε τώρα.
    Αναμένουμε εντυπώσεις από αυτό.
    Μάλλον έχεις δίκιο ναι, είχα τα default settings.

    Σήμερα έστησα από το πρωί το PBS (Proxmox backup server). Vm φυσικά και αυτό όπου το έδωσα χώρο από to Truenas Backup Server μου μέσω NFS.. δεν το είχα ξανακάνει σε linux αλλά ήταν εύκολο μέσω mount και μετά μόνιμη δήλωση στο fstab οπότε να ξανασυνδέεται στο reboot.

    Έκανα λοιπόν backup το Windows 11 που είχα φτιάξει και έκανε 1 λεπτάκι να το στείλει ο proxmox στο PBS που σώνει εντέλει στο truenas.. μια χαρά για 11-12gb windows
    Τώρα το επόμενο είναι να κάνω duplicate to 1o proxmox σε άλλα 2 και να κάνω CEPH και HA...

    Ακόμα εντομεταξύ δεν έχω βρει τρόπο ένα VM στο proxmox από το GUI να γίνει move ο δίσκος του από ένα datastore σε άλλο... δεν το κάνει αυτό?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλά τι εννοείς ότι δεν ξεχνάς snap ποτέ στο vmware? Στο proxmox έχει ολόκληρο tab με όλα τα snapshots του VM/container σου
    Ναι στο Proxmox δεν ενοχλεί καθόλου αλλά δεν είναι καλό να αφήνεις Snapshot στο VMWare γιατί όπως εξήγησα δουλεύει ανάποδα από το proxmox. Ένα snapshot στον esxi είναι μηδενικό. Από την ώρα που το κάνεις και μετά, καταγράφονται οι αλλαγές οπότε αυτό βοηθάει ΟΛΑ τα backup προγράμματα που κάνουν differential backup γιατί κάνουν backup τις αλλαγές από τον πρωτότυπο δίσκο ή το προηγούμενο snapshot. Έτσι λειτουργεί το VEEAM και πετάει κυριολεκτικά.. δλδ 60 VM καθημερινά με τις παναγιάς τα μάτια μέσα, γίνονται backup σε κάποια λεπτά. Αν όμως αφήσεις ένα snapshot στον esxi για πολύ καιρό, τότε οι αλλαγές είναι πάρα πολλές και μόλις πεις στον esxi σβήστο, τότε και μόνο τότε τρώει πολύ χρόνο για να ενώσει το δίσκο με τις αλλαγές του/των snapshot.

    Το snapshot του proxmox λειτουργεί τελείως ανάποδα λοιπόν γιατί ΔΕΝ ξεκινάει από το 0.. αλλά αντιγράφει όλο το δίσκο σαν κλώνο που ΟΚ το κάνει γρήγορα αλλά μετά δεν υπάρχει εύκολος τρόπος για differential backup. Η χαρά μου εδώ είναι τώρα πως αφού είπε η VEEAM πως ασχολούμαστε με το Proxmox και γενικά με άλλες λύσεις, ίσως συνεργαστούν με την proxmox και αλλάξει αυτός ο τρόπος snapshot ή τουλάχιστον να σου δίνει επιλογή για το αν θα είναι κανονικό ή ανάποδο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BlueChris : 31-01-24 στις 13:09.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #58
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να είναι ανάποδο χλωμό το κόβω, γιατί θα πρέπει να αλλάξει η λογική των snapshot στο proxmox. (Eκτός και αν αποφασισουν να το κάνουν λόγω ότι θα αρχίσουν - αν αρχίσουν - συνεργασία για να υποστηριχτεί το proxmox από το veeam)
    Γιατί και το veeam, όπως είπες, τη λογική του esxi ακολουθεί... ξεκινάει το job παίρνει snapshot και παίρνει το backup με βάση αυτό το snapshot
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  14. #59
    Εγγραφή
    06-06-2005
    Περιοχή
    Βούλα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    pfSense - FRITZBox 5530AX
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα εντομεταξύ δεν έχω βρει τρόπο ένα VM στο proxmox από το GUI να γίνει move ο δίσκος του από ένα datastore σε άλλο... δεν το κάνει αυτό?
    Αν θυμάμαι καλά, δεν γίνεται από το menu του VM όπως σε esxi, αλλά επιλέγεις το VM -> Hardware -> επιλέγεις το δίσκο και πάνω έχει μια επιλογή Disk actions που έχει επιλογες για Move Storage, resize, κλπ.

  15. #60
    Εγγραφή
    26-11-2012
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    FritzBox 7590
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgios29 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θυμάμαι καλά, δεν γίνεται από το menu του VM όπως σε esxi, αλλά επιλέγεις το VM -> Hardware -> επιλέγεις το δίσκο και πάνω έχει μια επιλογή Disk actions που έχει επιλογες για Move Storage, resize, κλπ.
    Ναι ακριβως ετσι γινετε.
    Το απογευμα θα γραψω και εγω το setup μου.

Σελ. 4 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 23456914 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας