Σελ. 15 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 510131415161720 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 211-225 από 320
  1. #211
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα κανεις passthrough όλον τον controller αλλά συγκεκριμένα devices "Use USB Vendor/Device ID" (Hardware->Add->USB Device)
    Σβήσε το PCIE που έβαλες

    Για το UPS θα σου πρότεινα κάτι άλλο (ρύθμισέ το στον Host)

    Δες εδώ:
    https://www.kreaweb.be/diy-home-serv...e-proxmox-ups/

    Εγώ έχω κάνει αυτό με μερικές παραλλαγές και βλέπω το status του UPS και στο Homeassistant και σε docker container ακόμα και στο homepage. Όπως επίσης το σημαντικότερο παίρνω απευθείας notifications μέσω NTFY (όχι από homeassistant καθώς έχει μία ελάχιστη καθυστέρηση από εκεί.
    Α οκ.. θα το δοκιμάσω τώρα.. το PCIe δλδ τι κάνει? περνάει όλο το PCIbus? Και το Google Coral και η iGPU με τις ίδιες επιλογές πατημένες πως πέρασαν μια χαρά στο Home assistant που είναι άλλο VM? θα το ψάξω ευχαριστώ....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #212
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Έκανα edit και το προηγούμενο post.

    Για το coral ορθά έπραξες και αφού έκανες block στο proxmox, το έκανες εξ' ολοκλήρου passthrough.
    Για την iGPU δεν έπραξες ορθά γιατί την εγκλώβισες μόνο στο frigate.

    Αν το frigate το έκανες container (έτσι είναι καλύτερα) μπορείς με 2 σειρές στο ###.conf του CT να κάνεις "διαμοιρασμό" χωρίς να δίνεις full access.

    Κώδικας:
    lxc.cgroup2.devices.allow: c 226:0 rwm
    lxc.cgroup2.devices.allow: c 226:128 rwm
    lxc.mount.entry: /dev/dri/renderD128 dev/dri/renderD128 none bind,optional,create=file
    δες εδώ: https://forum.proxmox.com/threads/pr...hrough.141381/

    Μπορεί να χρειαστεί να βάλεις και κανά Jellyfin / Plex και να δουλέψεις transcode οπότε θα μπορείς και εκεί να χρησιμοποιήσεις την iGPU
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vat : 28-03-24 στις 22:37.

  3. #213
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.634
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγώ που στέλνω το ups σε lxc container, το κάνω πλέον με το νέο τρόπο από το 8.1 και μετά :

    pct set <container id> -dev0 /dev/usb/hiddev0

    Source: https://forum.proxmox.com/threads/ho...0/#post-615853

    @bluechris Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο ερχόμενος από esxi, αλλά δεν χρειάζονται όλα να είναι VM όταν έχεις proxmox.

    Ότι τρέχεις σε Linux, κάντο lxc container, τα περισσότερα passthrough είναι εφικτό να γίνουν και θα έχεις όφελος σε ram και σε disk space.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος riddle3 : 28-03-24 στις 23:03.

  4. #214
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα κανεις passthrough όλον τον controller αλλά συγκεκριμένα devices "Use USB Vendor/Device ID" (Hardware->Add->USB Device)
    Σβήσε το PCIE που έβαλες

    Για το UPS θα σου πρότεινα κάτι άλλο (ρύθμισέ το στον Host)

    Δες εδώ:
    https://www.kreaweb.be/diy-home-serv...e-proxmox-ups/

    Εγώ έχω κάνει αυτό με μερικές παραλλαγές και βλέπω το status του UPS και στο Homeassistant και σε docker container ακόμα και στο homepage. Όπως επίσης το σημαντικότερο παίρνω απευθείας notifications μέσω NTFY (όχι από homeassistant καθώς έχει μία ελάχιστη καθυστέρηση από εκεί.

    Το frigate Κάνει παπάδες

    Δες και το scrypted
    Αν ξεπατήσω το PCIE δεν παίζει τίποτα. Βασικά από το USB3 πάω σε ένα Anker 10πορτο το οποίο δίνει σε 2ο Anker 10πορτο και είναι συνδεδεμένα 12 πράγματα επάνω. Πετάω τελείως το passthrough και πάλι δεν μου δείχνει στο ADD USB Device τίποτα για να τα περάσω με το χέρι ένα ένα ... μάλλον θέλει reboot που δεν μπορώ να το κάνω τώρα ή κάπου έχω προσθέσει κάτι στο modprobe κλπ που ακυρώνω τον usb3 controller για τον proxmox...

    Αύριο πάλι.. κουράστηκα σήμερα ευχαριστώ παιδιά...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #215
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Πρέπει να κάνεις αυτά που κατάλαβες.
    Αφαιρείς το passthrough και το block από proxmox.
    Μετά reboot και εκεί που σου είπα θα δεις την λίστα των συσκευών.

    Ναι γενικά προσπάθησε να δουλεύεις με lxc. Μοιράζονται τον kernel με τον host και κάνουν πολλά πράγματα πολύ πιο εύκολα

  6. #216
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να κάνεις αυτά που κατάλαβες.
    Αφαιρείς το passthrough και το block από proxmox.
    Μετά reboot και εκεί που σου είπα θα δεις την λίστα των συσκευών.

    Ναι γενικά προσπάθησε να δουλεύεις με lxc. Μοιράζονται τον kernel με τον host και κάνουν πολλά πράγματα πολύ πιο εύκολα
    Ναι για το NUT θα μπορούσα να το κάνω αυτό.
    Ο λόγος που δεν μπλέκω πράγματα είναι τα backup.

    Να τον βάλω τον proxmox να κουβαλάει και 5 λειτουργίες που χρησιμοποιώ ενώ τώρα τις έχω σε deticated vm ή στο ΗΑ δεν θέλω. Όπως είμαι κάνω backup τα vm μου και έχω τα πάντα οπότε ένα vm το πάω σε άλλο host αν θέλω εύκολα.
    Δηλαδή εσείς φορτώνεται τον ίδιο τον Hypervisor με πράγματα?

    - - - Updated - - -

    Οκ τελείωσε το πανηγύρι.. δεν παλεύω άλλο. Έβγαλα την Google Coral από το MS-01, την έβαλα στο NUC που είχα πριν το Home Assistant αφού του ξήλωσα την κάρτα του Wifi, του έδωσα στον esxi και την Coral μαζί με την iGpu και τέλος... ώρες ώρες κάνω δύσκολη τη ζωή μου
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #217
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.634
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή εσείς φορτώνεται τον ίδιο τον Hypervisor με πράγματα?
    O hypervisor είναι μόνο basic install, επίτηδες, ώστε σε περίπτωση clusterf@#%, απλά εγκαθιστάς το iso κάπου αλλού και συνεχίζεις.

    Τα μόνα που κάνω είναι με ένα βασικό bash script :
    SSH Keys / Custom SSL Cert / Restore /etc/pve/storage.cfg & /etc/network/interfaces / & /etc/fstab / Σετάρω το postfix να μπορεί να στέλνει emails &
    apt install fancontrol lm-sensonrs net-tools htop parallel cpufrequtils libsasl2-modules fancontrol

    Ότι χρειάζεται να βρει, βρίσκονται στο backup share ή σε εξωτερικό δίσκο. Μετά αρχίζεις να κάνεις restore containers & VMs από τα backup σου.

    Οτιδήποτε άλλo που χρειάζεται, πάει σε lxc container.

    Θέλω samba > lxc , ups > lxc , homeassistant > lxc, κλπ , τίποτα δεν ακουμπάει το proxmox.

    Έτσι έχω καταλήξει με καμιά 30αριά lxc containers και μόνο 2 VM (OpenWRT & 3cx). Αυτά τα δύο ξέμειναν επειδή στο openwrt θέλω παραπάνω isolation από τη στιγμή που είναι το router μου και το 3cx γιατί είναι ολόκληρη φασαρία να το κάνεις να παίξει σε lxc από το να χρησιμοποιήσεις το iso τους.

    Το επόμενο στάδιο του homelab, θέλω να δοκιμάσω podman με IaC αλλά δεν είμαι σίγουρος για το εάν ο χρόνος που απαιτείται αξίζει, από τη στιγμή που ότι τρέχω δεν αλλάζει ιδιαίτερα και ούτε χρειάζεται δυναμικό rebuild και δεν χρειάζεται να κάνω scale παραπάνω από ένα βαριά δύο hosts.
    A very minor case of serious brain damage.

  8. #218
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    O hypervisor είναι μόνο basic install, επίτηδες, ώστε σε περίπτωση clusterf@#%, απλά εγκαθιστάς το iso κάπου αλλού και συνεχίζεις.

    Τα μόνα που κάνω είναι με ένα βασικό bash script :
    SSH Keys / Custom SSL Cert / Restore /etc/pve/storage.cfg & /etc/network/interfaces / & /etc/fstab / Σετάρω το postfix να μπορεί να στέλνει emails &
    apt install fancontrol lm-sensonrs net-tools htop parallel cpufrequtils libsasl2-modules fancontrol

    Ότι χρειάζεται να βρει, βρίσκονται στο backup share ή σε εξωτερικό δίσκο. Μετά αρχίζεις να κάνεις restore containers & VMs από τα backup σου.

    Οτιδήποτε άλλo που χρειάζεται, πάει σε lxc container.

    Θέλω samba > lxc , ups > lxc , homeassistant > lxc, κλπ , τίποτα δεν ακουμπάει το proxmox.

    Έτσι έχω καταλήξει με καμιά 30αριά lxc containers και μόνο 2 VM (OpenWRT & 3cx). Αυτά τα δύο ξέμειναν επειδή στο openwrt θέλω παραπάνω isolation από τη στιγμή που είναι το router μου και το 3cx γιατί είναι ολόκληρη φασαρία να το κάνεις να παίξει σε lxc από το να χρησιμοποιήσεις το iso τους.

    Το επόμενο στάδιο του homelab, θέλω να δοκιμάσω podman με IaC αλλά δεν είμαι σίγουρος για το εάν ο χρόνος που απαιτείται αξίζει, από τη στιγμή που ότι τρέχω δεν αλλάζει ιδιαίτερα και ούτε χρειάζεται δυναμικό rebuild και δεν χρειάζεται να κάνω scale παραπάνω από ένα βαριά δύο hosts.
    Thx, έχω διάβασμα να κάνω αν και κουράστηκα μόνο που τα είπες
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #219
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Εγώ το NUT πάντως το έχω στήσει έτσι σε 3 proxmox nodes και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
    Στην πράξη ο host γίνεται ο nut server για οποιαδήποτε άλλη λειτουργία που μπορεί να χρησιμοποιείς σε οποιοδήποτε CT/VM και client ώστε να το ρυθμίσεις να κάνει shutdown όταν τελειώνει η μπαταρία κ.λπ.
    Μάλιστα εκτός από τα πρώτα βήματα της αναγνώρισης του UPS τα υπόλοιπα τα έχω github και τα τρέχω με scripts.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2024-03-29 100022.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  10,4 KB 
ID: 255030Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  434229291_823388086499459_3335755119953075991_n.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  51,6 KB 
ID: 255031

  10. #220
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.974
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιείς για τον συντονισμό τον συσκευών σου το δικό τους cloud, αλλά η δομή είναι mesh/p2p. Κάθε συσκευή σου είναι ισότιμη.
    Εάν θέλεις μπορείς να στήσεις δικό σου coordination server με το headscale.
    Ρωτάω περισσότερο για να καταλάβω αν είναι κάτι σαν το openvpn...
    Δηλαδή δηλώνεις τις συσκευές στη πλατφόρμα τους; Και το ρούτερ; Και μετά πως συνδέεσαι στο ρούτερ;
    Η υπηρεσία αυτή είναι free;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #221
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    να υπενθυμισω οτι η ψηφιακη τεχνολογια περιμενω να παιξει καποια στιγμη ρολο game changer , στην αλλαγη ωρας .
    με τοσους αισθητηρες θα βγουμε απο τις σπηλιες της κατεστημενης αλλαγης βαση των κυριαρχων συμφεροντων (λαος κκε χειροκροτει )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  12. #222
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρωτάω περισσότερο για να καταλάβω αν είναι κάτι σαν το openvpn...
    Δηλαδή δηλώνεις τις συσκευές στη πλατφόρμα τους; Και το ρούτερ; Και μετά πως συνδέεσαι στο ρούτερ;
    Η υπηρεσία αυτή είναι free;
    Είναι δωρεάν για μικρά δίκτυα (συγκεκριμένο αριθμό συσκευών που θέλεις να συμμετέχουν στο εικονικό τοπικό δίκτυο).
    Προφανώς εάν είναι ρούτερ θα πρέπει να το υποστηρίζει το λειτουργικό του, διαφορετικά μπορείς να το στήσεις και σε εσωτερική συσκευή.

  13. #223
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παίδες, στο Proxmox πως βάζετε το mail να σας στέλνει? κοιτάω εδώ τις οδηγίες και εδώ πχ ..

    - - - Updated - - -

    'Ακυρο .. όλα καλά έστειλε email κανονικά μετά από test backup

    - - - Updated - - -

    Οκ ... νομίζω πως τελείωσα... έχω μεταφέρει τα πάντα στο Proxmox πλην του ενός esxi στον μπαμπά που απλά έχει ένα vm που κάνω τα backup μου.. και του Home Assistant που το έχω ακόμα στο NUC επάνω ....
    Αν λύσω το θέμα με τα USB θα είμαι τζετ.
    Όσο αφορά το backup ... καθημερινά o Proxmox Backup Server κάνει ένα πρώτο backup στον PM983 8TB που είναι στο ίδιο το MS-01 και μετά το κάνει synchronize με τον backup server στον Μπαμπά....

    Γενικά είμαι ικανοποιημένος....

    Προβλήματα αντιμετώπισα με τον importer της Proxmox που χρησιμοποίησα με το όνομα των ethernet στο linux που μόλις ήρθαν στον proxmox ενώ είχαν ίδιο mac address άλλαξε το όνομά του... οκ δεν το έπιανα στην αρχή και μου πήρε καμια ώρα να το βρω αλλά το βρήκα και απλά διόρθωσα τα network configs και όλα καλά...

    Ίσως ασχοληθώ με τα containers σε κάποια φάση αλλά πρώτα θέλω να σηκώσω έναν 2ο proxmox για εύκολο move ενός VM. Καλώς ή κακώς στους esxi, έπαιρνα ένα vm και το πήγαινα από εδώ και από εκεί όταν ήθελα να δοκιμάσω κάτι... τώρα με έναν proxmox ούτε rst δεν μπορώ να κάνω μέσα στη μέρα που είναι ένα θέμα αυτό.

    edit: πρέπει να βρω και τρόπο να κάνω backup τον ίδιο τον proxmox... κάποιοι εγκαθιστούν το Veeam για linux πάνω στον bare metal proxmox και κάνουν έτσι backup που γενικά με βολεύει η Veeam οπότε θα το δω.

    - - - Updated - - -

    Success story!!!!

    Όχι απλά το Veeam κάνει backup τον Proxmox αν το εγκαταστήσεις .. αλλά βλέπει και τα LVM!!! οπότε κάνεις και backup και τα VM .. αυτό είναι απίστευτα σημαντικό γιατί μπορεί να μπορείς να κάνεις restore ή export από το veeam και σε esxi μετά.
    Να μπορείς δλδ να πας από Proxmox σε ESXI με το veeam.....

    1. Backup συστήματος


    2. Backup των VM
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #224
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath

  15. #225
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    τωρα πλεον αμα πεφτει ο διακοπτης του wifi για πολυ ωρα μπορει να κανει αυτοματοποιημενα restore τα settings του διακοπτη του wifi σε κατασταση on
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

Σελ. 15 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 510131415161720 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας