Σελ. 11 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 69101112131621 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 320
  1. #151
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Εδω https://unraid.net/blog/pricing-change εχει ανακοινωση χωρις τιμες αλλα συγκρινουν με τις τρεχουσες.


  2. #152
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Annual είναι αυτές οι τιμές? αν ναι μια χαρά είναι.
    Από την άλλη υπάρχει δωρεάν το truenas οπότε υπάρχουν λύσεις ακόμα.
    Δε ξέρω αν υπάρχει άλλο λειτουργικό με το σύστημα "raid" με τον δίσκο parity του unraid.
    πχ.
    1 - parity 4GB
    19 - δίσκοι έως 4GB έκαστος

    Όποιον δίσκο και να χάσεις δεν χάνεις δεδομένα.
    Αν χάσεις δύο δίσκους χάνεις μόνο τα δεδομένα τους και όλοι οι υπόλοιποι δουλεύουν απροβλημάτιστα.

    Όποτε θες κουμπώνεις έναν απο τους 19 δίσκους σε άλλο υπολογιστή και βλέπεις τα δεδομένα του (btrfs, xfs).

  3. #153
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Η συνδρομη ειναι πεταμενα λεφτα σε οτιδηποτε ακομα και εαν βγαζεις λεφτα απο αυτο. Γιατι η adobe πηγε σε συνδρομη; γιατι πολυ απλα δεν υπηρχε κανενας λογος να αναβαθμισεις το PS 20 σε 21. Περιμενεις να παει 24 να μαζευτουν νεα features για να αναβαθμιστεις.

    Θα μπορουσαν αντι για life time π@π@ριες να πουλανε major εκδοσεις, οπως εκαναν τοσα χρονια τοσοι οικοι λογισμικου, αλλα το lifetime ητανε τυρακι για να μαζεψουν πελατια. Μολις επιασε κρισιμο νουμερακι παρε τη συνδρομουλα σου για να τρεχεις το NAS σου.

    Οχι η συνδρομη δεν ειχει σε καμια περιπτωση το ιδιο κοστος με one-time. Στηνω το μηχανημα μου τωρα, αγοραζω το software που θελω και μενει ετσι για 10 χρονια γιατι μπορει και γιατι δε χρειαζομαι τιποτε αλλο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιο λογικό θα ήταν αγορά major έκδοσης με δωρεάν security/bug updates και πακέτα αναβάθμισης με χαμηλό κόστος.
    Προσωπικά θα μπορούσα να μείνω στην ίδια έκδοση (ή ακόμα και σε μία 3 χρόνια πίσω) χωρίς να αλλάξει κάτι.
    Αυτο, αλλα αυτο δε συμφερει τις τσεπες τους.


  4. #154
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν υπάρχει άλλη λύση.
    Μπορείς να μου προσφέρεις αναβαθμίσεις για 10-20 χρόνια σε λογισμικό (λειτουργικό σύστημα) που αγόρασα για <€100 ?

    Ή θα μπεί το κόστος της υποστήριξης στην αρχική τιμή ή θα πληρώνεις τις αναβαθμισμένες εκδόσεις ή θα υπάρχει συνδρομή.

    Όλα τα παραπάνω θα μπορούσαν να έχουν το ίδιο κόστος σε βάθος χρόνου.


    Το πιο λογικό θα ήταν αγορά major έκδοσης με δωρεάν security/bug updates και πακέτα αναβάθμισης με χαμηλό κόστος.
    Προσωπικά θα μπορούσα να μείνω στην ίδια έκδοση (ή ακόμα και σε μία 3 χρόνια πίσω) χωρίς να αλλάξει κάτι.

    Έτσι και αλλιώς η ασφάλεια είναι χάλια και ο σερβερ δε βγαίνει στο ιντερνετ.
    Οι τύποι του unraid δεν ξέρω τι κάνουν ήδη, ή τι θα κάνουν..Μιλάω γενικά..
    Το θέμα είναι ότι το subscription μοντέλο στην ουσία προωθεί την - μερική - επαναπληρωμή προϊόντων, ακόμα και αν από χρόνο σε χρόνο δεν έκαναν καθόλου updates.
    Πριν τι ήθελες; Το τάδε προϊόν; Πάρτο. Το πλήρωνες μια φορά.
    Είχες κάποια περίοδο που σου έδιναν updates.
    Έβγαινε νέα έκδοση και σταμάταγε η υποστήριξη της παλιάς.
    Ήθελες ενημέρωμένη έκδοση, με έξτρα νέα features. Αγόραζες τη νέα έκδοση. Δεν ήθελες; Έμενες με αυτό που είχες και τέλος.
    Με το subscription model, χρόνος μπαίνει, χρόνος βγαίνει και εσύ πληρώνεις, χωρίς να σημαίνει ότι 1-2 χρόνια μετά θα έχει γίνει κάποια σοβαρή αναβάθμιση στο λογισμικό ή θα έχουν προσθέσει νέα features.
    Επιπλέον με το perpetual license είχαν και κίνητρο να βγάζουν νέες βελτιωμένες εκδόσεις με νέα features για να έχεις και συ κίνητρο να αγοράσεις τη νέα έκδοση.
    Με το annual subscription τι κίνητρο έχουν; Λεφτά θα βγάζουν ούτως ή αλλως..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  5. #155
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξέρω αν υπάρχει άλλο λειτουργικό με το σύστημα "raid" με τον δίσκο parity του unraid.
    πχ.
    1 - parity 4GB
    19 - δίσκοι έως 4GB έκαστος
    Με ενα δισκο parity ολα ιδια ειναι, αν και οποιος βαλεις 20 δισκους με 1 parity ειναι εγκληματιας
    Η διαφορα του σε σχεση με τα αλλα ειναι οταν εαν εχεις 1 parity και χασεις 2 δισκους τοτε
    Εαν χασεις τον parity + 1 data χανεις μονο τα δεδομενα του 1 data
    Εαν χασεις 2 data τοτε χανεις τα δεδομενα των 2 data
    Σε καθε περιπτωση το υπολοιπο array λειτουργει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τύποι του unraid δεν ξέρω τι κάνουν ήδη, ή τι θα κάνουν..Μιλάω γενικά..
    Το θέμα είναι ότι το subscription μοντέλο στην ουσία προωθεί την - μερική - επαναπληρωμή προϊόντων, ακόμα και αν από χρόνο σε χρόνο δεν έκαναν καθόλου updates.
    Πριν τι ήθελες; Το τάδε προϊόν; Πάρτο. Το πλήρωνες μια φορά.
    Είχες κάποια περίοδο που σου έδιναν updates.
    Έβγαινε νέα έκδοση και σταμάταγε η υποστήριξη της παλιάς.
    Ήθελες ενημέρωμένη έκδοση, με έξτρα νέα features. Αγόραζες τη νέα έκδοση. Δεν ήθελες; Έμενες με αυτό που είχες και τέλος.
    Με το subscription model, χρόνος μπαίνει, χρόνος βγαίνει και εσύ πληρώνεις, χωρίς να σημαίνει ότι 1-2 χρόνια μετά θα έχει γίνει κάποια σοβαρή αναβάθμιση στο λογισμικό ή θα έχουν προσθέσει νέα features.
    Επιπλέον με το perpetual license είχαν και κίνητρο να βγάζουν νέες βελτιωμένες εκδόσεις με νέα features για να έχεις και συ κίνητρο να αγοράσεις τη νέα έκδοση.
    Με το annual subscription τι κίνητρο έχουν; Λεφτά θα βγάζουν ούτως ή αλλως..
    +1
    Μα ηδη εχει τερματισει το unraid, τιποτα major το τελευταιο διαστημα και γιαυτο εγινε η συνδρομη.
    Μεχρι στιγμης ειτε MSOffice ειναι αυτο ειτε Adobe Cloud ειναι αυτο ειτε Acronis TI ειναι (μια και χρησιμοποιω και τα 3) απο τοτε που ξεκινησε το συνδρομιτικο μοντελο η αναπτυξη τους ειναι σχεδον stalled. Λιγα ειναι τα πραγματα (και καθολου απαραιτητα) που μπορεις να κανεις με τα σημερινες συνδρομητικες εκδοσεις και δε μπορεις να κανεις με τις τελευταιες perpetual .


  6. #156
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξέρω αν υπάρχει άλλο λειτουργικό με το σύστημα "raid" με τον δίσκο parity του unraid.
    πχ.
    1 - parity 4GB
    19 - δίσκοι έως 4GB έκαστος

    Όποιον δίσκο και να χάσεις δεν χάνεις δεδομένα.
    Αν χάσεις δύο δίσκους χάνεις μόνο τα δεδομένα τους και όλοι οι υπόλοιποι δουλεύουν απροβλημάτιστα.

    Όποτε θες κουμπώνεις έναν απο τους 19 δίσκους σε άλλο υπολογιστή και βλέπεις τα δεδομένα του (btrfs, xfs).
    Αυτό που λες είναι και το μόνο καλό το btrfs και εκεί σταματάνε τα καλά. Ο τρόπος που λειτουργεί μετά χάνεις ταχύτητα γιατί παίρνεις μόνο την ταχύτητα από τον ένα δίσκο που έχουν τα πραγματικά Data. Είμαι πάρα πολλά χρόνια με ZFS και η ταχύτητά του έχει τρομερές διαφορές αν χρησιμοποιήσεις το L2Arc, Read Cache και δίσκο για τα metadata. Συνήθως για μάξ ταχύτητα και ασφάλεια παίζω με πολλά vdev των 2 δίσκων οπότε αν χρειαστεί να προσθέσω απλά προσθέτω 2 αλλά έχω και δοκιμαστικά παίξει με 4άδες Raidz1 με μικρή διαφορά στην ταχύτητα αλλά θέλω τη μέγιστη ασφάλεια που είναι το mirroring για μένα και σπίτι και στη δουλειά.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #157
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ρε παιδιά τα updates είναι σε subscription.


    These will function similarly to the current Basic, Plus, and Pro licenses, with the main difference being that the Starter and Unleashed licenses will come with one year of software updates. After that, customers will be able to pay an OPTIONAL extension fee, which makes them eligible for another year of updates. If you choose not to renew, no problem.
    Αν θες πληρώνεις και περνάς αναβαθμίσεις.
    Αλλιώς αγοράζεις νέα έκδοση αργότερα.

    Σε ποιό άλλο raid έχεις ένα parity και όλοι οι δίσκοι να έχουν αυτούσια τα δεδομένα τους (χωρίς περιορισμό μεγέθους)?


    Η ταχύτητα σίγουρα είναι χαμηλή. Σε περιορίζει στην ανάγνωση ο δίσκος που διαβάζεις και στην εγγραφή ο πιο αργός δίσκος απο τους δύο (data ή parity).

    Το unraid πουλάει την ευκολία εξάλλου.

  8. #158
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά τα updates είναι σε subscription.




    Αν θες πληρώνεις και περνάς αναβαθμίσεις.
    Αλλιώς αγοράζεις νέα έκδοση αργότερα.

    Σε ποιό άλλο raid έχεις ένα parity και όλοι οι δίσκοι να έχουν αυτούσια τα δεδομένα τους (χωρίς περιορισμό μεγέθους)?


    Η ταχύτητα σίγουρα είναι χαμηλή. Σε περιορίζει στην ανάγνωση ο δίσκος που διαβάζεις και στην εγγραφή ο πιο αργός δίσκος απο τους δύο (data ή parity).

    Το unraid πουλάει την ευκολία εξάλλου.
    Όχι ναι πουθενά για αυτό σου είπα αυτό που κάνει είναι μαγικό αλλά κοστίζει σε ταχύτητα. Τώρα βέβαια με βάζεις σε σκέψεις αν και δεν έχω πια δίσκους πολλούς σπίτι, τα δεδομένα μου τα έχω πια σε 2 x 8tb σε mirroring που απλά σε κάποια φάση θα τους αλλάξω με μεγαλύτερους.....
    Για ταινίες κλπ έχω βάση δεδομένων με καμιά 10αριά 6tb εξωτερικούς... ξέρω τι έχει καθένας μέσα και απλά τον βγάζω από το ράφι, τον συνδέω και βλέπω την ταινία που θέλω.
    Οι παλιές καλές εποχές που είχαν αναμμένες συστοιχίες στο σπίτι μόνιμα τελείωσαν....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #159
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ναι πουθενά για αυτό σου είπα αυτό που κάνει είναι μαγικό αλλά κοστίζει σε ταχύτητα. Τώρα βέβαια με βάζεις σε σκέψεις αν και δεν έχω πια δίσκους πολλούς σπίτι, τα δεδομένα μου τα έχω πια σε 2 x 8tb σε mirroring που απλά σε κάποια φάση θα τους αλλάξω με μεγαλύτερους.....
    Για ταινίες κλπ έχω βάση δεδομένων με καμιά 10αριά 6tb εξωτερικούς... ξέρω τι έχει καθένας μέσα και απλά τον βγάζω από το ράφι, τον συνδέω και βλέπω την ταινία που θέλω.
    Οι παλιές καλές εποχές που είχαν αναμμένες συστοιχίες στο σπίτι μόνιμα τελείωσαν....
    Α κατάλαβα το αντίθετο!

    Νομίζω για οικιακή χρήση είναι ιδανικό λειτουργικό.
    Έχω χάσει ελάχιστο χρόνο για αναβαθμίσεις και θεματάκια των αναβαθμίσεων.
    Και όταν χαλάει ένας δίσκος με 10 λεπτά δικής μου δουλειάς έχει γίνει η τράμπα των δίσκων. Βίδωμα-ξεβίδωμα, ένα πέρασμα write-read του νέου δίσκου για να δώ ότι δεν είναι doa και αντιγραφή των αρχείων.

    Φυσικά υπάρχει backup οπότε για NAS καλύπτει (προς το παρόν) τις απαιτήσεις μας. Τί ταχύτητα να χρειαστώ για να δώ μία ταινία ή να χαζεύω τα προσωπικά μας βίντεο/φωτογραφίες?

  10. #160
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α κατάλαβα το αντίθετο!

    Νομίζω για οικιακή χρήση είναι ιδανικό λειτουργικό.
    Έχω χάσει ελάχιστο χρόνο για αναβαθμίσεις και θεματάκια των αναβαθμίσεων.
    Και όταν χαλάει ένας δίσκος με 10 λεπτά δικής μου δουλειάς έχει γίνει η τράμπα των δίσκων. Βίδωμα-ξεβίδωμα, ένα πέρασμα write-read του νέου δίσκου για να δώ ότι δεν είναι doa και αντιγραφή των αρχείων.

    Φυσικά υπάρχει backup οπότε για NAS καλύπτει (προς το παρόν) τις απαιτήσεις μας. Τί ταχύτητα να χρειαστώ για να δώ μία ταινία ή να χαζεύω τα προσωπικά μας βίντεο/φωτογραφίες?
    Α εσύ στα live είσαι έτσι... να σου πω δίκιο έχεις, τι ανάγκες έχουμε? απλά σου λέω προσπάθησα πάρα πολύ να μειώσω τις καταναλώσεις.. έτσι για το γαμώτο να σου πω την αλήθεια όχι γιατί είχα τρελές καταναλώσεις.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #161
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για παρόμοιο λόγο έχω σταματήσει εδώ και χρόνια να έχω το NAS 24x7 ανοιχτό.
    Αλλά βρήκα άλλο "τρόπο". Το mediaplayer στο σαλόνι έχει υποδοχή για δίσκο, οπότε ρίχνω εκεί αυτά που βλέπω και δεν χρειάζεται να έχω τον κεντρικό χώρο διαθέσιμο ανοιχτό.
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  12. #162
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α εσύ στα live είσαι έτσι... να σου πω δίκιο έχεις, τι ανάγκες έχουμε? απλά σου λέω προσπάθησα πάρα πολύ να μειώσω τις καταναλώσεις.. έτσι για το γαμώτο να σου πω την αλήθεια όχι γιατί είχα τρελές καταναλώσεις.
    Υπάρχει το wife acceptance factor οπότε για 3-4 δίσκους δεν μπαίνω καν στον κόπο offline!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για παρόμοιο λόγο έχω σταματήσει εδώ και χρόνια να έχω το NAS 24x7 ανοιχτό.
    Αλλά βρήκα άλλο "τρόπο". Το mediaplayer στο σαλόνι έχει υποδοχή για δίσκο, οπότε ρίχνω εκεί αυτά που βλέπω και δεν χρειάζεται να έχω τον κεντρικό χώρο διαθέσιμο ανοιχτό.
    Αν τα ρίξεις όλα επάνω (NAS, NVR, HA, DNS ad blocker κλπ) και η κατανάλωση είναι μικρή και έχεις μία συσκευή αντί για πολλές.
    Άσε που με ένα "add to watchlist" στο Imdb το έχεις έτοιμο μετά απο μία ώρα να το δείς

  13. #163
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το ουσιαστικό homelab όλα σε ένα είναι με κατανάλωση καμιά 90αριά watt.
    Αλλά το NAS με τους 8 8τερους απάνω και με server motherboard με IPMI κλπ παρόλο που δεν είναι τραγικό (καμιά 90αριά watt καίει κι αυτό), δεν υπαρχει λόγος να το έχω ανοιχτό.
    Spoiler:
    Κώδικας:
    config:
    
    	NAME        STATE     READ WRITE CKSUM
    	Media       ONLINE       0     0     0
    	  raidz2-0  ONLINE       0     0     0
    	    da0     ONLINE       0     0     0
    	    da6     ONLINE       0     0     0
    	    da1     ONLINE       0     0     0
    	    da2     ONLINE       0     0     0
    	    da3     ONLINE       0     0     0
    	    da4     ONLINE       0     0     0
    	    da7     ONLINE       0     0     0
    	    da5     ONLINE       0     0     0
    
    errors: No known data errors

    Το mediaplayer με το δίσκο καίει λιγότερο από 20 watt και έχει χώρο να του ρίξω όλα αυτά που βλέπω..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  14. #164
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ουσιαστικό homelab όλα σε ένα είναι με κατανάλωση καμιά 90αριά watt.
    Αλλά το NAS με τους 8 8τερους απάνω και με server motherboard με IPMI κλπ παρόλο που δεν είναι τραγικό (καμιά 90αριά watt καίει κι αυτό), δεν υπαρχει λόγος να το έχω ανοιχτό.
    Το mediaplayer με το δίσκο καίει λιγότερο από 20 watt και έχει χώρο να του ρίξω όλα αυτά που βλέπω..
    Ε αντί για 90 εγώ είμαι στο 120 με 11ΤΒ όμως array χώρου.

    Όταν θέλω να δώ ταινία επειδή βαριέμαι να στήσω το kodi και τα θέλω όλα γρήγορα και με ποντίκι/πληκτρολόγιο ανοίγω ένα desktop στο σαλόνι μέσα στο έπιπλο με τον ενισχυτή και βλέπω ότι θέλω.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατανάλωση ~110-120w (έχει και μία LSI SAS2308 + nvidia quadro μόνο γιατί χωρίς αυτήν δεν κάνει boot)
    μαζι με 24αρι switch και το 8+2 Poe switch με τις καμερες με ενα AP επανω
    μαζι με τον ενισχυτή για την τηλεοραση
    μοντεμ cosmote και ρουτερ MK951G
    Ξέχασα να αναφέρω και 4 desktops με τις οθόνες τους (προφανώς stand by) + cosmote tv box + mk hap lite + nvidia tv box που τα έχω σκόρπια στο σπίτι επάνω σε κόκκινες πρίζες και παίρνουν ρεύμα απο το ίδιο ups με την παραπάνω κατανάλωση.

  15. #165
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανακοινώθηκαν αλλαγές στις άδειες του Unraid, μετά που χρήστες ανακάλυψαν τον σχετικό κώδικα
    Εισάγεται συνδρομητικό μοντέλο και αλλάζουν τιμές:
    https://unraid.net/blog/pricing-change
    generic τυπου rant

    απο την μια αν κανεις κοπιο παρανομο που ειναι ενος κουμπιου υποθεση ειναι πειρατεια , απο την αλλη αν το πατησει ο κατασκευαστης το κουμπι εφοσων υπαρχει ζητηση ,μπορει ακοπα να κοβει προιον και χρημα
    κατι δεν παει σωστα στην αγορα ετσι , οταν ολα τα αλλα βασικοτατα επαγγελματα και προιοντα πρεπει να δαπανησουν και κοπο και πρωτες υλες για να παραγουν το καθε προιον τους για τον καθε πελατη τους .


    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

Σελ. 11 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 69101112131621 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας