Σελ. 22 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 21217202122
Εμφάνιση 316-320 από 320
  1. #316
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τη δουλειά μιλάω βρε... Ναι η χρήση εκεί είναι μεγάλη, 53 VM συν άλλα πολλά.

    - - - Updated - - -

    Παιδιά κλαίω... τα έκανα όλα πτν σπίτι

    Προσπαθούσα remote να κάνω την ιναλαν που μπήκε σήμερα να παίξει... ε δεν μπορούσα και άναψα παράλληλα με το Untangle και το opnsense.
    Είχα στο μυαλό μου πως το έχω με άλλες ip... είχα ξεχάσει ο γέροντας πως το είχα γυρίσει με τις ίδιες lan/wan ip για να κλείσω το untangle και να μείνω με αυτό... μέχρι που πλήρωσα το untangle...
    E έγινε το έλα να δεις ... εννοείται δεν έχω πρόσβαση σπίτι γιατί έπεσαν όλα διπλά.. συν ότι θα τρελάθηκε και το UNIFI... μέσα σε όλα επειδή για κάποια sec το βλέπω... τρελάθηκε και το ΗΑ του Proxmox και σήκωσε το untangle και στο NUC

    Οπότε έχουμε
    1. Untangle στο MS-01
    2. Untangle στο Nuc
    3. Opnsense στο MS-01

    όλα με ίδια IP , ίδια interfaces, ίδια DHCP

    θέλω παλαμάκια

    Φαντάζομαι όταν μπω σπίτι.. το Ηome assistant στο τάμπλετ στο ψυγείο θα φωνάζει "είσαι μλκς" , "είσαι μλκς"

    κλαίω από τα γέλια μιλάμε....

    Όποιος θέλει οδηγίες τέτοιας καταστροφής μπορώ να είμαι ποιο αναλυτικός
    Χαχαχα θεός ρεεεε, την έχω πατήσει και εγώ έτσι και είχα και την κόρη μου να λέει πατέρα πως το βλέπεις θα έχουμε internet να δούμε κανένα youtube

  2. #317
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Αυτό που δεν ξέρω είναι σε πόση ώρα πήρε μπρος το failover ... Δεν βλέπω κάπου ρυθμίσεις στο gui του proxmox.

  3. #318
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.390
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που δεν ξέρω είναι σε πόση ώρα πήρε μπρος το failover ... Δεν βλέπω κάπου ρυθμίσεις στο gui του proxmox.
    Σε ένα δεν εχει heartbeat..... έχει heartbreak...

  4. #319
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα και πάλι,

    Αν και καθυστερημένα, καθώς δεν ήμουν στο χώρο του pc τις προηγούμενες ημέρες, για να δοκιμάσω και αυτό που μου αναφέρατε με το βραχυκύκλωμα με κατσαβίδι, τελικά το έκανα χθες, χωρίς ωστόσο κάποιο αποτέλεσμα.

    Αναφέρω μερικές από τις δοκιμές που έκανα ακόμη:

    Πρώτα από όλα, γεφύρωσα τα pins 6-8 κάθετα όπως μου είπατε, τόσο με δοκιμαστικό όσο και απλό μικρό ίσιο κατσαβίδι (με η χωρίς τα υπόλοιπα καλώδια POWER LED + -, HDD LED, RESET SW), τα οποία ακουμπούσα για λίγα 1-3secs και τα άφηνα, παρόλα αυτά εξακολουθεί να μην ανοίγει.

    Έβγαλα ξανά όλα τα καλώδια πάνω από την μητρική (συμπεριλαμβανομένου της μπαταρίας), τα άφησα λίγα λεπτά εκτός και τα τοποθέτησα ξανά, μήπως κάποιο δεν έκανε καλή επαφή, αλλά πάλι τίποτα.

    Στην συνέχεια αφαίρεσα όλα τα εξωτερικά καλώδια από τις θύρες USB, Ethernet, VGA οθονης, ηχείο κτλ και επανέλαβα την παραπάνω διαδικασία, χωρίς να αλλάξει και πάλι κάτι.

    Αμέσως μετά, αφού αποσύνδεσα ξανά όλα τα καλώδια από την μητρική (και μπαταρία), δοκίμασα να τα συνδέσω και πάλι μετά από 5-10 λεπτά και εκείνη τη φορά σύνδεσα μόνο τα βασικά στην μητρική (Τροφοδοτικό, Επεξεργαστή, μνήμη RAM & δίσκο (και χωρίς το δίσκο) ξανά με αποτυχία, αφού πλέον δεν ανοίγει καν.

    Το συμπέρασμα μου είναι πως το τροφοδοτικό χάλασε, ωστόσο αυτό που μου προξενεί την περιέργεια είναι ότι το λαμπάκι της μητρικής ανάβει σταθερά πράσινο, μόλις τοποθετώ το power cable, στην υποδοχή του τροφοδοτικου (το οποίο παρεπιπτόντως αντικατέστησα και με δεύτερο που είχα, με το ίδιο αποτέλεσμα).

    Κάτι ακόμη που με βάζει σε σκέψεις είναι η μπαταρία της μητρικής, αλλά αυτή από ότι ξέρω έχει να κάνει μόνο με το να κρατάει την ημερομηνία και ώρα σωστά στον υπολογιστή. Δοκίμασα και χωρίς αυτή, γιατί δεν μου βρίσκεται άμεσα καινούργια να βάλω, αλλά πάλι δεν άλλαξε κάτι.

    Υ.Γ. Οι παραπάνω δοκιμές έγιναν με την μονάδα σε οριζόντια και κάθετη θέση, χωρίς να ξεκινάει κανένας από τους βασικού ανεμιστήρες (τροφοδοτικου, Επεξεργαστή (Ψύκτρας)) του PC.

    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dtnan : 21-04-24 στις 14:49.

  5. #320
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και καθυστερημένα, καθώς δεν ήμουν στο χώρο του pc τις προηγούμενες ημέρες, για να δοκιμάσω και αυτό που μου αναφέρατε με το βραχυκύκλωμα με κατσαβίδι, τελικά το έκανα χθες, χωρίς ωστόσο κάποιο αποτέλεσμα.
    το manual του συγκεκριμένου motherboard είναι εδώ: https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/m...f?model=H81M-C

    σύμφωνα με αυτό, ισχύουν όσα είπαμε. τα pins που αντιστοιχούν στο power button είναι τα 6 & 8:



    Σιγουρέψου οτι το μεγάλο 24-pin (20+4 στην περίπτωση σου βλέπω) καλώδιο που δίνει ρεύμα στο board είναι καλά στη θέση του και πατάνε όλα τα pins.
    Το ίδιο και το 4-pin connector ATX12V που δίνει έξτρα 12v στην CPU:



    Για την δοκιμή μας τίποτε άλλο δεν χρειάζεται να είναι συνδεδεμένο εκτός ίσως από τον ανεμιστήρα της CPU που θα πρέπει να πάρει μπρός σχεδόν αμέσως.
    Ο chassis fan δεν είναι απαραίτητος ακόμα:




    τα λοιπά Pins του front panel connector ή τα usb, ο sound connector, o serial connector, δεν χρειάζεται να είναι συνδεδεμένα για την δοκιμή.
    Ούτε οι sata αλλά αν έχουμε μηχανικό δίσκο καλό είναι να του κουμπώσουμε το power μόνο ώστε να τον ακούσουμε να παίρνει ρεύμα και να σπιναρει.

    η μπαταρία επίσης δεν παίζει κάποιο ρόλο.

    με αυτά και μόνο θα πρέπει να ανάψει το board. οτιδήποτε άλλο πιθανόν να έχει πρόβλημα (ram, cpu, fan, δίσκος, vga) θα πρέπει το POST να το αναφέρει είτε με beeps είτε στην οθόνη αλλά αυτό είναι μετά.

    όπως ειπώθηκε, οποιοσδήποτε καλός αγωγός του ηλεκτρισμού αρκεί για την επαφή των pins 6 & 8 με το συνηθισμένο εργαλείο να είναι ένα απλό ίσιο κατσαβίδι. καλύτερα δοκιμαστικό καθώς οτιδήποτε άλλο μπορεί να έχει αντι-αγώγιμη επικάλυψη. Επίσης εμπειρικά να πώ οτι θέλει καλή επαφή (=πίεση) μέχρι να πιάσει. εγώ με ένα ίσιο δοκιμαστικό κατσαβίδι το περνάω στο κενό ανάμεσα στα pins 6&8 και το στρίβω μέχρι να κάνει καλή επαφή στα πινς.

    Ελπίζω φυσικά να μην μπερδεύεις τον front panel connector (άσπρος) με τον 4-pin speaker connector (μαύρος) που είναι ακριβώς από πάνω.
    Είμαι σίγουρος οτι δεν το μπερδεύεις αλλά το γράφω για σιγουριά

    Επίσης το τροφοδοτικό έχει συνήθως και το δικό του on/off διακόπτη.
    Σιγουρέψου οτι είναι στο on όπως και οτι το καλώδιο τροφοδοσίας πατάει σωστά/καλά και απο τις δύο άκρες.

Σελ. 22 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 21217202122

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας